Šta je novo?

Plate u IT - programeri

Drug bas ima tu situaciju u firmi. Mislim ne znam da li je ta PM zena necija devojka ili ne, ali imali su nezgodnu situaciju jer je ona sama sa sobom dogovorila da ce neke stvari lako da se urade(a zbog ovog ili onog tehnickog razloga bilo je daleko od toga), pa su morali da dizu bunu kako ne bi nagrabusili.
 
Koleginica senior od 800e do 2300e za skoro 7 godina rada u firmi, to je zalosno jer znam ljude sa 2-3 godine biju 3000+ eura, ne zna firma da se zahvali i da cuva radnika pogotovo ako je kompleksan projekat u pitanju gde ti glavnu ulogu i igraju iskusni ljudi koji znaju projekat.
To je potpuno pogresan pristup, ona je za 7 godina trebala da promeni minimum 3-4 firme.
 
To jeste tačno ali sad su HRovi po Srbiji nešto se popišmanili pa vrte priču kako ne treba uzimati job hopper-e u obzir.
Kao da job hopping nije jedini način da sebi obezbediš veću platu. Jer i ako doneseš ponudu na sto u tvoju kompaniju i na osnovu toga tražiš povišicu i dobiješ je, od tog momenta na dalje ti si negativac koji je ucenio kompaniju :) dok ako odeš u novu firmu, ti si nova krv, novi zaposleni, ideš lagano dok te ne uvedu u procese. To je problem jedino onima što su pustili korenje i misle da je posao škola, pa smo tu da se družimo više od pola radnog vremena, čega opet po Srbiji previše. Veliki broj ljudi nikako da odraste i napusti taj mentalitet krda koji je u srednjoj školi prevalentan. Zato i živimo kako živimo...

Naravno, divno je kada radiš u kompaniji gde postoje redovne povišice i to značajne ako doprinosiš ali realno, koliko takvih kompanija ima u Srbiji?
 
To je potpuno pogresan pristup, ona je za 7 godina trebala da promeni minimum 3-4 firme.
A sta ce za 7 godina da uradi kada promeni 8-10 firmi?
Nece mnogo proci vremena kada ce ti trebati preporuka od firme da se zaposlis.
Ima jedna lik u Nisu biznis model mu je da napravi firmu, digne je na noge poveca broj zaposlenih i polse 3 godine ode, navodno ga nisu ispostovali iz vrha firme i povuce 1/3 zaposlenih, firma koju napusti ili pukne skroz ili ono grca godinu, dve.
Sada je trenutno u firmi koja je pominjana u temi, ima veze koliko sam cuo sa bratom prve usne i da mu mozda ovog puta nece proci taj biznis mod(bar tako pricaju po gradu)
On na soc. mrezama predstavlja da firma raste, sve lepo a u realnosti otpustili preko 30 ljudi mzoda cak i 50 u zadnjih godinu dana.
 
To je problem jedino onima što su pustili korenje i misle da je posao škola, pa smo tu da se družimo više od pola radnog vremena, čega opet po Srbiji previše. Veliki broj ljudi nikako da odraste i napusti taj mentalitet krda koji je u srednjoj školi prevalentan. Zato i živimo kako živimo...
Možeš malo detaljnije o ovome, nisam siguran na šta misliš? Kao previše se družimo na poslu, kao u školi? Ili ne radimo ništa pola radnog vremena?
 
To jeste tačno ali sad su HRovi po Srbiji nešto se popišmanili pa vrte priču kako ne treba uzimati job hopper-e u obzir.
Kao da job hopping nije jedini način da sebi obezbediš veću platu. Jer i ako doneseš ponudu na sto u tvoju kompaniju i na osnovu toga tražiš povišicu i dobiješ je, od tog momenta na dalje ti si negativac koji je ucenio kompaniju :) dok ako odeš u novu firmu, ti si nova krv, novi zaposleni, ideš lagano dok te ne uvedu u procese. To je problem jedino onima što su pustili korenje i misle da je posao škola, pa smo tu da se družimo više od pola radnog vremena, čega opet po Srbiji previše. Veliki broj ljudi nikako da odraste i napusti taj mentalitet krda koji je u srednjoj školi prevalentan. Zato i živimo kako živimo...

Naravno, divno je kada radiš u kompaniji gde postoje redovne povišice i to značajne ako doprinosiš ali realno, koliko takvih kompanija ima u Srbiji?
Pa onda iz CV-a samo izostavis par posla i "produzis" koliko si radio u drugim firmama.
 
To je potpuno pogresan pristup, ona je za 7 godina trebala da promeni minimum 3-4 firme.
Jedino ako su se raspale/projekti prsli. Ovo je više problem manjih firmi, korporacije te obično udalje svojom voljom.
Ako je svojom voljom skakutala to znači da ne zna ni onu prethodnu da odabere. Valjda tako ne bira i životne partnere.
 
Možeš malo detaljnije o ovome, nisam siguran na šta misliš? Kao previše se družimo na poslu, kao u školi? Ili ne radimo ništa pola radnog vremena?
Ovde ima sumirano. Mislio je na promenu posla, ko ostane u jednoj firmi losije prodje od onog ko promeni. Ali dosta ljudi ima strah od promene.

 
Ovde ima sumirano. Mislio je na promenu posla, ko ostane u jednoj firmi losije prodje od onog ko promeni. Ali dosta ljudi ima strah od promene.
U Srbiji? Znam ljude koji bi za 200e više bi otišli u Tarmi Rićmi IT Soft, bukvalno novac im jedini kriterijum. Mada svi oni udare u plafon sa platom ne zbog činjenice da menjaju firme, već što nisu specijalizovani kako treba. Dugoročno se lojalnost isplati, ako je firma kako treba (uglavnom korporacija).
 
Ne isplati se, ni finansijski ni po strucnosti tj. iskustvu. Jednostavno ko ocekuje neku sigurnost, istu firmu do penzije, neku nagradu za lojalnost taj je promasio industriju.
IT je dinamican posao, ceni se ambicija, angazman, glad (da ne kazem pohlepa), samopostovanje, samopromocija, saradnja, brzo i stalno ucenje i prilagodjavanje (klijentima, kolegama, alatima), a tzv. lojalni se smatraju neambicioznim, bezvoljnim/apaticnim, korisnim budalama, zadovoljnim mrvicama, cudacima, itd.
Naravno postoje izuzeci ali ih je jako malo.
 
Ne znam odakle to da su korporacije odlicne za IT. Ja radim u jednoj i ovo je uzas, dobra je za ljude koji su pred penzijom, dodju kao neka m**a i uzmu dobar kajmak, inace ovde napretka nema, povisice jadne i bedne, i tako je u svakom korpiraciji za koju sam cuo, kod je uzas jer je velika fluktuacija ljudi svako dodje na godinu dve, odradi nesto na svoj nacin i zapali dalje, i onda zavrsis sa bespotrebno kompleksnim kodom o kom menadzeri ne vode racuna jer se i oni menjaju na 6 meseci, bez dokumentacije i komentara u kodu sta je radjeno.

Najbolje kompanije koje sam ja video su sa svojim stabilnim prozivodima ne mnogo velike, sa ne mnogo ljudi generalno, koje vode racuna o svom kodu i koga zaposljavaju.
 
Samopromocija je bitnija od znanja. Ne vredi znanje ništa ako ne umeš da ga prodaš potencijalnom poslodavcu ili klijentu.
Postoje ljudi koji zarađuju preko 3k evra neto a da su neverovatno tanki sa znanjem, ali im je skil samopromocije na izuzetno visokom nivou.
Pritom umeju da procene šta druga osoba želi i traži pa se tome prilagode i na konto toga profitiraju.

Za zapadu to ipak slabije prolazi ali kod naših možeš plivati samo sa socijalnim skilovima u nekoj IT firmi.
Facts se ipak više cene u funkcionalnim sistemima koji imaju zdravo IT tržište. Srpsko je autsors džungla plus državni "projekti", čast izuzecima.
Tu svašta prolazi.
 
Jedan bitan aspekt promene firmi je i znanje koje se pokupi. Da sam ostao osam godina u istoj firmi, to bi zavisno od kompleksnosti poslovanja istih bilo jednih te istih godinu dana ponovljenih 8 puta ili u najboljem slučaju iste dve godine ponovljene 4 puta.

Jedini izuzetak od ovoga su možda firme koje podržavaju horizontalne transfere ljudi između timova i projekata. Ok izuzetak je možda i outsource - no outsource nikad nisam radio (niti želeo da radim).

Poenta priče, ja sam za 9 godina promenio 4 firme, u svakoj sam naučio mnogo više novih stvari u odnosu na to što bih naučio da sam ostao u staroj.

Zatim, ne pominje se ni društveni krug koji se izgradi, koji, da, ne može da se izgradi ako menjaš firme na par meseci, ali ako ostaneš dve godine u firmi ti upoznaš ljude dovoljno dobro da ostaneš sa nekima u kontaktu i da imaš referale.

Novac je tu deo priče, da sam ostao u jednoj firmi celih 9 godina, svi su izgledi da bih bio na 40-50% moje trenutne zarade, ali to nije čak ni glavna stvar koju bih time izgubio. Glavna stvar koju bih izgubio je širina u poznavanju tehnologija i arhitektura i samih organizacija softverskih sistema, te drastično manji društveni krug ljudi s kojima sam radio.
 
Poslednja izmena:
Firme mogu unaprediti proces tj. preći na novije tehnologije na novim projektima, ali će za to angažovati nove ljude koji su to radili u drugim kompanijama. Onaj ko radi jednu stvar ostaje da radi tu istu stvar u jednoj firmi i baš zato treba menjati kompaniju. Najbolje je kolega objasnio, koristan ***** :)

Nego je poenta da kada krene nova "tura", da tako kažem, rasta industrije ove stvari uzeti u obzir i ne ispasti ovca. Jer se poslodavci nisu pokazali u fazi krize prema zaposlenima, ne trebaju im ni zaposleni ostati verni u fazi rasta.
 
Znanje i iskustvo koje imaju lojalni igrači nije ni porediti sa skakačima (ne rade svi u jednoj tehnologiji do penzije).

Ovde provejava neka ozlojođenost zbog velikih igrača (da li zbog talasa otkaza ili konkurencije).

Jel može konkretno objašnjenje zašto ne treba raditi u Nordesu već za Tarmi Rićmi studio iz Donje Trbuše?
 
To jeste tačno ali sad su HRovi po Srbiji nešto se popišmanili pa vrte priču kako ne treba uzimati job hopper-e u obzir.
Kao da job hopping nije jedini način da sebi obezbediš veću platu. Jer i ako doneseš ponudu na sto u tvoju kompaniju i na osnovu toga tražiš povišicu i dobiješ je, od tog momenta na dalje ti si negativac koji je ucenio kompaniju :) dok ako odeš u novu firmu, ti si nova krv, novi zaposleni, ideš lagano dok te ne uvedu u procese. To je problem jedino onima što su pustili korenje i misle da je posao škola, pa smo tu da se družimo više od pola radnog vremena, čega opet po Srbiji previše. Veliki broj ljudi nikako da odraste i napusti taj mentalitet krda koji je u srednjoj školi prevalentan. Zato i živimo kako živimo...

Naravno, divno je kada radiš u kompaniji gde postoje redovne povišice i to značajne ako doprinosiš ali realno, koliko takvih kompanija ima u Srbiji?

Ne znam što se HR žali na job hopper-e kad su ih oni i napravili. Vole u CV-u da vide da si radio sa gomilom raznih tehnologija, kako ti to da izvedeš radeći stalno za istu firmu? I tako prime preletače, pa im neko drugi kriv kad za godinu dana opet moraju da popunjavaju istu poziciju. A neće firme ni da plate da zadrže dobrog čoveka, ode ti talenat jer mu je neko dao beznačajnih 100 evra više. Nema ovde amaričkog sistema da svake godine dobijaš povišicu kao nagradu za lojalnost. Što bi čekao da se u tvojoj firmi otvori šansa za promociju, kad možeš prosto da promeniš sredinu?
 
Znanje i iskustvo koje imaju lojalni igrači nije ni porediti sa skakačima (ne rade svi u jednoj tehnologiji do penzije).

Ovde provejava neka ozlojođenost zbog velikih igrača (da li zbog talasa otkaza ili konkurencije).

Jel može konkretno objašnjenje zašto ne treba raditi u Nordesu već za Tarmi Rićmi studio iz Donje Trbuše?
Pa koliko puta da se objasnjava?
 
Pa koliko puta da se objasnjava?
Pa ajde po 100x objasni.
Zasto ne Nordeus na primer cela karijera? Dodje se do neke plate, nekih benificija, stabilnosti (nadjite razlog u nestailnoj Srbiji da neko pobene od stabilnosti) napravi se mikrookruzenje, poskoluju deca obezbede ako moze stambeno iako odu iz zemlje da imaju gde da se vrate, krene sa putovanjem ili nekim hobijem. Na kraju krajeva ode se negde na selo krene neka organska proizvodnja na primer (znam z atakve slucajeve)
Sta, umesto toga aj u 40 menjaj firmu navikavaj se na kolege, uci nove tehnologije, aj u 43-45 opet sve isto, tako u krug.
 
Ima nas raznih, neki smo ušli kasnije neki ranije. Ko je ušao rano, po protokolu što se kaže (završen državni faks pa odmah posao) do 40 bi trebao da bude jak kao crna zemlja, kako u pogledu znanja tako i u pogledu kontakata, osim ako nije donosio neke jako loše odluke. Nije ovo baš posao koji se može istim intenzitetom raditi do 65-te, oko 40te već kreću pitanja regrutera a zašto vi ne razmatrate menadžerske pozicije itd.

Opet, mlad čovek u jednoj firmi 10 godina je protraćenih barem 7 jer je za tih 10 mogao vrlo ozbiljno da se profiliše kroz različite tehnologije u istoj oblasti i napravi vrlo kvalitetan CV koji će uživati poštovanje drugih. Malo je firmi koje nude konstantan rast tokom 10 godina. Nisu Microsoft i Nordeus Ei Niš pa da u Srbiji zapošljavaju 50-100 hiljada ljudi, ne rade svi u takvim kompanijama niti je lako doći do njih.

Pre ćeš preko 5 kompanija doći do CTO-a ili nekog višeg menadžmenta nego da radiš u istoj korporaciji 15 godina.
Meni su tako prosipali priču toko korone, oni cene lojalnost, zli radnici napuštaju firmu posle par godina, nisu oni krivi oni su super.
Posle dve godine postalo vrlo jasno zašto je to tako i nisu kolege ništa krive, kriv je menadžment te kompanije. Naravno i ja sam napustio tu ekipu i otišao na bolje.
 
Poslednja izmena:
Sta, umesto toga aj u 40 menjaj firmu navikavaj se na kolege, uci nove tehnologije, aj u 43-45 opet sve isto, tako u krug.
Nekome je upravo ta dinamika i taj krug glavni benefit ovog posla. Postoje i ljudi koji ne mogu, a da ne uče uvek nešto novo, da ne upoznaju nove ljude, nove pristupe i načine rada.

Meni da neko kaže da trebam raditi većinski istu stvar s većinski istim ljudima narednih 10 godina, menjao bih karijeru odmah…

Čak i na redovnom poslu - dosadno mi je i često i demotivirajuće da čukam samo kod koji već u glavi imam posložen i znam sve tačno šta i kako i gde i samo treba da se sedne i odradi.

Ali zato istraživati neki zaguljeni bag, praviti nešto što kad krenem ne znam apsolutno ništa od detalja kako, već samo šta se želi postići. Još idealno u jeziku koji vidim ukupno treći put u životu, uh 🤗

Prosto kad otvorim codebase koji nikad nisam video i treba nešto u njemu da radim, osećam se kao dete u prodavnici igračaka. Sve bih da isprobam, izdebagujem, zilion i jedan refaktor da probam da vidim šta se desi kad se ovo mrdne i kad se ono varira i čemu šta služi i koji je kontekst odluka bio iza čega. A pošto se isti najlakše zagubi - onda kros referenciranje istorije commit-ova sa jirama i confluensima i wikijima, a onda se zađe u zečju rupu i dođe do poruka po raznim teamsima i slackovima ili čak mejlovima - i polako ide skupljanje tragove o tome šta se i kako menjalo da bi se sklopila što punija slika.

Tu je i upoznavanje novih ljudi, uklapanje u rad s njima, jer ne postoje dve iste osobe, učenje od njih i sa njima stvari s kojima se nikad susreo, onda kad promeniš firmu krene i da te drma adrenalin i naložiš se i želiš da se pokažeš u najboljem svetlu, nemaš ko u prethodnoj firmi kredit za prethodna dostignuća, već krećeš od nule, moraš da doneseš najbolje od sebe…

Sad i ljudi se menjaju kroz godine - ja ovakav kakav sam sad, teško da ću se više od par godina zadržati bilo gde, gde nije dovoljno dinamično za mene.

Razumem sasvim ljude koji hoće da rade pola života na istom mestu iste(slične) stvari - to je ok, ali nije za svakog. Nijedan izbor - ostati u istoj firmi decenijama ili menjati na par godina, nije superioran u odnosu na drugi, svaki dolazi sa različitim skupom tradeoff-ova, a ljudi prosto biraju prema svom karakteru šta im je bolje.

Verovatno je jedina loša opcija menjati firme svakih par meseci - to prosto nije dovoljno o vremena da se išta prouči i ikakav trag ostavi.
 
Evo meni je npr porasla plata 50% u velikoj korporaciji za manje od dve i po godine provedene u firmi. Doduse usao sam sa manjom platom od ocekivane/trzisne u to vreme. Redom sam dobijao 13%, pa 20%(usaglasavanje plate sa stanjem na trzistu) pa opet 10%. Uz godisnje bonuse i perkove, rekao bih da nisu sve korporacije iste, pogotovo sto cujem dosta horror stories da nekima po dve godine ostaje ista plata pored inflacije i cimanja na poslu.
 
Menjas dok si mlad, dok ne naletis na mesto koje tebi odgovara, kompanije se ne menjaju mogu samo gore da budu, korporacije su traljave (prave korporacije poput FIS, E&Y, Microsoft, Ubisoft i sl. a ne Nordeus koji koliko znam i nije korporacija), sve je sporo, napredak i nije neki pogotovo ne novcano (osim sto bih izdvojio Microsoft i slicne koji su okej sa startnim platama, ako upadnes).

Razliciti projekti (situacije) daju mogucnost sagledavanja stvari sa razlicitih uglova i bolje razumevanje, nije na primer web development samo jedan framework, on je samo alat za vrsenje posla da radim samo jedan ceo zivot sebi secem ruke jer sam nesposoban da se prilagodim na drugo. Znanje se placa sto vise znanja imas to je bolje, naravno bitno je ici i u sirinu i u dubinu a ne samo u sirinu (povrsno). Videti razlicite stvari i videti sta je lose a sta dobro je samo plus, onaj ko ceo zivot radi na jednom mestu nema taj luksuz. Na sve to i plata je uvek veca nego cekati da firma poveca (cast izuzecima ali takvih je jako jako malo).

Stabilnost je za neke kasne godine, dok si mlad zapni ako treba zemlju jedi, ima vremena za odmor, bar ja tako gledam, od 14-15 godina radim presao gradjevinu uzduz i popreko, svaki posao koji sma radio do majstora stigao, vodio timove, i svi su me cenili jer jako brzo i lako udjem u materiju pohvatam sta je bitno i radim posao, i znao sam iz drugih oblasti sta i kako sto mi je pomoglo da opet izadjem ispred drugih.

Meni je generalno ovo sad drugi posao u IT-ju, ali meni je ovo 6-7 posao u zivotu, i kad mi je lose negde i vidim da se moj rad ne ceni, odem drugde, jedan je zivot, to je na kraju krajeva samo kompanija/firma za koju radim ako mi se ne svidja sirok mi put (kako mnogi kazu a eto posle ni to ne valja izgleda).
 
Znam za inzenjere i admine,mozda je za programere druga prica,ali iole krsteni HR ako vidi da menjas firmu na godinu dana te brise iz spiska. U smislu kaze,ovom nesto fali.
Opet kazem za inzenjere,posto je tu specificno i pozeljno da imas dobar uigran tim.
 
Suma sumarum ko god često menja poslove u Srbiji nije nikada ni radio u ozbiljnoj firmi.
Jel treba jos jednom da napisem, evo opet kazem po koji put da radim u korporaciji iliti "ozbiljnoj" firmi kako je ti zoves, gde su "ozbiljni igraci" i ne mozes biti dalji od istine. Nit je firma ozbiljna nit je kadar strucan, puno botova koji zivotom brane svoju firmu za sitnu lovu.
 
Nekoliko koleg asa faksa koji su zavrsili tamo 2009/10 i dalje rade po 2 max 3 godine i promene firme.
Kazu dosadno im, kada nabroje sta im smeta to su sitnice, gluposti, smeta mu ovaj, smeta mu onaj, smeta mu sto koelginica kuka na muza, smeta ova tehnologija.
Zajednicko svima njima sto nemaju porodice iako nabili 40 godina u dupe, pa kapiram mogu da menjaju posao kad im cune.
10 mojih bivsih koleega sa ovog posla su uglavnom takav profil ljudi da im je radno okruzenje bitno, da mogu da imaju slobodno vreme, jer svi imaju porodicu. menjanje poslova na 2 godine im je besmisleno.
 
Mislim da je to los pogled ako si iole sposoban,imam porodicu i necu da menjam posao. Uvek je bolje promeniti los posao,nego tu biti. I licno i porodicno.
Sva sreca pa je proslo vreme HR direktora kojima je floskula bila "ako neces ti ima ko hoce"
 
Slazem se ako nisi zadovoljan i vidis da se nsit ane menja menjas.
Ovde u Nisu jos ima HR direktora koji se vode tom politikom ako neces ti ima ko hoce.
Drugar je skoro promenio firmu, radio je tamo 13 ili 14godina, preko te firme otisuo u USA i klijent z akoga je radio mu ponudio da radi za njih.
Uslov da on napusti firmu je bio moramo 3 coveka da nadjemo da te zamene pa onda mozes da ides, slicna situacija je bila i sa njegovo dvoje koelga, isto tako 10+ godina i napustili firmu na kraju nisu mogli da nadju ljude u Nisu nego u BGu
 
Posao nije mala stvar, skoro svakog dana provodis 8-9 pa i vise sati.

Ako ti je lose na poslu iz nekog razloga itekako ce se odraziti i na privatan zivot, dal je to plata ili toksicno okruzenje, losa firma i losa podrska firme u napredovanju kako kroz ucenje tako i finansijski.
 
Moja zena kada je pod stresom sanja bivesg poslodavac(nema veze sa ITem) iako je promenila firmu 2019. uvek kada je neki stres(vakcina deteta, neki pregled ili dok je bila trudna, noc pre UZ ona obavezno ih sanja), zato joj je uslov prilikom menjanja firme bio okruzenje
 
Nazad
Vrh Dno