Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

i ja gledam sta citam..80% :laugh:
edit.
sad procitah malo unazad temu pa videh da je @bizzardo koliko mislim isti clan sa axe foruma kojeg sam treci dan blokirao.. ne mogu da vidim tamo konfiguraciju ali to je najverovatnije pa me i ne cudi da mu je ovo zlatan komentar jedino ako je bilo ironicno...inace taj clan ako je isti mislim da radi kao cistacica u Intelu.

Ne znam sta je lose sa komentarom. Nije covek rekao da je i7 8700k bolji 80% u igrama vec da je u 80% igara primetno bolji. Mozda i dalje malo fanboy komentar, ali ne i skroz netacan.

Intel 10th Gen Comet Lake-S Desktop ‘LGA 1200’ CPUs Reportedly Headed For Launch in April 2020
https://wccftech.com/intel-10th-gen-comet-lake-s-desktop-cpu-april-2020-launch-rumor/

https://wccftech.com/intel-core-i9-10900k-vs-amd-ryzen-9-3900x-cpu-benchmarks-leak/

Ukoliko Ryzen 4XXX ne bude saterao Intel u ćošak... cakle mi se oči od 10900K :)
Pitam se samo šta će biti sa IHS-om...

Pa pitanje je da li mogu da imaju ovakve klokove bez solderovanog IHS-a, ili mozda gresim?
 
Pa pitanje je da li mogu da imaju ovakve klokove bez solderovanog IHS-a, ili mozda gresim?

Pa šta znam, ne bi me od Intela čudilo ništa. Ostaje da vidimo, možda i bude solderovan IHS i to reši probleme sa temperaturama...
 
Pa šta znam, ne bi me od Intela čudilo ništa. Ostaje da vidimo, možda i bude solderovan IHS i to reši probleme sa temperaturama...

Pa zar nisu i9 9900, i7 9700 i i5 9600 procesori(a verovatno i slicni) bili Coffee Lake sa solderovanim IHS-om? Otud i razlika u oznaci?
 
Pa zar nisu i9 9900, i7 9700 i i5 9600 procesori(a verovatno i slicni) bili Coffee Lake sa solderovanim IHS-om? Otud i razlika u oznaci?

Soldered su (STIM) pa su ih ljudi opet delidovali, mislim da taj trend kod Intela neće prestati :)

Možda ni direct-die kit nije loša ideja.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
600€ za 10900K je bilo već manje više očekivano tbh.
Ali da, i3 su papreni (ustvari, svi su :D )
 
Ako ne idu na 5.5ghz u proseku, promasaj (ako su te cene tacne).

10600k skuplji oko 150 dolara od konkurentnog 3600.
10700k skuplji oko 200 dolara od konkurentnog 3700x
10900k skuplji oko 250 dolara od 3900x, i ima 2/4 jezgra manje.

Uz to, nema nadogradnje, morace nova ploca sa novim lga1200 cipsetom.
 
Ja bih sacekao sa konacnim cenama a pitanje i kada ce biti dostupana 10 generacija uopste zbog poremecaja zbog korona virusa,svakako ima problema i u prizvodnji i distribuciji.
 
Ako ne idu na 5.5ghz u proseku, promasaj (ako su te cene tacne).

10600k skuplji oko 150 dolara od konkurentnog 3600.
10700k skuplji oko 200 dolara od konkurentnog 3700x
10900k skuplji oko 250 dolara od 3900x, i ima 2/4 jezgra manje.

Uz to, nema nadogradnje, morace nova ploca sa novim lga1200 cipsetom.

Pretpostavljam da je lapsus, LGA1200 je socket, čipseti će biti Z490, B460, i H410 .
Interesantno će tek biti kad AMD izbaci 4XXX seriju Ryzena, ova godina će biti jako interesantna što se hardvera tiče.

Što se i9 10900K tiče, žrtvovao bih -2C/4T za 5GHz+ all core OC any time of the day, e sad uz doplatu od $250... to već upitno da li bih i koliko ljudi je spremno za takav vid kompromisa.
Ukoliko Ryzen 4XXX koji je ekvivalent sadašnjem 3900X bude imao viši klok od 4.5GHz na svim jezgrima (uz OC), mislim da će tada Intel biti u oooogromnom problemu.
 
Poslednja izmena:
Ako ne idu na 5.5ghz u proseku, promasaj (ako su te cene tacne).

10600k skuplji oko 150 dolara od konkurentnog 3600.
10700k skuplji oko 200 dolara od konkurentnog 3700x
10900k skuplji oko 250 dolara od 3900x, i ima 2/4 jezgra manje.

Uz to, nema nadogradnje, morace nova ploca sa novim lga1200 cipsetom.

Ne idu, ne nadajte se tome. IPC je isti, a klokovaće se isto. Cene će biti iste, neće oni da spuštaju. Dali su par jezgara više, dosta je. :D
 
Ne nadam se, znam dobro do kojih granica je izmuzen 14nm,to je bila maslinova grancica za intel fanove da se pridrze :)

Mada bi bolje bilo za sve nas da je nova linija jeftinija, izvrsila bi pritisak kako na postojece amd cene, tako i na cene 4xxx serije

Ali interesovanje za CL je slabo i ovde i na ostalim forumima po svetu, to pokazuje dobro koliki se napredak ocekuje

Da, htedoh da napisem z490 cipset sa novim 1200 socketom
 
Poslednja izmena:
Pa svako normalan bi voleo da Intel izbaci nešto dosta bolje, to bi i AMD poguralo da budu još bolji u sledećim serijama. Ali Intelu očigledno ne smeta to što guraju isti IPC i dodaju koje jezgro više.
Verovatno su zadovoljni prodajom.
 
PfXgolK.png
 
Da li ce biti nekod odlaganja novih procesora povod ove epidemije korona virusa?
 
Pa svako normalan bi voleo da Intel izbaci nešto dosta bolje, to bi i AMD poguralo da budu još bolji u sledećim serijama. Ali Intelu očigledno ne smeta to što guraju isti IPC i dodaju koje jezgro više.
Verovatno su zadovoljni prodajom.

Ma gde zadovoljni...uskoro im ide u aut i laptop trziste, plus Apple ce da ih otkaci za procesore koliko sam video, do 2021 samo crveno ce da vide sto se prodaje tice
 
Ovakvo stanje na tržištu procesora jako me podseća na 2004/2005/2006 godinu. Intel sa Pentiumom 4 udario u plafon, AMD predstavlja prvi pravi dual core procesor Athlon 64 X2. Intel na to odgovara svojom "dual core" varijantom Pentium serijom D tj. 2 pentium 4 jezgra. Razvlače ga po štampi, internetu "Intel na kolenima, Gotov je, Novi lider". Za to vreme AMD štancuje svoju robu X2, X3, x4, 4000+,5000+. I šta? Intel izbaca potpuno novu seriju Core2Duo procesora i napravi haos. Ne bi ja još otpisivao Intel. Mislim da je ova serija 10 ustvari taj neki Pentium D dok neki novi C2D je u labu i čeka da ugleda svetlo dana.
 
Pa, Intel će eventualno da sredi 10nm proces i počeće da izbacuje konkurentne stvari po konkurentnim cenama...načekaćemo se, ali desiće se. Onda će biti zanimljivo...tamo negde u 2021-22.
 
Ne.

Neće biti 10 nm za desktop, samo za prenosne i servere.

Sledeći je RKL (Rocket Lake), takođe na 14 nm. (Trebalo bi da bude zasnovano na Willow/Sunnycove/Golden Cove/Ocean Cove jezgru, što možda znači konačan napredak IPC-a u odnosu na Skylake)

Posle toga MTL (Meteor Lake) na 7 nm za desktop.

Ovo je sve kupovina vremena i kontrola štete.
 
Poslednja izmena:
Pa nije amd to odradio Djalf...

...riding on 720p...
 
Vrlo lako moze da se desi da Intel ne bude kompetitivan dugo dugo...jer izbacuje 7nm u 2021, a vec 2022 AMD ide na 5nm. Jos ako im 7nm ne bude sjajan, cak ni tih godinu dana gde se preklapaju sa AMDom mogu da zavrse sa slabom prodajom, jer AMD je toliko ispred sa 7nm da sumnjam da ce prva Intel iteracija moci da pobedi AMDov ispoliran proizvod
 
Pa kojoj firmi profit nije na prvom mestu :trust:
 
Vrlo lako moze da se desi da Intel ne bude kompetitivan dugo dugo...jer izbacuje 7nm u 2021, a vec 2022 AMD ide na 5nm. Jos ako im 7nm ne bude sjajan, cak ni tih godinu dana gde se preklapaju sa AMDom mogu da zavrse sa slabom prodajom, jer AMD je toliko ispred sa 7nm da sumnjam da ce prva Intel iteracija moci da pobedi AMDov ispoliran proizvod

Intelovih 7nm i AMD-ovih 7nm nisu isti...cifre su možda iste ali procesi su drugačiji, zato nema smisla porediti ih u tom kontextu (7nm vs. 7nm).
 
Nisu identicni, ali veoma slicni, samim tim mogu se porediti.
 
Nazad
Vrh Dno