Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

malo sam istrazivao, zavisi za koju namenu ali pitanje da li se raspberry uopste isplati, 100 evra za 8gb model, 50 evra kuciste sa m2, 10 evra napajanje, 30 evra ssd, ukupno 190, dok za 170 evra ima mini pc sa celeronom n5000 iz 2021 koji iz 6w izvlaci 4000 passmark, ima 2 ddr4 slota
Ja sam za 20.000 dinara pazario Intel NUC sa i3 8109u, 120gb ssd i 8gb rama. Više nego dovoljno snage i gomila priključaka (gigabajtni lan, tunderbolt, 4 usb 3.0 porta, blutut, wifi i infrared prijemnik).
Tako da za najjači model maline ne vidim razloga osim kome baš treba GPIO.
 
Poenta RPi projekta je da računar bude pristupačan ali sa ovim cenama to nije slučaj pa malo gubi smisao sem ako se baš uklapa u zahteve.
 
Ja sam za 20.000 dinara pazario Intel NUC sa i3 8109u, 120gb ssd i 8gb rama. Više nego dovoljno snage i gomila priključaka (gigabajtni lan, tunderbolt, 4 usb 3.0 porta, blutut, wifi i infrared prijemnik).
Tako da za najjači model maline ne vidim razloga osim kome baš treba GPIO.
Gde si našao NUC sa 8109u procesorom za te pare? Ja ga pre neki dan tražio po netu i ne mogu da nađem ispod 39000din.
 
vidim ovaj na kupujemprodajem digao cenu za 8gb sa 100 na 145 evra, svasta

a zasto su nestali raspberry sa oglasa? pre ih je bilo na tone za 12k dinara, sad nema ni jedan, sta se to desilo?
 
argon one m2 kucste na zvanicnom sajtu je 45$, plus 9$ postarina spram 7000 dinara koliko je kod nas, to se mozda i isplati, koliko bi izaslo jos carina i porez i koliko dugo bi to putovalo?
 
mislim da je los trenutak za nabavku pi 4, uskoro ce izaci pi 5, videcemo da li ce ubaciti 16gb ram i m2 slot
 
Softver & GPU / video drajveri za RPi 4 nije još uvek na nivou na kom je trebali da bude u momentu početka prodaje tog modela a ne da će hipotetički "uskoro stiže" RPi 5 da bude bolji izbor za kupovinu.

Nisu u stanju da 64-bit OS prevedu iz beta u stable/production stanje...
 
Koristi li ko za pi hole?
Kako podesiti dns na telefone za pi hole?
 
Koristim ja.

Kako misliš na telefone ?

Meni je konf sledeća.

Pi hole na 192.168.x.233
Na routeru DNS server podešen na 192.168.x.233

Sav saobraćaj što stiže preko wifi ili LAN je "filtriran" od strane PI HOLE.
 
^Isto. Ruter kao DNS koristi PiHole sa RPI, a telefon se kači na wlan rutera. Nema potrebe dopodešavati telefon.
 
Jeste ali ne zelim hole u svaki uredjaj, samo u neke telefone i to je to.
A realno na pc imas adblock i ne treba ti.
Hocu da koristim na neke telefone da tacno uporedim razliku.
 
Pa na njima ručno zadaj IP, gateway, subnet mask i DNS 1 i DNS 2 upiši lokalnu IP RPi i eto.
 
A zasto ne bi i ostali uredjaji bili na pi hole? On cak i ne brise sve, a moze se i po korisniku/uredjaju podesiti kako ce da radi.
Moze pojedinacni upstream za svaki uredjaj i posebno podesavanje da ne radi block. Meni je ovo korisno kada hocu da podesim controld (geo unblock smart dns) na kratko.
Ako neces da se cimas sa podesavanjem rpi, probaj nextdns. Vrlo dobar. Ima i on filtere. Meni adguard home (isto sto i pihole) vodi na nextdns koji ima dodatne filtere.
 
Buni me sta da unesem pod DNS 2?
Dns 1 je ip od pi-a, a dns 2?
Za pocetak bih samo na tel da vidim kako ce da radi pa posle otom potom.
 
Ne moraš da uneseš dns 2. To je rezervni ako prvi padne.
 
A realno na pc imas adblock i ne treba ti.
My sweet summer child, PiHole blokira/filtrira mnogo više saobraćaja sa celog tvog računara, od onog nastalog samo iz brauzera. I batali prodani (doslovce) AdBlock i instaliraj uBlock Origin.

Plus, samo što nije nastupio Hromov Manifest V3 na delo, po kojem će sadašnje ekstenzije na brauzerima raditi po drugim pravilima (blokatori reklama će efektivno prestati da funkcionišu), tako da PiHole i slična rešenja dobijaju sve više na snazi. Vidim da ćemo se vratiti na AdMuncher način blokiranja.
 
google 8.8.4.4
cloudflare 1.0.0.1
 
Uh ovo za manifest sam sad procitao, aooo.
Moze li se onda samo prebacit na mozilu ili nesto slicno?
Dalje, kako a napravim i ip cam viewer od pi-a?
Imam 3 kamere na rtmp kod, i da svaki put kad upalim pi da mi se te 3 kamere automatski upale.
 
Uh ovo za manifest sam sad procitao, aooo.
Moze li se onda samo prebacit na mozilu ili nesto slicno?
Mozilla nikad nije morala da prati Hrom, ali kako je ovaj najpopularniji brauzer, prisiljena je da prihvata njegove novotarije.
Niko neće da pravi dve varijante iste ekstenzije i zato će i Firefox da predje na neki svoj manifest v3, ali bar ne odmah.
 
mislis li da ima velike razlike u streamu i da servis ne bi mogao da pusti? Na kraju, to je omx player. Ako omx moze da pusti, onda bi trebalo da radi.
Ne tvrdim nista. Rado bih probao, ali nas DVR nema rtmp pa nemam mogucnost.
 
Evo do sad sam cackao glava me zabolje uf.
Pi nema omx player, probao sam razne tutoriale na netu da ga instaliram, nece, jednostavno nece da se instalira.
Probao sam sa vlc-om rtmp link da vidim kako ce da radi, main stream nece da radi tj 1080p nece da ga upali nema sanse samo ucitava, tako da da mu jos stavim 3x takve kamere racunam da ni omx nebi mogao. Stavio sam substream, on je 640x360, on radi, i pi bi mozda mogao da izgura 3 takva streama, ali opet i dalje neznam nacin kako da namestim da mi bar ucitava 3 takva streama.
 
RPi 4 (još ako je i 64-bit verzija OS) ne može da koristi te MMAL, OpenMax... API-e i ffmpeg encoder flagove koji su korišćeni na prethodnim modelima već mora da se koristi v4l2m2m.
A valjda?? još uvek cela v4l2 i generalno video & camera related tematika na RPi 4 nije kompletirana i dovedene na nivo funkcionalnosti starih API-a pa i dalje gomila filtera u ffmpeg nije podržana.
 
Uh evo cio dan sjedim utrnuh.
Nadjoh ovaj program, rtsp sub strimovi rade, i fino se stave na full screen i radi kao profi:
Ono sto me zanima, moze li da se namesti da kad upalim pi da mi se fino upali program i automatski na ful screen i odprilike to bi bilo to sta sam ja zamislio, nije main stream 1080p, ali ajd nek radi sub stream i ok.
Dalje, drugo pitanje, sad kad udjem u pi hole, izbaca mi gresku, pise '403 - Forbidden, saveti?
 
Nazad
Vrh Dno