Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Poenta je što je kod Ryzen procesora lakše naći stabilnost u all core, ali zato kada dodje testiranje jezgro po jezgro, e tu je igranka najveća. Treba nekoliko dana da se nadju podešavanja za svako jezgro.
 
Testirajte u prime95 jedno 24h pa se vidi realnost polu proizvoda kod svih proizvođača zadnjih godina.
Ovo je i meni neko pravilo bilo, bez obzira dal je OC ili underwolt. Sad cu bas da vidim sto kaze @Gulftown dal ce i to da prodje.
EDIT: Sad videh na github da on(CoreCycler) koristi prime95 kao stress?
EDIT2 : Ipak je kombinacija jos AIDA itd
 
Poslednja izmena:
^ neka probaju sa prime95. Meni u cinebench posle 30min je 5900x na -15 all core išao u 63c dok u prime95 za 10min došao na 80+
 
Ovo je i meni neko pravilo bilo, bez obzira dal je OC ili underwolt. Sad cu bas da vidim sto kaze @Gulftown dal ce i to da prodje.
EDIT: Sad videh na github da on(CoreCycler) koristi prime95 kao stress?
EDIT2 : Ipak je kombinacija jos AIDA itd
Ima da se bira da li ćeš prime ili ycruncher
 
Nisam radio neko vreme pa sam malo i pozaboravljao ali nije fora samo da jezgra budu na 100% nego je bitan i set instrukcija gde svaka drugačije radi u odnosu CPU - RAM.
Na kraju krajeva, ima ovde dosta upućenijih od mene.

Evo dela objašnjenja autora CoreCycler-a u vezi testiranja stabilnosti, svako može da pogleda readme.txt za kompletan tekst

for example, you're after a 12h "prime-stable" setup which is common for
regular overclocks, you'd need to run this script for 12x12 = 144 hours on a 5900X with 12 physical cores, because
each core is tested individually, and so each core also needs to complete this 12 hour test individually. Respectively,
on a 5600X with its 6 physical cores this would be "only" 6x12 = 72 hours.

Ima ljudi kojima je i 12 sati po jezgru malo i ima to smisla ako je mašina pravljena da stabilnost bude ultimativna (šta znam, NAS serveri ili slično) pa testiraju i po nedelju i više dana ali generalno, ovo jeste neki princip kako treba da se testira.

@CountMike molim te nemoj da pomisliš da ja nešto tebe napadam ili slično. Naravno da ćeš da središ svoju mašinu kako tebi odgovara i to svakako poštujem. Kao što je kolega @Gulftown već napomenuo, podešavanje Curve optimizer-a je undervolt a ne overclock tako da se neće ništa "pokvariti niti izmaltretirati", ali je i bitno da se postigne određena stabilnost da bi procesor radio bez ometanja.
Za većinu nas je to igračka, ali je nekima i radni alat i to se posebno odnosi na procesore sa mnogo jezgara kao što je tvoj. Neko ko ga profesionalno koristi treba da ima slobodu da npr. ostavi računar da mu npr. renderuje i da ode iz stana/kancelarije da obavlja neke druge poslove bez bojazni da će sistem jednostavno da mu pukne i da neće da uradi ništa.
Mi koji koristimo računar za zabavu (ja ga koristim i poslovno ali ne na taj način) naravno nemamo potrebe za taj nivo stabilnosti ali opet želimo da, kad pokrenemo nešto zahtevno to stabilno radi. I da to može da radi duže vreme. Zato je testiranje stabilnosti i važno.
Evo ja npr. nisam došao do nekog rezultata da mi CPU nikako ne puca ali je to bilo posle veoma dugih i specifičnih testova tako da nisam hteo dalje da teram "mak na konac". I bio sam u pravu, od letos kada sam sklopio mašinu i rekao to je to što se tiče stabilnosti, niti jednom nisam imao situaciju da mi je računar zakazao. A ostavljao sam ga npr. da satima kompresuje neke videe.
Ali nije potpuno stabilan! :D

Izvinjavam se na podužem postu.
 
CoreCycler treba koristiti, 10 minuta i postaviti instrukcije u config fajlu baš za seriju procesora koji imate. Po defaultu je podešeno 6 minuta, ali staviti na 10 minuta ipak.
Ovo što je u OCCT-u postavljeno da vrti po 3 sekundi po jezgru, to ne znači ništa, niti testira stabilnost.
Moze OCCT da se stavi i 1h po jezgru samo on nije to postavio... Moje pitanje je da li je ok da se koristi OCCT za te stvari tipa da se stavi 10min po jezgru ili cak i vise?
Premda nasao sam i na CoreCycler-u da postavim 10min po jezgu... Ne znam da li je to dovoljno ili treba vise?
 
Poslednja izmena:
Jednostavno je da se podesi, samo u config fajlu promeniš odredjena podešavanja. Cimaj na PM ako treba pomoć.
 
Duže vreme sam van što se hardvera tiče pa mi treba savet.
Kako vam se čini ryzen 3 7320u (lap top) CPU za neki poslovni multi-tasking? Deluje baš povoljno i valjda se ne greje mnogo.
Kada će 8000 serija?
 
Malo sam se igrao sa 7950X. PBO, custom limits i CO.
 

Prilozi

  • cb23.jpg
    cb23.jpg
    316.9 KB · Pregleda: 66
7500F , 7600 , 7600X ?
Razlike su mizerne u performansama , eh sad do cene zavisi sve
 
Duže vreme sam van što se hardvera tiče pa mi treba savet.
Kako vam se čini ryzen 3 7320u (lap top) CPU za neki poslovni multi-tasking? Deluje baš povoljno i valjda se ne greje mnogo.
Kada će 8000 serija?
Treća i četvrta cifra kod 7000 serije amd mobilnih procesora označavaju generaciju zen jezgra.
U tvom slučaju je to 2.0 generacija, što znači da se sa ryzen 3 druge generacije nećeš leba najesti.
juri nešto što ima 30 ili 35 za dve zadnje cifre, ispod toga ne idi. 4 je idealno.

(oprostite na eventualnoj digresiji)
 
@jurodivi otvoriš temu za 8000 seriju, ako već ne postoji.
 
Već postoji (Ryzen APU), ali ovi nemaju APU, spadaju u 8000 seriju samo po imenu...
 
CC,CB i ostali sitni programcici ne opterecuju max CPU. Prime 95,IBT,OCCT su mnogo jaci i stroziji po pitanju stabilnosti.Al kako smo u eringde CPU visi na 100C u Defu primenjuju se gore pomeniti. Za ove jace treba CL i "gold"primerak.
Ja koristim prime 95 al ne pola sata i 2 vec 24h sa ubacivanjem ostalih programa ne iskljucujuci isti. Kad sve to prodje smanjim klok za 100 mhz i to radi mesec dana,ako ne pukne 99% je stabilan,100% po meni nije nikad.
Uf al sam se raspisao😁
 
Nazad
Vrh Dno