Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

A da prvo pročitaš koju veruju OS treba da instaliraš da bi to radilo? :D

Hint: 32-bit Debian Buster (= Raspberry Pi OS "Legacy" ).
 
Ma posle instalacije os-a sam video, evo instalirao sam legacy os, instalirao ovo za sekund, bas me iznenadilo kako brzo, medjutim, sad samo vrti demo, i nece da izadje iz njega, i ugasim upalim pi opet isto.
Kako izaci iz demo-a?
Saveti?
IMG_20230128_211207_387.jpg
 
nano /etc/rpisurv/display1.yml
tamo nadji odakle se povlace fajlovi i stavi svoj link
 
nemogu izac iz demoa to je problem, nemogu tu uc jer samo se demo vrti.
 
Po tom screenshot-u sa demo streamovima rekao bih da imaš i problem sa "overscan" podešavanjima pa ti "odseče" deo sadržaja na sve 4 ivice ekrana.
 
Stanje je ovakvo, ubacio sam jedan strim u jedan red i on se pusta ali stalno menja mesta, desva se po 10 strimova da pusta, neznam kako da sredim to, saveti?
Gde tacno da stavim sta? Znaci da imam 3 strima i to je to.


all symbols copy and paste
 
essentials:
screens:
- camera_streams:
- url: "rtsp://<user>:<password>@<ip or dnsname>:<port>/cam/realmonitor?channel=1&subtype=1"
- url: "rtsp://<user>:<password>@<ip or dnsname>:<port>/videoMain"
- url: "http://<ip or dnsname>:<port>/suffix"
- url: "rtsp://<user>:<password>@<ip or dnsname>:<port>/play1.sdp"
nr_of_columns: 2
E sada samo moras da ubacis svoje streamove po navedenom sablonu.
Inace, ovo ti je dovoljno za ceo fajl (ako nesto nisam ispustio, mada mislim da nisam).

Imas i mogucnost da definises koordinate, ali navodno nije potrebno nego ce on sam da definise 2x2 na osnovu rezolucije ekrana.
 
Jesam to uradio, ali sad imam drugi problem, kad hocu da ga pokrenem, nece, samo krene i vrati na desktop. Nekoliko puta krene samo crno i ne pale se kamere.
Ovako mi izgleda txt, ip cam 4 je samo sub stream od ipcam3:
camera1.jpg
 
Edit, instalirao sam ga opet i sad je sve iznova, radi, e sad cim opet ukucam onako 4 kamere nece, a cim vratim onako "fabricki" oce.
Znaci, text izgleda ovako:
IMG_20230129_201404_805.jpg

I to pokazuje ovako, stalno se menjaju slike:
4strimademo.jpg13.jpg

E sad, jos ne razumem gde tacno da stavim linkove od kamera, jer kad ostavim samo ona 4 nece da se pali.
 
da li samo stavljas ip ili ceo sablon?
- url: "rtsp://...

da li je rtsp i adresa pod navodnicima
 
jeste, rtmp adresa.
- rtmp://ip/bcs/channel0_main.bcs?channel=0&stream=0&user=admin&password=sifra
 
Evo instalirao sam omx i preko ovog tutoriala:
link tutoriala
I posle instalacije /etc/init.d/displaycameras start, i nista se ne desava jednostavno, nista.
 
fali ti url
- url: "rt...."
 
Ada imam ga brate:
IMG_20230129_225603_081 (1).jpg
Stavio sam samo jednu moju kameru i ostavio njihove demoe da vidim razliku, kamera se pokrene i konektovana je 2 3 sekunde pa opet nije par sekundi pa jeste i sve tako.
 
Nesto sam provjeravao linkove na vlc i primjetio da kada mi je caching na 1000 strim radi top na pi, a na 200 bas secka.
Moze li se kakoprocackati sto u vezi ovih programa, mozda je tu problem pa kad krene da secka on me odmah izbaci i samo povecam caching i resio sam problem?
Ili povecati cache na pi sam, kako to ide.
Trazio sam neki info ali nisam nasao nista:
rpusurv
 
Evo sad cu da probam, mada sumnjam jer mi cpu kad radi program ne ide preko 20 30 posto.
 
Odradih i isto nece da otvori nema sanse.
Ono sto mi je zapalo za oko jeste da na vlc streamovi rade savrseno, samo im je potrebno oko 4 5 sekundi da otvori, 4-5 stopovao sam, i onda rade top.
A na programu je po defoltu 3 sekonde da pokusava, ja sam stavio 15, ali jednostavno nece, samo proba 2 3 sekunde i izbaci streams are not connectable.
file.php
 
Uf, probao sam svaki moguci program, i jedina solucija koja radi je ova.
Instalirao sam omx, i kada ukucam u terminal ovako, otvara kameru i radi stvarno top.

omxplayer "rtmp link" --avdict rtsp_transport:tcp --no-osd --live --with-info --stats

E sad, kako namestiti da mi te 3 otvara u paljenju pi-a?
 
Zanima me ovo, cesto se kada ga koristim desava da mis zablokira i da opadnu odjednom pefromanse.
Iscitao sam dosta i spominje se da bi mozda uzrok moglo biti napajanje.
Kako nema original punjaca, moze li se uzet bilo koji 5w 3a punjac?
Tipa:
punjac 1
punjac 2
punjac 3
punjac 4
punjac 5
punjac 6

I ako nadjem neki jaci punjac jeli to problem, ili bas mora te jacine i kraj.
Hvala!
 
Poslednja izmena:
Odradih i isto nece da otvori nema sanse.
Ono sto mi je zapalo za oko jeste da na vlc streamovi rade savrseno, samo im je potrebno oko 4 5 sekundi da otvori, 4-5 stopovao sam, i onda rade top.
A na programu je po defoltu 3 sekonde da pokusava, ja sam stavio 15, ali jednostavno nece, samo proba 2 3 sekunde i izbaci streams are not connectable.
file.php
ne znam da li si samo promenio brojku ili si i sklonio znak # sa leve strane skroz. čini mi se da ne.
možda moraš da iskopiraš taj red u camera stream segment
 
Update, uspio sam nekako da ih pokrenem preko ovoga:
Display Cameras - omx
Radi, ali ne razumem, kada ukucam
sudo omxplayer --no-keys --no-osd --avdict rtsp_transport:tcp <camera feed URL> --live -n -1 --timeout 30
Radi onako, 90posto ok, ali kada pokrenem preko displaycameras stuca vise.
 
i treba li na raspberry pi termalna pasta?
Negde kaze da negde ne, stavio sam heatsinkove ali negde pise da negde ne.
 
Spustio sam gpu mem sa 512 na 256 i kamere se vide malo bolje.
Kako, zasto?
Samo jos malo i to je to, pa cu jos malo cackati, cudi me sto je bolje...
 
Ma pi, u pocetku sve radi top, ali posle par minuta performanse padaju i secka, cam radi ali secka.
U pocetku sve fluidno taman kazeo eo ga, i vec posle par minuta malo zastuca, pa malo, i posle po sata sat stuca svake 2, 3 sekunde.
Spustio sam bandwidth kamera za duplo, ali dzaba, secka i secka ma pi.
Izgleda da cu morati sub stream.
A kazite mi ovo, mislio sam za 4to mesto staviti neki live video sa yt-a, panoramu nekog grada ili tako nesto.
E sad, ovako kad stavim samo link nece, ima li nacina da se to pretvori u rtsp ili neki drugi nacin?
Hvala!
 
 
Nazad
Vrh Dno