Šta je novo?

Nove informacije o Mac OS X Lion 10.7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poslednja izmena od urednika:
Instalirao Lion i sve lepo radi ;o

pratio sam ovaj tutorijal: link

imao sam kp pri prvom bootu, ali posle drugog je sve islo kako treba, malo mi cudno sto pri instalaciji kad sam isao customize, nije bilo nista da se bira, samo prazna lista....
 
Mora da se prepakuje instalacija kao uostalom i za predhodne DP verzije. Instalirali smo ja i Nidža takođe i sve je iz prve odmah proradilo kako treba (a što i ne bi)...

Inače ima nekih sitnica koje nerviraju, tipa strelice za povećavanje/smanjivanje prozora, aranžranje foldera, pogledi i tome sl, a i čini mi se da je Launchpad još uvek pomalo bagovit (prso mi je jedared već do sada)!
 
Poslednja izmena:
da, odmah sam provalio nekoliko sitnih bagova, ipak ce 10.7.1 biti prava stvar :)

poboljsali su opengl performanse, u cinebenchu 20% bolji rezultat

edit: mission control mi se uopste ne svidja, nikad nisam ni koristio spaces....a prozori u mission controlu izgledaju jako zamuceno, vise nego sto je bilo u expose-u....
 
Poslednja izmena:
lista aplikacija koje rade u Lionu: link
 
Ma sve je to lepo, ali mi je Lav jako iritantan zbog određenih izmena u samom interfejsu pre svega, a onda i u načinu po kome sortira fajlove...

Znaš, možeš dirati mnogo toga u jednom sistemu i drastično izmeniti neke stvari, ali nemoj dirati sitnice (osim ako zbilja nemaš jako dobrar razlog) na koje su se ljudi navikli i koje godinama unazad postoje...

Sortiranje po vrsti, je totalno idjotski rešeno jer su sada folderi uvek iza svega ostalog, a one podele po horizotali sa onim mini cover flow pogledom su smaranje i totalno promašena investicija. Nefunkcionalno je i svakako nepraktično.

Mission control... all window pogled, koji je sada zamenjen sa ulaskom u mission control je takođe lošije rešen, jer su sada neki prozori grupisani i stoje iza pojedinih. To možda izgleda fensi uz onu ikonicu koju su zadenuli dole (iako je slika mutnjikava tu), ali je nepraktično. Svaki put moram da zastanem pre nego li nabodem prozor koji mi treba...

Resize prozora koji je rešen sada kao u windowsu je glupost... Mogli su i tu da ostave jedan mini trouglić dole desno, jer im ionako taj ćošak zadaje glavobolje koliko vidim, obzirom da nije pedantno zaobljen kao ostali (a verovatno neće ni moći da bude)... Šta više ona asimetrična varijanta koju je gurao DP1 gde je ovaj čošak ostao prvougaon je lepše i intersantnije izgledala te su je mogli iskoristiti da resize reše identično kao u SL-u...

Merge opcija duplira fajlove ukoliko u folderu ima istih. Čemu to pitam se...???

Ikonice u prozoru u panelu levo sa strane su jednobojne, što isto nije praktično rešenje. Plus što izgledaju lošije dizajnirane od ovih u SL-u... A sami prozori pomalo isprano zbog nedostatka crne boje za konture.

I da ne nabrajam dalje...

Naravno ima stvari i koje su bolje i kvalitetnije rešene, ali zbilja nemam nameru da o njima govorim ovde posle svega ovoga što sam ovde nabrojao...
 
Poslednja izmena:
u mission controlu se ne vide prozori koji su minimize :(
 
Naravno ima stvari i koje su bolje i kvalitetnije rešene, ali zbilja nemam nameru da o njima govorim ovde posle svega ovoga što sam ovde nabrojao...

A zasto se nikad ne desi da se nabroje dobre stvari a onda kazes ne mogu sad da pishem o loshim kad sam sve ovo nabrojao :d:d

Valjda ti je jasno da je nemoguce svakome ugoditi i smeshno je gledati sitnice kakve tebi odgovaraju kao negativnu stvar. Meni je mission control sto puta bolji od kombinacije exposea i spacesa, jer je sve mnogo preglednije i prozori se lakshe nalaze. U Exposeu posle odredjenog broja prozora, koji uopshte nije veliki, nemoguce je bilo shta naci bez trazenja, pa onda ispada lakshe da prebacujesh sa cmd+TAB.

Ono sto je bitno u Lionu je celokupni utisak i bolji nacin organizacije svega. Najveci problem u svakom sistemu je kako efikasno raditi u gomili otvorenih prozora/aplikacija i Lion je tu daleko ispred konkurencije, tako da mi trazenje nekih sitnih opcija koje ti se ne gadjaju sa onim kako si navikao stvarno deluje smeshno :)

I naravno sve ovo se vazi samo u sluchaju da imash multitouch input, bez njega je verovatno bolje vratiti se na Windows :)
 
A zasto se nikad ne desi da se nabroje dobre stvari a onda kazes ne mogu sad da pishem o loshim kad sam sve ovo nabrojao :d:d

Valjda ti je jasno da je nemoguce svakome ugoditi i smeshno je gledati sitnice kakve tebi odgovaraju kao negativnu stvar. Meni je mission control sto puta bolji od kombinacije exposea i spacesa, jer je sve mnogo preglednije i prozori se lakshe nalaze. U Exposeu posle odredjenog broja prozora, koji uopshte nije veliki, nemoguce je bilo shta naci bez trazenja, pa onda ispada lakshe da prebacujesh sa cmd+TAB.

Ono sto je bitno u Lionu je celokupni utisak i bolji nacin organizacije svega. Najveci problem u svakom sistemu je kako efikasno raditi u gomili otvorenih prozora/aplikacija i Lion je tu daleko ispred konkurencije, tako da mi trazenje nekih sitnih opcija koje ti se ne gadjaju sa onim kako si navikao stvarno deluje smeshno :)

I naravno sve ovo se vazi samo u sluchaju da imash multitouch input, bez njega je verovatno bolje vratiti se na Windows :)


Windows 7 nema konkurenciju sto se tice windows menadzmenta, alt + tab koji radi kako treba + taskbar koji je daleko ispred docka u osx....
 
Poslednja izmena:
desni click i dodatne funkcije na docku u OSX ne rade ako aplikacija nije ukljucena
u mission controllu ne mozes da vidis aplikacije koju su minimizovane ili sakrivene
full screen aplikacije u mission controll= ne kapiram ovo...mozda za neki manji display..ali na 22-24 incha...totalni fail...

....

Windows 7 taskbar + alt TAB FTW! jednostavno i najefikasnije, bar za mene :p
 
Pa ima više korisnika mobilnih računara od stonih, ako ste gledali prezentaciju oko 73% koristi Apple laptopove stoga sve promene idu u korist mobilnosti i kombinaciji malih dijagonala sa multitač kontrolama na trakpedu. Od kada koristim MBP zaboravio sam na miša. 4 prsta na dole, eto ih programi/expose, 4 prsta levo ili desno, eto CMD+TAB. Ne bavim se vrstom posla koja zahteva preciznu akceleraciju krive kursora, 22" ekran i ostalih stalno nabrajanih problema. Pošto intezivno koristim i iPad novi "gestures" mogu samo da poboljšalju moje kontrole i brzinu operacija na novom OS X. Ali videćemo, ne verujem dok ne dodirnem :)

Samo verovatno ti korisnici (73%) nisu ovde na forumu a vlasnici iMac i Hackintosha (koji koriste miševe) se uglavnom javljaju kao ugroženi ovim promenama što je i normalno.
 
Pa ima više korisnika mobilnih računara od stonih, ako ste gledali prezentaciju oko 73% koristi Apple laptopove stoga sve promene idu u korist mobilnosti i kombinaciji malih dijagonala sa multitač kontrolama na trakpedu. Od kada koristim MBP zaboravio sam na miša. 4 prsta na dole, eto ih programi/expose, 4 prsta levo ili desno, eto CMD+TAB. Ne bavim se vrstom posla koja zahteva preciznu akceleraciju krive kursora, 22" ekran i ostalih stalno nabrajanih problema. Pošto intezivno koristim i iPad novi "gestures" mogu samo da poboljšalju moje kontrole i brzinu operacija na novom OS X. Ali videćemo, ne verujem dok ne dodirnem :)

Samo verovatno ti korisnici (73%) nisu ovde na forumu a vlasnici iMac i Hackintosha (koji koriste miševe) se uglavnom javljaju kao ugroženi ovim promenama što je i normalno.

vise korisnika mobilnih racunara(laptop? 73%? apple) - netacno :)

ajde ovako...imas 5-6% OSX korisnika uopste..bilo desktop ili mobilnih racunara....a 92% windows...da li vidis u kom smeru ide ovo.... :p
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da Magic Trackpad radi normalno na PCu sa OSX-om?
 


vise korisnika mobilnih racunara(laptop? 73%? apple) - netacno :)

ajde ovako...imas 5-6% OSX korisnika uopste..bilo desktop ili mobilnih racunara....a 92% windows...da li vidis u kom smeru ide ovo.... :p
ti izgleda nisi bas dobar sa procentima. Onih 73 % se odnosi na Macove, znaci 73 % od svih prodatih macova su macbook-ovi. Nadam se da je sada jasnije.
I kao sto je neko rekao, naravno da ce ljudi koji koriste Lion na Hackintoshu biti nezadovoljni svim promenama. I sto pokazuje ne samo softversku appleovu nadmoc kao do sada, vec hardver+softver nadmoc.
 
nije problem u proentima ;p nego sam mislio da prica o racunarima uopste...ako je samo apple rec. onda je 73%. jer Mac pro retko ko moze da priusti
 
ti izgleda nisi bas dobar sa procentima. Onih 73 % se odnosi na Macove, znaci 73 % od svih prodatih macova su macbook-ovi. Nadam se da je sada jasnije.
I kao sto je neko rekao, naravno da ce ljudi koji koriste Lion na Hackintoshu biti nezadovoljni svim promenama. I sto pokazuje ne samo softversku appleovu nadmoc kao do sada, vec hardver+softver nadmoc.

Baš tako, hvala, ovde pričamo o Apple OS namenjenom Apple računarima i procentu koji se pojavio u keynote na WDCC. Mada je taj odnos i generalno toliki u korist laptopova što govori da se težišta promena kreću ka mobilnim korisnicima i uređajima. Kod Apple je to izraženo kolaboraciji servisa svih mobilnih uređaja, izraženo traženju zajedničkih funkcija i kolaboraciji OS X i iOS.
 
Poslednja izmena:
Baš tako, hvala, ovde pričamo o Apple OS namenjenom Apple računarima i procentu koji se pojavio u keynote na WDCC. Mada je taj odnos i generalno toliki u korist laptopova što govori da se težišta promena kreću ka mobilnim korisnicima i uređajima. Kod Apple je to izraženo kolaboraciji servisa svih mobilnih uređaja, izraženo traženju zajedničkih funkcija i kolaboraciji OS X i iOS.

Sve je to u redu, jer evidentno je da su prenosni uređaji uzeli maha i to se sada odražava i na OS X kao platformu. Dakle što se mene tiče taj deo je ok, i tu nemam nikakvu zamerku! Samo ja ne vidim i dalje potrebu da se recimo zameni način po kome se sortiraju folderi, a da budem iskren nisam siguran da bih koristio ni onaj horizonralni scroll (aka.mini cover flow) koji se dobija kada sortiraš u grupi po tipu, sve i da imam trackpad...

I aj da se ne lažemo... Ima stvari koje su lošije urađene, pa sad dal ima više mobilnih korisnika ili ovih drugih tek ne bitno je, jer neka od ovih rešenja po nekom mom skromnom mišenju neće biti od veće koristi ni jednima ni drugima! I da se razumemo, ovde govorim o odrađenim elementima OS-a, a ne o sklopu hardver-software!

Tu priču o Mac user expiriance-u bih ostavio po strani gledano iz ugla prosečnog desktop korisnika, jer je u ovom slučaju sasvim sve jedno dal neko vozi Mac ili Hack! ,)
 

Neka bude dupli epic facepalm...

Treba biti realan i objektivan. Ja koristim Windows, nemam Mac, ni hackintosh, uskoro ću MBP 17 da uzmem. Čak i kao dugogodišnji windows user, ne mogu da nadjem jednu jedinu stvar koju windows ima kao prednost nad OSX-om, a sad kada pogledam kako radi Mission Control ceo windows mi deluje kao smeće. Alt+tab možeš da baciš u djubre pored ovoga na OSXu...
 
Poslednja izmena:
Neka bude dupli epic facepalm...

Treba biti realan i objektivan. Ja koristim Windows, nemam Mac, ni hackintosh, uskoro ću MBP 17 da uzmem. Čak i kao dugogodišnji windows user, ne mogu da nadjem jednu jedinu stvar koju windows ima kao prednost nad OSX-om, a sad kada pogledam kako radi Mission Control ceo windows mi deluje kao smeće. Alt+tab možeš da baciš u djubre pored ovoga na OSXu...

facepalm ali nisi ni koristio Lion? e blago meni....

eye candy efekat ftw :)
 
cekaj - folderi su UVEK iza svega ostalog - ili samo kad sortiras po vrsti?

Folderi su uvek iza kada sortiraš po vrsti... Kada sortiraš po imenu onda je sve izmuljano, što je i logično jer ređa po abecedi a ne po tipu...

Moš misliti na šta liči prozor koji si sortirao po tipu i u kome imaš mnogo toga (a od svega pomalo) i negde skroooooz dole na kraju konačno stigneš do onoga što ti treba a što se zove sledeći folder u koji treba da uđeš! :smoke:
 
Versions na mojoj NTFS particiji ne radi(Tuxera instalirana)

MpMrC.png
 
Očigledno nije zamišljeno da radi na NTFS-u...
 
ништа ја тебе пријатељу не разумем... па шта је ту другачије у односу на леопарда? мислим - кад сортираш по типу... онда... је тип - фолдер - негде при крају? и сад је тако. чак није НА крају - него при - таман да те мало исцима
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno