Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Ma neka podele i to i šta sada. Valjda je bitno da korisnici budu zadovoljni. :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Gulf, kada dobijas primerak da nam das neki real info?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Mogu samo zamisliti koliko bi Intel zacenio svoje procesore da su uloge obrnute.

Da nije AMD izašao sa Zen-om pre par godina i sa Zen2 pre malo jače od godinu i po, uveren sam da bi u ovom trenutku Intel-ov vrhunac bio i9-9900k za min 800-850eur i HEDT i9-9980XE za min 2000eur..

Jaka konkurencija je UVEK dobra za potrošače i generalno progres.
 
Gulf, kada dobijas primerak da nam das neki real info?

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
Real info samo nakon isteka NDA. Ako misliš na rez testova i to. Pre toga mogu samo da kazem da li mi se svidja ili ne. :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Da nije AMD izašao sa Zen-om pre par godina i sa Zen2 pre malo jače od godinu i po, uveren sam da bi u ovom trenutku Intel-ov vrhunac bio i9-9900k za min 800-850eur i HEDT i9-9980XE za min 2000eur..

Jaka konkurencija je UVEK dobra za potrošače i generalno progres.

Sto se gejminga tice totalno nije tako. Pre si mogao da kupish 2500x , da pre 8 godina i i dalje je to u rangu 7600k recimo...5 godina kasnije i ne potrosis ni dinar ali su jadni developeri morali da se trude. A sada zbog konkurencije za 3 godine si dosao sa 4/4 (7600k) do 6/12 (10600k) dosao za 3 godine. Sa druge strane ne vidim da padaju cene istih CPU-a. Uporedi sam cene ryzen 1600 sa ryzenom 3600(ne mogu da nadjem cenu start za 1600) ....ili 7600k vs 10600k (10% jacha cena je za 10600k)
 
Real info samo nakon isteka NDA. Ako misliš na rez testova i to. Pre toga mogu samo da kazem da li mi se svidja ili ne. :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk

Kad ističe NDA? Jel moramo da čekamo 5.?
 
Meni dovoljno kada kazes da li ti se svidza ili ne, to sve govori :)

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ili da li ću ga uzeti ili ne, posle 11 godina Intela isključivo. :D
Kada ga budem istestirao, videćemo.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Možda za igranje u 1920x1080. Zato su svi oni testovi novih AMD procesora rađeni u FullHD rezoluciji. Već za 1440p, a pogotovo 4K, procesor ima MNOGO manju ulogu.

Zaboravljaš DLSS u celoj priči ;)

Kako bilo, za validne gejming testove kao i uvek valja sačekati Digital Foundry. Jedino oni sve istresu do najsitnijih crevaca. Tad ću odlučiti šta mi je činiti, vreme je za novu platformu :D
 
Poslednja izmena:
Kako se pise na Redditu (nemam pojma da li je istina)... ASUS won't provide BIOS update for X470 board to support Ryzen 5000

I am writing this email to provide you an update about your ongoing case. According to our engineers, We have no plans for the Crosshair VII Hero to support the Ryzen 5900X, please purchase Crosshair VIII Hero and any Ass B550 motherboard that will support Ryzen 5900X and 5000 series processors.

Sa njihove strane razumno (hoce da prodaju sto vise novih proizvoda), ali videcemo kako ce se sve razvijati i zavrsiti :)
 


Takodje negde procitah da je mozda AMD izbaci i Zen 3+ dogodine, i pomeri izlazak nove arhitekture za kasnije.
Nije nemoguce ako Intel ne moze da se sastavi i izbaci nesto konkuretno...


@jurodivi

R5 5600 pocetkom 2021 za 220-230$, razmisljas li o upgrade-u? :d
 
Poslednja izmena:
ma prvo da vidimo performanse ovih novih ryzena, bude li to ovako kao sto se pise vjerujem da ni u Intelu nece sjediti skrsteni ruku, vec pocetkom januara bice neki odgovor sa njihove strane sigurno.
 
Kako se pise na Redditu (nemam pojma da li je istina)... ASUS won't provide BIOS update for X470 board to support Ryzen 5000



Sa njihove strane razumno (hoce da prodaju sto vise novih proizvoda), ali videcemo kako ce se sve razvijati i zavrsiti :)

MSI je izabacio B450 Tomahawk II max verziju, a na reditu se šuška da će samo ona podržavati Zen3.


https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX-II

Btw

Asus ne otkazuje podršku. Izgleda da je tech support guy zeznuo stvari
 

Prilozi

  • Screenshot_20201013_183717_com.reddit.frontpage.jpg
    Screenshot_20201013_183717_com.reddit.frontpage.jpg
    449.7 KB · Pregleda: 147
  • Screenshot_20201013_183705_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20201013_183705_com.android.chrome.jpg
    548 KB · Pregleda: 135
Poslednja izmena:
@jurodivi

R5 5600 pocetkom 2021 za 220-230$, razmisljas li o upgrade-u? :d

Ne naročito.
Prvo, 3600 mi radi posao. Drugo, ko zna kakva će biti situacija s pločama, možda bih morao i nju da menjam a to je već mnogo. Treće, to je 250+ evra prevedeno na naše cene, za te pare bih radije 3700X. Četvrto, napajanje i monitor su mi preči. Peto, istroših se za ogrev i belu tehniku, neću skoro da vidim taze hardver, heh...
 
Poslednja izmena:
3070 bi mi odgovarao, pre svega zbog veličine, sve 3080 su mrcine sem FE...možda bih konačno mogao da sklepam SFF mašinu, heh.
No, to mi je sporedno. Manje-više jedina igra koja bi mi napela grafičku je Cyberpunk, resto sve mogu da teram i na 1060...

Možda nekad budem imao u vidu Ryzen 5000, za par godina ili ako se oparim odnekud, ali za sada mi ne treba, imam prečih stvari za kupiti...
 
Sta ce biti bolje,brze i bestbuy u "nizim" kategorijama narednih godina 5600X ili 3700X pitanje je sad....

I sto neki sumnjaju da 5000 serija nece raditi na b450 plocama?.....pa AMD rece da hoce,i verujem da ce tako i biti....
 
Poslednja izmena:
Sta ce biti bolje,brze i bestbuy u "nizim" kategorijama narednih godina 5600X ili 3700X pitanje je sad....

I sto neki sumnjaju da 5000 serija nece raditi na b450 plocama?.....pa AMD rece da hoce,i verujem da ce tako i biti....
Msi je zvanicno saopstio da ce zen 3 raditi na svim b450 plocama.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Juhuu, znaci nista 3600 cekace se dugo 5600...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Cisto sumnjam da ce MSI podrzati B450A-pro klotaru...
 
Za pitanje 5600x ili 3700x treba sacekati testove, bez toga moze samo da se nagadja sta ce i kako raditi. Ono sto je sigurno je da ce 5600 imati bolje ST performanse. Kada je MT u pitanju 3700x ima sirovu prednost od 33% zbog vise jezgara u idealno skaliranim aplikacijama, a koliko ce ovaj skok IPC u Zen 3 i minimalni skok u osnovnoj frekvenciji smanjiti tu razliku... videcemo.

Za ploce... AMD je izjavio da ce obezbediti alate partnerima da dodaju podrsku i da to nece sprecavati, ali da je na partnerima da to realizuju. Misljenja sam da ce, ako jedan od velikih igraca to uradi uraditi i svi ostali, jer u suprotnom rizikuju da dugorocno "naljute" i oteraju musterije od sebe zbog losije podrske.
 
Znam da ljudi ne veruju ali za RTX 3080 ni 3900X ni 3800XT nisu dovoljni.
Verovatno si u pravu, ali ne i vezano za gejming, pogotovo ovaj AAA. U odnosu na R5 3600 svi ostali procesori daju vrlo malo bolje rezultate.
Priča se da će zahtevnost procesora u igrama skočiti dolaskom nove generacije konzola (8-16 na 3.5 GHz) ali to nije nešto što već nemamo na PC-u, zato mnogi jure 3700X, zbog toboš nekog pariteta, tj pretpostavke izjednačavanja da će im CPU trajati koliko i ova generacija konzola.

Dalje, a ovo verovatno neko bolje zna, koliko sam ja upoznat sada će sve aplikacije (mislim na igre) raditi na Directx 12 platformi a ona najviše prepoznaje šest jezgara (HT/SMT ionako ne pravi neku bitnu razliku u FPS-u, neki preporučuju i isključivanje).
 
Kada je gaming u pitanju, 3700X ce biti ono sto je i7 2600(K) pre 9 godina bio i postao. ;)

Sa i7-2600K prešao sam na R7 3700X. Videćemo šta će biti narednih 9 godina. Serija 5000 nije loša ali ne vidim potrebu da sa 3700X prelazim na 5800X (ili 5700X ako ga bude).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Sa i7-2600K prešao sam na R7 3700X. Videćemo šta će biti narednih 9 godina. Serija 5000 nije loša ali ne vidim potrebu da sa 3700X prelazim na 5800X (ili 5700X ako ga bude).

Ako si prosečan korisnik koji koristi programe iz hobija i igraš igre onda zaista nema svrhe. Ali ako se baviš CAD programima, video obradom i od toga zarađuješ, onda je 5800X najprostiji "must have".

Početkom 2021 AMD će izbaciti R5 5600 koji će biti "all round king" kao 3600 i najviše zaraditi na tome. Ovo sada je samo maltretiranje Intela.
 
Nazad
Vrh Dno