Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Kakve su temperature sa tvojim 360?
 
Kakve su temperature sa tvojim 360?
Po HWinfo grafikonu, za onaj CB23 rezultat, 81.7c ali samo jedan pass. Nemam pojma kolika je delta ali je u sobi bilo prilično toplo. Još sam daleko od kontrolisanih podataka. Em nije sve još završeno (nisam još ni sve žice i dugmiće prikačio), em potpuno otvoreno kućište. Sada mi je to prioritet a i problem sa BIOS-om.
 
Jedan M.2 slot manje i manje USB portova. Nema RGB/ARGB
 
Da li neko moze da mi objasni nesto...

Bez veze pogledah cenu Ryzen 9 7900X procesora kod monitora. I primecujem da je 'obicna' 'X' verzija jeftinija ~ 10K din od 'X3D' verzije.

Isto tako, navedeno je da 'X3D' ima max potrosnju od 120W u poredjenju sa 170W kod (obicnog) X modela. Jel' to neka greska ili sta to konkretno znaci?

NHrphOL.jpeg


Takodje, odgledah jedan YT klip sa poredjenjem modela X i X3D (oba Ryzen 9 7900X serije).



^ Koliko ja vidim, (obican) X model ima manje FPS-a u girama, ali zato je procesor manje opterecen i manje se greje.

Da li moze da mi se objasni kao laiku zasto bi neko uzeo X3D verziju umesto (obicne) X verzije?
(takodje onaj TDP od 170W kod obicnog X modela me zbunjuje u poredjenju sa 120W kod X3D modela)

Znaci, zasto bi neko uzeo X3D model (a ne obican X model) i sta sa time dobija a sta gubi? Iliti zasto dati 10K dinara vise? Za sta?

Hvala!
 

Prilozi

  • Screenshot_30.jpg
    Screenshot_30.jpg
    121.2 KB · Pregleda: 11
OK, vidim da je FPS veci. Ali vece zagrevanje procesora? Vece opterecenje istog?

Jedino mi nije jasno da, ako je operecenje a i zagrevanje vece, kako u specifikacijama za X3D model pise da je max potrosnja 120W nasuprot 170W kod 'obicnog' X modela?

Da su kod X3D modela performanse bolje a optrecenje i zagrevanje 'isto' kao kod obicnog X modela, ne bih ni pitao nista ovde. Ali su mi cifre nekako u suprotnosti sa ciframa od X modela. Nekako...nije mi skroz nacisto logicno.
 
Zanemari TDP u relaciji sa zagrevanjem, odavno je postala besmislena brojka. X3D cipovi imaju dodatni "sloj" Vcache-a koji moze da doprinese losijoj termalnoj provodljivost, u zavisnosti od toga kako se "sastavi" u fabrici.
 
Znaci, u zavisnosti kakve si srece, moze se desiti da kupis npr. X3D model a da mu temperature budu iste ili 'slicne' obicnoj X verziji?
Ako je tako, da li se zna odokativno koliki je generalno procenat te 'pozitivne' srece da se dobije dobar X3D procesor.
Ili mozda postoji opet prica oko datuma proizvodje procesora tj. u kojoj je 'nedelji' proizveden?
 
Random je. Nisam gledao za Zen4 ali Zen3 X3D je razlika bila do 10C između najgoreg i najboljeg X3D čipa
 
7950x3d, b650m pro rs (ona jeftina ima 2 slota samo manje m2 itd a nije velika razlika u ceni), id- cooling frozn 620 = 72C
drugi 7950x3d mi bije 80C+ sa ID SE-225 jel da kulera i procesora ne znam, ovaj frozn 620 ubija koliko zateze se jako na CPU pa mozda to i masa coolera daju bas primetne bolje rezultate
 
Znaci, u zavisnosti kakve si srece, moze se desiti da kupis npr. X3D model a da mu temperature budu iste ili 'slicne' obicnoj X verziji?
Ako je tako, da li se zna odokativno koliki je generalno procenat te 'pozitivne' srece da se dobije dobar X3D procesor.
Ili mozda postoji opet prica oko datuma proizvodje procesora tj. u kojoj je 'nedelji' proizveden?
Uvek je tako na svim procesorima, čak ima i naziv "Silicon lottery", tj kako je dobro ispao. Uvek ima varijacija u proizvodnji. milijarde tranzistora na nekoliko kvadratnih milimetara su u pitanju, svaki nekoliko atoma veliki pa kako i ne bi? Kada testiraju svaki u fabrici podele ih na bolje i one ne baš toliko ali dovoljno dobre tkzv. "Binning" pa od toga zavisi da li ima "X" ili ne.
X3D modeli imaju smanjenu potrošnju zbog smanjenih frekvencija jer dodatni sloj sa cache memorijom bi još više grejao. ovako ispada da se čak i lakše hladi. 3D u imenu je zato što umesto da ubace više cache pored jezgra dodali su na vrhu. Taj dodatni cache pomaže u igrama kojima treba ali niža freqvencija može da odmogne u igrama/programima kojima extra cache ne pomaže.
 
Poslednja izmena:
Da li ste čitali nešto o apdejtu biosa za sve Zen platforme?
Pominju se nekakvi bezbednosni propusti, i kao da su tu sad važne zakrpe.
Videh video kod nekog domaćeg jućubera pa reko da pitam ima li to smisla.
Razmisljam da velika većina ni ne zna kako se bios apdejtuje pa nešto ni ne verujem da je to od prevelike važnosti...
 
Relativno stara vest, AGESA 1.0.8.0 koja je izasla avgusta 2023 za Zen 4 ima zakrpe za te ranjivosti. Isto kao i za Intel, Windows ili bilo koji sigurnosni propust, sam odluci da li si u riziku da pokreces nepoznate programe na svom kompu koji bi mogli da eksploatisu tu ranjivost. Velika vecina tih ranjivosti zahteva da se pokrene kod na racunaru ili da napadac ima pristup doticnom da bi se napravila steta. U nekim slucajevima sigurnosne zakrpe nose sa sobom i smanjene performanse, doduse marginalno, ali i to treba imati u vidu.
 
pricao Steva sa GN juce

 
Jedno pitanje, gledam da predjem na AM5 pa imam jedno klasicno pitanje... Citam temu od 12 starna unazad i vidim onu aferu sto je bila sa naponom(a i gledao sam to po YT-u kada je bilo aktivno). Kapiram da je to reseno i nije bilo ogromno i uglavnom samo kod Asus-a. No moje je pitanje drugacije vrste a to je kako je "nalegla" platforma. Jer je vecina stvari ispeglano? Kakvo je boot verme ili se to resava u par "klika" idalje u Bios-u za DRAM Timing (kao sto sam isto upucen)? Stabilnos generalno jer se postize lako? Znam da tu ima vise faktora od primerka CPU-a pa nadalje ali da me ne shvatite pogresno nije problem ako tako nesto ima, nego ako moze da se resi-podesi :D
Utezivao sam X570 platformu sa 4 keksa B-die od 3200MHz CL14 pa znam da je bilo macovanje ali na kraju kada je sve dovedeno kako treba, milina je za koriscenje racunara
Plus je CPU-u samnjen napon i zakucan na sva jezgra na 4.6GHz i to sve radi pasent i temperature su milina, pa me zanima da li AM5 zahteva tako cackanje koje nije naravno moranje, (ne sve navedene stavke vec pojedine tipa RAM npr) uglavnom je primenjeno zbog nizih temp. a nije neki veliki gubitak u perfomansama :)
Imam i Intel kao ponudu da predjem i cene su nize no opet cenim da AM5 ce nuditi jos minimum jednu seriju procesora za AM5 platformu pa bih da ostanem sa AMD-om zbog narednih upgrade, al' ko to zna sta moze projzvodjac da odluci do kraj :)
Gledam X670E seriju ploca tipa flagship, kao sto i sada imam sa X570
 
ja bih sacekao ryzen 9xxx seriju, tada ce AM5 vec biti malo zreliji (pogotovo sto imas 5800x)
 
Ja sam baš pre neki dan prešao sa 5800x ali sa x470 ploče 3600MHz Cl16 Kingston memorije. Batalio sam manuelni OC, samo fina kontrola napona i temperature. Tako nemešten i hlađen do 80c u multi core testovima je postizao 4.76GHz a single 5.05GHz što je davalo bolje rezultate nego da se ograniči na tih 4.6GHz. Tako namešten "ubijaš" single core performanse tako što muuskratiš nekih 300-400MHz.
Slično je sada i sa 7900x ali je "Auto OC" iliti boost još bolji mada je kontrola temperature još uvek naj važnija. Dok mi je 5800x smanjivao boost već preko 80c sada je to na 90c.
Što se memorije tiče, sada je Hynix A-die "Bog i batina" ali i Ryzen 7000 ima različit kontroler pa su i nameštanja drugačija ali opet se umešao BIOS pa neki bolje pročitaju XMP a neki ne baš. Kod mene preporučena memorija na 6000MHz Cl 32 radi odlično do 6400MHz i ne povećava CL pri tome. Nisam još probao da je više utegnemm čekam novi BIOS koji je u Asrock-u jedno 2-3 verzije iza sa AGESA naj novije verzije.
Na temperature poslednjih generacija AMD i Intel-a jednostavno moraš da se navikneš a za top modele da pripremuš baš dobro hlađenje i onda će sve biti u redu. 80-90c je prihvatljiva na svima. Pandan 5800x je sada 7700x koga je čak i lakše "propitomiti" ali bi ti to donelo svega nekih 20ak posto. 7900x i 7950x su malo teži za podešavanja i hlađemje (kao što su bili 5900x/5950x) bili zbog 2 chiplet-a koji mogu da ispadnu prilično različiti pa treba da se podešavaju odvojeno.
Sve u svemu, BIOS-i su još uvek u razrađivanju ali ni default nameštanja nisu za bacanje.
 
Ja sam od prošlog leta na AM5 platformi i nemam ama baš nikakvih problema. Boot time je veoma kratak, ponekad potraje 10-15 sekundi ali meni je iskljucen fast boot. (tako preporučuju). To ponekad je par puta mesečno.
Bukvalno nemam ni jedan jedini problem.
 
Nikakvih problema sa 7950x3D, previse filozofiranja bez osnove.
 
Hvala svima na odgovorima. Ja nisanim da uzmem 7800x3d. Boze zdravlja napravicemo nesto ovih dana :)
 
No imam jos jedno pitanje... Da li ova generacija isto voli kao i prethodna brze Ram stikove i zategnute latencije tj sto nize?
 
Normalno, AM5 obozava 6000mhz cl 30. Ne videh da se ide ispod toga sto se tice latencija, i da postoji, vrv je uzasno papreno.
 
pa sve platforme i intel i amd vole brz i zategnut ram :)
 
Ja imam 6000mhz cl 30. Radi sve. Sad da li on tu nešto posebno "voli", jbm li ga!
 
Ja imam 7800x3d asus plocu b650m plus wifi ram gskill 6000mhz i nesto ne stima na 6000 a na 4800 sve ok. Da li je do ploce ili nesto drugo.
 
Jel imas u BIOS-u tweaked profil? Ako imaš, pokušaj sa njim.
 
Imam na AM4 3200mhz na CL14 i znam kako radi dobro, pa reko čisto da proverim opet 😁
Da se nesto nije promenilo..
 
Gledao sam da za gaming na x3d procesorima ne znaci puno brza memorija, ali sigurno ne skodi.
 
Nazad
Vrh Dno