Šta je novo?

Plate u IT - programeri

Slazem se ako nisi zadovoljan i vidis da se nsit ane menja menjas.
Ovde u Nisu jos ima HR direktora koji se vode tom politikom ako neces ti ima ko hoce.
Drugar je skoro promenio firmu, radio je tamo 13 ili 14godina, preko te firme otisuo u USA i klijent z akoga je radio mu ponudio da radi za njih.
Uslov da on napusti firmu je bio moramo 3 coveka da nadjemo da te zamene pa onda mozes da ides, slicna situacija je bila i sa njegovo dvoje koelga, isto tako 10+ godina i napustili firmu na kraju nisu mogli da nadju ljude u Nisu nego u BGu
Uslov da napusti firmu? O cemu pricas, nikad nisam cuo za tako nesto?
 
Svasta se ovde moze procitati.
 
Suma sumarum ko god često menja poslove u Srbiji nije nikada ni radio u ozbiljnoj firmi.
Definiši ozbiljnu firmu? Korporacija, mala sa proizvodom, srednja, velika?
Eto recimo imamo jednu osrednju firmu, nije corp ali ima svoj proizvod i klijente, rade sa klijentima u Srbiji, poverenje postoji sa klijentom, zadovoljni proizvodom itd.

E sad pošto je u Srbiji sve i dalje nekako svezano sa državom i politikom, ta osrednja ozbiljna kompanija igrom slučaja izgubi tog klijenta i posao, ne zato što im proizvod postao naglo lošiji nego zato što je neko ispod žita, preko politike čitaj mafije uleteo u tu branšu i okomio se na taj ugovor/posao/klijenta. Preko noći maltene propali. Šta je tu ozbiljno, šta je stabilno?

Ili taj Nordeus, super firma, proizvod, domaći startup. Jes, ali pre 15 godina bilo. Kupio ih svetski mega corp, nisu izbacili novi proizvod vredan pažnje deceniju i jače, jašu i dalje tu Facebook igricu, samo je pitanje dana kada će promene doći. Poprilično sam siguran da im plate stagniraju i da to nije ona ista firma iz faze rasta. Jel to definicija ozbiljnog?

Drugo je Microsoft, koji se preporodio pod novim rukovodstvom. To jeste ozbiljan corp ali su uslovi za ulazak tamo poprilično visoki.
 
Nisam u IT, inženjer sam. U prethodnoj firmi (korporacija) sam proveo skoro 9 godina, pre toga radio malo jače od godinu dana u maloj firmi. Sada sam u manjoj firmi koja brzo raste, ima nas skoro 50 sada, došao sam kada nas je bilo 11-12. Prva firma bila mala, ostala mala, i danas rade na istom nivou kao tada. U drugoj sam promenio 4 radna mesta, od početnika do principala, naučio puno. Nauživao se, imao slobodnog vremena da putujem, bio jako fleksibilan, radio kada mi se radi, uzimao slobodne dane pa radio vikendima... Nisam čuo za sve to vreme da je neko dobio otkaz, plata se povećavala vrlo simbolično (osim kad sam unapređen - ali i tada do 10%). Dostigao sam limit (barem se meni tako činilo), jer je za dalje napredovanje trebalo previše se uložiti a na to nisam hteo da pristanem. Sa CEO-om sam pričao 2x za sve to vreme, sa mojim menadžerom sam se viđao do 1x nedeljno. Radio svoj posao na najbolji način na koji sam umeo, ali sam video da sam se zasitio.

Promenio sam firmu i otišao na (nominalno) nižu poziciju seniora, i za godinu dana postao prinicipal. Ovde je potpuno drugačije, u konstantnoj si komunikaciji sa nadređenima, nema bilo kakvog osećaja razlike između vas, atmosfera je takva da svi imaju želju da ti pomognu da uradiš svoj posao bolje, a ne da kritikuju ako nešto ne ide. Imao sam problema na nekim projektima, kasnio (što zbog svog nedostatka sposobnosti što zbog teškog klijenta) i nikada nije pomenuto zašto nije završeno, zašto kasniš, nego kako ja da ti pomognem, šta ti treba od mene. To je ono sa čime sam se prvi put susreo, jer sam pre toga intenzivno razmišljao kako da nađem opravdanje. Povećanje plata za inflaciju obavezno, dodatna povećanja u međuvremenu ako osete da zaslužuješ, dodatno ako se dogovoriš. Iz sadašnje perspektive, trebalo je ranije otići. Nije da se kajem što sam toliko ostao, ali mislim da bih više naučio, više bih vredeo, i na kraju više bih zarađivao. Stvarno sam mogao da kažem da vladam kompletnom materijom u svom prethodnom poslu, već posle 4-5 godina rada, ali sam u novom poslu bio praktično početnik. Što se pre stavite u poziciju da ste početnici (krenete u neki novu tehnologiju ili projekat, da kažem IT rečnikom), pre ćete se i u njemu usavršiti.

Mislim da je problem naše odrastanje gde su nam roditelji govorili, samo da se ti zaposliš u struci, da je ugovor za stalno, ćuti i radi. A to nas je (barem mene) jako unazadilo, čekao sam da drugi određuju kada ću i kako da napredujem, pritom radeći sve što mi se spusti na sto. Naučeni da se vežemo za taj posao kao da ćemo ga raditi 40 godina do penzije, vežemo se i za kolege, kao da u drugoj firmi rade majmuni i roboti. Ništa nas ne sprečava da izađemo na pauzu za kafu sa kolegom iz bivše firme. Ili da sa njima proslavimo novu godinu, ili odemo zajedno na dečiji rođendan. Nije više tržište rada takvo da na jedno mesto konkuriše 50 ljudi. Nije više ni nezaposlenost 25%. Pa svako od mojih kolega može za nedelju dana da nađe drugi posao, možda malo manje plaćen, na nižem nivou da radi, ali posla ima. Da ne pričam o odlasku u inostranstvo. Ne može se ništa loše desiti ako se promeni posao povremeno. Strah više ne treba da postoji. Pa Amerikanci se presele 1500km od svoje kuće zbog drugog posla, prodaju sve i ne okrenu se, a nama teško da umesto na Novom Beogradu radimo na Banjici.
 
Uslov da napusti firmu? O cemu pricas, nikad nisam cuo za tako nesto?
Bas tako, ne mozes da ides dok nenadjemo zamenu, e sad nisam pitao jel to dogovor izmedju nejga i posodavca da izadje u sustret, ili je pisalo u ugovoru, sam sam bio iznenadjen, jer je bukvalno par meseci trajao njegov odlazak iz firme.
Ja sam cuo, ali samo cuo da u nekim firmama treba da najavis otkaz unapred tipa i do 6 meseci, e sad to je bilo pre mzoda 5 ili 6 godina, ne znam da li je to i dalje aktivno.
 
Drugo je Microsoft, koji se preporodio pod novim rukovodstvom. To jeste ozbiljan corp ali su uslovi za ulazak tamo poprilično visoki.
Znaš da se za MCDS Srbija uglavnom ne radi direktno u početku već kao vendor?
Takođe obim posla koji neki timovi imaju daleko prevazilazi 12 sati dnevno.
 
Bas tako, ne mozes da ides dok nenadjemo zamenu, e sad nisam pitao jel to dogovor izmedju nejga i posodavca da izadje u sustret, ili je pisalo u ugovoru, sam sam bio iznenadjen, jer je bukvalno par meseci trajao njegov odlazak iz firme.
Ja sam cuo, ali samo cuo da u nekim firmama treba da najavis otkaz unapred tipa i do 6 meseci, e sad to je bilo pre mzoda 5 ili 6 godina, ne znam da li je to i dalje aktivno.
Druze, nemoj da me razumes pogresno, ali trebas malo manje da verujes u te basne sto ti pricaju. Ugovorom imas definisan otkazni rok i to je jedini uslov koji "moras" da ispostujes(moze i da se "otvori bolovanje" pa ni taj rok ne mora da se postuje). Niko nije lud da prihvati ugovor sa otkaznim rokom od 6 meseci. Sta se ko preko toga dogovori sa poslodavcem je vec druga stvar.
 
Bas tako, ne mozes da ides dok nenadjemo zamenu, e sad nisam pitao jel to dogovor izmedju nejga i posodavca da izadje u sustret, ili je pisalo u ugovoru, sam sam bio iznenadjen, jer je bukvalno par meseci trajao njegov odlazak iz firme.
Ja sam cuo, ali samo cuo da u nekim firmama treba da najavis otkaz unapred tipa i do 6 meseci, e sad to je bilo pre mzoda 5 ili 6 godina, ne znam da li je to i dalje aktivno.
Zakon kaže 30 dana je maksimalni rok, ako nije specificirano u ugovoru uzima se 15 dana. Ako u ugovoru stoji 6 meseci, rok je 30 dana. Ovo je možda bio neki usmeni sporazum, čovek hteo da ispoštuje neki dogovor ili šta već. Ali da ti neko stavi uslov da nađeš 3 zaposlena da bi mogao da odeš iz firme je čista budalaština.
 
Druze, nemoj da me razumes pogresno, ali trebas malo manje da verujes u te basne sto ti pricaju. Ugovorom imas definisan otkazni rok i to je jedini uslov koji "moras" da ispostujes(moze i da se "otvori bolovanje" pa ni taj rok ne mora da se postuje). Niko nije lud da prihvati ugovor sa otkaznim rokom od 6 meseci. Sta se ko preko toga dogovori sa poslodavcem je vec druga stvar.
razumem sta kazes ali cini mi se da zaboravljas koliko ljudi ima koji su prihvatili sporazumni otkaz bez nadoknade da ne bi bili stavljeni na crnu listu
mene uopste ne bi iznenadilo da su coveka ubedili u tako nesto
 
Drugo je Microsoft, koji se preporodio pod novim rukovodstvom. To jeste ozbiljan corp ali su uslovi za ulazak tamo poprilično visoki.

Drugar je pre nekoliko godina dao otkaz u Microsoftu, plata tipa 45k i nakon dve-tri godine evo plate drasticno vece. Vraca se, dve druge firme u medjuvremenu su mu bile odlicne za iskustvo i napredovanje, sad bolja pozicija i plata tipa 120k (Dublin office).
 
razumem sta kazes ali cini mi se da zaboravljas koliko ljudi ima koji su prihvatili sporazumni otkaz bez nadoknade da ne bi bili stavljeni na crnu listu
mene uopste ne bi iznenadilo da su coveka ubedili u tako nesto
Da ne bi bili sta?
 
Zakon kaže 30 dana je maksimalni rok, ako nije specificirano u ugovoru uzima se 15 dana. Ako u ugovoru stoji 6 meseci, rok je 30 dana. Ovo je možda bio neki usmeni sporazum, čovek hteo da ispoštuje neki dogovor ili šta već. Ali da ti neko stavi uslov da nađeš 3 zaposlena da bi mogao da odeš iz firme je čista budalaština.
Ne on da nadje nego firma da nadje 3 zaposlena. On morao da ceka
 
Da ne bi bili sta?
da da dobro si procitao
ljudi veruju da postoje liste ljudi koji su odbili sporazumni i dobili otkaz (i time bivaju stavljeni na black listu) i onda im HR preti da zbog te liste nece moci da nadju drugi posao
 
Poslednja izmena:
HR neke firme preti da će staviti nekoga na black listu HR-a druge firme?
Imalo bi smisla kada bi svaki HR vodio neku centralizovanu evidenciju. Nešto kao masonsko udruženje HR-a :) Pazi da neće naš HR da zaposli nekog ko nam treba i odgovara poziciji zbog neke black liste prethodne firme :D
A što se tiče otkaznog roka, da li iko zna nekog ko je imao problema zbog toga što je otišao ranije nego što je trebalo?
Ja sam imao 30 dana otkazni rok u ugovoru. Poklopilo se da sam mogao kod drugog poslodavca da počnem ranije od toga što je i meni odgovaralo. Javio sam šefu i HR-u da sam tu još 3 nedelje i to je to. Završio sam sve poslove koji su visili i otišao u drugu firmu.
Šta će se desiti ako ni ne daš otkaz? Samo prestaneš da dolaziš na posao. Nastaviće da ti isplaćaju zaradu a ti ne radiš? Ne nego ćeš dobiti otkaz. Nećeš dobiti otpremninu zbog toga, ali ne bi je svakako dobio ni kada ti daješ otkaz. Ne može poslodavac da te na silu tera da radiš za njega. Nisi rob. Može eventualno da pokrene tužbu, ali svi znaju da je to gubljenje energije, novca i vremena.
 
Iz mog iskustva većina HR ne znaju šta rade.
Meni je jednom bila frka a šta ako me zapamte pa odbijaju po automatizmu ubuduće na osnovu toga, ako ne prođem neki intervju.
Nažalost ili na sreću :) većina tih devojčica nije toliko fokusirana na poslu da bi se time bavile :)

Copy paste poželjnih skilova, brljanje u naslovima oglasa, pozicijama, opšte nepoznavanje onoga što inženjeri te firme rade, čak i ako očijukaju između sebe daleko su oni od crne liste i neke organizacije.

Čast izuzecima ali njih zovemo kadrovska služba ili regruteri, ovi hr i hrenovke, to su curice atraktivnog izgleda, oko 27 godina, upale preko veze. One ništa korisno ne umeju da odrade a kamoli neke liste da vode. Organizacija tim bildinga je za njih ko izgradnja piramida...

Ne znam zašto ali IT kompanije imaju užasno niske kriterijume za non IT osoblje. Finansije, računovodstvo, prodaja, kadrovsko, oni što to rade u IT kompanijama nikad ne bi dobili posao na nekoj odgovornijoj poziciji u banci ili kompaniji koja se ne bavi razvojem softvera.

Edit: Kombinacija krš HR službe neke firme i LI algoritama uz našu tendenciju da stavimo recimo neki jezik koji smo nekad radili hobistički i da navedemo novice nivo znanja ili slično, dovodi do LI preporuke backend inženjeru za senior frontend poziciju :D
 
Poslednja izmena:
Znam za inzenjere i admine,mozda je za programere druga prica,ali iole krsteni HR ako vidi da menjas firmu na godinu dana te brise iz spiska. U smislu kaze,ovom nesto fali.
Opet kazem za inzenjere,posto je tu specificno i pozeljno da imas dobar uigran tim.
Mozda nekrsteni, nesposobni, priuceni, sujetni HR, krsteni i normalni nema sanse.
 
Uslov da napusti firmu? O cemu pricas, nikad nisam cuo za tako nesto?


Mislim da je kljuc u ovoj recenici:

Drugar je skoro promenio firmu, radio je tamo 13 ili 14godina, preko te firme otisuo u USA i klijent z akoga je radio mu ponudio da radi za njih.

Ko zna kako su formulisani ugovori izmedju njegove firme i te firme klijenta koja bi sada direktno da ga zaposli. Ovo mi vise deluje kao "necemo ti praviti problem da predjes kod njih ako nadjes ljude da te zamene".
Postoje raznorazne pravne posledice po njega ukoliko predje da radi direktno za klijenta i ukoliko njegova firma zeli da ga ganja (znam manje vise iz prve ruke primer za to, a i sam sam se raspitivao sta bi bilo da ja hocu da predjem direktno za klijenta u CH za koga radim vec 4 godine)..
 
Evo ja sam se zakucao, 32 godine u firmi i nemam nameru da je menjam do penzije. Napredovao, nazalost, nisam, jos uvek sam na istoj poziciji kao i prvog dana.

A moj sin radi u Londonu, nagovestio je hedu da ce da mu uruci otkaz, ovaj mu rekao da ce da ga ubije ako ode pre nego se sastave sa novim ljudima u firmi. Otkazni rok mu je 3 meseca, to svakako mora da odradi, hed mu je najavio jos 5 meseci preko toga, junior odlepio i kuka da nema sanse toliko da im ostane a sa druge strane ce mu trebati u buducnosti ... predlozio sam mu da pristane na 5 ukupno i da to bude krajnji termin.
 
????
Radi u multimilionskom gradu u kom ima još milion IT firmi, kako tačno može da mu naškodi taj debil?
 
Da prelazi u drugu firmu u kojoj bi nastavio da radi ne bi nikako mogao da mu naskodi, (stavise niko u novoj firmi ga ne bi cekao toliko dugo), standardno je da da das otkaz, odradis sve po ugovoru i posle 3 meseca samo predas komp i fon, cao/zdravo/gotovo a ponekad je i da se ne pozdravljamo.

Ali pokrece neku svoju pricu i racuna ovu sadasnju firmu kao potencijalno ozbiljnog klijenta. Tako da mu bar 5 meseci ne gine.
 
Evo ja sam se zakucao, 32 godine u firmi i nemam nameru da je menjam do penzije. Napredovao, nazalost, nisam, jos uvek sam na istoj poziciji kao i prvog dana.

A moj sin radi u Londonu, nagovestio je hedu da ce da mu uruci otkaz, ovaj mu rekao da ce da ga ubije ako ode pre nego se sastave sa novim ljudima u firmi. Otkazni rok mu je 3 meseca, to svakako mora da odradi, hed mu je najavio jos 5 meseci preko toga, junior odlepio i kuka da nema sanse toliko da im ostane a sa druge strane ce mu trebati u buducnosti ... predlozio sam mu da pristane na 5 ukupno i da to bude krajnji termin.
To ima smisla u Engleskoj i u EU zemljama, jer je drugačiji odnos između radnika i kompanija, mnogo bolji su zakoni o radu i zapravo se primenjuju tako da je razumljivo da imaju nešto drugačije prohteve. Srbija ima zakon o radu, ali se primenjuje kao i svaki drugi RS zakon i moraš žešće da se cimaš da ostvariš svoja prava, kao mini verzija američkog poslovanja bez pozitivnih strana istog. Pritom ljudi neobavešteni, nezainteresovani za društveno delovanje, pristaju na ucene i laži, potpisuju svašta...
 
Ovde u Grčkoj firme definitivno hoće da ubace u ugovor stvari koje su protiv zakona o radu da uplaše zaposlenog koji bi da ode. Nema nikakvih pravnih sankcija protiv njih ako tako nešto urade, pa zašto i ne bi. Sud bi jednostavno poništio protivzakonite klauzule, ali ih ne bi kaznio zbog njih. Trenutno pokušavam da saznam da li po lokalnom zakonu moja firma zaista može da mi naplati što su potrošili na moju edukaciju ako odem, kao što u ugovoru stoji.
 
U Srbiji mogu, drugar je prilikom odlaska iz velike državne firme morao da plati školarinu za master koju mu je firma platila. U ugovoru je stajalo da mora da ostane u firmi minimum godinu dana nakon sticanja diplome.
 
To je OK. Ugovorom je definisano da će uložiti u radnika, a on će to isplatiti kroz rad.
Može čak da se tako reši i polaganje za razne sertifikate i obuke.
 
To je princip po kom recimo funkcionise Sremska Kamenica, policija, zavrsi se kurs i onda si u obavezi da radis cinimi se 5 godina za policiju, i to jasno stoji u ugovoru, ako raskines ugovor pre onda placas slolovanje.

Tako funkcionise dosta firmi koje izvoze odavde radnike za inostrano trziste, ali stvar je sto jasno mora biti definisano ugovorom inace je nevazece. Ne mozes biti celog zivota rob.
 
Dobro, kapiram ja princip, samo pokušavam da vidim postoji li ovamo tačna pravna regulativa. Firma mi je platila skupi RHLS, iako ja to nisam tražio, hteo sam samo jedan RH ispit. Ja se nisam bunio, dok posle nisam ukapirao da imam klauzulu u ugovoru da to mogu da mi naplate ako odem. Do sad mi ni jedan poslodavac nije tražio da otplaćujem sertifikate i ispite.
 
Kod nas se potpisuje ugovor za svaki kurs/studije/edukaciju koju prođeš, a koju plaća firma. Za neke se traži ostajanje od godinu dana, negde 3, negde 5. Ako nisi potpisao nikakav pojedinačni ugovor nego ti je u ugovoru o radu onako uopšteno napisano "mora da ostane u firmi (neograničeno) ili da plati cenu edukacije", mislim da to nije zakonito i da se takav ugovor odnosno njegova odredba može poništiti, barem kod nas. Proveri kakva je situacija bila kod tebe pa se konsultuj sa advokatom.
 
Isto je i vojna akademije, u ugovoru piše da posle akademije moraš da radiš u vojsci X godina gde te rasporede, ako odeš prevremeno moraš da platiš iznos školarine u akademiji, a ume da bude poprilično jer ti sve živo računaju. I to je tako ihahaj godina i decenija.
Dakle, nije ništa neuobičajeno.
Drugo su nedorečenosti u ugovoru kad nije ni vremenski ni cenovno definisano šta i kako, firme sebi stvaraju prostor da muljaju i pritiskaju neupućene.
 
Drugar je pre nekoliko godina dao otkaz u Microsoftu, plata tipa 45k i nakon dve-tri godine evo plate drasticno vece. Vraca se, dve druge firme u medjuvremenu su mu bile odlicne za iskustvo i napredovanje, sad bolja pozicija i plata tipa 120k (Dublin office).
sa 45k evra na 120k evra ?
 
Nazad
Vrh Dno