Šta je novo?

Plate u IT - programeri

I kod mene u firmi (DE) diploma je izuzetno bitna, naravno pored iskustva. Bez diplome i ne primaju.

Diploma ti daje drugu socijalnu dimenziju. Takodje je odlican pokazatelj da si sposoban da zavrsis ono sto sto si zapoceo (studije).

Jos ako imas dobar prosek, to govori da posvecujes paznju i kvalitetu onoga sto radis.
 
Interesnantno je, 95% njih u It koje znam ima diplomu. 5% nema.
Ali tih 5% je po mom iskustvu sto se tice It znanja bolje od ovih 95%.
 
Ne znam, mislim da timbilding + tobogani + kanapei, uticu na manju zaradu zaposlenih, veci profit vlasnika, i na imidz kompanije.

Klijent u Svajcarskoj za koga radim je otpustio tipa 30% zaposlenih (oko 40 ljudi) jer eto kriza je i previse ambiciozno su se prosirili pre toga, ali su im zato u kancelariji ugradili pica pec :D
 
Ne znam kakav je menadzment koji opravdava nepotrebne troskove kada je kriza…
 
Interesnantno je, 95% njih u It koje znam ima diplomu. 5% nema.
Ali tih 5% je po mom iskustvu sto se tice It znanja bolje od ovih 95%.
IT znanje je jako sirok pojam, ne mozes zamisliti koliko sirok.

Zna bolje sta? Kodiranje u jednom jeziku i frameworku? Do nekle se slazem jer su imali vise vremena da se usresrede na jednu stvar.
Sa druge strane imas coveka koji je kroz fakultet presao brdo drugih tehnilogija iz razlicitih uglova te ima dosta siru sliku i ideju u glavi kako to sve radi u pozadini i zbog cega je to tako, i covek koji ce lakse nauciti nove tehnologije i napredovati jer razume koncepte i arhitekture. Ovo ti je inzenjer.
 
I kod mene u firmi (DE) diploma je izuzetno bitna, naravno pored iskustva. Bez diplome i ne primaju.

Šta znam, kad sam intevjuisao za Nemce, nisam primetio da toliko potenciraju diplomu. Ovde u Grčkoj je praktično nebitna, pogotovo kad imaš iskustvo. Čak bih rekao i da im više odgovara da nemaš diplomu, jer onda mogu da te stave na obično socijalno osiguranje IKA. Ako si završio priznati fakultet inženjerske struke, po zakonu moraš da imaš TAVE osiguranje, koje je skuplje za firmu.
 
IT znanje je jako sirok pojam, ne mozes zamisliti koliko sirok.

Zna bolje sta? Kodiranje u jednom jeziku i frameworku? Do nekle se slazem jer su imali vise vremena da se usresrede na jednu stvar.
Sa druge strane imas coveka koji je kroz fakultet presao brdo drugih tehnilogija iz razlicitih uglova te ima dosta siru sliku i ideju u glavi kako to sve radi u pozadini i zbog cega je to tako, i covek koji ce lakse nauciti nove tehnologije i napredovati jer razume koncepte i arhitekture. Ovo ti je inzenjer.
Kodiranje i ceo projekat, posvecenost.
Jedan od najkvalitetnijih kolega koje sam upoznao za 15 god karijere.
 
Da li ste mozda upoznati kakva je situacija sa EPAM-om? Zanimljivo je da oni pokrivaju/su pokrivali i Rusiju i Ukrajinu. Ako sam dobro video za manje od dve godine oni su narasli na ~800 ljudi.
Kolega sa kojim sam saradjivao (koji nije iz Srbije) je prihvatio njihovu ponudu (jeste EPAM, ali nema veze sa ovom filijalom u Srbiji).


Pratio sam oglase i vidim da cesto napisu da je potrebno da potencijalni kandidat ima pravo da radi u zemlji filijali za koju je raspisan konkurs, a nekad napisu i bas Remote.
Nisam pratio aktivno njihove oglase, ali ovo sto sam video da su oglasavali u poslednje vreme u Srbiji nije ono sto mi odgovara. Dok sam video da su u drugim zemljama oglasavali pozicije za koje bih i bio zainteresovan.
 
Poslednja izmena:
Treba mi misljenje :)
Trenutno sam full-stack junior i nakon prve godine iskustva imam solidne temelje u state-management programiranju, back-endu i projektovanju/radom sa bazama.
Kojom putanjom ici dalje i na kakve projekte ciljati jer mi je back-end mnogo zanimljiviji?
I na koji opseg plate bih trebao da ciljam? :)

Do sada sam radio Java/Spring, Golang i Dart/Flutter.
 
Sve zavisi od znanja.
U prosecnoj firmi sa procecnim znanjem posle 1 god, mislim da bi plata trebala da bude 1300€.
Sad, ako je znanje vece manje tako i plata moze malo gore/dole.
Tu je deo i kako se prodas i koliko je firmi hitno.
 
Treba mi misljenje :)
Trenutno sam full-stack junior i nakon prve godine iskustva imam solidne temelje u state-management programiranju, back-endu i projektovanju/radom sa bazama.
Kojom putanjom ici dalje i na kakve projekte ciljati jer mi je back-end mnogo zanimljiviji?
I na koji opseg plate bih trebao da ciljam? :)

Do sada sam radio Java/Spring, Golang i Dart/Flutter.
Oprosti, ali kako si full stack kad nisi naveo ni jednu klasicnu web site back end ili front end tehnologiju/framework.
Mislim, ja na primer radim .NET i Flutter i iako koristim neki back end(bilo custom .NET bilo neki BaaS kao Firebase ili Supabase) da Flutter projektu serviram podatke, to se u industriji ne naziva full stack developerom. Kad apliciras na full stack dev poziciju, ocekuje se da znas neki javascript front end framework(na nasem trzistu su aktuelni Angular, React) i neki backend framework(na nasem najprisutniji Node, .NET, PHP) koji ce da mu servira podatke.
.NET(ili neki drugi backend) i Flutter kombinaciju gotovo nigde ne traze, jer nisu komplementarne i onda pri trazenju posla moram da biram ili iskljucivo backend dev pozicije ili mobile dev pozicije. Jos je ludje kad ubacis Golang u tu kombinaciju.

Moj savet bi ti bio, od svega sto znas, izaberi jednu stvar koja ti se najvise svidja, istrazi trziste da vidis da li uopste ima poslova za to(pregledaj oglase na hello world, poslovi infostud, linkedin) i ako ima fokusiraj se na razvijanje te vestine i trazenju posla u toj sferi. Ne kazem da trebas da odustanes od drugih stvari koje znas, cak naprotiv, divno je videti nekog sa tako diverznim setom znanja i vestina, ali neces moci da unovcis sve te vestine u isto vreme/na jednoj poziciji, zato maksimizuj vreme koje posvecujes jednoj od tih tehnologija kako bi dosao do nekog nivo senioriteta/plate i onda posveti vise vremena drugim stvarima. Te druge stvari mogu biti ovo sto sad znas ili mozda nesto sto je vise komplementarno trenutnoj poziciji(nesto sto ce ti dalje pomoci da napredujes i bolje se prodas) ili nesto skroz deseto i tebi za dusu.
 
Fullstack junior :ROFLMAO:
Guraj backend kaki fullstack, front će uskoro da se podrazumeva da znaju svi :p
Šalim se malo, naravno :)

Prošlo je vreme seniora sa 3 godine radnog iskustva, full stack juniora posle 6 meseci probnog i krojačevog kursa i tako tih pojava iz 2021. godine.
 
Intervjue bi mogao da razvrstam (za .net):
  • algoritmi + pitanja
  • dublja pitanja za .net (kako rade stvari ispod haube, GC, task i slicno)
  • sablonska pitanja (verovatno je i firma ovakva)

Uglavnom, ovo pod 3 je najlakse, mada je i to pitanje da li bi prosao neko sa kursa sa malo iskustva.
 
Oprosti, ali kako si full stack kad nisi naveo ni jednu klasicnu web site back end ili front end tehnologiju/framework.
Mislim, ja na primer radim .NET i Flutter i iako koristim neki back end(bilo custom .NET bilo neki BaaS kao Firebase ili Supabase) da Flutter projektu serviram podatke, to se u industriji ne naziva full stack developerom. Kad apliciras na full stack dev poziciju, ocekuje se da znas neki javascript front end framework(na nasem trzistu su aktuelni Angular, React) i neki backend framework(na nasem najprisutniji Node, .NET, PHP) koji ce da mu servira podatke.
.NET(ili neki drugi backend) i Flutter kombinaciju gotovo nigde ne traze, jer nisu komplementarne i onda pri trazenju posla moram da biram ili iskljucivo backend dev pozicije ili mobile dev pozicije. Jos je ludje kad ubacis Golang u tu kombinaciju.

Moj savet bi ti bio, od svega sto znas, izaberi jednu stvar koja ti se najvise svidja, istrazi trziste da vidis da li uopste ima poslova za to(pregledaj oglase na hello world, poslovi infostud, linkedin) i ako ima fokusiraj se na razvijanje te vestine i trazenju posla u toj sferi. Ne kazem da trebas da odustanes od drugih stvari koje znas, cak naprotiv, divno je videti nekog sa tako diverznim setom znanja i vestina, ali neces moci da unovcis sve te vestine u isto vreme/na jednoj poziciji, zato maksimizuj vreme koje posvecujes jednoj od tih tehnologija kako bi dosao do nekog nivo senioriteta/plate i onda posveti vise vremena drugim stvarima. Te druge stvari mogu biti ovo sto sad znas ili mozda nesto sto je vise komplementarno trenutnoj poziciji(nesto sto ce ti dalje pomoci da napredujes i bolje se prodas) ili nesto skroz deseto i tebi za dusu.
Full stack mobile bi bio adekvatniji termin :)
Jedna je stvar kakva kombinacija se trazi po oglasima, a potpuno druga sta neko u praksi radi. I ako ti Spring nije klasican back-end framework onda ne znam sta da ti kazem 😂 Za Golang mi je jasno, slabo je zastupljen kod nas...

U Flutteru pravio UI komponente u Material-u, citav state management, rutiranje, servise i da ne nabrajam dalje, a na back-endu isto neke osnovne stvari - autentifikacija preko stateless/stateful, autorizacija, razni middleware-i, repoi, servisi, handleri, logovanje, p...e materine 😂 Tipican REST, nista neizvodivo...

Fullstack junior :ROFLMAO:
Guraj backend kaki fullstack, front će uskoro da se podrazumeva da znaju svi :p
Bio takav opis posla i takvi taskovi, sta da se radi 😂 Ali da, mislim da je full-stackovanje neizvodivo na neke duze staze, mora se napraviti izbor izmedju BE i FE.
Back-end mi je privlacniji, pa zbog toga pitam za misljenje

full stack juniora posle 6 meseci probnog i krojačevog kursa i tako tih pojava iz 2021. godine
Vala si pogodio na keca, krojaceva skola i resavski metod Udemy kurseva 🤣 Moramo i mi IQ 85-ice da se snalazimo nekako
 
Full stack mobile bi bio adekvatniji termin :)
Jedna je stvar kakva kombinacija se trazi po oglasima, a potpuno druga sta neko u praksi radi. I ako ti Spring nije klasican back-end framework onda ne znam sta da ti kazem 😂 Za Golang mi je jasno, slabo je zastupljen kod nas...
Pa nema sta on meni da bude. Bukvalno nije. Spring Web MvC i/ili Spring Boot mogu da se svrstaju u to, ali nemoj da mesamo termine. Mene skoro na poslu pitali dal znam .Net 2.0, ja mislio govore o .Net Core 2.0. Ja rekao naravno, kad dosao projekat, ono bio neki ancient codebase izradjen u .Net Framework 2.0.
 
Nadam se da to nije bilo na novom intervjuu za posao? :)
Poslednjih 5 godina svi projekti na kojima sam bio su bili u .net core-u.
 
Nije na intervju-u, na regularnom poslu je :D
Zbog nekih drugih stvari sam zazmurio na par red flagova tokom intervju procesa i tad sam morao da platim za to.

Doduse desilo mi se na 2 intervjua za redom da kazem da ako bih mogao da biram(posto su me pitali na kakvim bih projektima radio), da ne bih hteo da radim na .NET Framework projektima vise vec samo na modernim Core projektima kako bi mi oni rekli da je njihov backend bas .NET Framework.
 
Na ta pitanja sta bi hteo, nikad ne znas sta da odgovoris.
Ja sam tako rekao da ne bi da sastancim nepotrebno, a tamo ljudi sede u 2 drzave :)
 
Vala si pogodio na keca, krojaceva skola i resavski metod Udemy kurseva 🤣 Moramo i mi IQ 85-ice da se snalazimo nekako
Nisam hteo da budem maliciozan, samo iznosim realno stanje stvari kao Captain Obvious.

Nekoliko stvari je trenutno aktuelno, obzirom na manjak investicija u IT zbog skupih kredita.
Na zapadu su se favorizovali pripadnici manjina do relativno skoro, jer dolaze iz Indije i Pakistana sa H-1B vizama jer su relativno jeftini i stavljeni u položaj da ne mogu ucenjivati poslovca zbog situacije sa vizom kao što mogu "domaći" programeri (pričamo o Americi).

Sada se to malo menja i u fokusu su žene, eno imaš primer HTEC koji su u Srbiji i Bosni otpustili brdo ljudi da bi u Rumuniji nikla kancelarija i 80% žena na slici (obzirom na ljigavost ona dva osnivača garant su imali neki dil da ispune neku EU gender polisu i da dobiju kredit, pa izabrali Rumuniju kao veliku zemlju sa relativno jeftinom radnom snagom)... i mi smo dobili nekoliko programerki i administratorki za poslednjih godinu dana u firmi. Ako si beo, cvikeraš i muško moraš imati milion godina iskustva a 25 godina starosti, plus da vladaš svim tehnologijama na grand master nivou pa i onima koje u HR nisu stigli da izguglaju kada su radili copy paste u oglas, da bi uopšte prošao incijalnu procenu. Ako si mator piši propalo, ageism je poslednji bastion dozvoljene diskriminacije, pogotovo u ovoj industriji mladih ljudi.

Što znači da su na ceni soft skill tj. da čovek nauči da bude ljigav i ljubi dupeta pored toga što je dobar sa kompjuterima, programiranjem i ostalim tehničkim skilovima. Ili ćeš se prodati ispod cene koliko je do skora tvoj rad koštao na tržištu.

Naravno u Srbiji veza radi posao kao i uvek ali to baš i nisu firme gde se može zaraditi više hiljada evra mesečno programirajući...

Meni je žao mene tj. nas u srednjim godinama koji se još nismo ustoličili kao neki visoki menadžment ali i studenata ETF i srodnih fakulteta. Bukvalno im je sklonjeno tlo pod nogama a do pre godinu i po dana je delovalo da će kupiti stan u BG na vodi za keš, za dve godine rada odmah po završetku faksa i prvog zaposlenja... Sada im se nude neplaćene prakse i šansa da možda dobiju neku platicu, 400-500 evra ko kasirka za prvih par godina, kao pre 20 godina što je bio slučaj u IT. Možda se i vrati 2021. ali je realnije da neće do toga doći.

Problem je što se ide iz krajnosti u krajnost jer nema nikakve regulacije u ovoj industriji. Ili se broje milioni od kripta i zarađuje 20k mesečno B2B za 3 sata efektivnog rada dnevno sa američkim klijentima u "zlatna" vremena ili su ljudi ostavljeni bez primanja po godinu i više dana a nije da ne mogu doprineti i da nemaju nikakvo znanje... jel znaš koliko kojekakvih informatičara radi za 60-80000 dinara po Srbiji po kojekakvim institucijama i firmama, a ne znaju kompjuter da upale kako valja?
 
Prosto, autsorsujes naplatis masno jer je nestabilno, cas posla Ameri odu, evo kod zene u firmi ugasili jedno odeljenje otisla 5 coveka iz ITa.
Radis na svom proizvodu(ralno to mali broj firmi radi) imas manju platu ali vecu sigurnost, pa kome kako odgovara.
 
Nekoliko stvari je trenutno aktuelno, obzirom na manjak investicija u IT zbog skupih kredita.
Na zapadu su se favorizovali pripadnici manjina do relativno skoro, jer dolaze iz Indije i Pakistana sa H-1B vizama jer su relativno jeftini i stavljeni u položaj da ne mogu ucenjivati poslovca zbog situacije sa vizom kao što mogu "domaći" programeri (pričamo o Americi).

Sada se to malo menja i u fokusu su žene, eno imaš primer HTEC koji su u Srbiji i Bosni otpustili brdo ljudi da bi u Rumuniji nikla kancelarija i 80% žena na slici (obzirom na ljigavost ona dva osnivača garant su imali neki dil da ispune neku EU gender polisu i da dobiju kredit, pa izabrali Rumuniju kao veliku zemlju sa relativno jeftinom radnom snagom)... i mi smo dobili nekoliko programerki i administratorki za poslednjih godinu dana u firmi. Ako si beo, cvikeraš i muško moraš imati milion godina iskustva a 25 godina starosti, plus da vladaš svim tehnologijama na grand master nivou pa i onima koje u HR nisu stigli da izguglaju kada su radili copy paste u oglas, da bi uopšte prošao incijalnu procenu. Ako si mator piši propalo, ageism je poslednji bastion dozvoljene diskriminacije, pogotovo u ovoj industriji mladih ljudi.

Što znači da su na ceni soft skill tj. da čovek nauči da bude ljigav i ljubi dupeta pored toga što je dobar sa kompjuterima, programiranjem i ostalim tehničkim skilovima. Ili ćeš se prodati ispod cene koliko je do skora tvoj rad koštao na tržištu.

Kad sam bio dobio svoj prvi dobar posao mislim da mi je to bio jedini put da mi je u životu pomoglo što sam stranac, rekao bih da su imali neku diversity kvotu da ispune. To je bila velika međunarodna firma, pola zaposlenih muškarci, pola žene. Sad radim u lokalnoj firmi gde niko ne brine za te stvari, >90% muškarci. Isplati se biti žensko u IT dok je sadašnji sistem na snazi, ja da bih dobio posao moram da nadmašim recimo 20 muških kandidata, a žena samo 2-3 žene.

I da ne pričamo loše o soft skills, nije to ljubljenje guzica, to je pravilna komunikacija sa ljudima sa kojima imaš posla. Znaš koliko puta nalećem na ljude koji su pametni i sposobni, ali prosto ne umeju da komuniciraju, stalno nesporazumi sa njima. Ili ne može čovek da napiše jasnu dokumentaciju, pa boga zovi.
 
Racunam da ima svakakvog bullshita po tim ogromnim outsource firmama poput HTEC-a ili Vege, ali takve nisu fokus vecini ljudi u IT-u koje poznajem.
Ako su price tacne, kad pukne projekat i kad nemaju poziciju na koju bi mogli da te uglave onda automatski letis vani. Na stranu unutrasnja politika takvih firmi, frakcije, klanovi, ogovaranja, skupljanje poena od strane ulizica i slicno...

Nego, malo smo skrenuli sa pitanja 😁
Na kakvu poziciju i projekte se treba fokusirati kad "full stack junioru" dojadi tipicna REST/CRUD prica i pravljenje UI komponenti? 😅
 
I da ne pričamo loše o soft skills, nije to ljubljenje guzica, to je pravilna komunikacija sa ljudima sa kojima imaš posla. Znaš koliko puta nalećem na ljude koji su pametni i sposobni, ali prosto ne umeju da komuniciraju, stalno nesporazumi sa njima. Ili ne može čovek da napiše jasnu dokumentaciju, pa boga zovi.
Ne radiš u firmi koja ima srpskog gazdu.
Normalna komunikacija se podrazumeva ali postoje određeni okviri, definisane pozicije i radni zadaci.
Onog momenta kada tvoj menadžer prestane da ti daje zadatke shodno tvojoj poziciji i senioritetu, kada mu je glavna preokupacija da se predstavi u što boljem svetlu kod visokog menadžmenta, kada otvoreno laže i krivotvori da bi to postigao, a taj visoki menadžment je savršeno zadovoljan takvim middle managementom, zapravo to podržavaju i očekuju takav model pošanja od middle managementa, onda znaš da si u srpskoj firmi, sa gazdom, u veoma toksičnoj atmosferi gde je mobing zaposlenih normalna stvar.

Ljubljenje guzice je baš to, ljubljenje guzice.
Soft skills se najviše pokazuju u radu sa klijentima, ja imam dosta iskustva u tome i nikad nijedan problem, na stotine zadovoljnih ljudi.
Ali sam takođe radio u jednoj vrlo toksičnoj "domaćoj" firmi gde važi ovo gore opisao.

Recimo nisam radio u Vesinom Komtrejdu ali koliko sam čuo tamo je ista priča, vredni i ambiciozni ljudi ubijeni u pojam od strane mediokriteta koji prolaze "na foru" i koji su, naravno, middle management. Pa se posle ljudi pitaju što ne rade državni servisi kako treba a iza njih stoje kompanije poput Komtrejda. Isto je u onoj trovačnici NCR, mada to nije striktno IT kompanija. Imaš takvih korporacija koliko hoćeš po Srbiji.

Uostalom tu su redovni sastanci, Jira, čemu još dodatna komunikacija ako je sve jasno definisano u radnim zadacima? To je znak lošeg menadžera ako ne ume na sastanku i koristeći Jira da kvalitetno definiše i isprati zadatak. E takvi su 100% dupelisci i zahvaljući tome opstaju u kompanija i vuku sve sa sobom na dno.
 
Nisam hteo da budem maliciozan, samo iznosim realno stanje stvari kao Captain Obvious.

Nekoliko stvari je trenutno aktuelno, obzirom na manjak investicija u IT zbog skupih kredita.
Na zapadu su se favorizovali pripadnici manjina do relativno skoro, jer dolaze iz Indije i Pakistana sa H-1B vizama jer su relativno jeftini i stavljeni u položaj da ne mogu ucenjivati poslovca zbog situacije sa vizom kao što mogu "domaći" programeri (pričamo o Americi).

Sada se to malo menja i u fokusu su žene, eno imaš primer HTEC koji su u Srbiji i Bosni otpustili brdo ljudi da bi u Rumuniji nikla kancelarija i 80% žena na slici (obzirom na ljigavost ona dva osnivača garant su imali neki dil da ispune neku EU gender polisu i da dobiju kredit, pa izabrali Rumuniju kao veliku zemlju sa relativno jeftinom radnom snagom)... i mi smo dobili nekoliko programerki i administratorki za poslednjih godinu dana u firmi. Ako si beo, cvikeraš i muško moraš imati milion godina iskustva a 25 godina starosti, plus da vladaš svim tehnologijama na grand master nivou pa i onima koje u HR nisu stigli da izguglaju kada su radili copy paste u oglas, da bi uopšte prošao incijalnu procenu. Ako si mator piši propalo, ageism je poslednji bastion dozvoljene diskriminacije, pogotovo u ovoj industriji mladih ljudi.

Što znači da su na ceni soft skill tj. da čovek nauči da bude ljigav i ljubi dupeta pored toga što je dobar sa kompjuterima, programiranjem i ostalim tehničkim skilovima. Ili ćeš se prodati ispod cene koliko je do skora tvoj rad koštao na tržištu.

Naravno u Srbiji veza radi posao kao i uvek ali to baš i nisu firme gde se može zaraditi više hiljada evra mesečno programirajući...

Meni je žao mene tj. nas u srednjim godinama koji se još nismo ustoličili kao neki visoki menadžment ali i studenata ETF i srodnih fakulteta. Bukvalno im je sklonjeno tlo pod nogama a do pre godinu i po dana je delovalo da će kupiti stan u BG na vodi za keš, za dve godine rada odmah po završetku faksa i prvog zaposlenja... Sada im se nude neplaćene prakse i šansa da možda dobiju neku platicu, 400-500 evra ko kasirka za prvih par godina, kao pre 20 godina što je bio slučaj u IT. Možda se i vrati 2021. ali je realnije da neće do toga doći.

Problem je što se ide iz krajnosti u krajnost jer nema nikakve regulacije u ovoj industriji. Ili se broje milioni od kripta i zarađuje 20k mesečno B2B za 3 sata efektivnog rada dnevno sa američkim klijentima u "zlatna" vremena ili su ljudi ostavljeni bez primanja po godinu i više dana a nije da ne mogu doprineti i da nemaju nikakvo znanje... jel znaš koliko kojekakvih informatičara radi za 60-80000 dinara po Srbiji po kojekakvim institucijama i firmama, a ne znaju kompjuter da upale kako valja?
Šta bi mu značilo ovo mator? Preko 25, 30,35, 40...?
 
U trenutnoj klimi, rekao bih preko 35 godina ako izgledaš starije tj. imaš sede, ako nemaš sede i mladolik si proći ćeš i sa 45 godina. Znaju Kinezi što se farbaju. Cimaju te HR "klinke" (23-30 godina), intevjuišu te tim lidovi sa do 35. Kada vide starijeg od sebe pitaju se što nije neki menadžer...
Pre par godina je svašta moglo da prođe, sada su tu 4 faze intervjua minimum, neko tehničke deli na više i to za ljude sa po 10 godina iskustva po sličnim firmama. Leet code, codify zadaci za programere, domensko znanje, šta god se neko ko je namešten da pita seti da pita i oteža nekom zaposlenje jer realno sada je vreme kada ljudi čuvaju pozicije tako što ignorišu novopridošle koje bi trebalo da mentorišu, pod čuvenim izgovorom "imam posla", sve u cilju da ih neko ne "preskoči". Plus klasični HR testovi, krugovi, kvazi test inteligencije negde, cultural fit ti određuju kad te prvi put vide preko kamere itd.

Od uzimanja ljudi sa ulice smo došli do proces izbora kandidata u firmama u Srbiji kao da je svaka Gugl/Fejsbuk.

Eto kod mene, dvojica kolega. Jedan mlad, svež bez nekog iskustva, preporučio ga kolega koji se prodaje kao najbolji programer na svetu i ubedio je tupav menadžment da je to tako pa mu veruju jelte. Inače nije loš programer ali daleko od imidža koji prodaje. E taj mlađi kolega ima prođu, može da napreduje, u startu je dobio bolju poziciju.

Drugi kolega u godinama blizu 40, proseda kosa. Ništa lošiji programer od prvog ali mnogo lošije prošao i dobio nižu poziciju. Nema ko da garantuje za njega ali bar je posao dobio. Ne znam platu ali verovatno bedno plaćen za znanje koje poseduje.

Nije drugačije ni kod B2B ugovora i autsorsinga, i tamo treba da se prezentuješ klijentu, da mu se dopadneš.

Pitaju ljudi za faks, apsolutno je bitan u ovoj klimi, državni pogotovo. Znam partnerske firme koje samo sa ETFom zapošljavaju, privatne diplome ne gledaju. Ako si junior bez faksa, mrka kapa. I onima sa faksom je problem i praksu da nađu.

Neki oglasi se vrte po linked uglavnom ovih dana, domaće platforme faktički zamrle u poslednje vreme, svi HR se prebacili na linked in job hunting. Problem sa oglasima je što se isti oglasi vrte mesecima, što znači da ne zapošljavaju. Ali zato otkazi pršte svakog meseca po firmama i to čitavi timovi.

Kakve ova priča ima veze sa platama u IT programera? Svake.

Nije 2021. pa da pričamo o 3-4000 neto kao da je dobar dan za nekog sa 2-3 godine iskustva. Sve se promenilo.
 
Ne radiš u firmi koja ima srpskog gazdu.
Normalna komunikacija se podrazumeva ali postoje određeni okviri, definisane pozicije i radni zadaci.
Onog momenta kada tvoj menadžer prestane da ti daje zadatke shodno tvojoj poziciji i senioritetu, kada mu je glavna preokupacija da se predstavi u što boljem svetlu kod visokog menadžmenta, kada otvoreno laže i krivotvori da bi to postigao, a taj visoki menadžment je savršeno zadovoljan takvim middle managementom, zapravo to podržavaju i očekuju takav model pošanja od middle managementa, onda znaš da si u srpskoj firmi, sa gazdom, u veoma toksičnoj atmosferi gde je mobing zaposlenih normalna stvar.

Ahahaha, ti misliš da je ovde u Grčkoj bolje po tom pitanju? 🤣 Raditi za Grke je pakao svoje vrste. A radio sam prethodno i za Nemačku firmu gde mi je šef bio debilana od čoveka, dobio da bude menadžer samo zato što mu je brat veliki menadžer u toj firmi. Primio mene jer blage veze nije imao s poslom koji njegov tim zapravo radi, ni sa potrebama za poziciju, ni koliko treninga tu treba, pao s Marsa totalno.

Dakle, nemoj da misliš ovde je haos, drugde je uređeno. Gde god da se nađeš, možeš da uletiš u situacije sa lošim menadžmentom. Middle management širom sveta ti je često pun iskompleksiranih likova, gazdine rodbine, dupeuvlakača i svega drugog što si do sad već sreo. Ljudi koji bi želeli da budu neko i nešto, ali nemaju sposobnosti. Zato ja volim da provodim dugo u firmama gde sam u dobroj situaciji, ali mnogo bolja lova je u preletanju, šta da mu radiš.

Ljubljenje guzice je baš to, ljubljenje guzice.
Soft skills se najviše pokazuju u radu sa klijentima, ja imam dosta iskustva u tome i nikad nijedan problem, na stotine zadovoljnih ljudi.
Ali sam takođe radio u jednoj vrlo toksičnoj "domaćoj" firmi gde važi ovo gore opisao.

Mora soft skills i interno, ne samo sa klijentima. Tako sam ja jednom mislio da sam siguran, statistika mi uvek bila perfektna, klijenti me obožavali, bolelo me dupe što me šefica ne gotivi, al ne vredi, lobirala protiv mene dok me nije najurila. Šta ćeš, s kim god imaš posla, moraš da održavaš profesionalnu komunikaciju. Ljudi su takvi kakvi su, život je takav kakav je, dobra stvar je što generalno stvari postaju bolje što se penješ više.
 
Ja imam kolegu koji je skoro 20 godina u firmi, znanje ogromno, on po danasnjm standardima ne bi prosao HR intervju jer bi ga pitali zasto nisi promenio firmu.
On covek 70. godiste, kada su danasnji Hrovi ili rasni menadzeri jos pisali u pelene on isao po teren, odrzavao banke...
Danas ima 2 deteta, jedan poso u srednju, drugi 6. ili7. razred, vikende provodi sa zenom idu u obilaske, planinarenje, on sada da menja firmu samo eto zato sto mu je cef nema sanse. On bi mogao da radi sta zeli, ocigledno mu dobro tu gde jeste, njeova rec se postuje, misljenje takodje i to mu odgovaa.
Mene zanima sta ce moje kolege sa faksa da rade koji od 2009/2010 rade i menjaju firmu na 2 godine, sta ce oni za 5 godina, sta ce takvi radnici nekoj firmi koja nije kasicna outsors?
 
Dobra firma koja ima svoj proizvod ne menja radnike i jako ceni lojalnost. Ne znam da li je neko od vas u toj poziciji ali ljudi koji su od pochetka na proizvodu su neprocenjivi. To su kupljeni stanovi, automobili, placeno skolovanje za decu...ima par jako dobrih firmi kod nas koje jako cene to.... Mladje kolege ne vide 90% tih benefita to su direktni dogovori sa gazdom.
 
Nazad
Vrh Dno