Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Naravno. U odnosu na MSRP. Nov proizvod se uvek meri protiv proizvoda kad je bio nov. Isto ce i 5000 serija za par meseci da bude jeftnija. Elem, 50 dolara za 25% performansi je prokleto dobar dil.
Ja sam moj 3900X platio 550 evra. Ako platim 600 za 5900X i dobijem 25% performansi. Vise nego srecan.

Iz tvog ugla gledanja jeste tako ali iz ugla gledanja ko kupuje sada racunar i treba mu 12/24 CPU kupi 3900X za 440€ proda prism hladnjak za 30€ i njega taj procesor izadje 410€ vs 600€ za 5900X dakle iz ovog ugla nije 50€ za 25% vece performanse nego 160€ za 25% vece performanse.
Kod 5900X su izbacili i hladnjak, kopiraju intel politiku.
 
Poslednja izmena:
Ovi testovi r5 3600 i rtx 3080 kombo u 1440p gejmingu nigde ne pominju koje su osvezavanje koristili pretpostavljam 60hz?
 
Iz tvog ugla gledanja jeste tako ali iz ugla gledanja ko kupuje sada racunar i treba mu 12/24 CPU kupi 3900X za 440€ proda prism hladnjak za 30€ i njega taj procesor izadje 410€ vs 600€ za 5900X dakle iz ovog ugla nije 50€ za 25% vece performanse nego 160€ za 25% vece performanse.
12c/24t cpu kupuje neko ko zaradjuje sa njim, 160e je poslovna investicija koja se pametnom vraca brzo, jako brzo...
Dokle vise kukanje o vecim cenama, ko ima kupice, ko nema, kupuje sporiji i to je to, nema dzaba rucka...
 
javio je Yojinbo pre oko 30h :)
 
Ma dobro, to je bilo vidjeno iz aviona, da imaju rupu u ponudi ispod 300, cak i izmedju 300 i 450 ali za tu je manje izvesno da ce da se popuni, bar ne nekim 8 core, jer bi taj cpu bio apsolutni BB i ugrozio ostale. Mozda izbace neki 8 core za 400, za manje ne verujem
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta da kažem na tvoje preseravanje sem da imaš i jeftinijih modela iz prošlih generacija koji su poprilično sposobni pa zaradi za bolje. Uostalom i ja radim na dosta starom procesoru i ništa mi ne fali.
 
Vise puta sam spomenuo da je R5/7 3000 serija itekako sposobna i dovoljna za obicnog korisnika, ali ljudi i dalje kukaju za cene 5000... 3700x vrlo lako moze da bude best buy i solidna opcija za naredne 3-4 godine, bolja nego ovi sa 6 jezgra.
Cak mislim da ce AMD izbaciti jos jednu zen3+ seriju ("turu") na istoj arhitekturi dogodine, ako odgovor Intela narednog proleca bude mlak (sto najverovatnije hoce), pa tek onda predju na novu arhitekturu.
Taman da ociste zalihe ovih iz 3000 i da se "ne baci" ono sto ostane od 5000 serije...

Sto rece neko za gaming i Intel 10400 je dobra budzet opcija cak i ako je taj r5 3600 skup za neke... A pretpostavljam da ce i njemu cena ici na 150e, kao letos sto su uzeli neki od madjara.
 
Poslednja izmena:
У целој причи са новом Рајзен серијом нигде се не спомиње серија 3.
Да ли су одустали од ње или ће бити и она некада на пролеће?

Poslato sa Nova 5T pomoću Tapatoka
 
Ne znam šta da kažem na tvoje preseravanje sem da imaš i jeftinijih modela iz prošlih generacija koji su poprilično sposobni pa zaradi za bolje. Uostalom i ja radim na dosta starom procesoru i ništa mi ne fali.

Pa vidi se da ne znas sta da kazes...

Mozes npr,k'o co'ek,vec jednom da kazes da su ovi procesori prilicno skupi,a ne sve vreme se proseravas nesto tipa "pa sta hocete,da vam AMD deli besplatne procesore""hocete vam daju jos i plocu uz procesor,"ma nije to tako strasno" i slicno...

I ne znam zasto je moj post preseravanje,samo sam sledio tvoju genijalnu logiku na trzistu Srbije.....tj posto je opste poznato da su Srblji plicih dzepova vec decenijama (ako ne i vekovima) eto taman stizu za njih povoljni procesori iz AMD 5000 serije....tj ryzen 5600 koji ce tamo negde u svetu mozda kostati 220 dolara,a kod nas u Srbiji skoro 300 eura....:D
 
Neko te tera da kupiš Ryzen 5000?
 
Ne radi se o tome da li mene neko tera da kupim ili ne (a ja cu ga svakako pre ili kasnije kupiti kao npr sto kupujem i benzin iako je prilicno skup),nego diskutujemo o cenama ovih procesora....(posto jedino to trenutno o njima znamo)

A oni su jednostavno skupi,kakvo god neko imao "opravdanje" ili besmislen stav tipa "hocete da vam AMD deli dzabe procesore".....
 
Poslednja izmena:
A sto bi neko prelazio sa R5 2600 na 3600 ?
Zbog 6/12 na 8/16.

A gomila igara jedva vidi 4 jezgra...

Ako pricamo o gamingu...
 
Nije bas tako.
To je mozda vazilo pre 2 godine.

Sve vise igara koristi ostala jezgra, a sa novim konzolama ce to postati obavezno.

Mislim da je 6/12 dovoljno za narednih par godina, a onda ce vremenom i 8/16 postati preporuka.
 
Poslednja izmena:
Ako pričamo o igricama onda je svaki procesor preskup.
 
Svi koji imaju iole dodira sa realnoscu su svesni da u Srbiji ima puno ljudi sa plitkim dzepovima... Isto tako u Srbiji ima ljudi koji sebi mogu da priuste high end racunar/komponente... Svaka roba ima svog kupca, tako ce imati i ova serija procesora i to odmah po izlasku... Ko ne veruje, eno na temi za RTX 3080 "poludese" ljudi sto nisu mogli da kupe grafiku za nepunih 1000e, a najavljena FE cena u USA $700... Sto je najcrnje, bice potraznje i za 1200e glat...

Da li su procesori skuplji od prethodne generacije? Jesu...
Da li su skupi za ono sto nude? Nekome da, nekome ne, veoma je relativna stvar...
Da li se po izlasku u prodaju isplati prelazak sa prethodne serije? Ne isplati se, osim ako je nekom zavisi posao od procesorske snage, pa ce brzo nadoknaditi tu vecu razliku u ceni...
Da li ce se vise isplatiti da se umesto 5000 serije u ovom momentnu uzme neki pandan iz 3000 serije? Apsolutno da, ali opet ide ono "osim" iz prethodnog odgovora...
Da li su oni trebali da formiraju cene 5000 serije u odnosu na trenutnu cenu 3000 serije? Jedino ako su svi kolektivno poludeli u AMDu...

Smatram da pocetne cene 5000 serije treba porediti sa pocetnim cenama 3000 serije, a za poredjenje cena 3000 serije posle godinu dana od izlaska, sacekajte godinu dana nakon izlaska 5000 serije, pa onda poredite...

AMD, pa ni Intel/Nvidia nisu humanitarna organizacija, pa da formiraju cene svojih proizvoda na osnovu dubine dzepova najsiromasnijeg sloja stanovnistva u slabo/slabije razvijenim drzavama... Za ljude sa slabijim dzepom uvek postoje neke low end opcije (koje kontam da ce ubaciti kasnije kroz Ryzen 3) ili malo jace polovne komponente... Kroz sve to sam prolazio godinama, da ne kazem decenijama i apsolutno mogu da se poistovetim sa vecinom koja mora da spaja kraj s krajem kako bi mogli nesto da sklope za to malo para koje mogu da izdvoje za racunar... Tim istim godinama/decenijama se nisam skidao sa oglasa kad sam zeleo da sastavim racunar ili "pojacam" neku komponentu... Hvala bogu, pa vise nisam u toj poziciji, cak sam u dobroj meri stvorio averziju prema kupovini polovnih stvari...

Verujte mi, voleo bih ja da su sve komponente i 50% jeftinije, ali to je samo pusta masta... Cinjenica je da su cene hardvera otisle previsoko, ali to je jednostavno nasa realnost... Meni samo nije jasno da li je realno da posle toliko godina i dalje imamo po svega dva glavna CPU/GPU proizvodjaca za PC i da niko ne moze da se ubaci u trku sa njima... Nisam pratio pricu oko toga jako dugo, a vise se ne secam ni onoga sto sam znao oko toga, pa ne bih dalje da mrsim damu na tu temu...

Po svemu sudeci, iz prethodne serije mi se najvise smesi 3800X(T)... Gledao bih i 3700X, ali je bas mala razlika u ceni, pa bih doplatio iako razliku u gamingu necu videti, ali kao ajde, lepse ce izgledati u opisu "moja masina" :p ... Svakako cu sacekati i testove i cene nove serije, pa odluciti... Mozda nije lose uzeti tu neku 3000 varijantu koja ce biti dovoljna za opusteno igranje i na toj platformi sacekati 5nm, pa odraditi upgrade, tj "ne bacati" pare na 5000 seriju... Ce da vidimo :)
 
Kakvih crnih 8c/16t za igre???

Prvo. Next-gen konzole imaju 8/16 na 3.5 GHz, e sad računajte da će 1-2 jezgra biti rezervisano za sistem u pozadini. A tu je i mogućnost streama igara i još je na konzole nabijena rezolucija na 4K, da li je u pitanju neki upscale u to ne ulazim, ali svakako je visoka, tu će dakle i SMT koji nove konzole imaju dobro doći.

Drugo. Ne može se napraviti igra da koristi toliki broj jezgara, mislim tehnički verovatno i može ali to niti je isplativo niti jednostavno, odnos igara na CPU je trenutno 4/8 ili 6/6 sve preko toga nema bitne razilike 5-10% max, a kada će se to promeniti upitno je.

Treće. Ako budu išli na to da svaka AAA igra koja je inače grafički napucana na neki način bude radila u minimum 60 fps-a na konzolama (a čime se i oni hvale), ne da će današnji procesori da ih gaze, nego ima da traju još dugo vremena.

Četvrto. Uporedite i5 9600K 6/6 na 5 GHz sa Ryzenom 2700X/3700X. i5 daje malo veći fps što je dokaz da su igre i dalje vezane, a verovatno će i biti zbog jednostavnosti, za single core jer se u njima non-stop dešava mnogo kalkulacija.

Kao što sam rekao, programeri se slažu da je veoma težak posao praviti igru za multicore sisteme i da se to neće raditi, bar ne u većini slučajeva. Što jednostavno, kad može komplikovano ;)
 
Menja se to, bice drugacije kako prolazi vreme
 
Neće biti drugačije jer ne može da bude.
Neke stvari ne mogu da se izvršavaju paralelno i zato su kod igrica presudne ST performanse.
 
Jedan debeli off

Ja u glavi jurim da kupim neku polukonfu MSI B450 Tomahawk + R5 2600 + neki ok kuler (za OC na 4 GHz) + 2x 8GB DDR$ 3200 MHz, to bi polovno kostalo oko 300e, gledajuci da cene budu 80% od novih (novo bi to kostalo oko 350e).

I sad odem da pogledam testove u igrama u odnosu na ovaj moj i7 4790K (drzim ga na defaultu 4 GHz :d), ima par testoova na youtube, R5 2600 vs i7-4790K sa RTX 2080, pa razlike u fps-u skoro da i nema.
A u 2k bi bili veerovatno egal skroz, jer sa porastom rezolucije uloga procesora je manja (jel tako bese ?).

A poenta price je da bi prodajom moje polukonfe doplata za ovu gore navedenu polukonfu polovnu u garanciji bila oko 50e...
Al opet dobitak nikakav :)
 
Poslednja izmena:
Neće biti drugačije jer ne može da bude.
Neke stvari ne mogu da se izvršavaju paralelno i zato su kod igrica presudne ST performanse.
I ja isto mislim, zato sam i rekao gore to što sam rekao, svaki video-snimak danas što imamo to pokazuje, međutim ja ne poznajem dubinsku analizu kodiranja igara vezano za procesore, ali znam da nije potreban veliki broj jezgara za igre. Negde sam pročitao da se developeri trude da sve moguće instrukcije ubace u jednom jezgru pa na ostalim ide nešto sporedno, možda grešim, ali karikiram.

Kad pominješ da neke stvari ne mogu da se izvršavaju paralelno možda u realnosti to jeste tako, ali u igri dok igramo to ipak možemo videti. Primera radi, u jednom momentu možemo da imamo situaciju u igri gde se nalazi više ljudi na istom mestu i koji rade neke stvari, reka pored teče, ptice lete na nebu, moguća je interakcija sa nekim objektima... Dakle, dešava se više stvari "paralelno". No, kako je tu presudan Single core performance to bih i ja voleo znati jer me ta oblast u igrama jako interesuje. Voleo bih da imamo nekog "ludog" programera da nam to objasni ;)
 
Jedan debeli off

Ja u glavi jurim da kupim neku polukonfu MSI B450 Tomahawk + R5 2600 + neki ok kuler (za OC na 4 GHz) + 2x 8GB DDR$ 3200 MHz, to bi polovno kostalo oko 300e, gledajuci da cene budu 80% od novih (novo bi to kostalo oko 350e).

I sad odem da pogledam testove u igrama u odnosu na ovaj moj i7 4790K (drzim ga na defaultu 4 GHz :d), ima par testoova na youtube, R5 2600 vs i7-4790K sa RTX 2080, pa razlike u fps-u skoro da i nema.
A u 2k bi bili veerovatno egal skroz, jer sa porastom rezolucije uloga procesora je manja (jel tako bese ?).

A poenta price je da bi prodajom moje polukonfe doplata za ovu gore navedenu polukonfu polovnu u garanciji bila oko 50e...
Al opet dobitak nikakav :)
U pravu si, sad baš pišemo o tome mada ne znam hoće li nam moderi zameriti. Ipak se piše o procesorima ;)

Na tvom mestu ja bih uzeo tu R5 kombinaciju ali samo ako prodaš tu tvoju pa dodaš još 50-100e, u drugom slučaju nikako.
 
Stavio sam sve na papir sto se kaze, a 4790K je dalje vrlo trazen procesor.
50e doplata bi bila, ni ojro preko.

Fora je sto bih se morao cimati to juriti, pa sklapati u kuciste pa nov Windows.
A kao sto rekoh, nema dobitka u igrama...
 
A sto bi neko prelazio sa R5 2600 na 3600 ?
Zbog 6/12 na 8/16.

A gomila igara jedva vidi 4 jezgra...

Ako pricamo o gamingu...

Pa sa ryzena 2600 na ryzen 3600 i nema smisla prelaziti.....ali na 5600(X) ima....pa cak i ako se radi samo o gejmingu (bice tu bar jedno 30-40% vecih performansi).........naravno,ako se gledaju iskljucivo performanse...

Sto se tice samo cene sa ryzena 2600 (ili 1600AF) ne znam da li se na ista i isplati prelaziti,tj ne znam da li je u poslednih nekoliko godina (ili ikada zapravo) postojao procesor 6/12 kao 2600 koji se moze kupiti za 100 i kusur eura....
 
skupo je izuzetno relativan pojam ako ga ne usloviš.

Ovde,pojam skupo bas i nije relativan pojam....svima su novi AMD procesori skupi,nikada nisam video da je neko napisao da su jeftini,cak i po raznim USA/EU forumima......e sad drugo je sto neko (iz meni nejasnih razloga) "brani" AMD u smislu "neka ih,sad su super,pa mogu da odrapljuju kakve god hoce cene"....

Problem je i sto su mnogi AMD "fanovi" razocarani na neki nacin,tj oni su mozda pre nekoliko godina sa Intela presli na AMD bas zbog AMD ovih cena (i odnosa ulozeno dobjeno),a sada svi vidimo da AMD polako postaje novi Intel (ili je sa ovim cenama vec i postao)....pa ce verovatno da se mnogi pitaju da li ce i dalje kupovati AMD ili se vracaju na Intel.....
 
A kad je to AMD bio best buy pre ove Zen serije :) ?
Phenom II X4 jeste bio do dolaska i5 druge generacije.
Posle toga potop za AMD sa FX serijom.
 
Bio je par puta...
Duron, Thunderbird, Opteron, ima takvih tema i ovde

Veći je problem što nisu izbacili neki jeftiniji ali biće i to, ovo ionako nije bila najava za best buy generaciju nego za najbržu generaciju u gaming-u.
To što je kod nas naopako tržište pa nema npr. 3300x za neku povoljniju gaming mašinu ne znači da AMD nema adekvatan procesor u paleti.
 
Nazad
Vrh Dno