Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

jadni oni, propadose skroz :)
 
A *mjau**mjau**mjau*, skupo to. Steta, mnogo bi bilo zanimljivije da su se drzali cena najavljenih pre 2 nedelje. Ali videcemo, mozda je to samo early adapters porez. Sve iznad 250e za 6/12 full cip je previse
 
Ako misliš na objavljene intelove cene, to je cena za hiljadu komada.
 
Pala je kupovina, mislim da je ipak vrijeme da se "sidje" sa ovog skoro 10 godina staroga proca iako jos solidno radi posao u igrama. Retail cijena je 565e, to sam iskreno i ocekivao jer je 9900k oko nekih 545e jos uvijek.
 
Ako misliš na objavljene intelove cene, to je cena za hiljadu komada.

Haha mrtvorodjence u najavi :) nadao sam se bar boljim cenama da bi bilo zanimljivo, ovako ce AMD da overi dominaciju lako. Steta, to znaci vece cene za novu amd 4xxx seriju, nece imati konkurenciju
 
Poslednja izmena:
Pa, ja sam ovaj 9900K uzeo kod onog naseg najpoznatijeg sa KP za 495E, verovatno je onda u Evropi jos dosta jeftiniji.
 
To je cena od bozica pa do danas, a od izlaska samog procesora pa do 07.11.2019 je bio 475-485 evra (naravno pricam o ceni u evropi).


Nazalost to nije nikad bio slucaj ovdje u SV, cijene za 9900k su isle cak do 650e, to je rezultat ogromnog poreza posebno na proizvode ove vrste. Cijena nije nikad bila ispod ili blizu 500e za jedan takav procesor, a trziste pratim stalno. Ne znam kakva je situacija u drugim EU zemljama al ovdje nije nikad bilo sjajno sto se tice kupovine generalno elektronike.
 
Koliko sam ispratio, 9900k nije silazio ispod 460e kod madjara fakticki nikad. Sad je mnogo poskupeo, suludo je dati te pare.
 








 
ASUS "preporučuje" neka hlađenja:

https://www.asus.com/microsite/motherboard/Intel-Z490/

EYEQ8U0U0AEFVRs.jpg
 
Asrock je u prošlosti dao mogućnost za overklokovanje zaključanih procesora. Naravno, ta saga se završila zabranom od strane intela.

Danas u tom nekom istom svetlu, stiže nešto slično.

Asrock će ponuditi BFB. (Base Frequency Boost)

EYNt9fLUcAAHZs1.jpg


Kao (navodni) rezultat gorenavedenog:

EYEMSNCUcAAmHdd.jpg


Ploče koje će novim BIOS-om dobiti ovu mogućnost:

EYEOqgMUEAADfe5.jpg


Kao što se vidi, donekle postoji podrška i za ranije platforme.

Kako intelu gori pod nogama, ne verujem da će zabraniti ovu mogućnost. No, svašta je moguće.

Danas bi trebalo da ističe NDA.

Baggio piše, da ne može da se ohladi. :D
 
Poslednja izmena:
Probao sam par ploča za sada i 10600K. Sramota koliko se greje procesor i da ga veoma dobra Noctua ne može ohladiti. Nemam šta više da kažem.
 
Da malo razrešimo dilemu oko 10600K.

Najverovatnije postoje dva die-a za celu seriju. Jedan za do 10C/20T, drugi do 6C/12T. 10600K se možda više greje, jer je zapravo u pitanju 10C/20T.

Ilustrujmo to slikom:

EXfSHX7UcAAnw5u.jpg
 
Nebitno totalno šta je, ja samo iznosim činjenice. Da ne možeš sa push i pull dobrim kulerom na 1.3v da držiš na oko 90 stepeni procesor, to je meni van svake pameti.
 
@djalf
soldered je i 10. generacija.
 
Poslednja izmena:
Probao sam par ploča za sada i 10600K. Sramota koliko se greje procesor i da ga veoma dobra Noctua ne može ohladiti. Nemam šta više da kažem.

Jel to moguće, pa on ima samo 6 jezgara, trebao bi puno manje da se greje od 8 i 10 core...
 
zavisi sve od primerka, napona i ostalih uslova.

evo i slucaja gde su temperature i vise nego dobre:

 
Video sam sliku da su neki delidovali, slika je bez heatspreadera, tako da ni ne znam više. Ako bude trebalo delid, d0minat0r i ja ćemo uraditi to, šta sada. :D

Kažem ja da se greje kao sumanut, užas bre. Pritom dobar Noctua kuler.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Ako je Intel zaista za 10600K stavio 10-core die, to je OGROMNA greška...apsolutno glupo i nepotrebno, kad već postoji nativni 6-core die, trebaju njega maximizovati na tih 4.2 Ghz base, i opet bi se manje grejao dosta negop ovaj ubogi 10-core die....
 
Roman kaze u njegovom videu.

5200Mhz 1.3V EK custom loop CB20 i CB15 93C to je negde i ocekivano 10 jezgara na na 5.2Ghz *mjau**mjau**mjau* sve je to ocekivano ali lepo je videti :)
 
Ako je Intel zaista za 10600K stavio 10-core die, to je OGROMNA greška...apsolutno glupo i nepotrebno, kad već postoji nativni 6-core die, trebaju njega maximizovati na tih 4.2 Ghz base, i opet bi se manje grejao dosta negop ovaj ubogi 10-core die....

Sta bi onda radili sa gomilom neispravnih 10900K? :)
 
Koliko vidim ovi procesori će se teško hladiti, po svemu sudeći. OC jači bez bolje vode ni ne pokušavati, osim ko ubode dobar primerak koji može na nižem naponu.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno