Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, kada sam otkucao sve posle mi je pao na pamet Cyberpunk.
Ima mozda jos par igara, ali bukvalno da se izbroji na prste jedne ruke
 
Zar nije bilo price da Nvidia hoce da uprosti celu postavu sa nazivima nakon one konfuzije sa "Ti" i "Super" modelima u prethodnoj generaciji?
 
Poslednja izmena:
Sto se tice PCIE 4.0 podrske, moze li mi neko reci koliki je gubitak u procentima ako se ubode u PCIE 3.0? Da se ceka onda Rocket Lake/Ryzen 4000 radi pune podrske?
ako se ne varam, PCIe 4 ide 8x a PCIe 3 16x, tako da nema bitne razlike. mada, na testiranju neke AMD PCIe 4 grafičke primećuju se razlike (ima test na benchmark.rs)

Jedino se na 3090 slajdu spominjao AV1 decode.
znači da računam da je AV1 podržan u 3000 seriji

To su bila jos nagadjanja sto sam postavio, mislim da ce biti posto je cenovni rang izmedju 3080-3090 ogroman.
ladno nisam primetio da si ti to postavio :D
 
Poslednja izmena:
"Gubici" izmedju PCIE 2, 3 i 4 su zanemarljivi. Bar kada su u pitanju graficke karte i igre.

Radeon 5500 bas "oseca" razliku izmedju PCIe 3.0 x8 i PCie 4.0 x8 i to ona sa manje memorije mnogo izrazenije. Tako da dok ima memorije na kartici to kao i radi nesto, ali kad ponestane - razlika postaje drasticna. Sve zbog pametne odluke da se ustedi na, po meni, pogresnom mestu...
Kod "normalnih" kartica razlika je jako mala. Postoji, ali na 100 fps frejm gore dole i nema neke razlike...

https://www.pcgameshardware.de/Rade...pecials/PCI-Express-3-vs-PCI-E-4-GPU-1339415/
https://www.digitalcitizen.life/pcie-4-vs-pcie-3
https://tech4gamers.com/pcie-gen-3-vs-pcie-4-0-a-gaming-performance-comparison/
 
Zasto je to bitno? Svi stavljamo GPU u x16 slot.
 
Dzaba ako je kartica interno na pcb povezana samo na x8 lejnove... zbog ustede...
AMD me iznenadio nerazumnoscu, pogotovo sto je jeftina kartica a da se "razmase" joj treba skuplja platforma (B550 ploca)...

Ne verujem da ce nVidia napraviti takav (glup) propust (ili odluku, sta god), ali eto da se zna da sa novim karticama moze biti razlike ako se bocnu na matoru plocu (tipa Z68/Z77 sa Sandy procesorima i sl)
 
Ono što mi se najviše sviđa je veličina 3070 i 3080...očekivao sam mnogo veće karte a zapravo su umerene veličine za ono šta nude, 240-285mm i 2 slota. Bio sam siguran da će NVidia debelo da zezne SFF segment ali izgleda da neće.
 
Moze solidno da se igra 4k sa 2080 super, a za 1440p je savrsena.

Ko juri HRR, nece mu nista ispod 2080ti svakako biti dovoljno, jer ti za 1440p 120Hz treba ista jacina kao za 4k 60Hz.
Posto se na 4k 60Hz igram vec par godina, a u isto vreme koristim i igram se na 1440p 60Hz i 1080p 120Hz, mogu reci da ne bih menjao 4k 60 ni za sta od toga, pa ni 1440p 120Hz, jer znam razliku u kvalitetu slike, imerziju na velikom oled panelu i to je ono sto je moj izbor.
Nekome ce biti ok lcd ekrancic i 240Hz, da se tripuje da je bitno u RDR2...a ko igra samo neverending multiplayer esports igre, naravno da ce mu biti prioritet HRR.

Kao nekadasnji "6 sati svaki dan" igrac CS-a, razumem i ogromna je razlika kada roknem 1080p na 120Hz, ali sam takodje tolike godine, od 1999. CS bete, pa posle na CS:GO igrao na 60Hz. Istina, prvo na 75Hz crt monitoru neko vreme.

Dakle, kao i rezolucija, sve je to ok dok ne probas bolje.
Za igre koje ja igram, hrr se oseti i svakako se tecnije igra, ali nije krucijalan i daleko vise uzivam u visokoj rezoluciji.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kako kome. Ja licno sada ne bih presao na 60Hz ni pod razno. Zato bi sada 4K 144Hz sa ovim kartama vec imalo smisla, naravno mislim prvenstveno na RTX 3090.

S' druge strane, slazem se da ne dobijamo vec godinama kvalitetne igre za koje vredi pljunuti toliko para u hardver, tako da treba malo sacekati i videti sta ce nove generacija konzola doneti, pa onda videti sa upgrade-om.

Efekat pozitivnih cena RTX 3000 serije se vec primecuje, na oglasima se pojavljuju RTX 2080 Ti vec po dosta nizim cenama nego sto smo navikli, a tek ce padati. Pogotovo ona, jer je i najvise ugrozena pojavom nove generacije.
 
Ono što mi se najviše sviđa je veličina 3070 i 3080...očekivao sam mnogo veće karte a zapravo su umerene veličine za ono šta nude, 240-285mm i 2 slota. Bio sam siguran da će NVidia debelo da zezne SFF segment ali izgleda da neće.

Kad samo kod toga koja je najtanja AIB 3080ica sa tri venta?
Koliko sam video Evga ima verziju do 45mm odnosno 2.2 slot što mi odgovara.
 
^^
Punokrvne "next gen" naslove, koji koriste sav potencijal hw-a novih konzola neces videti barem jedno 2-3 godine, a to je otprilike do pojave slim verzija konzole.

@Xeroj
Samo se nadam da nisi skoro sklopio konfiguraciju, jer za ~550e 3070 (2080ti) deluje kao odlicna kupovina, mozda i sweet spot za 1440p 144hz ("rtx") gaming. Daleko bolja opcija od te 2080super (posebno ako se prelazi sa ~2070s performansi, naravno sem da nije 1,2k cene). Tako da, gledaj sto pre da je zunes u oglase i zamenis djaba za 3070 ili 3080 uz doplatu... ;)

3080 bih rekao da deluje dosta interesantnije, mada su je izgleda namerno osakatili Vram, sto ce nadoknaditi sa "Ti" modelom. U svakom slucaju je "punokrvnija" next gen graficka.
Ako i dobri custom modeli budu budu oko ~700e, deluje kao kupovina koja resava (moje) potrebe za 1440/4k igranje dok ne izbace 40xx seriju, ako ne i dalje. Mozda i nova 1080ti situacija. (sumnjam da ce igrama u naredne 3-4 godine biti potrebno 12gb Vrama, a bice potrebno barem 2 godine da iskoriste pun potencijal istih)

Nadam se da AMD sprema odgovor (prevashodno sredjene drajvere u startu) i nesto nize cene, sto se celokupno mora odraziti na pad cena pocetkom sledece godine. :) U svakom slucaju valja sacekati i ne zaleteti se odmah sa Nvidiom, kako god da bude situacija sa cenama do kraja godine.

I nije mi jasno cemu kukanje za 3090 kada je i onako za "entuzijaste" (one sa dubokim dzepom i viskom vremena za patkometriju) kojima performanse 3080(ti) nece biti dovoljne...
 
Poslednja izmena:
^ a Cyberpunk?

Ja bas planiram da uzimam novi komp posle dugo vremena (taman da odvrnem Cyberpunk do vrha), ako se izuzme 1060 3 i po godine stara...

Bas taj demo su okacili na YT. Obećava, ali meni deluje kao Deus Ex.

Ali i to na stranu - ulaganje od 2k eura zarad jedne igre? Kupiš Sony i igraš i Cyberpunk i ostale ekskluzive koje se neće pojaviti na PC-u.
 
Kupiš Sony i igraš u 30 frejmova. Nije baš da sa konzolama dobijaš isto za manje para, većini je ok to što se dobije pa idu tim putem što je skroz razumljivo ali nije isto.
Nego rudarenje se zahuktava i nešto mi se čini da 3070 nećemo videti u oglasima ni za 650€, a 3060 ako bude 450€ biće dobro.
 
@Yojinbo jok, vec godinu dana to furam, a zamena ce biti definitivno 3090, da sto manje kompromisa mora da se pravi, pa i da mogu da poteram neke competitive na 4k 120Hz.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Bas taj demo su okacili na YT. Obećava, ali meni deluje kao Deus Ex.

Ali i to na stranu - ulaganje od 2k eura zarad jedne igre? Kupiš Sony i igraš i Cyberpunk i ostale ekskluzive koje se neće pojaviti na PC-u.

Naravno da nije samo Cyberpunk jedini razlog kupovine novog kompa... vrti se meni "upgrade" po glavi vec 2-3 godine, ali sve kao ajde da vidim da izadje ovo, ono, onda zaboravim na to i tako dalje....

Sto se igara tice, svasta nesto bih igrao pored Cyberpunka, ali eto on mi je ubedljivo na vrhu liste i sigurno cu uloziti puno vremena u njega i bas ga dugo cekam (igra kao pravljena za mene), tako da sam odlucio da je sad "pravo vreme" za novi komp...Hvala im sto su pomerili release za pred kraj godine, da sam pazario 2000 seriju, sad bih se smorio kao zmaj :)
Ploca, CPU i RAM su mi 8 i po godina matori, GPU 3 i po, pa mi iskreno nema logike da azuriram CPU i ostalo, a da ostavim 1060, tako da se sve menja, sem tipa HDD-a...

Sto se konzola tice, razmisljao sam i o PS5 mozda, ali ipak vise volim da ja odredjujem sebi performanse i da nadogradjujem po potrebi vremenom sta mislim da treba... Opet nece moci konzole da se porede sa highend racunarima nikad... jeste da cu puci za komp dosta vise nego za konzolu, ali boze moj :)

Generalno gledajuci 3000 seriju, za ljude koji zele da idu na neku highend opciju, 3080 mi bas bas deluje kao odlicna opcija kad poredim odnos jacine/brzine i cene... Naravno, ostaje da se vidi sta ce to 3080Ti doneti, ali verujem da ce biti razlika izmedju Ti i neTi verzije u fazonu "koliko para, toliko i muzike"... za neke npr tri godine kad 10GB vise ne bude dovoljno da se teraju igre na max, doci ce i vreme da se menja grafika, tako da opet sve ok... cak da bude i dve godine, opet ok... Opet treba videti i sta ce AMD ponuditi, pa da padne definitivna odluka o kupovini, mada ako AMD bas ne uleti sa obe noge Nvidia opcijama, mislim da mi ne gine 3080...
 
Krenuo je show program po oglasima vezano za GPU-ove.
Ima svega i svacega stvarno, a tek ce biti.
A ima bas nerealnih prodavaca..

Nvidia je bas napravila pometnju sa ovom serijom. Mislim da niko nije ocekivao ovakav odnos cena/performanse, pogotovo ako se posmatrala serija 2000.
 
Krenuo je show program po oglasima vezano za GPU-ove.
Ima svega i svacega stvarno, a tek ce biti.
A ima bas nerealnih prodavaca..

Nvidia je bas napravila pometnju sa ovom serijom. Mislim da niko nije ocekivao ovakav odnos cena/performanse, pogotovo ako se posmatrala serija 2000.

Da da sad pametnjakovici idu tom logikom kao prodace rtx2070 ili 2080 i dodati 30-40e i uzeti novu 3080.. malo sutra :D
 
Prodaje lik 2060 za €300 [emoji38]

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Mene iskreno malo smara ova prica o RT efektima, svodjenje na refleksije, korektnu iluminaciju i sencenje i dalje nema toliki wow efekat jer je sve ostalo kao sto je kolicina detalja, geometrije, fizike i animacija, tj. ono sto prvo upada u oci a i dalje kaska ili stoji u mestu. Samim tim da se kaze da je nesto dalo wov efekat od svega vidjenog ove godine su recimo FS2020 i UE5 demo, prezentacije koje zapravo uopste i ne koriste RT.
Igru koja je iskljucivo zasnovana na ray tracingu necemo da vidimo jos dugo, dugo a da nije neka prosta stvar tipa Minecraft ili Quake 2 koja za sada jedino i ima smisla sa kompleksnoscu scena. Onaj Marbles demo je brutalan ali ce nazalost samo ostati na tome, jer realno kome se jos isplati da ulaze i pravi igru koju moze da potera 1% ili verovatno manje PC igraca.

Sa druge strane, forsiranje RT price i u konzolni prostor dovelo je do efekta vec vidjenog na next gen prezentaciji, gde recimo GT7 na prvu ruku deluje skoro pa isto kao prethodnik posto se jelte dosta render vremena trosi na RT da bi imali te sada super bitne korektne refleksije, koje naravno i dalje nisu kako treba ali jednostavno kao da moraju da budu tu. Moja pretpostavka je da ista scena pod dobro odradjenim bake osvetljenjem i RT, na nekom "blind" testu vecina igraca ne bi mogla da primeti razlike osim ako zapne da gleda propagaciju svetlosti i trazi tehnicku korektnost u toj sceni. Ljudsko oko i svest verovatno najmanje paznje pridaju refleksijama u prirodi sem ako nisu neka ogledala ili nesto sto bas upada u oci i privlaci paznju.

Elem, sto se tice samih karata i njihovih performansi a i cene, ovo je zapravo velik pomak koji nisam ocekivao, jedino sto me malo nervira je mala kolicina memorije na 3070 modelu, steta sto i ovde nije bar 10+ uz malcice vecu cenu jer bi bila bolja kupovina. Zbog HDMI 2.1 i AV1 kodeka najverovatnije planiram nabavku nekog od modela, ako nista bar do kraja godine kad izadju konzole pa da vidimo kako ce neki multiplatform endzini da rade jer ocekujem da ce bottleneck zapravo biti u nekim drugim komponentama.
 
@Yojinbo jok, vec godinu dana to furam, a zamena ce biti definitivno 3090, da sto manje kompromisa mora da se pravi, pa i da mogu da poteram neke competitive na 4k 120Hz.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ah da, zaboravih da ti treba taj performance gain (kod 3090 vs 3080) od ~20% za profi rad po 2x vecoj ceni... :S:

3070: 20 Shader, 40 RT, 138 Tensor

3080: 30 Shader, 58 RT, 238 Tensor

3090: 36 Shader, 69 RT, 285 Tensor

RTX 3090 = 10496 Cuda Cores

RTX 3080 = 8704 Cuda Cores

RTX 3070 = 5888 Cuda Cores

RTX 2080 Ti = 4352 Cuda Core

Pri cemu su ovo "cherry picked" modeli koje je Nvidia prezentovala. Pritom ce i cene za custom modele biti jedno 100e vise :D, ne bi me cudilo da 3090 ide i do 2k
 
Poslednja izmena:
Gledam Linusa, kaže, poslednji put kada je x70 serija bila brža od x80-Ti serije je GeForce 6600 generacija iz 2004. 1070 je bila brža od 980-Ti (ili bar ista po performansama). 379 (mada nikada nije koštala toliko). Nije loš bio ni GeForce 970 u odnosu na 780-Ti. $330 (pa minus 20 dolara u USA zbog 3.5GB).

Čak ne treba ni pratiti ovu industriju toliko dugo pa videti i znati činjenice.

Ali je lepo sumirao zašto cene nisu podigli još više ove godine - loša prodaja RTX 2xxx serije i manji troškovi proizvodnje kod Samsunga u odnosu na TSMC pa će svakako zarađivati svejedno više, kao i svaki put.

Jedino što su kupce ubedili da dobijaju odličan deal.

Čudi me da niko nije komentarisao DirectStorage preko PCI-e 4.0 koji će svakako eliminisati potrebu za količinom VRAM-a kao sada, jedino što će i to biti dodatni trošak, tako da, sve u svemu, nVidia je ovo majstorski odradila - to što će kupac morati da kupuje novo napajanje, NVme disk i dodatno hlađenje za ove >220W karte je druga stvar.

Pozitivna stvar je i takođe što mislim da će ove karte baš dugo trajati, barem 5 godina sa vrhunskim performansama, tako da, ko kupi biće jako dugo miran, ali mora biti spreman da u sred ove sitacije u svetu izdvoji znatno više novca za igranje video igara. Ionako će se sedeti kući.

Ko može sa konzolom - potrošiće znatno manje, i to 3x manje.
 
Gledam Linusa, kaže, poslednji put kada je x70 serija bila brža od x80-Ti serije je GeForce 6600 generacija iz 2004. 1070 je bila brža od 980-Ti (ili bar ista po performansama). 379 (mada nikada nije koštala toliko). Nije loš bio ni GeForce 970 u odnosu na 780-Ti. $330 (pa minus 20 dolara u USA zbog 3.5GB).

Čak ne treba ni pratiti ovu industriju toliko dugo pa videti i znati činjenice.

Ali je lepo sumirao zašto cene nisu podigli još više ove godine - loša prodaja RTX 2xxx serije i manji troškovi proizvodnje kod Samsunga u odnosu na TSMC pa će svakako zarađivati svejedno više, kao i svaki put.

Jedino što su kupce ubedili da dobijaju odličan deal.

Čudi me da niko nije komentarisao DirectStorage preko PCI-e 4.0 koji će svakako eliminisati potrebu za količinom VRAM-a kao sada, jedino što će i to biti dodatni trošak, tako da, sve u svemu, nVidia je ovo majstorski odradila - to što će kupac morati da kupuje novo napajanje, NVme disk i dodatno hlađenje za ove >220W karte je druga stvar.

Pozitivna stvar je i takođe što mislim da će ove karte baš dugo trajati, barem 5 godina sa vrhunskim performansama, tako da, ko kupi biće jako dugo miran, ali mora biti spreman da u sred ove sitacije u svetu izdvoji znatno više novca za igranje video igara. Ionako će se sedeti kući.

Ko može sa konzolom - potrošiće znatno manje, i to 3x manje.
DirectStorage preko PCI-e 4.0

Objasni ovo
 
@Yojinbo
U realnosti to bude vise, realnih 30%, pogotovo sa RT naslovima, kao i 2080s sa 2080ti. Jednom sam se zeznuo i nisam uzeo 2080ti, pa stalno moram da istrazujem sta da smanjim u igrama i cinculiram znajuci da je moglo bolje...vise necu.

Na 2, 3 godine koliko cu koristiti, to mi nije strasna razlika u parama.
A i verujem da ce 3080 biti 900e, a 3090 1400e, neki dobri modeli.

A ni 20% nije malo, to je razlika izmedju izlagovanih 50 fps i tecnih 60, ali ja mislim da ce razlika u realnosti biti veca.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ali ce zato na konzoli za igre cvrcnuti znatno vise nego na PC-u...
Takodje TSMC-ev proces proizvodnje bi trebao biti znatno efikasniji od Samsungovog, dodaj na to da je AMD u 7++nm izradi...
Nova napajanja ce biti potrebna samo onima koja svoja arce vec duze vreme (reci 3-5 godina), ko sklapa novu konfu (kao kolega gore ili ja) 750w novo napajanje ce biti sasvim dovoljno za 3080 (650w za 3070 seriju i nize)

Ovo mozda deluje kao da je NVidia sabila AMD u cosak, ali bih rekao da je i dodatni faktor oborenih cena verovatno bas i zbog AMD-a koji vrlo moguce ima konkurentan proizvod za 3080/3070.
Ako odigraju kartu dobro, mi kao kupci cemo na kraju najvise da profitiramo - jer ce i zeleni da obore cene.

Nesto brza 2080ti za ~500e (ako i AMD uleti u trku) je odlicna cena... A oni koji su pukli 1,2k/800e ove godine za svoje 2080ti/s modele pucaju od muke videvsi koliko ih je Nvidia pokrala...


@Xeroj
Za profi rad verujem da ce imati nekome znacaja, za igre mislim da ce cifra biti manja u praksi. Cekamo testove, ali uvek je na kraju bilo da su cifre manje od onih koje je Nvidia kacila, i da su uglavnom cherry picked modeli i slucajevi...
I ovih 80% gaina (3080 v 2080ti) mirise vise na ~60% sto je dosad bilo generacijski (osim kod Turinga), dok ce to povecanje koje Nvidia reklamira verovatno biti za "Ti" modele. Ali opet ostaje da se vidi.

Sada cekamo odgovor AMD-a BN2 najavu, pa onda najavu i Ti modela kod zelenih... Najveci plus u celoj ovoj prici sto nisu ponovo odlucili da oderu kupce sa cenama.
 
Poslednja izmena:
DirectStorage preko PCI-e 4.0

Objasni ovo
Playstation 5 I Unreal 5 demo - video si o čemu se radi? Texture streaming će ići preko ultrabrzog storagea, neće biti potrebe da se sve trpa u VRAM same grafičke u toj količini kao danas da bi sve radilo kako treba. Takodje se preskače CPU u toj transakciji I sve će ići preko PCI-e magistrale (a koja u PCI-e 4.0 ima dovoljnu propusnu moć).

Što će dalje zahtevati i dobre matične ploče, moderne CPU dizajne itd itd.
 
Ukratko receno treba ploca sa 4.0 standardom i nista vise
 
^
Zar nije do skoro bila prica "kome jos treba ploca sa PCI-e 4.0 standardom?! uzmi jeftinu b550..." :)
 
E bas to,ja ne znam dal mi je iko rekao DA kupi x570 plocu hah
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno