Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Onda si verovatno previše utegao cpu. Da li si zatezao CO na procesoru? Ako jesi, vrati na default i vidi da li će da radi na 6000MHz. Prvo zategneš RAM na tek onda CPU.
 
Nije dirano nista oko cpu-a(drug radio sistem uvek sve na def osim expo) pre njega je bio uboden 7600 isto je sporo dizao sistem verovatno butovao vise puta. Sad na 6000 i na 7800x3d iz vise puta nije hteo uopste.Probacu opet expo bas da probam.
 
Pretpostavljam da jesi stavio najnoviji bios, cudno sto ti je i sa 7600 kada je radilo bootovalo sporo, zvuci mi kao da je nesto do maticne, meni na budzet ploci sa 6200 cl30 digne sistem za 10-11 sec, sa expo kingstonovim 6000 cl40 digne za 6.
 
Može to i ovako.
1709038394183.png
1709038444778.png
 
Screenshot_1.pngScreenshot_2.png
Kod tebe mozda, kod mene nikako preko 6200.
 
Bez imalo ironije, sta ste dobili sa tih 6200 odnosno 6400 MHz osim prilike za screenshot?
 
Dobro, i benchmark rezultat je za screenshot. Radi li komp brže, bolje (za malo da napišem naprednije :LOL: )?
 
Pa isto kao kada overklokujes cpu, zasto ne bih promenio ako mogu, smanjene latencije bas primetim u odnosu na cl40, brzinu rama sa 6000 na 6200 i ne bas, ali kada bi mogla na 6400 zasto ne, sporije nece raditi sigurno.
 
Za latencije sam siguran, posebno sa cl40 na cl32. To mora da radi bolje. Ali 6000 ili 6200 sam siguran da nije vidljivo.
E, ne zezam zaista pitam. Ja imam 6000MHz na cl30 fabrički, verovatno bih onda mogao da podignem frekvenciju ali sumnjam da je vredno ulaska u BIOS...
 
Kazem ti ja ne primecujem, ali sigurno je neki dobitak u vidu fpsa kada igram igre i bolji je 1% i 0.1% low, ako te ne mrzi da se cimas zasto ne.
 
De znam neki kazu, bolja 10-ka, neko rece 11 dosta opterecuje cpu 100% non stop...
 
Bolji benchmark rezultat ali to takođe pokazuje kvalitet memorije i kontrolera. 🍸
Koliko vidim iz druge teme, tvoj MCLK i UCLK nisu sinhronizovani na 6400Mbit/s brzini, tako da nema bas mnogo indikacije o kvalitetu memorijskog kontrolera. Desinhronizovani MCLK i UCLK dozvoljavaju RAM brzine od 7000+. Ako ne uspes stabilizovati RAM na ~7600Mbit/s npr. onda ne anuliras losiju latenciju sobzirom na desinhronizovani rezim rada, ali dobijas bolje rez u aplikacijama koje vole vece sekvencijalne brzine (sto je u velikim slucajevima retko). Tako da, moj savet, batali 6400Mbit/s i gledaj da ti MCLK=UCLK.
 
De znam neki kazu, bolja 10-ka, neko rece 11 dosta opterecuje cpu 100% non stop...
Najbolje da proveris sam. Ja sam potpuno isto je optimizovao kao i 10-ku, i nemam nikakvih zamrzavanja vec vise od mesec dana od kako je koristim. Memorija normalno radi na 6000 mhz cl40.
 
@danilo989

Jel moj UCLK/MCLK dobar?

ZenTimings_Screenshot.png

(morao sam jedan screenshot :cool: )
 
Samo 8000mhz priznajem za ram takt. :)
 
ne znam, meni 10000 zvuci nekako lepse :)
 
I tata bi sine, što reče onaj mačor.
 
ja bih sacekao ryzen 9xxx seriju, tada ce AM5 vec biti malo zreliji (pogotovo sto imas 5800x)
Istina, sad pred izlazak 9000 serije nema smisla uzimati 7000 procesore. A ne verujem da će biti osetno skuplji.
A što se tiče AM5 platforme, ja sam jedini problem imao zato što sam uzeo RAM koji je ISKLJUČIVO za Intel platformu ( to nisam znao ) pa XMP profil nije radio. Sada sa EXPO RAM sve fercera bez greške. Mada, isklreno, ne vidim nikakve razlike u svakodnevnom radu kad mi je RAM šljakao na 4800 CL40 i sad na 6000 CL30. To može da se vidi JEDINO u sintetičkim testovima. A onaj ko vidi razliku između 170 i 180 FPS mogao bi da se vrati na rodnu planetu. ;)
 
Ako bih tako čekao svaki, nikad ne bih ni kupio. Da je mesec-dva pa hajde de, ali 9000 nije još ni potvrđen.
 
Pustite ljudi priče o čekanju novije generacije, o čekanju da platforma postane "zrelija" i slične budalaštine...

Serija 7000 radi odlično i sada je odličan trenutak za one koji planiraju nabavku ili osvežavanje računara da pazare novu generaciju. Cene su pale i više nisu onako nerealno visoke. Uopšte se ne opterećujte brzinama i latencijama, sve će to da radi u +-5%.
Kad bi stalno čekali novu generaciju da izađe, uvek bi bili u čekanju jer na svake dve godine novo izlazi. Ja koristim 7000 seriju od letos i nemam ni jedan jedini problem. Radi kao sat!
 
"Analyst and tech YouTuber High Yield has provided a comprehensive breakdown of the Ryzen 9000 series, enhancing the understanding of its specifications and narrowing down its anticipated release period to between April and June 2024. This places the Ryzen 9000 in a competitive position against Intel's forthcoming Core Ultra 200 series, challenging the previously speculated release timeline."

Koliko sam video na nekim tech YT kanalima najava će biti na nekoj konferenciji koja je u martu. Zaboravio sam koja je, neki CES ili tako nešto...

Naravno, moje lično mišljenje je da bi trebalo sačekati jer će se nova serija pojaviti za 2-4 meseca, pa da ne bude kajanja zbog toga.
 
kako stalno da cekas ako izlazi na dve godine? ako izlazi nesto novo za par meseci mozes da sacekas par meseci, ne treba da cekas dve godine. ako nekome treba nov racunar sada odmah sada moze da bira ima svega.
 
Nazad
Vrh Dno