Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@alfaunits
Da, da oko 17:20 je proknjiženo.
 
Poslednja izmena:
^neka cudna fora Poste/Postanske, sa njima je uvek zez neki :) Verovatno im je sistem prespor.
ovo je do procesora koji korist sajt sa koga je kupljeno a ne banke u Srbiji :p

vec sam jednom pisao da sam na nekom nasem sajtu kupio nesto online i skinuli mu u evrima!!! sto nikako ne smeju jer zakon to ne dozvoljava ali njima je procesor u rumuniji i sta je tu je mozes da se zalis i places ali to nije do banke koja je izdala karticu
Jeste do banke koja je izdala karticu, ako imas dinarsku partiju i sajt naplacuje u dinarima (nagradno pitanje je da li sajt stvarno naplacuje u dinarima? Ako ne, onda mora da pise negde)
Moze da se vodi kao strani sajt, ali ne i da naplati u drugoj valuti.

Koja banka i koji sajt?
 
То је нека рупа у закону.Фирме се морају регистровати у Србији да би пословале.Онда су домаће и треба их натјерати да користе домаће процесоре.Зашто их не користе?Не знам каква је законска регулатива за авио-компаније,али многе ствари се и свјесно остављају да функционишу.
 
Uplatila sam 600 din. pre 2h na bankomatu, jer su mi poslali mail i sms danas da me duze za tih 500 din. za izdadavnje kartice, kako su azurni kada traže naplatu, a to što su poslali 31.12. kartice nikom ništa i to posle 27 dana. E sad mene zanima, zašto stoji da dugujem 100 din. pored uplaćenih 600 din.?
 
Verovatno nije da oni duže tebe, već ti njih :)
 
Jako je nelogicno stanje kada se uplati na bankomatu.
 
То је нека рупа у закону.Фирме се морају регистровати у Србији да би пословале.Онда су домаће и треба их натјерати да користе домаће процесоре.Зашто их не користе?Не знам каква је законска регулатива за авио-компаније,али многе ствари се и свјесно остављају да функционишу.
Avio kompanije su potpuno posebno poglavlje u kartičnom poslovanju po pitanju komplikovanosti načina na koji funkcionišu.
 
Odmah je stiglo sms obaveštenje kao i mail, da je izvršena transkacija, ali mi ovo sada nije logično. Verovatno im baguje nešto u grafičkom prikazu, pošto stoji da je raspoloživo stanje 100 din, a da je transakcija od 600 din još uvek na čekanju.
Gledam tarifinik ali ne postoji ništa drugo što su mogli da naplate.

Telenor_Banka.jpg
 
Ma tako i treba da izgleda, ali je nelogicno :)
Imas rezervisanu UPLATU, i naplacenih 500. To ne neto 100 raspolozivih.
 
Pa plaćao si u inostranstvu. Vidiš da pise Wizz air Budapest primalac.
Ovo sam video tek nakon što sam platio, logično.

Nije nase da znamo, naravno. I ja se ne snalazim uvek u svemu tome sta da kaze obican covek?
Onda ili da stave veliko uputstvo i scenarije za plaćanje karticom ili neka knjiže tako da korisnik bude na dobitku, a ne na šteti. Kako sam mogao da znam da me Wizzair neće preusmeriti na BIB procesor jer je u RSD i naplatiti tamo. Ili zbog RSD knjižiti bez provizije (što sam očekivao)?
Uostalom, plaćanje u RSD na netu nije "inostrano plaćanje", zar ne? Po čemu je inostrano, po tome gde se server nalazi? Šta mene zanima koji je procesor, nije to moj posao, i to ne piše u uslovima.
Nazalost, mislim da je vecina procesora van zemlje. Izuzetak je Intesa i KB. Ne zmam da li se jos neka banka koristi za eCommerce kod nas. Znam da nude ali nigde nisam video da se koristi ista drugo.
Ovo što kažeš, tako je.

Avio kompanije su potpuno posebno poglavlje u kartičnom poslovanju po pitanju komplikovanosti načina na koji funkcionišu.
Neka banka na svom sajtu postavi ono što bi korisnik kad kupuje avio-karte trebalo da zna unapred, koliko će i kako biti zadužen.

Neću da ima plaćam 1% harač, platio bih drugom karticom. Naravno da nije do 36 din! Već njihove neposlovnosti koja se stalno potvrđuje.
 
Ovo sam video tek nakon što sam platio, logično.


Onda ili da stave veliko uputstvo i scenarije za plaćanje karticom ili neka knjiže tako da korisnik bude na dobitku, a ne na šteti. Kako sam mogao da znam da me Wizzair neće preusmeriti na BIB procesor jer je u RSD i naplatiti tamo. Ili zbog RSD knjižiti bez provizije (što sam očekivao)?
Uostalom, plaćanje u RSD na netu nije "inostrano plaćanje", zar ne? Po čemu je inostrano, po tome gde se server nalazi? Šta mene zanima koji je procesor, nije to moj posao, i to ne piše u uslovima.

Ovo što kažeš, tako je.


Neka banka na svom sajtu postavi ono što bi korisnik kad kupuje avio-karte trebalo da zna unapred, koliko će i kako biti zadužen.

Neću da ima plaćam 1% harač, platio bih drugom karticom. Naravno da nije do 36 din! Već njihove neposlovnosti koja se stalno potvrđuje.

Ne mogu ni oni da znaju osim ako bi pregledali registre, pa poimence izlistali sve kompanije koje lete sa naših aerodroma zajedno sa podacima o registraciji (tj. koja je zemlja sedišta poslovnice koja radi u Srbiji i koja će samim tim valuta transakcije da figuriše za knjiženje). Da ne bude da ih branim, svaka banka bi tu dobila isto, osim naravno što neke nemaju taj procenat provizije na ino transakcijama.
 
Samo toliko, sto 5 od 30 banaka ima to :)
Owime, pa slazemo.se :)
 
^ Hvala na odgovoru. Prihvatam da ne mogu da znaju. U tom slučaju neka plaćanja u RSD oslobode "ino nadoknade 1%" (kako god da su obavljena). To bi bilo fer. ;)
 
^ Hvala na odgovoru. Prihvatam da ne mogu da znaju. U tom slučaju neka plaćanja u RSD oslobode "ino nadoknade 1%" (kako god da su obavljena). To bi bilo fer. ;)
Taj je broj verovatno zanemariv, jer je po logici najveći broj dinarskih plaćanja u zemlji.
 
I broj ino placanja je zanemariv.
 
Odmah je stiglo sms obaveštenje kao i mail, da je izvršena transkacija, ali mi ovo sada nije logično. Verovatno im baguje nešto u grafičkom prikazu, pošto stoji da je raspoloživo stanje 100 din, a da je transakcija od 600 din još uvek na čekanju.
Gledam tarifinik ali ne postoji ništa drugo što su mogli da naplate.

Pogledajte prilog 263444
Kao što kažu, to je "normalno", evo kako izgleda moj prikaz sa web-a i iz app-a -- drugačije u istom trenutku!

Web -- tekst sugeriše problem - trenutno dugovanje 36k din crvenom bojom -- za glavu da se uhvatim! A zapravo u plusu. Raspolažem sa 36k.

UKzzNLL.png



App:
Sve normalno, ukupno raspoloživo 36k din. Nikakvo dugovanje ne stoji:

RykMZlm.png



Otkud onda taj silni minus? Uplate sa negativnim predznakom dok se ne proknjiže:

dKioTY2.png
 
I broj ino placanja je zanemariv.
Da ispravim sebe, broj ino-placanja jeste zanemarljiv, jos vise broj ino-placanja preko neta. Ne i vrednost!
NBS odavno objavljuje promet karticama u inostranstvu, promet kreditnih, debitnim zasebno i promet karticama (opet i zasebno) preko interneta.
Oko 135 miliona EUR za prva tri tromesecja prosle godine je iznos placanja preko neta, a ~470 miliona sav ukupni van zemlje, naspram 262 milijarde dinara unutar zemlje:
https://www.nbs.rs/internet/latinica/35/statistika/index.html
U prevodu vise se plati van zemlje nego unutar zemlje. Samo je skoro 15x vise transakcija unutar zemlje.
Ali promet na netu u dinarima je samo ~2.6x manji od prometa u devizama preko neta. Iskreno i sto ga uopste ima 60 milijardi u dinarima je mnogo vise nego sto bi se ocekivalo od drzave gde ima 10ak pravih online prodavnica :) (koje imaju i ceo payment uradjen online)
Sad i shvatamo zasto je TB uvela proviziju :) KO plati Progresiv racun, platio je proviziju, jer u proseku ljudi ne potrose 3600e godisnje van zemlje ;) Ali verujem da od onih koji trose, predju tu cifru.

Sta su e-Money terminals uopste?:) iPay i slicni samo?
 
Meni i na webu i na app stoji isto, znači da baguje sistem dok se ne proknjiži. :D
 
Ne mogu ni oni da znaju osim ako bi pregledali registre, pa poimence izlistali sve kompanije koje lete sa naših aerodroma zajedno sa podacima o registraciji (tj. koja je zemlja sedišta poslovnice koja radi u Srbiji i koja će samim tim valuta transakcije da figuriše za knjiženje). Da ne bude da ih branim, svaka banka bi tu dobila isto, osim naravno što neke nemaju taj procenat provizije na ino transakcijama.

Slažem se da ne mogu znati sve , ali ima zaista dosta ne logičnosti. Primer , kupio sam na aliju nekakav ispitivač kablova pod naponom za 1.47 dolara , na računu imam dinare, eure i dolare , gospoda iz banke su hladno skinule sa eura iako je dolarska kupovina a dolare imam na računu. Pitam se šta bi skinuli da nisam imao eure? Sledeće , vezano za to što ste govorili da je aerodrom u Mađarskoj pa se računa kupovina u inostranstvu , alijev sajt , meni pišeuplata alliexpres London , zašto onda ne računaše u funtama ako gledaju mesto sajta. Poslao sam im prigovor jer mi nije logično da ako imam dolare skidaju eure , sad čekam odgovor pa ću napisati šta su mi odgovorili.
 
platni promet prema inostranstvu iz srbije se obavlja u evrima !!!!!

sad mi je jasno što su iz banaka uvek nadrndani

ps
ovde idu smajliji koje TT neće da prihvati. još neko ima taj problem sa TT
 
Poslednja izmena:
Da nemas dinare, a ni eur... mozda bi ti skinuli USD... probacu da nadjem njihovo objasnjenje oko ovoga. A sigurno pise u opstim uslovima.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Iz Nisa ide u EUR uvek. Sto se meni prilicno svidja ;)
 
@alfa: Šta se desilo s matematikom? :)

Oko 135 miliona EUR za prva tri tromesecja prosle godine je iznos placanja preko neta [...]

Nije ~135M € nego ~185M €.

[...] a ~470 miliona sav ukupni van zemlje, naspram 262 milijarde dinara unutar zemlje. U prevodu vise se plati van zemlje nego unutar zemlje.

~262B dinara je ~2,22B €, što je skoro 5x više od ~469M €. Dakle, van zemlje se plaća skoro 5x (!) manje nego unutar zemlje, a ne više.

Ali promet na netu u dinarima je samo ~2.6x manji od prometa u devizama preko neta. Iskreno i sto ga uopste ima 60 milijardi u dinarima je mnogo vise nego sto bi se ocekivalo od drzave gde ima 10ak pravih online prodavnica :)

Promet na netu u dinarima nije 60 milijardi nego 5,8 milijardi.

Sad i shvatamo zasto je TB uvela proviziju :) KO plati Progresiv racun, platio je proviziju, jer u proseku ljudi ne potrose 3600e godisnje van zemlje ;) Ali verujem da od onih koji trose, predju tu cifru.

300 dinara nije 3 € nego blizu 2,5 €. :) Znači nije 3600 € godišnje nego blizu 3000 €.

Ali to nije jedina usluga koja bi jela proviziju mesečno! Evo recimo od skoro je dovoljno da u menjačnici zameniš samo 600 € u jednom mesecu i kurs za Starter bi ti pojeo 300 dinara u odnosu na Progresiv. Znači recimo ko prima uplate iz inostranstva u iznosu od 600€ ili više, više mu se isplati da bude na Progresivu. Naravno, pričam o tome ako menja u dinare, ali to skoro svi rade, retko ko ide u jedinu poslovnicu da podiže devize.

Ali da ne govorimo o ostalim uslugama koje jedu proviziju, npr. dovoljno je u jednom mesecu uraditi sledeće na Starteru da bi Progresiv bio isplativiji:

Kombinacija 1:

- platiti tri računa: 35 x 3 = 105 din
- jednom podići novac sa tuđeg bankomata (hitno je, nema TB bankomata blizu, dešava se): 200 din

200 + 105 = 305 -> Progresiv je isplativiji

Kombinacija 2:

- platiti tri računa: 35 x 3 = 105 din
- platiti u "inostranstvu" (ili skoro svuda na internetu, jelte) oko 105€ = 125 din
- uplatiti na bankomatu 150€ i promeniti ih u dinare = 75 din

105 + 120 + 75 = 305 -> Progresiv je isplativiji

I tako dalje...

-----

Inače, iz onih NBS tabela sam kao zanimljivost izvukao prosečan iznos jedne transakcije, u zavisnosti od mesta plaćanja:

U zemlji: 1766 dinara
U inostranstvu: 44 €
Na internetu: 36 €
 
Poslednja izmena:
Ali to nije jedina usluga koja bi jela proviziju mesečno! Evo recimo od skoro je dovoljno da u menjačnici zameniš samo 600 € u jednom mesecu i kurs za Starter bi ti pojeo 300 dinara u odnosu na Progresiv. Znači recimo ko prima uplate iz inostranstva u iznosu od 600€ ili više, više mu se isplati da bude na Progresivu. Naravno, pričam o tome ako menja u dinare, ali to skoro svi rade, retko ko ide u jedinu poslovnicu da podiže devize.
....

ovo baš nisam razumeo? kakve veze imaju devize sa "jedinom poslovnicom"?

ja mnogo deviza podigoh a da nikad nisam bio u istoj i ne znam ni gde je [emoji7]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
A jel moguce npr. 1 mesec biti na progresiv, pa se vratiti na basic? I jel se promena vrši odmah, ili se mora čekati sledeći mesec da bi sistem prebacio na progresiv?

Poslato sa LYA-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno