Šta je novo?

Patike - naručivanje i iskustva - izbegavati sajtove "robna marka" srbija online (Zabranjeno traženje vaučera / zamena - instant ban)

@jocasylver Internet sajtovi koji u svom imenu imaju naziv brenda srbija online ili slično, zatim imaju preterano niske cene, cene su u EUR, opisi su iz nekog automatskog prevodioca ili u najboljem slučaju kombinaicja ekvaskog i ijekavskog dijalekta i naravno, nigde PIB-a prodavca (zakonska obaveza) ili adrese sedišta ili bilo kakav kontakt osim info@ domen.......su fake sajtovi, da te navuku da ukucaš podatke sa kartice.
 
Kraće vreme nosim Asics Kayano 30, odlične patike. Hod u njima je za nijansu drugačiji od Nimbus modela koje sam imao, ali prija mi. Pre kupovine valjalo bi ih probati, nismo svi isti pa nekome možda ne bi odgovarale. Mekane su, stabilne, prozračne, pertle se ne odvezuju, nadam se da će trajati bar 5 meseci, s obzirom da koštaju 150e. Ako bih usporedio sa Nike Pegasus modelima (39, 37,36...), ove su bar za jednu klasu iznad, doduše i skuplje su. Kad krenem na trčanje, verovatno ću kupiti još jedne Kayano 30, ove trenutno koristim za hodanje samo...
 
Ako nekome odgovara Kayano, realno je da mu ne odgovara Nimbus. I obrnuto.
Namenjene su za različitu pronaciju.

Opet, kome legne Pegasus, nije realno da mu odgovara bilo koji Asics, zbog oblika prednjeg dela stopala.

Pegasus je odlična patika za do 100eur. Ja sam neke kupovao i za 8000 u outlet.
Ali od kako sam prešao na Hoka Clifton 9, istrčao sam jedan trening u Pegasus. Samo radi provere.

Clifton je po obliku prednjeg dela bliži Asics, nego Nike modelima, ali meni odgovara (za razliku od Asics).

Ako su ti legle, a planiraš da gaziš dosta kilometara, prati popuste, pa uzmeš još jedne, dok je aktuelan model :)
 
Da li neko slučajno ima kod za Planetu Sport? Planiram da kupim neke patike, pa bih preko tog nekog koda uštedeo mogao da uštedim 1.200din
 
Pogledajte naslov teme.
 
Koje patike za dnevno hodanje od 15k-20K koraka preporucujete?
Malo brzi hod je u pitanju, trcanje ne mogu zbog pokidanih ligamenata
 
Brooks Ghost = jako udobna i sama te gura napred, ali ima neku tvrdoću, ne savija se mnogo, sama hoda, kupi +0,5 ili +1cm u odnosu na izmerenu dužinu stopala, jer je malo uska pri vrhu.
Hoka Clifton = oblak bukvalno, ako ti to treba. Ja za trening koristim Mach 5, koja je tvrđa od Clifton, ali za hodanje mi je Brooks bolji, najviše od svih patika koje imam liči na normalnu obuću.
 
^^Ako gazis iole ukoso, zaboravi Clifton momentalno. Meni je to odlična patika, ali za pronatore/supinatore je katastrofa. Imaš utisak da klizas bočno. Kao da se djon odvaja.
 
Slažem se da bi bilo dobro da negde može da se oglasi poklanjanje vaučera, ali sadašnji format oglasa nema takvu sekciju.
Stay tuned.
 
isplati li se ovo na popustu?

 
Kupio sam nedavno Nike Pegasus Trail 4, medjutim ubi me žuljanje na peti. Hoću da probam sa nekim ulošcima ili sa nekim podizačima za petu ("heel inserts"), da li imate neku od preporuka za takav proizvod koji može da se kupi kod nas?
 
Koji model patika bi preporučili za šetanje / brzo hodanje osobi težoj od 115kg ?
 
Asics Nimbus recimo, gledaj te ultra-cushioning modele dok se malo ne ojačaju mišići i tetive.
 
Jel je uzimao neko patike u tref sport-u? Neke patike su dosta jeftinije kod njih, a neke skuplje, pa me zanima kakav je kvalitet.
 
Uzimao ja Nike Manoa, sve ok.
 
Jbt nisam ni video ranije ovu temu, jako lepe stvari se ovde mogu pročitati, a vidim ima i vrsnih poznavaoca.
Pre nekoliko godina sam kupio Asics Gel-Evation u onoj šašavoj plavo-neon boji, pritom ne trčim i ne bavim se sportom, ali su mi za šetnju i za svakodnevne potrebe bile nešto najbolje što postoji. Još uvek ih imam ali se već polako troše, u međuvremenu sam imao i neke druge asics modele ali ni jedne mi nisu tako dobro legle kao ove Gel-Evation. Šta mi možete predložiti da su im najsličnije?
 
Koji model patika bi preporučili za šetanje / brzo hodanje osobi težoj od 115kg ?

svi modeli označeni kao tenis ili košarka, barem meni...
samo što te košarkaške više nisu ni za šta kako su ih pre pravili
teniski modeli dobrano ukrućuju nogu, ali su svi plitki
dok su košarkaški naravno duboki...al propadaju 3x brže nego pre
....
i da, vremenom se od ovih nabudženih modela anatomski SKRATE ŽILE I MIŠIĆI NA NOGAMA, da, da...
jer ti je peta stalno gore, kako li je tek ženama na onim štulama pojma nemam...
tako da, prijetelju, STARKE, obične, kineske, po lepom i toplom vremenu i VOZI MIŠKO!

trebaće ti neko vreme da se noga navikne na najprirodniji mogući hod i oblik, jer to je kao da si bos
al kad se navikne nećeš poželeti da izadješ iz njih i sve ove sa debelim djonovima biće ti kao da si na trajektu za Tasos...

tako da, prepororuka je da se te platnene jeftine nose što više leti i po toplom vremenu da se noga malo odmori
i seti svog prirodnog hoda...bez eir džordana!

i da se po kući što više hoda bos, ako je moguće ikako bez papuča.

Jel je uzimao neko patike u tref sport-u? Neke patike su dosta jeftinije kod njih, a neke skuplje, pa me zanima kakav je kvalitet.

ja, obično su imali pre onaj poslednji model akcije, sve adidas koje sam kupovao su 100% to što trebaju da budu.
e kakvi su sada, pojma nemam, to je bilo pre i za vreme korone...
 
Šta su to "nabudženi anatomski modeli"?
Interesuje me i ovo skraćivanja tj šta su "žile" i usled čega se skraćuju mišići?

Ako bude bilo vremena, možemo malo da prodiskutujemo i to oko Starki, kineskih ili Converse, pošto sa njima baš nemam iskustva, probao pre 30+ godina, shvatio da nisu za mene i batalio.
To je model patika koji ljudi nose ceo život, kunu se u njega, obožavaju ga i neprestano se žale kako im ubija noge i kako ne znaju koji deo noge ih više boli.
Patika preporučena za modni detalj, "bleju" i kratke šetnje, prvi put čujem da ih neko preporučuje za šetnju i brzo hodanje. Ali da se vratimo na one "anatomski nabudžene modele" sa početka.
 
meni su ubedljivo najudobniji modeli za trail running, ono za every day use, za setnju, posao... bukvalno sve.
 
Minimalizam u obući za trčanje/hodanje je bio baš "in" pre 7-8 godina. Kod nas se prodavao Nike freerun model koji je najpribližniji nečemu između klasične patike i tih barefoot varijanti, tanak fleksibilan đon i patika koja se maltene ne oseća na nozi, pravih barefoot modela i nisam baš viđao po prodavnicama.

Cela ideja ima smisla, takva patika će pored slobode kazniti one koji nepravilno trče, tj dočekuju se na petu, nema mesa da amotrizuje i bukvalno natera da pređeš na doček prstima i prednjim delom stopala što je daleko pravilnije.

Međutim po meni nisu patike za početnika koji ima 115kg, na tu kilažu treba početi sa dobrom amortizacijom da prvo ojačaju osnovni mišići, stekne se neka kondicija, a onda razmišljati šta dalje.
Čak i za ozbiljnije sportiste je to priličan prelazak, oseti se na tetivima i upale su neminovne u početku korišćenja, a povreda vrlo lako odbije početnika, plus ne ume da prepozna šta je normalan bol a šta ne u početku.

PS @PJ sa visokom petom stopalo se ne "ispravlja" do kraja, samim tim se tetive ne istežu, pa u kombinaciji sa grčenjemnmišića pri trčanju, i nedostasku istezanja posle treninga mnogi trkači imaju "zategnutu" zadnju ložu, ne mogu bez savijanja kolena dotaći prste, ili uraditi čučanj sa petama na podu.
Naravno ovo se rešava postepenim vežbama istezanja.
 
Koji model patika bi preporučili za šetanje / brzo hodanje osobi težoj od 115kg ?
Asics Nimbus ili Kayano, u zavisnosti kakav hod/gaz imaš. Imaš na njihovom sajtu slikovito objašnjeno (neutral pronation, over pronation). Mada lično bih savetovao da probaš i sam pre kupovine. Imam 110kg i ta dva Asics modela su mi se dobro pokazala, đonovi duže traju od platna, bar iz mog iskustva.
Jel je uzimao neko patike u tref sport-u? Neke patike su dosta jeftinije kod njih, a neke skuplje, pa me zanima kakav je kvalitet.
Sve ok sa njima, bar kad sam ja kupovao...
 
Mislim da su najviše u kojima sam trčao, 14,1mm, Mizuno Wave Prophercy 3, lično volim visoke pete, guraju te ka napred, ionako se dočekujem na prste.
Ali recimo izašao na trčanje nakon toga sa patikom sa klasičnom visinom, odmah upala donjeg dela listova, a bio u kondiciji, drugačije radi noga.
Svakako nema veze sa barefeet varijantama gde je kod Nike-a(koji nije ekstrem) to tek 5mm. Za starke i duže hodanje se slažem, meni ta patika ne odgovara nizašta.
Ali opet džaba sve to, istezanje je obavezno kakva god obuća bila, nema te patike koja će to nadomestiti.
Takođe i mešoviti teren, šetnja po brdima je potpuno drugačija, dovoljno u košutnjaku zapičiti pravac uzbrdo pa te sam teren tera da istežeš tetive, tu nema spuštanja peta kada se penješ na malo većem nagibu.

Edit: naravno samo moje mišljenje, niti sam profi sportista niti lekar
 
Pitao sam za drop, jer si napisao visoka peta, što u principu može da znači da je peta samo podignuta od zemlje, a može da bude noga pod uglom.

Moj, takodje, amaterski stav, je da nema univerzalnog pravila, već da svakome nešto odgovara ili je svako na nešto navikao.

Nije tebi kod promene patike bio problem visina pete, već jednostavno promena patike i verovatno prebrzo ili, pazi sada, presporo trčanje za patiku na koju nisi navikao.

Ne trčim brzo, ne trčim mnogo, ali to radim zaista redovno i počeo sam da praktikujem da povremeno promenim patiku. Prve godine sam se navikao na jedan model (drop 10mm) i imao sam problem da nadjem druge odgovarajuće. E kad sam shvatio da nije problem u patikama, već u mojoj navici, sada povremeno trošim sve te koje sam u tom periodu pokupovao i proglasio neodgovarajućim. Trenutno mi najviše odgovaraju jedne sa dropom 5mm, a zapravo su najviše od svih koje imam. I najnestabilnije.

Što se tehnike tiče, gazim celim stopalom (osim trail, tu nemam pojma sta radim, samo spašavam zglobove) i generalno sam bešuman trkač. Moraću da uzmem jedne Alphafly, da vidim da li ta patika zaista mora onako da klapara, da ih prepoznam po zvuku pre nego što vidim trkača.
 
To oko visine pete su meni objasnili da je problem kod mojih stopals iz očiglednog razloga da sve patike, doduše i cipele pocepam ispod pete sa unutrašnje strane. Nekad mi se desi da puknuni levo i desno od pete ali definitivno uvek na taj jedini način oštetim obuću. Nekad za tri meseca a nekad za godinu dana, ali se skoro uvek desi. Nije do oblačenja i svlačenja obuće, koristim kašiku. Jel imate vi tskvih problema i da li imate predstavu koje je rešenje?
 
Nazad
Vrh Dno