Šta je novo?

Veš mašine

Italijanske ARDO su nekada (valjda sve ove standardne) bile široke 59 cm. Žabar ispravno koristio mozak. Ako je standardna širina prolaza vrata 80-70-60 cm, onda aparat, komad nameštaja itd. praviš u širinu/dubinu 79-69-59 cm... i pored toga što su ovi koji prave vrata, ako imaju mozga, ostavili otvor širine 81-71-61 cm.

Moja sestra je pre par godina kupila neki fensi trosed (puno drvo, koža, težak kao đavo) domaće proizvodnje i nije mogao da prođe kroz ulazna vrata stana, iako je otvor širok 81 cm (najstandardnija moguća širina otvora na jednokrilnim vratima je 80). Mučili su se dva sata i uvek im je falilo par milimetara. Njoj su vratili pare, a trosed su vratili nazad sa 8. sprata pešice, kako su ga i popeli.

Internet prodavnice ako i imaju filter za širinu, onda je on npr. od-do: 55-60 cm, a pod taj filter potpada minimum 95% svih mašina. Odnosno, najverovatnije ih je 94,9% široko 60 cm... Kako god, i kad otvoriš svaku pojedinačnu stranicu za određenu mašinu - veliko je pitanje da li je tamo upisana/prepisana širina tačna.

Možda bi ti bilo jednostavnije da porušiš čitavo kupatilo (ili koju već prostoriju), pa da sve ozidaš ispočetka? :)
 
Standardom definisani svetli otvor na vratima je bio 61, 71, 81, 91cm... Kako je na novim kineskim vratima koja sada prodaju, veliko je pitanje.
Za poneke mašine postoji na netu da se skine dwg crtež, odakle se mogu uzeti vrlo precizno sve dimenzije. Meni je to značilo zbog visine otvora za vrata.
 
1656092410162.png
 
Standardom definisani svetli otvor na vratima je bio 61, 71, 81, 91cm... Kako je na novim kineskim vratima koja sada prodaju, veliko je pitanje.
Za poneke mašine postoji na netu da se skine dwg crtež, odakle se mogu uzeti vrlo precizno sve dimenzije. Meni je to značilo zbog visine otvora za vrata.
To je bilo nekada u Jugi "po JUS-u" (prekopiranom DIN-u). Sada je JUS-u promenjeno ime u Srpski standard, ubačeno je još 100 drugih standarda i pola stvari nisu obavezujuće... Čitaj: cepaj ga na slobodno tržište kako ti se više isplati. Koga briga, nadzorni organi ionako ne postoje. Vrata mogu da budu i uža od invalidskih kolica, prekidač može da prekida i nulu, bojler može da ima vazdušni čep na vrhu, struju možeš da vučeš po zidu i ukoso, voda pod pritiskom može da teče kroz bilo kakvo crevo, ni jedna daska za wc šolju ne mora da se gađa ni sa jednom wc šoljom "na tržištu"... Aparat može da ti bude neispravan čim ga izvadiš iz kutije, pa se ti "obrati servisu"...

Živim u zgradi iz 1968. Otvori su baš takvi kako si napisao, na sobnim vratima - 81 cm, na kupatilskim - 71, na ugrađenom dvokrilnom kuhinjskom plakaru - po 61. To je sve "fabrički" iz '68, ništa nije menjano.
Ulazna vrata sam promenio, nisu kineska već EU. Otvor je 77 cm - niđe veze.

Kako god, mislim da nema nikakve šemse naći mašinu širine 58 cm. Možda 59, ali i to je vrlo, vrlo, vrlo čupavo. Ja znam samo da je nekada ARDO takve pravio (59 cm), ali one više ne postoje kod nas ili više ne postoje uopšte. Da sam na mestu chevu1990, u startu bih odustao od tog pokušaja i tražio bih nekakvo drugačije rešenje... A što ne mora da znači da bih bio u pravu.
 
Naš SRPS EN je ustvari evropski EN standard, a za koji je osnova bio DIN.
Mašine za veš u "standardnoj" širini su 596mm. Bar je tako kod Miele i Bosch modela za koje sam mogao da nađem dwg.
 
Prošle godine sam kupio Ikea ugradnu veš mašinu, pošto u kupatilu nemam mesta. Oni su mi je instalirali, povezali na sifon od sudopere i sve je odlično funkcionisalo neko vreme. Od pre dva meseca osetio sam da mi oprani veš smrdi iako sam redovno čistio i održavao mašinu. Pozvao sam Ikeu a oni me uputili na Elektrolux servis. Uz uobičajene priče, da očistim mašinu i sifon, pozovem vodoinstalatera, otkuvavam veš i slično, odbijen mi je prigovor. Mašina inače funkcioniše normalno, grejač radi i sve deluje ok. Na kraju primetim da ona uopšte ne ispere veš od praška, iako ga iscedi i da zato veš smrdi. Uključivao sam je na prazno, bez veša, na 90 stepeni, nekoliko puta zaredom i uvek zapenuša prašak iako ga nisam sipao. Veš inače ne može da se koristi od smrada. Ponovo sam zvao servis, došli su, posmatrali malo ali nisu mogli da utvrde kvar i kaže da ne znaju šta je u pitanju. Mašina mi je u garanciji pet godina. Ne znam šta više da radim, kome da se žalim.
Samo da kažem da mi još uvek nisu popravili veš mašinu, veš ostaje potpuno neispran i pun praška. Ponovo sam zvao Ikeu i samo su zaveli novi prigovor i kao videće sa servisom šta je u pitanju. Ne znam šta da radim, da li da se obratim nekom udruženju potrošača, da li to nešto pomaže. Ne mogu da verujem da mašinu koja košta 97 000 dinara neće da mi poprave i da sam mesecima bez mašine, i moram da nosim veš na pranje u perionicu. Daj ako neko može da mi da neki savet.
 
Koje od ove dve masine uzeti?

Gorenje WHP72ES cena 27.000din

Beko WUE 7511 XWW cena 28.000din

Obe imaju 15 programa, 7kg kapacitet, Gorenje ima 1200 a Beko 1000 centrifugu.
Na papiru Gorenje je jaci ali sam sumnjicava u kvalitet danasnjeg Gorenja.
Takodje mi neko rece da je ovaj Gorenje ustvari prepakovani Hisens 🙁
Šta si na kraju uzela? Beko 7511 xww je trenutno u ananasu 26000 i besplatna poštarina. Baš mi zapala za Oko.
 
Obe su plitke, sa malim bubnjem. Gorenje 43lit, Beko verovatno oko 47-49lit.
 
To je jedan los trend koji su svi poceli da prate, sve ce biti takve, jer treba manje lima za izradu sasije.
Bubanj ide u visinu a smanje dubinu, ne znam kako ce se to mehanicki pokazati u eksploataciji da li ce lezaj duze izdrzati posto ce ga manje prskati voda.

Mozda bude i dobro vreme ce pokazati.
 
U roku od nekoliko dana treba da kupim mašinu za pranje veša (i frižider)! . Ceo dan čitam forume, mišljenja, iskustva... i tek sad ništa ne znam :( Nezahvalno je pitati za konkretan model, ali bar neke smernice da mi date, izgubila sam se totalno u ovim pričama, sve što je nekada važilo za dobru marku, sada je loše, za izbegavanje iz 1001 razloga. Čini mi se ako nije Bosch ili Miele, koji su meni preskupi, sve ostalo je loše, nema sredine :/
Budžet mi je 35 - 40000, za jednu osobu, nikakvo iskuvavanje, da ima bar jedan kraći program koji će se najčešće i koristiti!
 
To je jedan los trend koji su svi poceli da prate, sve ce biti takve, jer treba manje lima za izradu sasije.
Bubanj ide u visinu a smanje dubinu, ne znam kako ce se to mehanicki pokazati u eksploataciji da li ce lezaj duze izdrzati posto ce ga manje prskati voda.

Mozda bude i dobro vreme ce pokazati.
Pa i ne ide u visinu. Sve mašine su širine oko 60cm i visine 85cm, bez obzira jeli dubina 63cm ili 46cm. Tako da je prečnik bubnja uvek isti. Samo se smanjuje dubina bubnja.
 
Mislio sam na visinu bubnja a ne cele masine.
Kacio sam slike za primer
 
Vidim na drugim forumima da ljudi hvale Beko 8736XST i 8633XST
Ovde možete videti razliku
Mislim da će ipak pasti WUE8633XST za 37000
 

A ovo je izbor za pranje. Ako neko ima nesto da prigovori neka to ucini sutra u toku dana(u utorak kupovina) ili neka ćuti doveka 😁
 
Uticaj na cenu sigurno ima i automatsko doziranje deterdženta. Meni lično se ta opcija sviđa (pod uslovom da to radi kako treba).
Bez automatskog doziranja, u toj ceni od oko 60k ima i Bosch serie 6 modela, pa i to treba pogledati. Za neke modele su nudili produženu garanciju.
Ovo nije bio prigovor :)
 

A ovo je izbor za pranje. Ako neko ima nesto da prigovori neka to ucini sutra u toku dana(u utorak kupovina) ili neka ćuti doveka 😁
Za pranje Bosch WAN28262BY, za susenje Gorenje DE72.
 
Ako neko može da da savet. Kupio sam početom 2021 BEKO HTV 8736 XS0 kombinovanu mašinu za pranje i sušenje veša.
Problem je sledeći, posle 5-6 meseci rada je počela dosta lupa tokom centrifuge sve više i više da bi početkom ove godine prestalo da radi sušenje. Oficijelni servis je utvrdio da su se odvili šrafovi koji drže gornji teg i da tako olabavljeni teg je slomio modul za sušenje. Pritegli su teg i zamenili modul, mašina i dalje lupa, ne toliko, ali lupa i trese iako je iznivelisana idealno.
Međutim jutros je izbacila grešku E07 koja znači da senzor nivoa vode u kvaru. Šta mi je činiti, da li da opet servisiraju, ili imam neka prava da tražim zamenu, mislim muka mi je da svakih 6 meseci zovem servis i da mi opravljaju relativno novu mašinu.
 
Da li je prošlo više od 6 meseci od datuma kupovine?

U prvih 6 meseci imaš pravo da biraš između popravke, zamene ili povraćaja novca.

Saobraznost podrazumeva da ukoliko se u proizvod ili usluga uslovno rečeno pokvare u roku od prvih šest mseci od kupovine, potrošač ima prava da bira između popravke, zamene ili raskida ugovora odnosno povraćaja novca.

U slučaju da je u saobraznom roku proizvod već bio popravljan, sledeća popravka je moguća samo uz izričitu saglasnost potrošača. Ukoliko je određeni proizvod ili usluga korišćenjem izazvao neku štetu u zakonski određenom roku, potrošač ima prava da zahteva i nadoknadu šetete od trgovca.

Raskid ugovora je takođe moguć ukoliko trgovac ustanovi da određeni proizvod ne može popraviti ili ne ispoštuje vremenske okvire predviđene za otklanjanje nesaobraznosti.

VAŽNO: Potrošač, međutim, ne može raskinuti ugovor ako je nesaobraznost robe neznatna, odnosno ako nesaobraznost ne umanjuje osnovne osobine, namenu, opšti estetski izgled robe i slično.
 
Da li je prošlo više od 6 meseci od datuma kupovine?

U prvih 6 meseci imaš pravo da biraš između popravke, zamene ili povraćaja novca.
Nažalost jeste, i kad je došla na red prva intervencija prošlo je više od 6. meseci.
 
Onda treba videti kako se primenjuje drugi pasus iz citata, šta znači "izričita saglasnost", da li je potrebno da bude isti kvar ili drugi, itd.

Sačekaj da se javi neko ko je imao iskustva, ili još bolje, piši udruženju Efektiva, neka ti daju savet :)
 
Onda treba videti kako se primenjuje drugi pasus iz citata, šta znači "izričita saglasnost", da li je potrebno da bude isti kvar ili drugi, itd.

Sačekaj da se javi neko ko je imao iskustva, ili još bolje, piši udruženju Efektiva, neka ti daju savet :)
Zvao Efektivu rekoše mi da pošto je ista ili druga nesaobraznost imam pravo da tražim umanjenje cene, povraćaj novca ili zamenu uređaja.

Potrošač ima pravo da zahteva zamenu, odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor zbog istog ili drugog nedostatka saobraznosti koji se posle prve opravke pojavi, a ponovna opravka je moguća samo uz izričitu saglasnost potrošača.
 
Gde ima po toj ceni?
Ja ne nalazim ni za 40000, sve preko :(
 
Da li idu zajedno tecni deterdzent u deo za pranje i omeksivac u njegov deo?ili samo tecni deterdzent bez njega? hvala
 
Nazad
Vrh Dno