Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

Ne isplati se ovo uopšte kupovati, jer nema nikakvih dobitaka,sem ovoh 10900K, koji se približio Ryzen-u 3900X sada.

Čekati januar i CES, Rocket Lake !!!
 
Mislim i5 10600k ce biti blago jeftiniji i overklokabilniji i7 8700k. Sta mislite, koliko ce dugo 6c/12t biti viable za gaming?
 
pojavile se ploce kod madjara, cene su uglavnom standardne (za standardne modele). nista prenapucano kao sto se pricalo...
 
Preorder na neweggu za 10900k 530 dolara, nije losa cena ako se gleda samo cpu, to je do duse bez poreza. 550e evropa kad se stabilizuju cene najverovatnije, ne verujem da ce biti paper launch jer je 14nm odavno osvojen.
Vise brinu cene ploca, za takvu azdaju sto moze na deff da povuce preko 250w nista ispod 300e ploce. I hladjenje 100e, dakle hiljadarka. Od ryzena 3900x u igrama deff vs deff brzi 6-8%, te se uopste ne isplati, jer je u produktivnim zadacima 10900k i dalje skoro uvek debelo iza. 3900x se uzme skoro upola cene, a za 400e ustede mnogo jaca grafika. Ne razumem kome je namenjen cpu sem intel only fanovima

6 core i 8 core ce biti mnogo zanimljiviji,a i mislim da ce se bolje klokovati, jer ovo cudoviste na 5,1 klokovan sa 1,3v trosi oko 320w
 
Poslednja izmena:
Skupe ploče i besmislena serija procesora.
 
Sto besmislena? Dodato malo jezgara, snizena cena, pa ko voli nek izvoli.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Kako kome, da sada menjam platformu 10900K + ROG Apex i miran narednih 5 godina, apsolutno ne bih razmatrao ništa drugo.
 
I za razliku što je snižena cena, taman da se kupi dobar custom loop, doda se još malo para i teraj.
 
I za razliku što je snižena cena, taman da se kupi dobar custom loop, doda se još malo para i teraj.

Gledah juče Paul's Hardware, malo je obesmišljen OC na 10900k, kakvo je tvoje mišljenje povodom toga (sa aspekta nekoga ko želi high end hardver ali se ne takmiči u OC-u)?

Koliko sam video u testu, na defaultu radi all core 4.9GHz i jedno do dva jezgra na 5.3GHz i u proseku je temperatura 52C (peak 69C, AiO 280mm), dok na all core 5.1GHz i jednim do dva jezgra na 5.4GHz temperatura skače u proseku za 20 stepeni. Ne znam kako bi to izgledalo na custom vodi ali za 1% razlike 20 stepeni mi se čini kao besmislica.
 
U zavistnosti od situacije sa pločom, trebali bismo nabaviti jedan procesor, pa ćemo videti kako ide 10c/20t. Testirao sam 6c/12t, ono je furuna bre. Koliko je topliji od 8700k, a to je isti procesor, tj. trebao bi biti.

Za OC obavezna dobra voda i nema tu šta. Ploče nisu problem, odlične su i mogu da izguraju te procesore, nego su procesori pretopli. ASUS Extreme, Formula i Apex imaju odlične naponske, Gigabyte iznenadjujuće dobre.
Pa sada kako ko voli. Ti sa 7700K možeš da predješ ako te baš svrbi novčanik. :D
 
Pa meni bi sa 7700K i imalo smisla da pređem na 10900K, ali trenutno sam u jako nezgodnoj i neizvesnoj poziciji pa ću morati malo da sačekam sa kupovinom bilo čega, nadam se da će tokom leta stvari da se poboljšaju.
Ako je istina da je 10600K isti 10 core die kao 10900K onda ni ne čudi što se toliko greje kao što kažeš, mada ako pogledamo 10900K, ne deluje mi da je toliko vreo koliko se priča.

E sad naravno, čuveno pitanje ploče za 10900K. Apex je odlična ploča ako se planira i RAM OC, mada mislim da je možda Formula bolja kupovina zbog 4 RAM slota (možda zatreba, a i zbog eventualnog resale value), ali takođe verujem i da je skuplja, nisam proveravao.
 
Apex ako kupiš računaj da ćeš je teško prodati. To je ploča namenjena za OC i ne vidim poentu kupovine nje za svakodnevnu upotrebu. Ploča od 400e sa dva slota za ram... Gledam samo iz perspektive običnog korisnika. Nama za LN2 je to najbolje rešenje, bez premca.

Kako ne deluje? Greju se pošteno.
 
Pretpostavio sam, zato sam i rekao da je Formula možda bolja solucija.

Pa po ovim podacima (280mm AiO) meni temperature deluju sasvim prihvatljivo (pogotovu kad je procesor neklokovan, jer kao što rekoh, malo mi to deluje obesmišljenou u ovoj generaciji):
https://i.imgur.com/za74xWw.jpg

91C peak za OC na 280mm AiO jeste puno, ali opet, za OC treba ozbiljno hlađenje što je već poznata priča. Da landara na 70C u gamingu, to je sasvim okej (što je ovde i slučaj).
Samo 2 stepena veća prosečna temperatura za 2C/4T i viši takt u odnosu na 9900k? Yes sir!
 
Poslednja izmena:
Dokle god se 10900k drzi na ~250W, najbolje vazdusno hladjenje moze da ga hladi bez problema, preko toga nastaju problemi xD (mada mislim da ima lufa do 92 stepena jos nekoliko desetina vati).

An3xmRMqyqGLmgFL3ZVoSF-650-80.png

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-10900k-cpu-review/2

XS2QWLELz9DuVfqTJ2u83d-650-80.png

NH-D15S je odradjivao 85 stepeni i na 280W po ovim testovima iznad.

Kompletne su furune, to samo izgleda da nije tako na nekoliko review-ova jer im rade sa malim clock-ovima, bez MCE i otkljucanih boost-ova, i sa malom potrosnjom, i malim naponima (unakrsno uporedite detaljne brojke od testova gde je sve "ok" tipa linus i optimus sa sa na primer der8auer 5.2GHZ overclock-om i videcete, ...)
 
Poslednja izmena:
Kad smo već kod toga, evo i zašto sam rekao da smatram da je OC maltene besmislen kad se sagleda koliko je veća potrošnja struje a koliko malo prostora zapravo ima za OC:

https://i.imgur.com/YuqUCFp.jpg

Interesantno je da 10900K troši 10-15W manje od 9900K na stock brzinama.
 
Gigabyte Z490 Elite ce biti isto dobra kupovina

Kakvi su Gigabyte BIOS-i na tim plojkama? Verujem da ako je cena slična, mnogi bi pohrlili ka Formulii, e sad ne znam da li konkretno ima neke razlike u portovima itd., nisam istraživao još uvek.
 
Kad smo već kod toga, evo i zašto sam rekao da smatram da je OC maltene besmislen kad se sagleda koliko je veća potrošnja struje a koliko malo prostora zapravo ima za OC:

https://i.imgur.com/YuqUCFp.jpg

Interesantno je da 10900K troši 10-15W manje od 9900K na stock brzinama.

Onda uzmeš procesor bez K, ako nećeš da klokuješ. :D Na stock brzinama ko zna šta su oni tu peglali, kada se malo manuelno podesi napon i podese neke stvari u biosu, tada aždaja kreće da bljuje vatru. :D
Dobri su Giga biosi, popravili su se dosta, meni se dopadaju. Toj ploči je preporučena cena oko 250 dolara, a Formula računaj da ispod 500e neće biti.
 
Onda uzmeš procesor bez K, ako nećeš da klokuješ. :D Na stock brzinama ko zna šta su oni tu peglali, kada se malo manuelno podesi napon i podese neke stvari u biosu, tada aždaja kreće da bljuje vatru. :D
Dobri su Giga biosi, popravili su se dosta, meni se dopadaju. Toj ploči je preporučena cena oko 250 dolara, a Formula računaj da ispod 500e neće biti.

Pa mislim, šta je tu konkretno "aždaja" ako se dobije 0.1GHz all core i 0.1GHz 2-core clock za 24/7 zarad 20C više temperature jedno 150W više potrošnje struje? :D Nadam se da nisi mislio na LN2, to je već druga kategorija :D
Pa da, pretpostavio sam - CPU+MOBO €1k otprilike, možda i malo preko.
 
Izasao rivju i za 10700k, isti kao 9900k ali ipak, 80 dolara jeftiniji. Uz nesto skuplje ploce izadje na isto. Kako lukav plan intela, spustio je cene procesora ali digao cene cipseta za ploce (plus naponske na plocama moraju da budu bolje zbog potrosnje i tako dizu dodatno cenu), i tako ce da izadje na isto.

Preskok i za 10700k. Deluje mi da ce samo 10600kf biti tu i tamo dobra kupovina
 
Poslednja izmena:
Pa i taj je preblizu 10700f modela....Sta znam, meni interesantan cpu moze biti samo 10400f sve ostalo manje vise fail.
 
Pa mislim, šta je tu konkretno "aždaja" ako se dobije 0.1GHz all core i 0.1GHz 2-core clock za 24/7 zarad 20C više temperature jedno 150W više potrošnje struje? :D Nadam se da nisi mislio na LN2, to je već druga kategorija :D
Pa da, pretpostavio sam - CPU+MOBO €1k otprilike, možda i malo preko.

Recimo čovek tera 5.4ghz na 1.23v CB15, a 5.5ghz 1.28v. To je već pravi procesor, ali je ES nažalost. :)
 
Ima ih, ali ES su uglavnom. Tek je počelo, videćemo možda neki batch da i retail budu dobri.
 
Ako se pojave prebinovani primerci na casekingu, šta da ti kažem... Onda si bezbedan. :D
 
Ako se pojave prebinovani primerci na casekingu, šta da ti kažem... Onda si bezbedan. :D

Ako se budeš pitao gde ti je nestao hardver preko noći i ko ga je "sklonio" da bi imao novca za prebinned 10900k, znaćeš ko je :D
 
Nazad
Vrh Dno