Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

EVApKwVUwAIppHk
 
Da li ce biti predstavljeni i slabiji modeli krajem aprila, tipa i5 10400-10500 ili ce pustiti u prodaju prvo samo ove jace modele?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
EV5D-KpU4AANxFI
 
Kada linkujes slike sa twittera, umesto
EV5D-KpU4AANxFI?format=png&name=360x360
stavljaj
EV5D-KpU4AANxFI.png
da bi bile vidljive na forumu (desktop).


uhzIbWg.png
 
Hm, najnormalnije vidim sliku, ništa nije prazno i pored blocker-a, koji se koriste.
 
Onda je do mene, odnosno nekog addona.

Zanemari. :)
 
Generalno, ovo i nije toliko loše. Ja sam ranije snimio 10700KF i rekao da ukoliko bude do 350€ možda i razmislim. Ovaj CPU će po performansama biti na nivou 3700X / 3800X. Prednost AMD je mnogo bolji perf/wat i generalno moderniji procesor. Prednost Intel-a su bolje gaming performanse i OC. E sad 3700X ima već za ispod 300 € dok je 3800X oko 330€, tako da ukoliko nekom trebaju maksimalne performanse u video igrama, ovaj procesor može da ima smisla ali sve preko 350€ ne dolazi u obzir.
Slično tako 10900KF bi trebalo da bude oko 450€ ali biće više od toga. I tu je već skuplji od 3900X

I ove cene su više nego što bi trebalo jer Intel prodaje staru tehnologiju.
Što ne bi bio problem kada bi spustili cene..
 
Ma kakav OC, već su nasvirani do kraja, imaju 125W TDP i trebaće ti ploča i hlađenje skuplji od procesora. To je ok samo za dušu, zbog performansi je besmisleno. Ali da će out-of-box biti dobri, biće.

Takođe, ako do kraja godine izbacuju Rocket Lake sa novim opcijama (PCIe 4.0) i opet nove ploče (serija 500), ko će im zaista kupovati i3 i i5? Ajde neko ko uzme 8c ili 10c CPU od €350+ i ne treba mu upgrade, to je drugačije tržište. Ali da neko čeka do leta/jeseni kad dođu jeftinije ploče, pa uzme 2c/4c/6c CPU, i posle mesec dana izlazi nova serija, sa verovatno boljim cenama. A konkurencija će u maju ili junu izbaciti i jeftin(ij)e ploče za one kojima treba više opcija (PCIe 4.0) a 6c procesori kreću već od 160€ (R5 3600, u EU)

Sve u svemu, mislim da je ovo jedna od besmislenijih serija procesora koji dolaze na tržište. Ok za entuzijaste i one kojima treba intelovih 10 jezgara, ali za sve ostale i nije neka ponuda
 
Poslednja izmena:
A koliko ti košta krštena ploča za OC Intel procesora? Ispod 300e neće biti po svemu sudeći. Ludost...

IPC je isti, OC domet najverovatnije isti, jedino dodato par jezgara.
 
Poslednja izmena:
A koliko ti košta krštena ploča za OC Intel procesora? Ispod 300e neće biti po svemu sudeći. Ludost...

IPC je isti, OC domet najverovatnije isti, jedino dodato par jezgara.
I vise ce se grejati...

... over mobilfunknetz ...
 
@SpaceBeer: a taj TDP se odnosi na base klok u realnosi je mnogo veći :)

Što se tiče OC-a kažem da je bolji, daleko od toga da je sjajan ili isplativ. Recimo, ako all core OC dobaci barem koliko je single core boost clock, to je po meni ok. Naravno za to treba neko AIO vodeno ali u ploču ne bih ulagao toliko nikako.

Rocket lake mi ne deluje realno da će biti launch do kraja godine. Tj. imao bi smisla da je Comet Lake izbačen krajm prošle godine jer i ovako debelo kasni.

A konkurencija danas potvrdila da će to kraja godine biti i Zen3, a ploče su već tu i jeftinije su.

Video sam, to će biti interesantno. Ukoliko stignu Intel i u gaming-u sa Zen3 onda Intel više nema ni jednu prednost. Ali u tom slučaju mislim da cene neće biti kako se možda neki nadaju. Mada neki naslednik 3700X sa istim brojem jezgara i većim klokom / IPC-jem za nekih ~300 € bi bilo odlično.
 
Ma i ovaj (najavljeni) all-core boost je više nego dovoljan, zaista nema smisla nikakav OC zbog performansi. Ali razumeme entuzijaste, to je sasvim u redu, i za njih je ovo izazov :D
 
Evo sad gledam, all core turbo je 4,7 Ghz kod 10700K i 4,8 Ghz kod 10900K. Taman da 10700K može da ide na 5,2 a 10900K na 5,3 to je 10%, što je za mene neki minimum da se uopšte ulazi u OC priču. Međutim ako treba da ulažeš u skupu ploču i hlađenje, to nema smisla. Voziš na default-u i gotovo. Tu je još jedna prednost AMD-a što dobiješ solidan cooler u box-u koji može da vozi makar default frekvencije.
 
A koliko ti košta krštena ploča za OC Intel procesora? Ispod 300e neće biti po svemu sudeći. Ludost...

IPC je isti, OC domet najverovatnije isti, jedino dodato par jezgara.

Hm, overklok i matična ploča.

Još u julu prošle godine, bio je jedan leak o nekim osnovnim parametrima platforme.

https://www.ptt.cc/bbs/PC_Shopping/M.1562994612.A.4A3.html

Jedan od parametara je Iccmax, tj maksimalna struja (fabrički maksimum). Verovatno ono najmanje da bi se zadovoljio PL2 (Power limt 2). Kod Coffee Lake-a, to izgleda ovako:
Kod:
CFL-S: TDP:35~95W     IccMax: 40~193A   2C/4C/6C/8C

Kod Comet Lake-a, to izgleda ovako:
Kod:
CML-S: TDP:35/65/125W IccMax:104~245A   6C/10C

CFL ima maksimum od 193 A, dok CML ima maksimum od 245 A. Da bi se zbilja ovo ostvarilo, ploče će morati da budu u takozvanom HEDT rangu, samim tim i cene.

Recimo, ovde je PL2 postavljen na 224W:

Meni se čini da sve ovo prevazilazi grejalicu zvanu FX-9590, koja je mogla da ide na svega par ploča.
 
Evo sad gledam, all core turbo je 4,7 Ghz kod 10700K i 4,8 Ghz kod 10900K. Taman da 10700K može da ide na 5,2 a 10900K na 5,3 to je 10%, što je za mene neki minimum da se uopšte ulazi u OC priču. Međutim ako treba da ulažeš u skupu ploču i hlađenje, to nema smisla. Voziš na default-u i gotovo. Tu je još jedna prednost AMD-a što dobiješ solidan cooler u box-u koji može da vozi makar default frekvencije.
Ma i nije to neka prednost. Ako već kupuješ procesor od €200+, valjda ćeš dati bar 20€ za malo bolji tower kuler, kakav god da je box i koliko god da je TDP (65W). Pogledaj po oglasima polovne procesore, svi prodaju sa nekorišćenim box-om :d Veća je prednost Intela što ima IGP u skoro svim modelima, pa ne moraš da se cimaš sa grafikom ako ti ne treba, makar bila i neka od ~50€
 
IGP jeste prednost, tj. postoji market i za procesore sa i bez IGP. Zato sam gore za poređenje uzimao cene F prcesora.
Intel je imao lepu šansu kad je predstavio F procesore da spusti cene u odnosu na IGP varijantu za nekih ~50€ ali cene su pale nekih ~25€ što nije dovoljno.

Što se tiče cooler-a, ako nećeš da overklokuješ i ako radi posao, makar imaš opciju da koristiš box Prism kuler. U krajnjem slučaju prodaju se po ~30 € :)
 
Gigabyte itx pločica deluje kvalitetno.
 
Intel se ovde hvata za slamku, oni su MORALI da izbace Comet Lake-S, da bi koliko toliko nesto imali protiv AMD-a, ispostavilo se da je to samo delimicno tako, uz cenu visokih temperatura i da 10900K u loadu trosi preko 250 W...ej 250 W, pa mozda i celih 280.

Intel ce krenuti uzbrdo tek sa Rocket Lake procesorom, koji se planira verovatno za CES 2021(januar), i koji ce biti pravljen u 14 nm po Tiger Lake arhitekturi, koji je naravno u 10 nm+ procesu i koji izlazi sada u julu, za laptope.
 
AIO vodeno: (240mm AIO Liquid Cooler)

EXvtPIcWAAMpiDQ


Navodne cene:

Tz8hiN7.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno