Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

paljenje programa prilikom boota je najbolje kroz cron. ne treba ti sudo
crontab -e
ako do sada nisi koristio crontab onda ce te pitati koji editor zelis. Ja preferiram nano. bira se na 1. obicno
komanda na kraju je
@reboot /putanja/skripta.sh

ili kako god da palis. mozda si u dekstop okruzenju. Samo moras da nadjes komandu, mozda je bas cctv-viewer, dakle @reboot cctv-viewer.
za dodatne komande bi mogao da probas "cctv-viewer --help" da vidis da li ima fulscreen precicu tipa /f.
 
Ima u aplikaciji opcija full screen mislim da ce raditi, cc-tv viewer je.
Ok mislim da cu to moci, sad mi ostaje sta da radim sa pi hole.
Takodjer bi htio i da imam nas, obicnu fleskicu od 32gb sam mislio da ubacim kad prebacam neke manje fajlove sa jednog pc-a u drugi samo prebacim preko nasa, da ne jurim flesku, moze i spor da bude nije bitno, samo da radi, u 99posto slucajeva bi prebacao dokumente i nije mi brzina bitna, kolko li neki sistem da jednom instaliram i da se ne cimam.
Tako da ako od ovog pi napravim:
1. Pi hole
2. Camera viewer
3. Nas
Ja sam zadovoljan.
 
Takodjer bi htio cuti vas stav o tome treba li mi fan, sad sto sam video temperatura ide do 68c, kad instaliram nas ja msm da ce ici koji stepen vise.
 
za nas se koristi samba. da ne pisemo mi detalje, imas vec hiljade tutorijala. pimylifeup je dosta dobar izvor
samo bih napomenuo da njie obavezno da folder bude /home/pi/shared. ja preferiram da uradim mount na mnt folder tako da bude mnt/nazivfoldera

ono sto nije opisano u prvom linku je kako da ti usb stalno ide na istu lokaciju

Za razliku od win, kada povezes usb flash ili disk, on se vidi, ali ne dobije lokaciju odmah nego visi (desktop verzija je zapravo malo bolja). Potrebno je da namestis da taj flash stalno ide na zeljenu lokaciju jer bi u suprotnom shareovao prazan folder. da te ne buni, moras da uskladis dva tutorijala. U prvom oni prave home/pi/shared folder za share, a u drugom kreiraju mnt/usb1. ako tako ispratis nista nisi uradio. mount i share idu na istu lokaciju.

windows ce automatski probati da iskoristi un i pass od trenutnog usera da se uloguje na taj mrezni folder pa mozes da napravis istog tog korisnika kao samba usera. Nije problem ni drugacije, ali moras da pamtis vise korisnika i store creditentials na win masini.


Umesto pi hole, ja preporucujem adguard home. ne mogu da tvrdim da je bolji, ali ja ga vise volim. Iza njega stoji komercijalni tim kojima je posao da se time bave umesto open source, radimo kad imamo vremena i volje. instalira se u dva reda koda

edit: fan je preporucljiv. ja imam ono kuciste kao hladnjak i to nije dovoljno. nabudzio sam na njega 40x40 vent i sada je ladan ko spricer.
heatsink_case_3_of_6_1024x1024.jpg

inace, rpi ne misli da je 68 stepeni mnogo. Ako probas da mu namestis auto paljenje venta tako sto ces dodeliti pin na headeru za fan, min je paljnje na 70 stepeni

edit2:
rpi se nesto ne gotivi sa ntfs sistemom. nije nemoguce, ali nisu drugari. ext4 je optimalno, pogotovo za hdd. za fleskicu je ok ntfs, pogotovo ako ces je tumbati i koristiti negde drugde, ali da znas kada budes planirao upgrade na hdd, ogromna je razlika u brzinama.
 
Poslednja izmena:
Uf ovaj adguard mi je sad interesantan, moze li se i on namestiti samo za neke uredjaje preko dns-a kao pi hole?
 
Evo instalirah ga i imam jos milion pitanja, iscitacu posle sve o nasu ali imam jos par pitanja.
Vec posle par minuta nije htio da mi udje u adresu koju mi je dao, ubacio sam ga u bookmark na browseru i samo kliknem on mi otvori tu adresu, a kad je ukucam ovako nece da uce, samo pise: This site cant be reached.
Saveti?
Takodjer, i sub mi stuca od kamera, na pc i tel radi sub 1080p sve perfektno, a ovde stuca na 640p OMG.
Procitao sam da se kvaliteta videa moze povecati da se malo klokne gpu, do koliko smem, na netu ima raznih odgovora.
Trenutno je gpu memory 73, mozda da ga popnem na 128?
2gb rama je model ako je to bitno za ovo.
Stavio sam na taskbar da mi je temperatura i cpu usage, temperatura ne ide preko 68, stavicu posle vrv fan, a cpu kad otvaram neku aplikaciju do 30. inace u vecini vremena manje od 5.
Jedino mi ostaje jos da povecam gpu i tako probam da malo unapredim video performanse.
Cio dan sam oko pi-a, idem u krevet pa nastavljam sutra, laku noc i hvala svima na strpljenju.
 
apsolutno povecaj gpu mem. ja sam stavio 512 na 2gb modelu. i 1gb trojka je na 512mb jer sluzi samo za prikaz rtsp.
adguard ima default port 3000 koji mora da se ukuca, ne moze samo adresa rpi.
automatski dolazi bez https, meni se nije cimalo da radim svoj cert samo za to, mada nije ni to prekomplikovano.
 
Pa to i radim, stavio sam ip:3000, izbaca gresku.
Sad cu malo da citam o nasu da se pripremam i to da instaliram, ali ovo oko adguarda me buni.
 
Edit, evo do sad pokusavam da namestim da mi pali cctv kad palim pi ali nece, pomagaj brate, sve sam probao, da ga usmerim ali kad upalim pi ne pali se.
Nekoliko puteva sam probao ali on jednostavno nece da ga upali.
12c.jpg
Kad palim pi i ovo mi se pali:
cma.jpg
 
za adguard, da te ne tera browser na https?
prilikom prvog korisćenja web interfejsa, mislim da adguard proba da se ufura na 80 ili 8080 koji su možda zauzeti ako ti je pi hole na tom portu. probaj i bez porta da odeš samo na ip
U najgorem slučaju, mora da se edituje yaml fajl da koristi željeni port

za cctv, prvo vidi da li kucaš dobru komandu. idi u terminal i probaj da ukucaš samo cctv-viewer kao komandu. Ako se upali, onda da idemo dalje, ako to nije dobra komanda onda je moramo naći. ako imaš prečicu, možeš videti šta u prečici piše kako se pali. možda ima neka glupa caka da moraš da pišeš celu putanju tipa /snap/bin/cctv-viewer.
 
Koliko vidim u cron-u svaka linija počinje sa #.
 
Poslednja izmena:
u terminal samo ukucam cctv-viewer i on mi otvori, a kad stavim u cron isto nece.
Za adguard mi je 90 port jer je 80 bio zauzet, i probao sam sa 90, 3000, samo ip, jednostavno nece, samo preko bookmarka hoce da otvori.
 
Izbriši # sa početka reda.
 
Nemoj da se ljutiš ali živo me zima kako si odlučio da kupiš RPi kad demonstriraš da ne poznaješ najosnovnije stvari o Linux-u. Tipa da # karakter na početku reda predstavlja komentar i služi ili za pojašnjenja korisniku šta nešto radi ili služi da privremeno "deaktivira" neku radnju bez brisanja tog "zakomentarisanog" reda kad testiraš ili utvrđuješ neki problem u radu skripte.
Prema tome tvoja 3 dodata reda texta imaju krajnji efekat kao da ne postoje uopšte, jer si dodao 3 komentara a ne 3 CLI komande za izvršavanje.

I naravno da mora full, apsolutna pitanja do binary fajla koji želiš da izvršavaš... osim ako si to dodao u PATH.
 
Poslednja izmena:
Tad kad je izasao imao sam jednu kameru, i htio sam je povezati sa 3.5nich ekranom da stalno gledam u nju pored monitora od pc-a da je stavim.
Ali taj ekran je bio neki bas los nije se moglo nista krsteno videti i odustao sam i od tad stoji u fioci.
A i usput sam prvi put probao linux reko da vidim sta i kako. Tad se pi reklamirao kao neka mocna masina koja moze da zameni pc.
I evo od tad je stojao u fioci pa sad dobih ideju za ovo da probam, dio toga sto sam znao sam zaboravio, a nisam ni tad nesto puno znao.
Probao sam bez # i sa njim, isti rezultati.
 
Poslednja izmena:
da li si video kako je konfigurisana prečica za taj program?
Da li si probao /snap/bin/cctv-viewer ?

za adguard, idi u edit bookmark i kopiraj ovde punu putanju linka, a onda ukucaj ručno u address bar pa kopiraj to i vidi razliku. Moguće da te baca na https automatski
 
Tad se pi reklamirao kao neka mocna masina koja moze da zameni pc.
RPi je sve samo ne moćna (u hardverskom smislu) mašina. A nije realno ni stvarna zamene za stvari za koje prosečan korisnik koristi PC: za konzuniranje multimedije i surf po netu.

Što se tice crontab i tog programa za kamere : pa ono što je sigurno jeste da neće da može je da iz CLI / iz Terminala otvaraš ".desktop" prečice koje su ekvivalent ".lnk" shortcut fajlova kod Windows-a??

Taj program mora da ima "help" komandu (probaj u Terminal prozoru "cctv-viewer help", "cctv-viewer -h," cctv-viewer --help ") pa da informiše o detaljima kako se koristi i kako mu se zadaje konfiguracija.

I verovatno od cronjob varijante za tu "start on boot" situaciju više smisla ima da praviš systemd service (koji može i da se restartuje lako ako bude potrebe) ... Ali i u tom slučaju sama komanda koja treba da se izvrši je ista kao komada koja bi se stavljala u cronjob. A tebi je to problem...
 
Poslednja izmena:
Jeste mozda problem jer neznam, ali savladacu. Znam i ja sad da pi nemoze da se poredi sa pc-jem, ali tad sam htio da probam. I nisam pogresio sto sam ga uzeo, iskoristicu ga za ove stvari i sve top.
USPIO SAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Preko autostarta sam isao : mkdir /home/pi/.config/autostart.....
Dobro je, sad ovo radi, nekoliko puta sam ga gasio palio i odmah pali app na full screen sve top. Jes mi malo krivo jer secka main sub al dobro, idemo dalje.
Hvala hvala hvala, ali cekajte, tek smo poceli.
Sta mislite na to sto mi ovo iskace:
cma-jpg.373319

Kad adguard krenem da kucam pa kopiram itd, sada ga otvara, samo moram da ga stavim :90, tako da i to smo resili.
Kad koristim pi, samo odjednom zna da zakuca da zablokira screen na 5 6 sekundi. Koji je najlaksi nacin da vidim sta mi je sve startup od aplikacija mozda nesto treba sklonim?
Blizu smo....
 
Zna da zablokira ako se pregreje, pa tako "spušta" temperaturu.
Običan ventilator, koji uglavnom dođe uz njega skida temperaturu za 20 stepeni.
 
nije temp bila problem, oko 60c je obicno imao tada.
Posto na taskbar sam stavio da mi pokazuje temp pratim kad god zasteka.
 
Jel imaš pouzdano napajanje?
 
Mislim da jeste, evo sad sam ostavio da radi skoro 2 sata da vidim temperature i kako ce raditi kamere.
Temperatura oko 62 u proseku i procesor je radio oko 20posto. Ali tacno sam razocaran, aj prihvatio sam sto nemoze main stream, nego ni ove 3 vremenski preskacu u par sekundi, neznam sta vise da radim. Tipa jedna je 21:30:00, druga 21:30:02, treca 21:30:10.
Dok na pc-u, tabletu, telefonu i slicno sve radi top. i to main stream. Reolink kamere su u pitanju ako je to bitno.
Jedino sto bih jos probao jeste da vidim koji svi programi se pokrecu kad ga upalim, mozda ga nesto ometa a ne mogu da vidim na prvu.
 
Poslednja izmena:
za pi4 je originalno napajanje skoro jedina opcija. Stara napajanja od 3A nisu adekvatna.
 
Ja sam koristio od mobilnog RedmiNote10 fast charger, 5V 3A, radilo odlično, sa ventilatorom, jednim externim SDD preko usb-a, jedan RTL-SDR na usb, externi zvučnici...
 
Poslednja izmena:
Nasao sam ovaj program, i instalirao ga da vidim kako rade kamere, posle instalacije sam htio da ga restartujem udjem u /etc/rpisurv da ubacim linkove i vidim kako da ga upalim.
Medjutim, sad nemogu da upalim pi:
1674912833562.jpg
Saveti?
Instaliracu opet sve iznova ako treba samo bih htio da prvo proverim ovaj program, i kako da ga pokrenem to nisam shvatio, na koju komandu?
Prije restarta sam probao rpisurv i slicno ali nece.
 
Nazad
Vrh Dno