Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

Ne uvlači mene u to, imam i ja sličnih problema. Snalazimo se u ovim teškim vremenima. :D
 
Onda uzmeš procesor bez K, ako nećeš da klokuješ. :D Na stock brzinama ko zna šta su oni tu peglali, kada se malo manuelno podesi napon i podese neke stvari u biosu, tada aždaja kreće da bljuje vatru. :D
Dobri su Giga biosi, popravili su se dosta, meni se dopadaju. Toj ploči je preporučena cena oko 250 dolara, a Formula računaj da ispod 500e neće biti.
Non K procesor diže "samo" do 4.5GHz za sva jezgra, tako da imaš i tu razliku. Cenovno nisu nešto udaljeni jedan od drugog.

Iskren da budem, lomim se za 10900k.
 
Negde naleteh da neke ASRock Z490 ploce imaju neki dodatni boost za zakljucane procesore, ako je tacno, zna se sta raditi :)
 
Obrni okreni dodjosmo do R5 3600 + B550 plocu ili eventualno x570. Ovo bi bilo 99% onoga sto treba za gaming, a bilo bi spremno za 4000 seriju i 8c/16c upgrade. Milsim da se ce zbog PS5 konzole sada sve biti radjeno sa ciljem koriscenja svih dostupnih jezgara i da ce za 2-3 godine mozda cak i 6c/12t biti jasno sporije od 8c/16t.

Da malo pojasnim:

1. scenario - kupiti 10600k i Z490 plocu, to je nekih 300+200eur=500eur, na ovo treba cooler od bar 80eur, sto mu dodje 580eur. Ova kombinacija sada radi OK i radice jedno 2 godine, a za jos 2 godine trebace 10700k U tom slucaju imate doplatu bar 150eur, dok prodate stari CPU i oderu vas zastari polovni 10700k. Ko ne veruje neka malo pogleda cene 4770k/4790k/6700k/7700k itd. Cela matematika je 500+150=650eur (moguce i vise, zavisi kako iztrgujete)
2. scenario - kupiti 10700k i Z490 plocu, to je 430+200=630eur, na ovo treba cooler od bar 80eur, sto mu dodje 710eur. Super za neke 4 godine, ali i dosta para.

3. scenario - kupiti R5 3600 i B550 plocu, to je nekih 160+120eur i koristiti BOX cooler. Zasto BOX, pa eto zato sto imam 1600AF i znam da sa BOX coolerom bez OC to jednostavno korektno radi, tu nema greske i ne treba nista dodatno (govorimo o def. taktu). Taj CPU trosi 65W. Ovo je u zbiru 280eur. Ova kombinacija je dobra za 2 godine, a nakon toga se kupi 4700x (ili sta vec tada bude 8c/16t) za nekih 300eur. Stari BOX CPU prodate za 80eur (zaista minimalno). U zbiru ste na 500eur

4. Scenario - kupite 3700x i B550 plocu i nekako izgurate 4 godine (mislim da nije problem, ali ce biti neke razlike u zadnje 2 godine u odnosu na predhodne kombinacije) ovo kosta 280+120eur=400eur.

Naravno sve posmatrano sa gaming stanovista jer ako nije za gaming onda cemu Intel u razmatranju, zar ne? Ispada da se matematika krece od cca. 700-400eur, pa ko voli neka izvoli, samo pare ne padaju sa neba (dobro sad ovih 100eur da ne racunamo :) ) i treba biti racionalan.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, i ako mozda deluje nelogicno na prvi pogled, nije Intel ni za gaming dobar, jer svi ovi testovi pokazuju 5-8% razlike na 2080ti i FHD, jer 1. niko ne koristi 2080ti na fhd, 2. razlika sa slabijim grafikama je manja od tih 5-8% (3900x vs 10700K). Kad se tim konfiguracijama doda skuplje napajanje za intel, skuplja ploca, skuplji kuler, sav taj novac uloziti u bolju grafiku i lako se na 3900x dobije mnogo vise od tih 5-8%. O produktivnim zadacima ne treba trositi reci, tu je 3900x bolji i od 10900k
Takodje po svemu sudeci, nova generacija se ne klokuje bolje od prethodne, a ima veci radni takt, te ce OC dobici logicno biti mali. Ali eto, ko voli Intela, dobio je 9900k po 80-90usd nizoj ceni, ako je spreman malo da zakine na ploci. Od koga je, nije ni lose
 
Poslednja izmena:
Aj da vidim te Z490 ploče za 200e koje će gurati ove procesore, to me baš zanima.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Aj da vidim te Z490 ploče za 200e koje će gurati ove procesore, to me baš zanima.

Sent from my MI 9T using Tapatalk

Slazem se, ali sam se trudio da ostanem u okvirima def. takta jer za OC vise ni Noctua nije dovoljna i treba neki dobar 240mm AIO H2O sistem ili bolje od toga. Ono sto neko ocekuje od 10900k je tek posebna prica. AKo se vec tezi "K" procesoru onda tu ide i ploca od 300-350eur i hladjenje od 250+ EUR i samo taj deo price kosta cca. 600EUR. Opsti utisak sa Gamers Nexus je da je 10600k jos i najzanimljiviji Intel CPU u trenutnoj seriji. 10900K je ionako "dosadan" sa nazalost jos vecim zahtevima za plocom i hladjenjem. 9900K je cinio manje od 1% trzista, 10900k ce ciniti jos manje.

za 200-210eur na KP od sledece nedelje. Jesu "basic" modeli ali guraju 10900k na def. taktu. Za ASUS verujem da tripi i izvestan OC, mada koliko je to uopste bitno kada po svim testovima za ovu generaciju kazu da je max dobitak uz OC oko 5%. Stvarno premalo i svi procesori su vec fabricki nagurani do maximuma. 14nm se nazalost vidi na svakom koraku. Ove ploce ce recimo lepo gurati 10600k i posluziti ako neko zeli i za 10700k cak i uz izvestan OC.

https://ipon.hu/shop/termek/asrock-z490-steel-legend/1832828
https://ipon.hu/shop/termek/asus-tuf-gaming-z490-plus/1828765
 
Poslednja izmena:
To kako trpe te manje bolje Z490 ploče ću sutra lično da testiram, pa da vidim. I to sa običnim 10600K.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Iskreno, i ako mozda deluje nelogicno na prvi pogled, nije Intel ni za gaming dobar, jer svi ovi testovi pokazuju 5-8% razlike na 2080ti i FHD, jer 1. niko ne koristi 2080ti na fhd, 2. razlika sa slabijim grafikama je manja od tih 5-8% (3900x vs 10700K). Kad se tim konfiguracijama doda skuplje napajanje za intel, skuplja ploca, skuplji kuler, sav taj novac uloziti u bolju grafiku i lako se na 3900x dobije mnogo vise od tih 5-8%. O produktivnim zadacima ne treba trositi reci, tu je 3900x bolji i od 10900k
Takodje po svemu sudeci, nova generacija se ne klokuje bolje od prethodne, a ima veci radni takt, te ce OC dobici logicno biti mali. Ali eto, ko voli Intela, dobio je 9900k po 80-90usd nizoj ceni, ako je spreman malo da zakine na ploci. Od koga je, nije ni lose

Za realan gaming, kao i uvek, najbolje sačekati digital foundry. Svi ostali gaming testovima prilaze ofrlje samo da bi bacili kakve takve tabele na dan kada ističe NDA. Ovi ipak pristupe ozbiljnije i provrte sve realne scenarije.

Što se tiče gaming-a, mene trenutno interesuje 144Hz igranje na 1440p monitoru i 90Hz na VR-u. S tim da na VR-u ne sme da padne ispod ovih 90 jer se tu svaki fps baš oseti, a nadam se da ću kroz godinu dana napraviti upgrade na Valve Index koji ima 144Hz.

Što se tiče 2080ti, iza ugla ja ampere, 20x0 seriju sam preskočio, ampere već neću moći.
 
meni je bas taj 10400 zanimljiv, mislim za one koji ne zele da rade oc, pa cak i da ne menjaju stock kuler :) tek verzija bez integruse, to je tek odlicna kupovina. A i stvarno su mogli da poboljsaju malo stock kulere, bas su skrti za to.
 
Poslednja izmena:
meni je bas taj 10400 zanimljiv, mislim za one koji ne zele da rade oc, pa cak i da ne menjaju stock kuler :) tek verzija bez integruse, to je tek odlicna kupovina. A i stvarno su mogli da poboljsaju malo stock kulere, bas su skrti za to.

Ne vidim poentu da bilo ko ikada koristi stock kuler, nebitno koja platforma.
 
^ naravno, after market kuler svakako ide, kazem samo potpuno je izvodljivo da se koristi i sa stock kulerom :) ipak je 65w ;)

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Meni su non-K procesori interesantniji, imaju vrlo visok boost, čak i na all core, više nego što možeš da nadrukaš Ryzen, neće ti trebati ploča od 200+ evra, i ne prže se kao K procesori pod overklokom...jedva čekam testove non-K 10600 i 10700.
Za gejming će i dalje biti bolji od Ryzena, jednako dobri za svakodnevne stvari, videćemo cenu.
No, svi se lože na K procesore i zanemariju zaključane koji su sasvim ok.
 
Evo ga i DF sa svojom gejming recenzijom:

 
Ako im bude jedina promjena frekvencija onda nisu bukvalno dobili nista. Jedan 3800x na 5ghz nije nikakva konkurencija jednom 9900k na istom kloku.

 
Poslednja izmena:
i5-10600K je ~10% brži od R5 3600X u igrama i oko 5% sporiji u MT zadacima. Sa ~10% većim klokom će biti bar malo manja razlika u igrama i bar malo veća u MT poslovima između non-K verzije i5 i XT verzije R5. R5 3600X se u EU prodaje za 190€, i5-10500 je ~230,a i5-10600 (i KF verzija) je ~260€. Tako da ne znam kako će non-K biti konkurentni ako 3600XT bude ispod 230€.
https://www.computerbase.de/2020-05...schnitt_benchmarks_in_spielen_full_hd_und_uhd

Mada realno, ko ne koristi 2080 Ti u 1080p, i5-10400F ili R5 3600 sa jeftin(ij)om pločom su bolji izbor od bilo koje druge opcije. Razlika između 10400F i 10600K je 5% u igrama i 60% u ceni. I to sa 2080 Ti u 1080p.

Najveći problem kod kupovine novih procesora jeste prihvatiti činjenicu da nema potrebe juriti top modele i malo veći klok
 
Poslednja izmena:
Procesor - zadnja rupa na svirali u 99% gaming masina.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ova generacija intela nema bas neku svrhu jer je opet sve isto i jedino ce ga kupovati fanovi ili oni koji ne zale novac za max od max.
Sad sledeca generacija intela ce biti nesto veliko jer imaju novca i resursa za to , plus sto moraju da naprave neki bum jer su do sada tapkali u mesto.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Najveći problem kod kupovine novih procesora jeste prihvatiti činjenicu da nema potrebe juriti top modele i malo veći klok

Ne bih se bas slozio s tim da je to objektivna cinjenica. Recimo ja imam skroz drugo misljenje, ja nisam nikada kupovao hardver za momenta nego uvijek sam razmisljao o tome kakva bi mogla i buducnost da izgleda. Evo, da sam uzeo i5 2400 umjesto i7 2600k davno bi mora da uradim upgrade iako su procesori bili jako "slicni" po gejming performansama davne 2011. Naravno nakon par godina situacija se drasticno promijenila, taj veci broj logicki jezgri, veca frekvencija i mogucnost overclockinga su uradili svoje tako da sam ostao skoro 10 godina na toj platformi. Jedinu stvar koju sam mjenjao kroz ove godine jesu graficke kartice.
Sada, ako me bude ovaj 10900k sluzio bar pola kao 2600k (a vjerujem da hoce) biti cu prezadovoljan i smatrati cu investiciju pozitivnom. Tako da ja licno ne vidim neku dobit u tom sto cu morati da radim upgrade svake 2 godine ako se odlucim na nizi rang hardvera (posebno CPU-a).
 
kad se vec uzima 10400 ma moze vala i 10600K pa jednom se zivi ne uzima se procesor svaki dan, to je sitnica koliko se novca potrosi na koje kakve gluposti, odmah kupis top procesor i miran si na duzi period.
 
...i jos ploca od 200+ evra.
 
@Leon4, goldi

Razlika u kupovini od 2011. do 2016. i od 2017. do danas (i bar do 2022.) je nebo i zemlja. Tada nije bilo konkurencije. Sada je ogromna, u svakom CPU segmentu.
Razlika između i7-2600K i i5-2400. je 150€. Ako ćeš da klokuješ, računaj još 70-100€ na bolju ploču i hlađenje. Onda u 2016. kada menjaš grafiku, imaš i5 + GTX 1070 umesto i7 + GTX 1060. Lošije neće biti sigurno. Možda se sa tom razlikom umesto grafičke, uz prodaju platofrme mogao uzeti i non-K i7 Skylake/Kaby Lake, kad je ono DDR4 RAM bio jeftin. I opet imalo bolje iskustvo.

Elem, da se vratimo na sadašnji period. Ako neko ko je 2017. uzeo grafičku iz srednjeg segmenta (200-300€), tj. da mu je ona i dalje usko grlo, a ne CPU, kupio i7-7700K umesto R5 1500X da bi imao PC za 4-5 godine, verovatno se zeznuo. Pošto je dao bar 150€ više, a danas se za 120€ prodaje CPU koji je brži od njega i u igrama. I ide na AM4 ploču na kojoj je bio 1500X.

Danas se ne isplati kupovati ni za 3 godine unapred, a kamoli 4,5,6. Treba uzeti ono što ćeš najviše koristiti u narednih godinu, dve. Pošto cene procesora padaju brže nego ikad, tj. nove generacije nude i veći IPC i veći klok (nasviran toliko da je OC besmislen) i više jezgara. Kao što rekoh, danas za isti novac mogu da kupim 70-100% brži procesor od ovog koji imam. I to je rang od 100-120€. Da sam tad dao duplo više za 1600X jer eto, kupujem za 5 godina, a do danas mi ni ovaj R3 1200 nije usko grlo, bukvalno bih bacio novac. Prodam moj CPU, doplatim 70€ i imam bolje rešenje od 1600X. Mislim, sve su to male razlike, ali činjenica je da se ne dobija ništa kupovinom za budućnost.

Zato je i5-10400F najbolja kupovina za sve kojima CPU nije usko grlo (bar 95% korisnika). Iz istog razloga je već neko vreme R5 3600 najprodavaniji procesor na Amazonu. Sada ima još veću konkurenciju
 
EY7we66VAAIh6E_.jpg
 
Nazad
Vrh Dno