Šta je novo?

Samsung Galaxy A52 (5G)

Ljudi da li još neko od vas još uvek koristi običan A52 i kako ste zadovoljni telefonom? Znam da a52s bolji izbor, ali budžet dozvoljava samo A52, zato me on najviše interesuje. Prvenstveno me interesuje da li je procesor dovoljno brz za svakodnevne aplikacije, društvene mreže i slično?
Ja sam skroz zadovoljan kako radi obican a52, koristim ga nekih 8 meseci. Svakako vredi doplatiti za a52s posto je mala razlika u ceni. Kome ima vremena da sačeka sekund duze da otvori aplikaciju za prosečnog korisnika je sasvim dobar i običan a52, a ko dolazi sa nekog flegsipa bice mu verovatno spor.
 
Ja koristim A72 i takođe lajsna krcka u predelu ispod power tastera. Zanimljivo je to da nekad kada ga pritisnem krcka a nekad ne 😂. Nekad, mada dosta ređe, hoće da krcka i sa suprotne strane. Nisam primetio da je lajsna odvojena ili da se ugiba, nego eto samo taj zvuk.
 
@marrecar hvala ti na iscrpnom odgovoru, toga sam se i plašio, i zbog toga i postavio pitanje. Jer i kad je izašao, ljudi su kritikovali nešto slabiji procesor. Telefon nije za mene, već za devojku, koja ne menja često telefone, i potrebno joj je rešenje za duže staze. Tako da definitivno A52 otpada.

@antena Kod operatera uz tarifu je 300 din razlika u pretplati, na 24 meseca ukupno 7200, a to je daleko od 10-20€
 
@marrecar hvala ti na iscrpnom odgovoru, toga sam se i plašio, i zbog toga i postavio pitanje. Jer i kad je izašao, ljudi su kritikovali nešto slabiji procesor. Telefon nije za mene, već za devojku, koja ne menja često telefone, i potrebno joj je rešenje za duže staze. Tako da definitivno A52 otpada.

@antena Kod operatera uz tarifu je 300 din razlika u pretplati, na 24 meseca ukupno 7200, a to je daleko od 10-20€
Pazi, nije on toliko neupotrebljiv zbog tog povremeno kočenja, nego mene to jednostavno nervira jer sam imao flegšip (barem po specifikacijama). A ako je za duže staze, onda A52 definitivno nije za nju. Za takav slučaj, duže staze, mora uzeti flegšip (znam da ima relativno mali budžet). Jedino tada može računati na pouzdanost i ne mora brinuti o kočenju posle godinu dana npr.
 
Ljudi je iko probao ovaj gcam sto sam postavio? Razmijenio bih utiske sa nekim. Portretni mod na prednoj kameri meni kida. :)
 
Nemoj da ga lozis. Najjeftiniji na KP su 320 ali vec otvoreni. Vakuum su 350 sa najmanje rama.
Tu i tamo se nadje neki izmedju al 290 jok. Mozda to bio jedan kom kome hitno trebao novac..
Racunaj 350€ za A52s a eventualno nadjes par destina € jeftinije
 
Ne znam kako je kod drugih provajdera, ali kod A1 je A52 uz neke tarife skuplji nego A52s. Izgleda da za A52s daju neki popust, koji ne daju za A52.
 
Nemoj da ga lozis. Najjeftiniji na KP su 320 ali vec otvoreni. Vakuum su 350 sa najmanje rama.
Tu i tamo se nadje neki izmedju al 290 jok. Mozda to bio jedan kom kome hitno trebao novac..
Racunaj 350€ za A52s a eventualno nadjes par destina € jeftinije
Ja vidim bar 3 za 300 i par za 290, znaci ima uvek. 350e je bio kad je izasao, pre 3 meseca
 
Ja vidim bar 3 za 300 i par za 290, znaci ima uvek. 350e je bio kad je izasao, pre 3 meseca
Ima i za 280, svi otpakovani i svi bez garancije. I ovaj iz Temisvara za 295 mu dodje isto bez garancije ( nemam nista protiv decka koji ga je prodao, samo kazem). Najjeftije u radnji je 42.245, sa garancijom naravno.
 
Ima i za 280, svi otpakovani i svi bez garancije. I ovaj iz Temisvara za 295 mu dodje isto bez garancije ( nemam nista protiv decka koji ga je prodao, samo kazem). Najjeftije u radnji je 42.245, sa garancijom naravno.
Ne uzimam za zlo. Slučajno sam tamo naleteo na a52s+buds2 za 300e i uzeo 2 komada. Sebi zadržao jedan, za pare koje je koštao mi nije žao što suštinski nema garanciju.
 
Svi koje sam video imaju garanciju, vecina 2 godine od operatera. Takodje ne znam nikog (a znam ih bar 5-6 koji su kupili A52s u poslednjih mesec, mesec i po dana) ko je platio vise od 310e. A u septembru cim je izasao je bio 350-360, bilo samo 4-5 oglasa, zato je i uzet S20 FE za 20e vise
 
Za takav slučaj, duže staze, mora uzeti flegšip (znam da ima relativno mali budžet). Jedino tada može računati na pouzdanost i ne mora brinuti o kočenju posle godinu dana npr.

Mislim da je ovo preterivanje... Jedno je kada pređeš sa flagship u srednji rang, pa ti logično kompletno korissničko iskustvo bude degradirano, ali reći da flagship samo obezbeđuje neopterećujuće korisničko iskustvo u budućnosti je ipak preterano.

Posebno sada sa ovim procesorima višeg srednjeg ranga kakav je 778... Stvarno ne vidim šta bi to moglo da ga uspori do kraja životnog veka A52s...

Mislim da je ta era mobilne industrije kada su telefoni srednjeg ranga bili porozna roba koja će za koju godinu lipsati kao izmoreni magarac odavno prošla.
 
Ja vidim bar 3 za 300 i par za 290, znaci ima uvek. 350e je bio kad je izasao, pre 3 meseca
U pravu si.
Mislim da je ovo preterivanje... Jedno je kada pređeš sa flagship u srednji rang, pa ti logično kompletno korissničko iskustvo bude degradirano, ali reći da flagship samo obezbeđuje neopterećujuće korisničko iskustvo u budućnosti je ipak preterano.

Posebno sada sa ovim procesorima višeg srednjeg ranga kakav je 778... Stvarno ne vidim šta bi to moglo da ga uspori do kraja životnog veka A52s...

Mislim da je ta era mobilne industrije kada su telefoni srednjeg ranga bili porozna roba koja će za koju godinu lipsati kao izmoreni magarac odavno prošla.
Slazem se. Poceo sam da kupujem flagship telefone jer me smorilo da ovi srednje klase posle godinu dana nisu za nista. Al mislim da se to jako promenilo i da te top telefone uskoro necu ponovo uzimati.
 
Mislim da je ovo preterivanje... Jedno je kada pređeš sa flagship u srednji rang, pa ti logično kompletno korissničko iskustvo bude degradirano, ali reći da flagship samo obezbeđuje neopterećujuće korisničko iskustvo u budućnosti je ipak preterano.

Posebno sada sa ovim procesorima višeg srednjeg ranga kakav je 778... Stvarno ne vidim šta bi to moglo da ga uspori do kraja životnog veka A52s...

Mislim da je ta era mobilne industrije kada su telefoni srednjeg ranga bili porozna roba koja će za koju godinu lipsati kao izmoreni magarac odavno prošla.
Ja pričam o A52, za A52s ne znam kakav je niti sam gledao specifikacije.
Mislim da je neuporediv prosečan korisnik i korisnik sa ovog foruma. Ja koliko pratim različite teme ovde godinama, vidim da ljudima uopšte nije problem da rutuju telefon, da otkljucavaju bootloader, instaliraju custom romove, brišu keš particiju, potpuno resetuju telefon na fabričko s vremena na vreme. To običan korisnik ne radi, a verujem da ne želi da radi kada nije upoznat sa takvim stvarima. Iz tog razloga smatram da su flegšip telefoni tu pouzdaniji i da korisnik nakon nekog vremena ne mora da izvodi nekakve akrobacije kako bi telefon ponovo normalno radio.
Kod mene je slučaj da moj A52 posle 8 meseci ne radi toliko brzo i pouzdano kao na početku. I to bi bilo normalno, ali 8 meseci je veoma rano za takvo usporavanje. Ovaj telefon bih najpre preporučio osobi kao što je moja majka, koja koristi viber i tiktok, igra jednu-dve igrice, i povremeno slika. Njoj bi ovaj telefon trajao nekoliko godina i ne bi imala problema, čak i kada bi malo kočio.
 
Ja koristim. Posle 8 meseci, radije bih uzeo nešto jače. Nisam power user, ne igram igrice (zahtevne), ali koristim društvene mreže i razne druge internet aplikacije. Problem mi se javlja kada sporo učitava aplikaciju i počne da koči, pa tako na primer otvorim Gmail, treba mu više od sekunde da je učita do tačke korišćenja, a kada otvaram mejlove, odnosno kategorije, počne da koči. Ne učita odmah sav sadržaj, pa se desi da reklamu učita baš u onom trenutku kada želim da otvorim mejl, pa se pomeri. Pošto sam putovao dosta u poslednje vreme, oslanjao sam se na kameru, koja iz nekog razloga počne isto da koči. Stisnem dugme za slikanje, vidi se animacija da je pritisnuti dugme, ali sliku napravi tek posle 1 sekunde, što mi baš smeta.

Velike pozitivne stvari su redovna ažuriranja, (meni) odlična kamera i odlična baterija. Prešao sam sa Poco F1, koji sam koristio više od 2 godine i čak posle tako dugog vremena nije imao tih problema da koči sa aplikacijama (pri tome nisam nijednom radio fabrički reset i slično).
Ako ti je bitno da telefon "klizi" pri radu sa aplikacijama i pri prelasku iz jedne u drugu aplikaciju, lično bih ti preporučio da preskočiš model.

Sam sebi uskačeš u usta - prvo kažeš da telefon posle 8 meseci ima lag od 1 sekunde (što je apsolutno nedopustivo za bilo koji telefon koji košta više od 100 evra), a drugo da ti je pozitivna stvar to što ima redovna ažuriranja!

Pa tim ažuriranjima si i upropastio telefon. Kako bi te inače naterali da kupiš novi, brži, lepši, skuplji telefon ako ti sadašnji radi dobro? E pa zato lepo redovno klikći na "software update" i spremaj 500 evra za 'novo korisničko iskustvo"...
 
Nekima je fluidan i 665,a nekima koči i 8xx.
Pričati u 21/22god da ti treba cpu iz vrha ponude je glupost.
Procesori stari 2,3 god iz srednje klase fino rade i dan danas,radice fino i u narednom periodu,dok mu ne rikne baterija skroz.Prošlo je to vreme odavno gde je tel nekoristan posle nekog vremena.
 
Sam sebi uskačeš u usta - prvo kažeš da telefon posle 8 meseci ima lag od 1 sekunde (što je apsolutno nedopustivo za bilo koji telefon koji košta više od 100 evra), a drugo da ti je pozitivna stvar to što ima redovna ažuriranja!

Pa tim ažuriranjima si i upropastio telefon. Kako bi te inače naterali da kupiš novi, brži, lepši, skuplji telefon ako ti sadašnji radi dobro? E pa zato lepo redovno klikći na "software update" i spremaj 500 evra za 'novo korisničko iskustvo"...
Kakve to veze ima, 'leba ti??? Šta sad, odjednom nova mantra na benchmarku da ne treba uopšte ažurirati telefon, nego ostati na najstarijoj mogućoj verziji za dati model?
Kakve teorije zavere...
Nekima je fluidan i 665,a nekima koči i 8xx.
Pričati u 21/22god da ti treba cpu iz vrha ponude je glupost.
Procesori stari 2,3 god iz srednje klase fino rade i dan danas,radice fino i u narednom periodu,dok mu ne rikne baterija skroz.Prošlo je to vreme odavno gde je tel nekoristan posle nekog vremena.
Naravno, zavisi od mnogo toga da li će telefon biti fluidan nakon dužeg perioda upotrebe, nije tu priča samo o CPU, a ja nisam CPU ni spominjao do sada. Moj cimer je uzeo neki ZTE flegšip, čini mi se Axon 11 Pro, koji je na početku bio vrh. Posle par meseci, priča počinje da se raspada, sporo otvaranje aplikacija, posebno kamera, a vrlo često, ako ne i svaki put, početni ekran mu se "resetuje", odnosno treba mu sekunda-dve da učita raspored.

Da ponovim, ja pričam o mom generalnom utisku o A52. Niti sam spomenuo išta konkretno od specifikacija, niti koja je godina. Meni posle 8 meseci korišćenja fali fluidnost i brzina koju je imao na početku, a smatram da flegšip ne bi imao takve probleme nakon istog vremenskog perioda. I flegšip ne čini samo CPU. Za moje potrebe je očigledno potreban taj malo viši rang od A52, ali nažalost nemam takav budžet. Poco F1 me je koštao jeftinije nego A52 (u VIPu, odnosno A1).
 
Nije ti to nova mantra na benchmarku, nego je opštepoznata stvar, barem što se Samsunga tiče. Imao sam S7 edge pa Note 9, lično iskustvo mi govori da svaka naredna verzija androida ili radi sporije ili više srče bateriju, ili oba. Plus se ljudi i ovde i u inostranstvu žale na tu Samsungovu politiku, ništa ja to nisam izmislio. Kao navodno reše jedan problem, a naprave tri. Plus imaš iluziju da si svakog meseca zaštićen nekom security zakrpom :D

A ti meni sad objasni kako tebi telefon radi tako sa lagom od 1 sekunde, a u početku je radio kako treba?
 
Samo što A52 nije još dobio novu verziju androida, samo apdejte koji su krpili bagove i sigurnosne zakrpe. Tako da tvoja teorija nema veze s ovim slučajem. Pre će biti da nešto radi u pozadini i usporava telefon.
 
Nije ti to nova mantra na benchmarku, nego je opštepoznata stvar, barem što se Samsunga tiče. Imao sam S7 edge pa Note 9, lično iskustvo mi govori da svaka naredna verzija androida ili radi sporije ili više srče bateriju, ili oba. Plus se ljudi i ovde i u inostranstvu žale na tu Samsungovu politiku, ništa ja to nisam izmislio. Kao navodno reše jedan problem, a naprave tri. Plus imaš iluziju da si svakog meseca zaštićen nekom security zakrpom :D

A ti meni sad objasni kako tebi telefon radi tako sa lagom od 1 sekunde, a u početku je radio kako treba?
Ja koliko sam upoznat, to je bilo ustanovljeno samo kod Apple uređaja. To što se zakrpi jedna stvar, a pojave još tri problema nema veze sa time da oni namerno usporavaju telefon, jer da hoće to da učine, onda bi to radili u pozadini, a ne tako očigledno.
Zašto sada radi usporeno u odnosu na početak, nemam pojma, verovatno se puni svime i svačim. To sa softverskim ažuriranjem nema veze uopšte, jer eto meni Poco F1 prešao i na noviju verziju androida, ako se ne varam, tri verzije MIUI i nikada nije bilo takvih problema. Ako Samsung namerno usporava model ažuriranjima, onda je to još jedan razlog više da čovek, koji je pitao da li da njegova devojka uzme A52, to ne čini.
Ja ne želim da pričam o drugim modelima koje nemam niti sam imao ili nisam imao nikakav kontakt. Opet kažem, delim svoje iskustvo sa A52, i to je to.
 
Da li postoji jedan model a da ne rade po principu "kod Pere radi odlično,a kod Mike je krš"?
Uostalom kod 95+% korisnika telefoni rade dobro, ostali su korisnici it fanatici,ljudi koji vise po sajtovima,forumima,yt...Jednostavno oni to vole,i nikad brzina nece biti dovoljna...
Već naredne godine bice nedovoljno 888 /144hz,"ej trznuo mi","opet su ga nekim ažuriranjem uništili.."
 
Šta sam pročitao za neveru, pa skoro će godina telefon odličan i baterija drži dugo, govorim o a52. Običan sam korisnik nisam previše zahtevan o telefonu mogu samo pohvalno da pišem. Softver je ispeglan nisam primetio bilo kakve probleme u radu. Poredim ga sa IPhone 11 i Mi 9lite koje takođe imam u kući ipak 52jka mi najmilija ☺️
 
Da li je neko probao hub sa hmdi i usb-om na a52s?
 
E ljudi, videh komentare na M.S. da se neki žale na "sivi tint" kada se zamrači soba u mraku...ima li toga kod vas? Ja za to nisam čuo dok nisam pročitao da se dešava na ovom modelu.
 
Nazad
Vrh Dno