Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

@LazaNS & the others:
Da te pitam nešto vezano za eBay, jer vidim da si upućen.

Kupovao sam sa eBay-a ranije iz SRB i plaćao servisom koji više ne postoji, i kupovao iz SAD (kad sam tamo) sa promenom adrese (SRB -> SAD) u eBay nalogu, zbog čega su mi svojevremeno suspendovali nalog (pretpostavljam razlog).

Pitanje: Imam drugara u SAD koji povremeno dođe u SRB i mogu na njegovu SAD adresu da naručim i on bi to doneo. Međutim, sa tim kupovinama sam imao toliko problema, da sam odustao od svake.

- Problem 1: Moj eBay i PP nalozi glase na Srbiju. Kupujem od nekoga ko kaže "no intl. shipping", a zapravo bi slao na US adresu.
- Problem 2: Moj drug ne želi da učestvuje u tome, ako nešto stigne njemu na adresu - kul, doneće mi. On i nema eBay nalog i neće da se cima oko svog PayPal-a.
- Problem 3: Prodavac vidi da je moj eBay nalog iz Srbije, a da želim dostavu na US adresu i da plaćam PP-om iz SRB -- zvuči "sumnjivo". Mnogi su mi rekli da onda nemaju "eBay Protection" kada sam hteo da platim sa uslužnog, drugog PP naloga koji nije linkovan na eBay nalog kojim sam dobio aukciju (tako je bilo pre dolaska PP u SRB).

Šta je smisleno da uradim? Promenim eBay nalog da glasi na SAD, a da mi PayPal ostane SRB? Da li je već to "sumnjivo"? Provalio sam da je eBay prodavcima bitno da platim sa eBay naloga kojim sam osvojio aukciju, a koji opet mora da bude vezan za moj PayPal i da žele da se billing i shipping adresa poklapaju, kako bi imali "zaštitu". Moja billing adresa je SRB, a shipping SAD. Naravno, ovo mi je svako objasnio na svoj način, tako da nemam jasan uvid u problem.

Hvala za svaki savet! :)
 
Pa nemam sta posebno pametno da ti kazem :)
Osim da je svaki prodavac prica za sebe i da nema generalnog ppravila. Sa nekima se mozes sve bez problema dogovoriti, a nekima eksplicitno pise, saljemo iskljucivo na PP adresu... Jednom sam tako nesto platio sa mog PP naloga ali sam koristio drugu adresu (u PP nalogu mozes imati vise adresa...). Pa su me smarali da moram da imam transakciju sa adrese na koju ocu da mi salju... uplatio sam im valjda 1cent sa drugom adresom kako bi mi poslali...
 
Mozes ukratko da ispises sta si i kako radio? Platio si direktno na PP ili si preko sajta isao?
Otisao na neki sajt koji prodaje neku robu, prilikom chek-outa izabrao opciju "PayPal", sajt me preusmerio na PayPal stranicu na kojoj sam potvrdio transakciju i to je to.
Roba stigla za par dana (trenutno je kod nas u Posti, prosla je carinski pregled), ocekujem da je sutra postar donese.

Pozdrav
 
@LazaNS:
Hvala na savetu! Znači prodavac će vrlo verovatno gledati moju PP adresu, a ne eBay adresu.

- Da li da eBay adresu prebacim sa SRB na SAD? (Jer se zemlja iz mog profila vidi tokom bidovanja.) Da li je to mogući prekršaj, razlog za supsenziju, jer se eBay i PP nalozi vode na različite adrese, a pristupam sa IP adresom iz SRB?
- Kada pobedim na aukciji, koje podatke odmah vidi prodavac? Dobija sve moje podatke iz eBay naloga? Ime, prezime, eBay adresu?
- Ako imam PP naloog linkovan sa eBay nalogom da li pre plaćanja vidi moju street adresu iz PP naloga?
- Kada izvršim plaćanje PP nalogom koji je linkovan sa eBay nalogom, da li prodavac vidi moju street address i billing adresu kartice (jer traže da shipping=billing)? E, tu bih ja uneo u pratećoj poruci prilikom plaćanja shipping adresu koja je u SAD. Da li time prodavac ili ja gubimo "eBay Protection"?


@mitaretf:
Znam da zvuči kao "rocket science", ali kad sam već više puta bio odbijen zbog problema sa adresama da bar naučim kako da taj problem zaobiđem u "win-win" stilu -- jer ne živim u SAD a volim da kupujem tamo. :)
 
Poslednja izmena:
Pa ti u PP mozes da definises koliko hoces adresa i pri placanju biras koju ces da koristis, ne mora biti billing adresa kartice. Mozes uneti sta god hoces. E sad, problem je sto PP moze da ti suspenduje nalog, zamrzne sredstva i trazi potvrdu da ti zaista zivis na toj adresi (tipa racun za stan i sl...).
Sve u svemu opet ti kazem, bojim se da ne postoji elegantno resenj :(
 
Pa ti u PP mozes da definises koliko hoces adresa i pri placanju biras koju ces da koristis, ne mora biti billing adresa kartice. Mozes uneti sta god hoces. E sad, problem je sto PP moze da ti suspenduje nalog, zamrzne sredstva i trazi potvrdu da ti zaista zivis na toj adresi (tipa racun za stan i sl...).
Sve u svemu opet ti kazem, bojim se da ne postoji elegantno resenj :(

A zar ne moze da se prodavac zamoli da umesto na adresu koja stoji u PP-u posalje na drugu adresu?
 
@LazaNS:
- Kad kažeš da u PP nalogu može biti više adresa, misliš na pojedinačne street adrese koje se vezuju za svaku prijavljenu karticu? Ova adresa bi trebalo da bude adresa na kojoj se vodim u banci (adresa iz isprava), to mi je jasno (ne moram da živim na njoj, otuda račun za nešto i nije dokaz). Znači mogu da probam, uz rizik, da u PP-u svoju "street address" da promenim na SAD, a da mi vezana kartica za tu adresu ostane srpska billing adresa? Ili je to samoubistvo u pokušaju? :)

- Ako želim da "definišem koliko hoću adresa", svaka adresa mora da ima svoju vezanu karticu, jedna adresa po kartici?

- Ako mi PP suspenduje nalog da li je to problem za kasnije novo otvaranje naloga? Verujem da jeste, jer moje ime i kartice dospevaju na "crnu listu".

- Šta bi mi, imajući u vidu moje želje i svoje iskustvo, savetovao na kraju da uradim? Veliko hvala! :)

A zar ne moze da se prodavac zamoli da umesto na adresu koja stoji u PP-u posalje na drugu adresu?
Rekli su mi da time gube "eBay protection" i da je za njih sigurnije, jednostavnije (šta već) da bude: billing = shipping address. Nekoliko puta sam zamolio, nisu hteli, redom. Što bi se cimali oko mene, kad imaju druge kupce sa kojima neće imati cimanje, nije li to logično? ;)
 
Poslednja izmena:
@LazaNS:
- Kad kažeš da u PP nalogu može biti više adresa, misliš na pojedinačne adrese koje se vezuju za svaku prijavljenu karticu? Ova adresa bi trebalo da bude adresa na kojoj se vodim u banci (adresa iz isprava), to mi je jasno (ne moram da živim na njoj). Znači mogu da probam, uz rizik, da u PP-u mogu svoju "street address" da promenim na SAD, a da mi vezana kartica ostane srpska?

- Ako želim da "definišem koliko hoću adresa", svaka adresa mora da ima svoju vezanu karticu, jedna adresa po kartici?

- Ako mi PP suspenduje nalog da li je to problem za kasnije novo otvaranje naloga? Verujem da jeste, jer moje ime i kartice dospevaju na "crnu listu".

- Šta bi mi, imajući u vidu moje želje i svoje iskustvo, savetovao na kraju da uradim? Veliko hvala! :)


Rekli su mi da time gube "eBay protection" i da je za njih sigurnije, jednostavnije (šta već) da bude: billing = shipping address. Nekoliko puta sam zamolio, nisu hteli, redom.



Mozes da dodas koliko hoces adresa, ali ima kvaka :(
Nece ti nuditi opciju da biras zemlju, nego ce ti biti odabrana Srbija... Ja i dalje nisam skontao kako se menja zemlja na PP, kada sam se preselio u Ch zatvroio sam stari nalog i otvorio novi jer nisam mogao da nadjem gde da promenim zemlju...
 
@LazaNS:
Evo sada sam "čeprkao" po PayPal-u, zaista mi dozvoljava da dodam više adresa koje mogu da vežem za istu karticu. U pravu si, mogu sve da promenim, ali ne i zemlju. Ok, onda je bar ta dilema rešena, moja billing i street address u PP-u će ostati iste. ;)

Nisi mi rekao šta mi za kraj savetuješ, šta da uradim, koju adresu da stavim u eBay nalog, šta sve vidi prodavac pre i posle transakcije i šta bi bio tvoj savet za mene (manje rizičan, koji ne vodi ka suspeniziji)? Hvala još jednom! :)
 
Jel nekom zapravo rade ovi srpski PayPal nalozi na ebay.co.uk?
Meni fake nalog na CRO radi sa entropay karticom, a ovaj neće, wtf?!
 
@LazaNS:
Evo sada sam "čeprkao" po PayPal-u, zaista mi dozvoljava da dodam više adresa koje mogu da vežem za istu karticu. U pravu si, mogu sve da promenim, ali ne i zemlju. Ok, onda je bar ta dilema rešena, moja billing i street address u PP-u će ostati iste. ;)

Nisi mi rekao šta mi za kraj savetuješ, šta da uradim, koju adresu da stavim u eBay nalog, šta sve vidi prodavac pre i posle transakcije i šta bi bio tvoj savet za mene (manje rizičan, koji ne vodi ka suspeniziji)? Hvala još jednom! :)



Heh, sorry ali rekoh ti vec par puta da na zalost nemam pametan savet :)
 
Sta god mu posavetujes njemu ce da suspenduju acc posle tolikih cackanja oko adresa :d
 
Imam preko 10 GIFT adresa, i na Ebay i na PP ("stari"), od kojih su neke iste, a neke samo tamo ili samo ovamo .... i nisam imao nikada problem sa prodavcima, pre kupovine samo promenim default shipment adress, i to je to ...
 
Na EBay ... tamo mi je od početka, od pre nekoliko godina, zemlja Srbija. I na pošiljkama mi stoji odštampano adresa iz EBay-a, verovatno da veliki prodavci imaju automatizovan sistem da im adrresu atomatski povlači sa EBay.

Ako i zaboraviš, i kupiš sa nekom adresom, na koju nećeš da šalješ, opet pre plaćanja, pre samog "prelaska" na PP, piše ti levo SHipmen adress, i dole CHANGE, tako da i u tom trenutku možeš da menjaš ...
 
^ Hvala, ovo mi znači! Ipak nisam pametan da li na eBay-u da promenim zemlju na USA (onda mi "čestitaju" na promeni prebivališta i preseljenju) ili da kad kupujem objasnim da plaćam iz SRB a da stiže na USA adresu i da promenim shipping adresu pri čekoutu? Većina prodavaca ne prodaje van USA. Kada krenem da pišem email "ja sam zapravo iz Srbije, plaćam tamo iz neke zemlje na kraju sveta sa karticom sa drugog kontinenta a želim da mi se isporuči na drugo ime i drugu adresu u SAD..." -- to već zvuči kao muljanje i što bi se prodavac bavio time? Da li dobro razmišljam?

Video si koji "problem" imam, imaš možda ti savet za mene? :) I ne, ne mogu da cimam vrlo zaposlenog drugara u USA da se bavi eBay kupovinom. ;)
 
ili da kad kupujem objasnim da plaćam iz SRB a da stiže na USA adresu i da promenim shipping adresu pri čekoutu?
Upravo ovo ... zašto je onda dozvoljeno da ubaciš gift adresu? Ajd razumem da prave problem da je obrnuto, ali da šalju u USA, ne bi trebalo da bude problema ...

Imaš PP...
 
Ja sam poslednjih godina imao PP nalog na prijatelja sa USA adresom.
Ebay adresa je bila ova moje prava gde zivim.
Placanje i slanje sam resavao tako sto malo iskrolujem, bacim oko da li je prodavac napisao da li salje iskljucivo na PP adresu ili Ebay adresu.
Ako nije pomenuo, ja ga pre kupovine pitam da li hoce da posalje na Ebay adresu, jer ne zivim vise u USA, a PP mi je od pre nekog vremena kada sam ziveo blablabla.... ako hoce na Ebay, super... ( ako ne, nadjem isto to kod nekog drugog :) kupim, platim, u poruci prodavcu kazem da zelim na EBay adresu, cisto da ga podsetim i reseno...
Za 3-4 godina nisam imao nikakvih problema ni sa slanjem ni sa blokiranjem tog USA PP naloga.... IP mi je UVEK iz Srbije i sl...
Mada na toj PP adresi imam prijatelja koji mi puni PP po potrebi , i koji bi mogao da primi paket i posalje ga meni, ali je to malo cimanje, sporo i plus postarina iz USA do nas.... pa sam batalio tu kombinaciju....

BTW: prebacih malopre sa novotvorenog PP iz Srbije na taj pomenuti PP u USA 10$, stiglo je 9.31 $.
Nisam nesto video pomenuto slanje bez provizije ( rodjacima i sl...)
Banka uredno javila SMS-om da je skinuto 10$ za PayPal i to je to....
 
Poslednja izmena:
Imam fake PP na Austriju i nikad nisam gledao da li prodavac salje na PP ili Ebay adresu i uvek su mi stizali paketi.
 
Pa nisam ni ja dok jednog dana prijatelj iz USA nije pitao a sta je ovo stiglo :)
Onda sam saznao od prodavca da neki salju iskljucivo na PP adresu, dok nekima nije bitno....
tako daaaaa...... ko pita, ne skita :)
 
Jel nekom zapravo rade ovi srpski PayPal nalozi na ebay.co.uk?
Meni fake nalog na CRO radi sa entropay karticom, a ovaj neće, wtf?!
 
Meni radi sve kako treba, Srb. PayPal, vezao sam ga za intezinu internet viza karticu (koja mi nije vezana sa tekućim), dao stvarnu adresu i sve funkcioniše kako treba. Poslednje sam platio seedbox (Francuski)
 
Hoce li mi Paypal praviti problem ako napravim novi nalog i za njega vezem istu karticu kao sto je na starom? Juce sam kupio nesto sa starog naloga (lokacija BiH) i sve je proslo bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno