Šta je novo?

Nove informacije o Mac OS X Lion 10.7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@dooyo, pa oni se vode pretpostavkom da si ti kupio Apple PC, samim tim, dobio si instalacioni DVD uz isti. ;)

Šta recimo ako neko ima kompatibilan Mac a nije kupio Snow Leopard? Kao moj kolega npr. Ima iMac star dve godine, a nema potrebe da ubija Leopard... Recimo rikne mu hdd ili hoće veči... Kako on da dođe do Lion-a ?
 
Imao sam Mac računar, nemam ga trenutno ali ću imati opet... Snow Leopard sam kupio u Apcom.

I nije Lyon, grad u Francuskoj, nego Lion, eng za lava. ;)



Šta recimo ako neko ima kompatibilan Mac a nije kupio Snow Leopard? Kao moj kolega npr. Ima iMac star dve godine, a nema potrebe da ubija Leopard... Recimo rikne mu hdd ili hoće veči... Kako on da dođe do Lion-a ?

Eh da... kad već spomenu Leopard, mislim da dobra većina aplikacija i dalje radi na istom.
To jeste problem, ako si i dalje na Leo a Apple te tera da uradiš upgrade na Lion.
 
Poslednja izmena:
Eh da... kad već spomenu Leopard, mislim da dobra većina aplikacija i dalje radi na istom.
To jeste problem, ako si i dalje na Leo a Apple te tera da uradiš upgrade na Lion.

Naravno !

CS5 radi na Leopard-u... Mislim šta to ne radi na Leopard-u ?
Novi iPhoto, Tweeter, App Store ?
 
Imao sam Mac računar, nemam ga trenutno ali ću imati opet... Snow Leopard sam kupio u Apcom.

I nije Lyon, grad u Francuskoj, nego Lion, eng za lava. ;)





Eh da... kad već spomenu Leopard, mislim da dobra većina aplikacija i dalje radi na istom.
To jeste problem, ako si i dalje na Leo a Apple te tera da uradiš upgrade na Lion.

Moja greška u spelovanju, ne verujem baš da je toliko smešno, a i nisam mislio na tebe, već na dooyo-a. Interesantno da se najviše žale upravo oni koji nemaju Mac računar.
 
Moja greška u spelovanju, ne verujem baš da je toliko smešno, a i nisam mislio na tebe, već na dooyo-a. Interesantno da se najviše žale upravo oni koji nemaju Mac računar.

Ma nije smešno... i pretpostavio sam da je u pitanju spelling error. ;)
Btw, dooyo se ne žali, nego konstatuje i iznosi svoje mišljenje... verujem da minimalna sloboda govora, čak i u slučaju ne slaganja sa politikom apple, je prihvatljiva.
 
Imao sam Mac računar, nemam ga trenutno ali ću imati opet...

Lepo sam se zahvalio čoveku što je odgovorio umesto mene !

@ centrino

Imao sam nekoliko Mac-ova ! Počev od iMac G5, pa preko PowerMac-a G5 do MacBook-a koji sam prodao pre oko godinu dana. Sada sam na Hackintosh-u jer mi je bilo daleko isplativije, a novi iMac 22" bi trebalo uskoro da pazarim.

Jel OK sada da se žalim ili i dalje imaš nešto protiv ?
 
Poslednja izmena:
Apple nikad nije znao da napravi pristojnog misha, tako da je super sto konacno pocinju da guraju Magic Trackpad (za koji imam samo pohvale), bez kojeg sve ove "gestures" zezalice nemaju smisla na desktop varijanti...
 
Za mene je ovo iskreno reci razocarenje. Jer koliko god je danas fokus na mobile masinama, ljudi koji kupuju te masine - a koriste ih i kao kucne racunare, obavezno tu istu masinu povezuje na veliki monitor kod kuce :)
Ipak mislim da ce sw ostati kompatibilan i sa 10.6, kao sto je i danas mahom sav sw kompatibilan sa Leopardom (ne racunajuci neke koji su namerno napravljeni da budu nekompatibilni :) )
 
Apple nikad nije znao da napravi pristojnog misha, tako da je super sto konacno pocinju da guraju Magic Trackpad (za koji imam samo pohvale), bez kojeg sve ove "gestures" zezalice nemaju smisla na desktop varijanti...

Teško da će se većina odreći miševa na desktop mašinama... BTW, zna li neko koliko košta ovde kod nas ovaj Apple Magic Trackpad?
 
Za mene je ovo iskreno reci razocarenje. Jer koliko god je danas fokus na mobile masinama, ljudi koji kupuju te masine - a koriste ih i kao kucne racunare, obavezno tu istu masinu povezuje na veliki monitor kod kuce :)
Pa ovo je više izuzetak nego pravilo, zavisi i od toga čime se baviš i za šta ti služi (tj da li si tinejdžer, student, programer ili radiš neki drugi posao za koji ti je mobilnost neophodna). Recimo ja volim da se izvalim i držim laptop u krilu, zato se i zove tako :)

@dreamer
"Geastures" je super stvar za korisnike iPad i MBP parelelno kao što si i pretpostavio. U mom slučaju koristim iPad dosta sati dnevno (5-6h) i navikao sam da vučem prste po ekranu. Onda pređem na MBP počnem iz navike da isto tako vučem prste po trekpedu (u početku sam i po ekranu pipao) dok ne ukapiram da neće :) Mislim da će ove novine jako značiti radu na ovakvoj kombinaciji uređaja, kao što rekoh u gornjem postu, tj može određenoj grupi korisnika da znači boljitak ali ne svima i ne desktop korisnicima.

@Vlada>>>
Mislim da je cena protivvrednost 70 EUR
 
Poslednja izmena:
Pa ovo je više izuzetak nego pravilo, zavisi i od toga čime se baviš i za šta ti služi (tj da li si tinejdžer, student, programer ili radiš neki drugi posao za koji ti je mobilnost neophodna). Recimo ja volim da se izvalim i držim laptop u krilu, zato se i zove tako :)

Hm... Na primer do skora nije laptop mogao da zameni desk kod kuce, medjutim u poslednjih 5 godina se situacija drasticno promenila, HW je postao mocan, pa i laptop-ovi su postali vise nego dovoljni za 90% korisnika (osim video/photo profesionalaca, gamer-a i jos nekih) i uspesno mogu zameniti desk ;) Na primer uzmi MBP (bilo koji) - sta ce nekom (a ne spada u onu grupicu ljudi koje sam nabrojao) vise od toga. Ja na primer kad dodjem kuci zavalim se u fotelju uzmem tastaturu u ruke, a lap povezem na veliki Dell :D i udri Mile letnji dan popodne ;)

edit: naravno ovo je moje zapazanje, jer i sam poznajem veliki br ljudi koji primenjuje ovu strategiju :D inace meni 100% zavrsava posao
 
Poslednja izmena:
Nekom sličnom logikom sam se i ja poveo... htedoh da uzmem Thinkpad t520, jer sam mogao na 6 rata, bez kamate ili kredita... ali sam odustao i rešio da skupim keš, prodam desktop i uzmem MBP 15.

Zato sam se i "zabrinuo" zbog ovih novina, da me ne nateraju da pređem na Lion, a ja imam problem da se naviknem na touch-screen telefone, a kamoli na tablet. :d
 
Hmm..Posle svega vidjenog o Lion-u, ja sam se razocarao jer je to i dalje samo "doterani" Snow Leopard a Snow Leo je isto tako doterani Leopard, sto govori da je posle Tigera jedini Leopard bio pravi korak napred..Pored ovoga u Leopardu mi je i najbolji expose, ovaj u snow-u mi je korak unazad a ovo cudo u lionu (mission control) je po mom misljenju lose odradjen hibrid spaces-a i expose-a, ali to sudim po informacijama koje sam do sada video/procitao..
Kada probam imacu kompletno misljenje o tome, mada me uopste ne privlaci Lion, verujem da cu ga preskociti jer Snow Leopard ima sve sto treba i radi kako treba za moje potrebe :) ..

Na kraju, mogu samo da se secam onog ushicenja i ne prospavanih noci kada sam zeljno iscekivao revolucionarnog Tiger-a i jos boljeg Leoparda .. Sa njim se i zavrsila prica o velikim promenama na novim verzijama..
U buducnosti cemo dobijati promene na kascicu, ali za 30$ i ne treba ocekivati vise ..

Pozdrav ;)
 
da li su sve ove novine, koje su prikazali juce, dostupne i onoj leaked developer verziji liona?
 
Verujem da jesu u ovoj poslednjoj DP4... Ranije verzije nisu imale auto-save i versions, a ostalo je bilo ali naravno sve to dosta bagovito i nedorečeno... Upravo skidam DP4 i nameravam večeras da ga nabacim i pregledam... Toliko o tome za sada...
 
Hmm..malo sam propustio izgleda... Hoćemo moći mi ubogi Srbi da napravimo nalog na App Store-u i da platimo Lion recimo ? Kako to izvesti ? Koje kartice prolaze ? (ako je već negde pisano o ovome, sorry nisam uspeo da nađem)
 
Ja instalirah DP4 bez problema... Inače radi se o kompletnoj verziji Lava koja sadrži sve ono što se moglo videti na poslednjem Apple special event-u. Znači ima novi preview i variations i ostale zezalice…

Preview je vidno unapređen i sad me prilično podseća na Papers, mada opet iako su nabacili ikonice za thumbnails i ostale poglede, (iz nekog razloga) i dalje moraš da selektuješ sve u folderu ako želiš da pregledaš više fajlova odjednom... Pomalo neshvatljivo odrađeno naročito u slučajevima kada se pregledavaju recimo fotografije koje su još uz to iztresene iz fotoaprata ili su numerički po redu zavedene a pri tom postoji ubačen thumbnails pogled sa strane. U Applu zbilja pale na guranje kada su neka najosnovnije i reklo bi se savršeno logične stvari u pitanju...

Ali to nije sve... Ima još bisera! Finder, ima pridodate poglede od kojih me neki neodoljivo podsećaju na windows, izuzev što su u nekoj ko bajagi coverflow varijanti, koja je inače potpuno nepraktična osim ukoliko ne koristimo trakped. Dakle skoro da sam 100% siguran da će ovaj pogled biti totalno neupotrebljiv svima onima koji koriste miša! Da stvar bude još gora, sada kada naprimer poređamo stvari po tipu tj. izabremo kind arrangement, ono što dobijemo je sledeće. Prvo idu uvek svi fajlovi koji se nalaze u folderu, a onda posle toga idu folderi!!! Mislim šta reći dalje... :smoke:

Stacks - kada se downloaduje neki fajl, ikonica tj novnonastali thumbnail koji se kreira u stacks uvek ide iza već nekog postojećeg fajla, a ne ko u Leopardu ispred. Zbog toga često nisam bio siguran dal mi se download završio ili još uvek ide. Još ako vučeš više fajlova odjednom, apsolutno nemaš pregled koji se skinuo dok ne aktiviraš staks. Sitnica, ali nervira... To isto važi i za copy-paste operaciju, jer barem u ovoj verziji nedostaje zvuk koji označava da je ova operacija završena (fali ono uvvinng!!!) :p

Ima još verovatno bisera, malo sam se sinoć poigrao pa nisam stigao sve detaljnije da pregledam...

Versions je fina stvar, ali nažalost koliko sam mogao da primetim ne radi baš sa svim programima... Dakle ne važi za grafičke programe recimo bez obzira na format u kome se snimaju fajlovi. Sad nisam imao vremena da probam druge programe ali meni je recimo ovo najvažnije u principu.

No dobro, ajd da kažemo ovo je opet beta... šta drugo, hmm... :trust:

Inače da ne ispadne da imam samo pritužbe, sveobuhvatan utisak je da će Lav jako lepo raditi u svom finalnom izdanju. Dosta su se potrudili oko animatika, bolji je odziv sve ide glatko, naročito skrolovanje i to je zbilja lepo za videti! Full screen ja fini dodatak, zatim autosave takođe, sve u svemu ima finih momenata... Naravno ovo sve možda ne znači previše desktop korisnicima osim ukoliko na batale miševe i pređu na Apple Magic trackpad, heh! ;)
 
Poslednja izmena:
Ja instalirah DP4 bez problema... Inače radi se o kompletnoj verziji Lava koja sadrži sve ono što se moglo videti na poslednjem Apple special event-u. Znači ima novi preview i variations i ostale zezalice…

valjda Versions ;D

sto se tica preview i stavljanje ikonica ispred foldera....omg kao da namerno hoce da se razlikuje od windowsa, iako je nelogicno :S

Stacks mi ne smeta, ne koristim safari ;p

a jel ima cut-paste za fajlove?

jesi primetio neko poboljsanje u vezi rada misa, jel radi bolje? kriva ubrzanja? poskakivanje kursora? koliko sam video na jednom blogu, trebalo bi da su poboljsali to.
 
Poslednja izmena od urednika:
Vlado, da li quick look (pregled file-ova preko space bara) moze da se pinuje, tj. da se "zakljuca" na jedan file ? .. Znam da je ovo bio veliki request za Lion, pa se pitam jesu li implementirali ?

Pozdrav :)
 
Nema cut/paste, sve je isto ko u SL-u...

Miš bolje radi, ali je problem akceleracija tako da sam bez obzira na ovo poboljšanje ipak stavio steermouse!

Što se tiče quick look opcije ja to pinovanje ne vidim gde bi moglo da bude, što znači da ga vrlo verovatno nema i neće ga ni biti...

Uostalom evo slika...
 

Prilozi

  • Screen-Shot-2011-06-09-at-2.33.jpg
    Screen-Shot-2011-06-09-at-2.33.jpg
    483.2 KB · Pregleda: 86
  • Screen-Shot-2011-06-09-at-7.16.jpg
    Screen-Shot-2011-06-09-at-7.16.jpg
    381.9 KB · Pregleda: 72
  • Screen-Shot-2011-06-09-at-7.23.jpg
    Screen-Shot-2011-06-09-at-7.23.jpg
    446.1 KB · Pregleda: 74
  • Screen-Shot-2011-06-09-at-7.15.jpg
    Screen-Shot-2011-06-09-at-7.15.jpg
    563.4 KB · Pregleda: 82
  • Screen-Shot-2011-06-09-at-7.33.jpg
    Screen-Shot-2011-06-09-at-7.33.jpg
    436 KB · Pregleda: 74
Kada poređaš po vrsti Files dolaze iznad Foldera zbog alfabeta, "i" ispred "o". Na primer, sada neki fajlovi završavaju iznad foldera zato što im ime tipa počinje sa slovom koje dolazi pre "f". Malo nelogično, ali eto. Možda, će to tako ostati u DP4, pa će biti izmenjeno, ali možda i ne.

Da li je QuickLook na screenshot-u broj 4?
 
Pa ti onda otvori dokument u aplikaciji za pregled tog dokumenta. :)
 
Hajde i ja da se zapljunem...

DP4 instaliran bez problema.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    217.2 KB · Pregleda: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 52
  • 3.jpg
    3.jpg
    121.3 KB · Pregleda: 50
  • 4.jpg
    4.jpg
    403.2 KB · Pregleda: 50
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno