Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

@illidan

Dobro, nemoj baš tako bukvalno da shvataš :)
Nažalost, većini ljudi u Srbiji nabavka novog računara je proces duži od par meseci. Mislim prvenstveno na finansijski aspekt. Kad još dodaš da retko ko uzima neku platformu čim izađe, a i da se u prvo vreme izbacuju samo flagship (čitaj naskuplji) modeli, taj period je i dosta kraći.
 
ni ne mislim bukvalno, letos da je neko pitao ne bih mu sigurno savetovao da ceka :)
 
Neće 9000 serija još pola godine.
Kome treba računar nema šta da čeka.
 
Već kolaju priče o 10000 ali dok debela dama ne zapeva, ništa nije gotovo.
 
Sumnjam da će pre kraja godine ili početka iduće, verovatno kao oproštajni poklon pred AM6/Zen 5...
Tek su izbacili 8000 seriju a 7000 je i dalje aktuelna i dobro se prodaje, nemaju razloga da je ugroze...

(inb4 Momsab: "ovo nije mesto za špekulacije o Ryzenu 9000, hvala")
 
Da ne bih otvarao temu bzvz zbog jednog pitanja. Ispao sam iz koloseka o hardware inovatarijama. Planiram da kupim brži procesor, maticnu i ram i zadržim komponente iz trenutne konfiguracije: RTX 3090, 2xm.2SSD-a, 2 klasicna SSDa, 2x HDD. Napajanje MSI 850W Gold +
Samo mi treba smernica. Da li je pametnije Uzeti Intel i 7 14700K, čitao sam dosta kritika o 14 oj generaciji ili uzeti 7800X3D? Toliko otprilike mogu da izdvojim za CPU do 3850-400e. Da li idu sa box kulerima ili treba ozbiljnije hladjenje? za Ram i ploču prostudiraću teme sa foruma i odabrati od predloženih.
ne igram igre. Machine learning projekti otvorenog koda kao i video render. su namena za koju bi se koristio računar. Šta je bolja opcija, Amd ili Intel u mom slučaju?
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da će pre kraja godine ili početka iduće, verovatno kao oproštajni poklon pred AM6/Zen 5...
Tek su izbacili 8000 seriju a 7000 je i dalje aktuelna i dobro se prodaje, nemaju razloga da je ugroze...

(inb4 Momsab: "ovo nije mesto za špekulacije o Ryzenu 9000, hvala")
Prvo Zen5 ide na AM5, drugo koja 8000 serija?
 
Pa ti nemoj svakome da veruješ ko piše ovde :D
 
@dule020 Gaming mašinu sklapaj sa AMD 3D procesorom i Nvidia kartom. Render mašinu gde je bitna maksimalna rentabilnost isto tako treba da sklapaš sa AMD procesorom bez obzira što je u testovima Intel brži... To je tako samo u testovima, u praksi prosečan korisnik dobija iste perfomanse kada se uporedi najbrži AMD procesor i najbrži Intel procesor jer bez čačakanja u biosu, bez CF, bez dobrog izobra AIO 360 hlađenja, nema ništa od performansi sa Intel procesorima, sve se to usija i posle 30min tu je negde sa AMD samo što je veća potrošnja i konstantno 100c... Onaj ko ume sa hardverom može iz intel mašine da izvuče 15~20% stabilne i bolje perfomanse u odnosu na AMD, stim da je to i dalje uz dosta veću potrošnju.
 
Je l ste vi preskočili ovaj deo za machine learning? Nije taj dodatni cache samo za igre (u razvoju mu i nije bila svrha...)
U nekim situacijama čak i 5800x3d briše patos sa 7950/14900.

@pmb Pretraži neke konkretne primere za tvoj use case pošto razlika može da bude solidna. Sa druge strane, ako to što radiš koristi gpu ili ne koristi cache, 14700k je bolja opcija.
 
Zar za machine learning nije samo nVidia i CUDA, kakvi sad procesori ;)

Na temu, Michael je napravio neke testove sa različitim Zen 4 i 4c konfiguracijama. Ne može se mnogo zaključiti, ali možda je nekome interesantno. Možda ima smisla poređenje 1+1c vs 2, ali ispada da je odnos potrošnje i performansi isti, možda čak i 2 regularna jezgra imaju prednost
 
Već kolaju priče o 10000 ali dok debela dama ne zapeva, ništa nije gotovo.

Šta ti je Lisa Su skrivila? :D :D :D

Machine learning projekti otvorenog koda kao i video render. su namena za koju bi se koristio računar. Šta je bolja opcija, Amd ili Intel u mom slučaju?

Evo, ja kao neko ko naginje ka AMD-u kažem da je Intel bolji za te stvari. I ako već živiš od toga, onda sve ispod 14900K je neisplativo. Samo moraš da shvatiš da ako želiš da izvučeš maksimum iz tog procesora samo neka kvalitetna i nimalo jeftina Z790 matična dolazi u obzir. da ne pominjem da bez veoma kvalitetnog 360 AIO nećeš moći da koristiš procesor ispod 100 stepeni. Naravno, kvalitetno napajanje se podrazumeva.
Sa druge strane, na primer, imaš nešto slabiji i 200€ jeftiniji 7900X koji bez problema funkcioniše na jeftinim B650 matičnim i može da se hladi vazdušnim kulerom, samo što bi to produžilo svaki tvoj posao za 15 sekundi.
 
Zar za machine learning nije samo nVidia i CUDA, kakvi sad procesori ;)

Na temu, Michael je napravio neke testove sa različitim Zen 4 i 4c konfiguracijama. Ne može se mnogo zaključiti, ali možda je nekome interesantno. Možda ima smisla poređenje 1+1c vs 2, ali ispada da je odnos potrošnje i performansi isti, možda čak i 2 regularna jezgra imaju prednost
Ako se ne varam, glavna prednost Zen 4c jeste to sto su jezgra manja.
 
1000035701.jpg
Pa da pocnemo polako 😇
Ujedno ako ima zainteresovanih za AM4 platformu neka se jave 😁
 
Mislim da nije koliko samo kosta ova ploca... Bukvalno 3 stavri za nju jednu 😂
No ja sam za dogovor uvek 😁
 
Poslednja izmena:
vratimo se na temu. hvala na razumevanju
 
Imam ponudu da uzmem 7900x3d, no nije da mi treba bas 12 jezgra... Pa sam hteo da pitam da lima neko macovanje sa drugim CCX posto smatram da ima i drugi zbog broja jezgra. Tj nije kao 7800x3d model? Da li na nesto treba da obratim paznju ili lagano mogu da teram to? Da se ne iskomplikuje nesto sa CL30...
Malo sam dosadan ali ne bi bas da stalno prodajem i menjam komponete da bi ih doveo da rade vrhunski, vec ako mogu sto se kaze iz prve sve da ubodem kako treba tj da zadovoljava moje potrebe :)
 
Nema nikakvog "mačevanja" jer sve ide preko trećeg, I/O čipa.
 
Imam ponudu da uzmem 7900x3d, no nije da mi treba bas 12 jezgra... Pa sam hteo da pitam da lima neko macovanje sa drugim CCX posto smatram da ima i drugi zbog broja jezgra.
Moze da se pojavi problem sa igrama, treba obratiti paznju da koriste jezgra koja imaju 3DVcache umesto regularna jezgra na drugom cipu. Trebalo bi da je ispravljeno sve sa najnovijim verzijama chipset drajvera ali svakako treba obratiti paznju. Sa 7800X3D nema takvih peripetija.
 
Moze da se pojavi problem sa igrama, treba obratiti paznju da koriste jezgra koja imaju 3DVcache umesto regularna jezgra na drugom cipu. Trebalo bi da je ispravljeno sve sa najnovijim verzijama chipset drajvera ali svakako treba obratiti paznju. Sa 7800X3D nema takvih peripetija.
Sa time sam upucen, ima fix na YT-u
 
без обзира на воркараунд, 7900х3д је несрећно инжињерско решење.
полупроизвод у буквалном и пренесеном смислу.
 
Da sada gledam imam dva cipa po 6 jezgra, a samo jedna grupa ima pristup 3D memoriji... Tako da je cak izgleda i losiji od 7800x3d
 
Nazad
Vrh Dno