Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Prekidači sa indikatorima se mogu povezati na dva načina, da indikator sija kada potrošač radi ili da indikator sija kada potrošač ne radi. Druga varijanta je zgodna kada u mraku pokušavaš da upališ svetlo, za bojler se obično stavlja prva varijanta. Ako indikator konstantno svetli, i kada potrošač radi i kada ne radi, nešto je pogrešno povezano.

Bojler "vuče" oko 9A, u teoriji ništa mu ne bi trebalo biti. Takođe, kablovi koji se koriste u instalacijama su najmanjeg preseka 1.5mm2, i obično se oni štite prekidačima od 10A, a kablovi od 2.5mm2 se štite prekidačima od 16A. Oni realno mogu da izdrže struje od 16A odnosno 25A. Poenta je da se ide na stranu sigurnosti da se nešto ne desi kad već to ne košta značajno više, ali 99.9% neće biti ništa. Gde potencijalno može da bude problem je to što se za bojler dovodi poseban kabl na posebnom osiguraču, dok se za svetla na isti osigurač stavlja više potrošača. Ako bi u isto vreme upalio bojler i druga svetla po kući (ili čak neke druge potrošače, zavisi kako je izvedena instalacija), može se desiti da iskače osigurač (ako su automatski), ali ne bi trebalo da dođe do nekog ozbiljnijeg kvara.

Svakako treba da srediti, niti je teško niti skupo, samo nađi majstora koji nije totalni duduk, ja takve stvari radim sam po stanu. Pogledaj I neko tutorial na YT, videćeš da je krajnje jednostavno. Ako hoćeš da povežeš shelly, treba da zameniš prekidač sa indikatorom za prekidač bez indikatora, koliko vidim to je Aling Conel Mode, prekidač od 16A bi trebalo da je oko 200din.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
rAMA, nije problem platiti, jer je i ovaj bio plaćen. Problem je naći nekog drugog. Ovaj nije otišao u inostranstvo, pošto radi u EPSu.

@daxyco hvala na detaljnom odgovoru.

Da, indikatori konstantno svetle, samo je razlika u intenzitetu. Kad su isključeni sijaju slabo, ali primetno u mraku, dok kad su uključeni sijaju normalno/standardno.

Što se shelly-a tiče, može li povezivanje bez zamene prekidača, odnosno da ostane ovaj sa indikatorom? Ako se ne varam, tako je objašnjavao električar1 https://youtube.com/watch?v=En81pNPHV38
 
Može, ali ako ne možeš da priđeš tinjalici, tj da promeniš da fazu uzima sa izlaza, a ne sa prekidača, onda će ona stalno da svetli(kod shelly-a na SW uvek postoji napon od 110V). Dakle kad je ugašen bojler sijaće slabije, kad ga upališ sijaće jače.
Ne znam da li na tom prekidaču može da se premosti faza sa tinjalice.
Aj slikaj to kako ti povezao taj stručnjak, baš me zanima šta je uradio.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Možda mi je nešto promaklo,pa se unapred izvinjavam...Za sijalicu,u indikatoru,je potrebno dovesti još I nulu,pošto fazu uzima sa prekidača tj potrošača.Ako sijalice stalno sijaju,smanjenim intenzitetom,postoji neka indukcija,što je odavde teško uočiti gde.Ti Aling indikatori su modularni tj svaki prekidač je za sebe,tako da nisu iste amperaže što je I bilo naznačeno na pakovanju.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Može, ali ako ne možeš da priđeš tinjalici, tj da promeniš da fazu uzima sa izlaza, a ne sa prekidača, onda će ona stalno da svetli(kod shelly-a na SW uvek postoji napon od 110V). Dakle kad je ugašen bojler sijaće slabije, kad ga upališ sijaće jače.
Ne znam da li na tom prekidaču može da se premosti faza sa tinjalice.
Aj slikaj to kako ti povezao taj stručnjak, baš me zanima šta je uradio.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Pa tacno tako i sad radi. :D Indikatori uvek sijaju, cak i kad je bojler ugasen. To mi je u sustini nebitno, dok god moze bojler da se pali i na prekidac i na shelly.

Ne stigoh danas, videcu sutra posle posla da slikam. Jedino mi se ne otvara, jer sam jedva popravio da indikator stoji ravno, doduse svakako cu morati skidati kad narucim shelly.
 
