Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

prebaci samo na apps sa all-a
 
Desni klik na to sto hoces da sklonis, pa "unpin from start meni" ili "unpin from taskbar" za taskbar.
 
Imam sledeći problem, kad probudim iz sleep nestane mi treći disk, ako opet stavim u sleep i probudim radi. Otprilike je počelo da se dešava od kada sam dodao grafičku, da li je povezano i li ne, nemam pojma. Dakle problem je samo buđenje iz sleep. I uvek se reši ako opet stavim u sleep. Pri svežem paljenju nema nikakvih problema.
Probao sam i sa novom verzijom BIOS, isto.

Konfiguracija
i5 - 12400
TUF GAMING B660 PLUS
32GB Kingston HyperX Beast 3200MT
MSI 6600XT GAMING X
Win 10 21H2
 
Poslednja izmena:
Imam sledeći problem, kad probudim iz sleep nestane mi treći disk, ako opet stavim u sleep i probudim radi. Otprilike je počelo da se dešava od kada sam dodao grafičku, da li je povezano i li ne, nemam pojma. Dakle problem je samo buđenje iz sleep. I uvek se reši ako opet stavim u sleep. Pri svežem paljenju nema nikakvih problema.
Probao sam i sa novom verzijom BIOS, isto.

Konfiguracija
i5 - 12400
TUF GAMING B660 PLUS
32GB Kingston HyperX Beast 3200MT
MSI 6600XT GAMING X
Win 10 21H2
Instaliraj Intel Rapid Storage Technology, ili ako jesi skinu noviju verziju. Vidi da li će to da reši problem.

Ili ako ne reši problem idi u Intel RST -> Performance -> Onemogući: Link Power Management.
 
Instaliraj Intel Rapid Storage Technology, ili ako jesi skinu noviju verziju. Vidi da li će to da reši problem.

Ili ako ne reši problem idi u Intel RST -> Performance -> Onemogući: Link Power Management.
Probao sam sa RST reinstalacijom već, i nije ništa uradilo. A LPM mi je greyed out ne mogu da menjam.
 
Pitanje: ako od win 10 updejtum (preko windows update opcije) na win 11 da li će da mi ostanu svi fajlovi i programi u kompjuteru ili ću dobiti svežu verziju bez ičega?
 
Sve ce ti ostati.
 
Imam problem sa uklučivanjem Secure Boot opcije na matičnoj ploči Gigabyte A320M-H (da bih mogao win11 update)
Prvo stavim CSM Support na Disabled
Stavim Secure Boot Mode Custom
Onda odem na Secure Boot opciju i hoću da uključim na Enabled piše mi Secure Boot can be enabled when System in user mode.Repeat operation after enrolling Platform Key(PK)
Onda odem u Key Menagement---Platform Key i pritisnem Update
Idem na save&exit
Udjem opet u Secure Boot uspem da stavim na Enable
Odem u Key Menagement i obrišem PlatformKey i onda pritisnem Save&Exit, vraća mi se u beskonačnu petlju menija matične ploče
I onda da bih mogao da koristim komp vratim CSM Support na Enabled ali secure boot opcija mi i dalje nije uključena.
Šta da radim?
 
Neće i ako ostavim updajetovan Platform Key, i dalje je beskonačna petlja u meniju matične ploče. Da bih izašao moram da stavim CSM Support na Enabled i da obrišem Platform Key ako hoću da izadjem. Bukvalno mi ne da izgleda da Secure Boot bude enabled
 
Cini mi se da nece ni dati ako je win 10 instaliran bez secure boot opcije. Za upgrade, moraces novu instalaciju, u tom slucaju. Aj, mozda neko ima lepse resenje.
 
A kako je on mogao da zna da ce Win 11 zahtevati Secure boot? Default BIOS podesavanja su bila takva da Secure boot nije ukljucen, jedino da si naglasio da zelis da promeni tu opciju pre instalacije pa da kazes da je napravio propust.
 
Kakve veze ima Win 11? Secure Boot generalno od kad postoji treba da se koristi, i nema šta da se instalira na UEFI ploči osim GPT.

Sunshine4747

URADI BACKUP SVEGA PRVO

Možeš da konvertuješ, ako ti nije lakše da reinstaliraš celo.

 
Imam sledeći problem, kad probudim iz sleep nestane mi treći disk, ako opet stavim u sleep i probudim radi. Otprilike je počelo da se dešava od kada sam dodao grafičku, da li je povezano i li ne, nemam pojma. Dakle problem je samo buđenje iz sleep. I uvek se reši ako opet stavim u sleep. Pri svežem paljenju nema nikakvih problema.
Probao sam i sa novom verzijom BIOS, isto.

Konfiguracija
i5 - 12400
TUF GAMING B660 PLUS
32GB Kingston HyperX Beast 3200MT
MSI 6600XT GAMING X
Win 10 21H2
Da odgovorim samom sebi.

Dođe patch tuesday, i problem nestane privremeno. Ali se vrati. I ništa, obrišem ja RST drajver koji ima datum iz novembra, vrati Windows automatski na stariji iz septembra, s kojim je računar radio sasvim normalno, dok nisam ubacio GPU. I isto nestane privremeno problem, ali se vrati.
Reko, OK, sada brišem kompletno RST drajver, neće ga ni biti. Obrišem, i izgleda da je problem rešen, par dana radi najnormalnije.

P.S. Verovatno će se vratiti kako postujem ovo.
 
Drugar ima problem sa Windows 10.. Ili je mozda hardverski problem. Nakon 2-3 sata koriscenja, windows mu se zamrzne. I tako svaki put. Kada ga ponovo upali, vreme do zamrzavanja se smanji. PA kada ga opet upali vreme do zamrzavanja je jos krace..
Sta li moze biti ?
 
Koji hardver je u pitanju tacno?
 
Drugar ima problem sa Windows 10.. Ili je mozda hardverski problem. Nakon 2-3 sata koriscenja, windows mu se zamrzne. I tako svaki put. Kada ga ponovo upali, vreme do zamrzavanja se smanji. PA kada ga opet upali vreme do zamrzavanja je jos krace..
Sta li moze biti ?
Da nema mozda AMD graficku i Adrenalin driver?
 
Da nema mozda AMD graficku i Adrenalin driver?
ima ryzen 3 2200g i amd rx550. Za adrenalin drajvere nisam siguran
Malopre resimo malo da istrazujemo i da otpisemo jedan po jedan hardvare.. Odradio memtest86 ali kada se vratio pisalo "PASS" ali zamrznuta slika.. Nista nije mogao da pritisne
 
Moguce da je do RAM frekvencije. Jel radi na 3200 ili nize?
 
Ako si radio Memtest preko usbea ili diska to pokazuje da nije do diska. Znači da je do memorije ili nije ispravna ili joj treba rekonfigurisati u biosu. Možda malo više napona da joj se da. To se meni dešavalo tek kada sam dodao napon prodisala je jer je ploča isporučivala manji napon nego što je trebao.
 
Ako si radio Memtest preko usbea ili diska to pokazuje da nije do diska. Znači da je do memorije ili nije ispravna ili joj treba rekonfigurisati u biosu. Možda malo više napona da joj se da. To se meni dešavalo tek kada sam dodao napon prodisala je jer je ploča isporučivala manji napon nego što je trebao.
Nisam ja radio.. Radio je on preko usb-a. Zapoceo test i vratio se nakon cca2 sata i zatekao takvo stanje. Njemu je to sve uzeo i napravio clan familije.. Ne znam da on sta nije cackao u biosu..
Hoce li "restore to default settings" resiti, ili samo da doda napon ?
 
Prvo Restore Settings pa neka vidi koji je napon pa neka malo gurne zavisno koje su vrenosti u Biosu pa će mu se videti. Ako radi to je to ako je baš gurno a rezultat isti onda neka testira module jedan po jedan.
 
Obrisao sam particiju od 50mb i od 519mb misleci da ce Windows 10 sam da napravi 2 particije za boot ali on je svoje boot fajlove stavio u Windows particiju i meni ostavio unallocated particije koje ne mogu da spojim u C: zato sto nisu sastavni deo te particije? I sta sad mora da brisem sve particije?

Capture.PNG
 
Možeš jer su prazna mesta pored particije koju pokušavaš da promeniš. Vidi ima li resize ili neka druga slična opcija za C. I te stvari ćeš morati sa butabilnog usb-a da radiš, Strelec ili slično.
E sad, radi li sistem kad si obrisao te male particije?
 
Nazad
Vrh Dno