Slikaj da probamo da protumačimo ;)
I uzmi shelly 1PM ako hoćeš za bojler, čisto da imaš i zbog potrošnje. Ako ti je potrošnja nebitna, onda 1.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
@nightshadow nisam mogao bolje da slikam, jer su kablovi poprilicno kruti, pa kad se povuce ova bela plastika hoce da pukne. Uglavnom, ovo je slika od gore https://ibb.co/zJmshx5, a ovo od dole https://ibb.co/vLdX5W2. Deluje mi da je povezano kao ovde na slici https://ibb.co/T272gdS.

edit: da dopunim, kad se gleda prva slika tj. od gore, ide svetlo, grejalica, prazan prekidac, bojler
 
Poslednja izmena:
Na drugoj slici se vidi deo električnih karakteristika prekidača (skroz desno na slici što piše "250V"). Jel' možeš da vidiš šta tačno piše tu?
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Hm, prekidač od 10A se koristi za svetlo, za bojler bi bilo mnogo bolje (sigurnije) da je 16A. Jel' na njemu svetlo ili bojler kod tebe? Ako je svetlo, to je OK, ako nije pogledaj koja je jačina struje na onom za bojler.
Pozdrav
 
Na njemu je bojler, jer je inicijalno predvidjen za svetlo, ali je elektricar samo zamenio mesta plasticnim poklopcima, ali ne i prekidacima.
 
Snaga bojlera je 2kW. Ovo je u selu, pa obicno jedan covek radi svima elektro radove, jer je vecina otisla u inostranstvo, pa je problem naci majstora.

da li je iko proveravo uzemljenje kod tebe u selu?

ako uvek svetle indikatori slabije i jace proveri ti uzemljenje!

izmedju uzemljenja i nule treba da je 0V ako je veca vrednost uzemljenje nije dobro i zato ti svetli kad je iskljuceno!!! izmedju uzemljenja i faze ~220V

nisam elektricar ali znam iz prakse :D:-devil-:
 
Gledam ovaj Xiaomify kanal na YT i oduševljen sam šta sve Xiaomi i njegovi podbrendovi prave, nisam imao pojma realno :D Jeste da je dosta toga za kinesko tržište, ali ima i EU varijanti. Yeelight sijalice mi se recimo baš dopadaju cenovno, pametni prekidači, ono pametno zvono sa kamerom, senzor temperature, utičnica za klimu, prečistač vazduha, itd. Veoma zanimljive stvarčice, nekako mi je sve ovo prošlo ispod radara, to jest ništa mi nije iskakalo po netu ili YT, tek kad sam čuo za Aqara i Yeelight sam saznao čega sve drugog ima od Xiaomi-a, kao ispod kamena da sam živeo, haha :d
 
Softver im je često užas. Ja imam dosta xiaomi smart home uređaja, ali sam poludeo 100 puta zbog njihovog softvera. Npr aplikacija mora da bude podešena na chinese mainland regiju da bi mogao da povežeš sve uređaje lepo, pa su tako neke stvari npr na kineskom. Njihov IR uređaj je hardverski odlično zamišljen, ali softver ga ubija skroz. Em što je pola stvari na kineskom, em što je pain in the ass da ga podesiš. Pa onda ne možeš da ga povežeš sa Google home, i da kažeš npr 'ok Google, turn on my AC' ili tako nešto. Nego moraš da uđeš u aplikaciju, da odabereš IR uređaj, da odabereš uređaj koji hoćeš da kontrolišeš i da pritisneš dugme za turn on.
Senzori za temperaturu, imam ih nekoliko, bt i zigbee. Hardverski odlični, zigbee su lepo dizajnirani, zgodni da se zakače bilo gde. Softverski problem - opet ne može da se poveže sa Google home, tj ne mogu da kažem ok Google, what's the temperature in my room, nego moram da ulazim u aplikaciju, pa da odaberem koji tačno senzor hoću.
Dalje smart plug. Zgodno da pratiš potrošnju bilo čega, ja imam neki do 2.5kW ja mislim.
Softverski problem - s obzirom na to da si stavio chinese mainland kao regiju, računa ti se njihova vremenska zona. Dakle, ako danas izmeriš potrošnju od 3kWh, na aplikaciji će ti pokazati danas 2.7kwh i sutra 300wh, jer se razlikuju vremenske zone.

Da ne pominjem to što ne možeš da kombinuješ ništa sa drugim IoT sistemima, tj ne možeš da integrišeš u home assistant npr. Ili možeš, ali pitanje kako će to sve da radi.

Još jedna stvar, imam dve aqara white sijalice. Ono što nisam znao je da ne možeš da napraviš grupu sijalica, pa da kroz aplikaciju pritisneš jedno dugme i upališ obe sijalice(jer su mi obe u istom lusteru) nego moraš da uđeš u app, izabereš jednu sijalicu, upališ, vratiš se, izabereš drugu sijalicu, upališ.
Isto važi za gašenje/dimovanje.

Npr kod yeelight ima ta opcija da se napravi grupa, za aqara sijalice nema. Ekstremno glupo, a ekstremno jednostavno za rešiti. 4 years later, i dalje nije rešeno.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Moze da se napravi grupa sijalica i to radi bez problema. Ako ih ne drndas jako brzo nece da se raspare. Ono sa asistantima si skroz upravu, to ne radi. Sa IR kontroler si isto upravu, pola je na kineskom. Uredjaj ima toliko potencijala ali SW je najslabija karika. Senzori su ok, kamere su ok, prekidaci su ok.
Integracija u Hass je uzasna, moras da povadis tokene za svaki uredjaj, sizifov posao, odustao sam od toga.

Tapatalk from Poco loco
 
Da li je neko imao iskustva sa Tasmota firmware-om na sonoff uređajima? Osposobio sam home assistant konačno, i treba da flešujem tasmota, ali na oko 20 uređaja. Neki od njih znam da nemaju pripremljene pinove kao Sonoff i da ću morati da lemim da bih to odradio, ali bih barem da sonoffe odradim što lakše.

Da li neko ima serial adapter koji provereno radi? Kupio sam DuPont žice ali su predebeli konektori za D1 dimmer na primer, za sonoff basic moraju da se pridržavaju rukom dok traje flešovanje... Deluje mi da mora postojati neko bolje rešenje. Baš bi mi prijala pomoć u ovome :)
 
Moze da se napravi grupa sijalica i to radi bez problema. Ako ih ne drndas jako brzo nece da se raspare. Ono sa asistantima si skroz upravu, to ne radi. Sa IR kontroler si isto upravu, pola je na kineskom. Uredjaj ima toliko potencijala ali SW je najslabija karika. Senzori su ok, kamere su ok, prekidaci su ok.
Integracija u Hass je uzasna, moras da povadis tokene za svaki uredjaj, sizifov posao, odustao sam od toga.

Tapatalk from Poco loco

Može ako imaš yeelight kao ti, ako imaš aqara sijalice neće da može. Probao 100 puta, i po netu kad sam tražio kažu da ne može.
Slažem se inače da uređaji imaju potencijala baš, šteta što se malo više ne pozabave softverom.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Kad vec pricamo o manama i problemima smart home uredjaja: Imam amazon alexu koja je srce integracije, imam nekih 5-6 shelly 1 i 2.5 i broadlink rm3 pro za kontrolu klime. Kada pozovem glasovno neki uredjaj preko alexe, 95% vremena uredjaj ce se odazvati i odraditi komandu, ovih drugih 5% npr upali 3/5 uredjaja iz grupe, dva ne upali.

Sto se tice broadlink i kontrole klime, gotovo u 80% slucajeva kad je preko alexe pozovem broadlink da upali klimu, prva dva puta redovno ne odradi komandu, tek na treci put odradi, to me izuzetno nervira jer se ko mentol derem u kuci i ponavljam, ko da imam zenu koja me ne slusa :D Doduse imam i tu, al aj, nju moram da trpim, al ovu Alexu, teska prica s njom :D

Negde je problem u komunikaciji izmedju alexe i uredjaja gde on kaze da je odradio komandu, ali ne odradi.
 
....
Još jedna stvar, imam dve aqara white sijalice. Ono što nisam znao je da ne možeš da napraviš grupu sijalica, pa da kroz aplikaciju pritisneš jedno dugme i upališ obe sijalice(jer su mi obe u istom lusteru) nego moraš da uđeš u app, izabereš jednu sijalicu, upališ, vratiš se, izabereš drugu sijalicu, upališ.
Isto važi za gašenje/dimovanje.

Npr kod yeelight ima ta opcija da se napravi grupa, za aqara sijalice nema. Ekstremno glupo, a ekstremno jednostavno za rešiti. 4 years later, i dalje nije rešeno.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

ovo se najakše rešava sa Aqara wireless remote switch-om jer tu povežeš koliko hoćeš sijalica na jedan taster [emoji2957]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Imam switch, i to radi dobro, ali nije rešenje.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Koliko se kod domaćeg distributera Shelly čeka na isporuku?
Naručio l, prvi put, nešto u nedelju i očekivao da će juče poslati - ništa. Danas pitao na mail - nikakva reakcija.

A na sajtu stoji da je porudžbina na čekanju.
 
Obično za 1,2 dana je otprema. Sutradan isporuka.
Kad je sve ok.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Jel ima neko resenje za diferencijalni termostat?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Problem sa Mijia/Aqara uređajima je što postoje EU/China varijante koje, kako su već mnogi napisali, ne rade kako treba. Ne rade jer uređaji sa aliekspresa idu na kineski server i to donosi sve one probleme sa kompatibilnošću, kašnjenjima, vremenskim zonama itd.

Otprilike sam sve to dobro pročitao pre nego sam se upustio u priču i doneo odluku da uzimam isključivo EU uređaje. Tako da imam hub sa senzorima, kamere, lampe, sijalice, purifier itd. Sve je na EU serveru, radi sa Google Home itd i nema kašnjenja i slično. Zadovoljava me u potpunosti jer imam centralno i toplu vodu tako da sem sijalica, alarma i slično nije da imam sa čime previše da se igram.

Da skratim, htedoh reći, EU varijante proizvoda rade kako treba. Izbor jeste manji ali dokle god se držite toga ne bi trebalo da bude problema. U Mi Home izaberete region Serbia recimo i vidi se jasno šta je od uređaja dostupno i to kupujete. Naravno ne sa alija tj može i odatle ako je jasno naznačeno da je EU verzija. Šifre proizvoda se razlikuju tako da je lako proverivo za koji region je nešto. Na ovim happy hour akcijama kod nas čak budu neke poprilično dobre cene, dve bed side lamp 2 sam uzeo za ukupno 4000din, na aliju je jedna 30, 35$ pa na gore. A tu je i KP naravno pa se ima kako doći do onoga što treba.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Da li je onda najbitnije u ovoj prici da je gateway u EU varijanti?
Npr uzmem gateway 3, u EU verziji, a kasnije BT termometre, aqara termometre, senzore za vrata/prozore, kamere, narucujem sa alija?
 
Pa neće da može tako, pola uređaja neće raditi na EU serveru

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zato preskocis gateway i direktno skupljas vrednosti

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Pa jedino taj gateway v3 ima u sebi i wifi i bluetooth, da bi radili i uredjaji koji se povezuju preko wifia i preko bt-a.
 
Kad vec pricamo o manama i problemima smart home uredjaja: Imam amazon alexu koja je srce integracije, imam nekih 5-6 shelly 1 i 2.5 i broadlink rm3 pro za kontrolu klime. Kada pozovem glasovno neki uredjaj preko alexe, 95% vremena uredjaj ce se odazvati i odraditi komandu, ovih drugih 5% npr upali 3/5 uredjaja iz grupe, dva ne upali.
Svi bezicni senzori su nepouzdani, ali i prekidaci na wifi. Prvo je nepouzdana internet veza, koja plus toga zavisi i od struje. Zatim, senzori daju i lazne alarme, u zavisnosti od primenjenih tehnologija pri izradi. Poremete ih i VF signali drugih uredjaja ili promena temperature, svetlosti, vlage u vazduhu, insekti...
Imam tih sonoff igrackica, ali to ne smatram ozbiljnim, kao sto si i sam primetio. Imam i dva gsm alarma, ali i kod njih su bezicni senzori nepouzdani. Zicna veza je ok i tu su ujedno i najjeftiniji senzori i najpouzdaniji. I umesto skupih centrala, moze se koristiti i gps tracker i autoalarm, na pr. model TK-103B (od firme Coban, prodaju ih za oko 6000,a divljaci su jeftiniji i losi) ako nije kopija je odlican i pouzdan, a ima i baterijicu u slucaju nestanka struje i obavesti na sms, ima i mikrofon i prekidac. Znaci za manje objekte i on moze biti sasvim dovoljan.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno