Šta je novo?

Nove informacije o Mac OS X Lion 10.7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A sta treba da bude i zasto? :)
 
Poslednja izmena:
A mene zanima recimo pomoću kojih trikova je Cartri prepravio BIOS za tu tvoju ploču tako da ti taj ALC888 radi još uvek... eh? :trust: Baš bi voleo da vidim taj fix pa da ga ako je to moguće naguram u svoj DSDT i rešim problem zvuka jednom za sva vremena...

I još nešto, ogromna većina nas koji smo poterali Lava imamo jedan iritantan problem koji evo ima već neko vreme pokušavamo da rešimo i uspeli smo ali ne putem DSDT-a što znači da nije (aj da tako kažem žargonski) "neat solution". Naime problem je tzv. AppleRTC.kext koji za Lava ide u 1.4 verziji, ali i koji je prilično problematičan u smislu da ima gadnu naviku da resetuje BIOS i to samo u varijanti kada se uspava računar, pa se potom probudi i onda restartuje. Nakon restarta dolazi do tzv. CMOS reseta, i onda moramo ispočetka da podesimo BIOS. Rešenje postoji ali nije neat... Može da se odradi rollback na 1.3 verziju koju gura SL ili da se ovaj originalni zameni modifikovanim!

E mene sad zanimda napr. da li ti dooyo imaš ovaj problem pošto guraš taj Cartri BIOS!?
 
Poslednja izmena:
ALC888 još uvek radi, ali nisam u boljoj situaciji nego ostali. Catri BIOS jedino omogućava da zvuk radi bez HDAenabler-a uz AppleHDA.kexy od 10.6.3. Tako da to razvlačim od tada, a na Lion-u mi na taj način radi sve bez greške.

Pošto za Catri BIOS treba modifikovani Chameleon koji čita direktno iz BIOS-a ono što normalno čita iz DSDT-a, ja sam morao da se poslužim "običnim" Chameleon-om za Lion. Catri ćuti, a ja nemam pojma kako da ovaj prepravim da mi sve lepo čita iz BIOS-a. Nekim čudom sistem radi OK ovako. Restart i Shut Down rade bez problema ali Sleep ne.

Kako si ti rešio Sleep? Preko DSDT-a ili preko SleepEnabler-a?

Ako je preko SleepEnabler, okači ga ovde da isprobam da li se resetuje.
 
ALC888 još uvek radi, ali nisam u boljoj situaciji nego ostali. Catri BIOS jedino omogućava da zvuk radi bez HDAenabler-a uz AppleHDA.kexy od 10.6.3. Tako da to razvlačim od tada, a na Lion-u mi na taj način radi sve bez greške.

Pošto za Catri BIOS treba modifikovani Chameleon koji čita direktno iz BIOS-a ono što normalno čita iz DSDT-a, ja sam morao da se poslužim "običnim" Chameleon-om za Lion. Catri ćuti, a ja nemam pojma kako da ovaj prepravim da mi sve lepo čita iz BIOS-a. Nekim čudom sistem radi OK ovako. Restart i Shut Down rade bez problema ali Sleep ne.

Kako si ti rešio Sleep? Preko DSDT-a ili preko SleepEnabler-a?

Ako je preko SleepEnabler, okači ga ovde da isprobam da li se resetuje.

Meni je za sleep trebalo jako puno vremena dok nisam takoreći slučajno uspeo da ga odradim kako treba i to naravno putem DSDT-a. A što je najsmešnije ispalo je na kraju da je cela ova stvar barem u mom slučaju bila više nego jednostavna... Posao mi je završio Koalala DSDT editor koji je cenim vrlo verovatno i najbolje rešenje za sam početak tj. za izradu najosnovnijeg seta prepravki. Posle naravno ide EvoDSDTeditor za fino štelovanje da tako kažem...

Što se tvog slučaja tiče, ja zbilja ne vidim šta te sprečava da izradiš DSDT na taj Cartri BIOS koji si već nabacio ukoliko imaš problem sa bootloaderima... Ja sam prvo mislio da za taj Cartri BIOS ne treba nikakav poseban bootloader, već da je to ugrađeno u isti, ali pošto to nije tako (očigledno) onda mislim da ima logike da pokušaš ovo što sam ti predložio... Očigledno da Cartri nije to završio sve skupa do kraja a moguće je i da ti taj BIOS neće igrati u budućnosti previše jer Apple stalno mulja neke kextove pa se samim time neke stvari menjaju s vremenom...

Drugo, beše za taj BIOS možeš da se poslužiš odrednicom DSDT=cartri, koju opet možeš da opališ kao boot flag! Jesi li probao to u kombinaciji sa nekim novijim Chameleonom?
 
Poslednja izmena:
Evo upravo sam probao preko DSDT-a i resetuje BIOS posle Sleep-a.

Sačekaću još malo da vidim šta će biti sa Lion-om do kraja, a do tada mi je ovo trenutno rešenje za SL savršeno.

DSDT=Catri je komanda da pre brisanja DSDT-a proveriš kako se sistem ponaša kada čita direktno iz BIOS-a. Po default-u je modifikovani Chameleom tražio i učitavao DSDT ako ga ima u Extra folderu, a ako ga nema onda "vuče" iz BIOS-a. Tako da je i DSDT=catri komanda rezervisana samo za modifikovanu verziju Chameleona.

Kada dođe vreme za Lion i ako Catri bude ćutao kao i sada, onda se vraćam zvaničnom BIOS-u i DSDT-u.
 
OK. Hvala za info... A što se tiče Lava, nema žurbe... Premda verujem da će sve ove sitne anomalije bii veoma brzo otklonjene i ispeglane...

Inače tema koja se bavi ovom problematikom se nalazi ovde (InsanelyMac / CMOS Resets After Sleep) pa ako neko želi da se uključi u celu stvar i pripomogne dobrodošao je...
 
AppleRTC.kext sa 10.6.7 rešava CMOS Reset problem i kod mene. Ali kao što ti kažeš nije "neat solution"
 
AppleRTC.kext sa 10.6.7 rešava CMOS Reset problem i kod mene. Ali kao što ti kažeš nije "neat solution"

Pa da nije, a ova okrpljena 1.4-ka iz Lava, radi ali sa njom 99% ljudi nema propisan auto-sleep...

Ko što rekoh, traženje rešenja za ovaj problem je tek počelo, do sada sam ja sa još svega nekoliko likova pokušavao da rešim problem, za šta sam čak u jednom momentu i pomislio da sam našao rešenje, ali ispalo na kraju da sam se malo prešao...

No bez obzira na ovo evo jedne lepe vesti:

VOLTRON projekat
 
Šta je savet? Apgrejdovati SL na Lion, ili narezati po instrukcijama Lion disk pa čista instalacija? Jel se nešto dobija više čistom instalacijom?
Znam šta se gubi, sati i sati (skoro dani) potrebni za bekap pa za ristor, pa instaliranje pa podešavanje aplikacija... (jedino ako ima brži način i potpuno automatizovan)
 
Imam instaliran Lion na eksternom hard disku i radi glatko. Problem mi je sto sada setam izmedju Liona i SLa u zavisnosti od toga da li treba samo da sufrujem, syncujem sa iTunes-om ili otvorim neki program. I sad sam mislio da apgrejdujem SL na Lion. Ali ne znam kako se uopste moze apgrejdovati i kako ce se onda ova beta ponasati kad budem kupio zvanican Lion, da li ce se instalirati bez problema, kao i sa SLa.
Da li se moze apgrejdovati samo tako sto odaberem Macintosh HD za sistemsku particiju za Lion kad pokrenem instalaciju?
 
Šta je savet? Apgrejdovati SL na Lion, ili narezati po instrukcijama Lion disk pa čista instalacija? Jel se nešto dobija više čistom instalacijom?
Znam šta se gubi, sati i sati (skoro dani) potrebni za bekap pa za ristor, pa instaliranje pa podešavanje aplikacija... (jedino ako ima brži način i potpuno automatizovan)

Bojim se da su to pitanja na koja niko živ u ovom momentu nema validan odgovor! Treba sačekati prvo Lion-a pa ćemo onda videti šta je bolje...

Da li se moze apgrejdovati samo tako sto odaberem Macintosh HD za sistemsku particiju za Lion kad pokrenem instalaciju?

Što se tiče načina koji si pomenuo to nisam probao tako da to ne bih znao šta i kako... Ali da sam na tvom mestu ne bih se usudio da nadogradim SL sa nekim beta Lionom, jer recimo ova poslednja beta koliko sam mogao da primetim traži clean install... Tako možda to može da ti napravi problem kasnije kada izađe finalna verzija. Bolje sačekaj... ionako samo što nije! ;)
 
Poslednja izmena:
Uppsss! :D

Pa u pravu si, malo smo se zavozili... :-devil-:

Ništa, ja se evo povlačim odavde pošto sam ionako već manje više pročešljao sve što me interesuje u vezi 10.7-ce... ;)
 
"Loading Applications..." i tako od juče. Znači Launchpad se nešto zaglupeo...

Jel imao neko sličan problem?
 

Prilozi

  • Screen Shot 2011-06-12 at 12.58.19 PM.jpg
    Screen Shot 2011-06-12 at 12.58.19 PM.jpg
    99 KB · Pregleda: 64
Laucnhpad je inače do sada bio najslabije rešen deo sa preterano mnogo bagova.

I kod mene se zaglupavio, ali u smislu da kada sortiram aplikacije i recimo grupišem ih u foldere, nakon restarta se sve restartuje i vrati na deafult. Drugim rečima na prvom ekranu daje osnovni set aplikacija koji je stajao tu onako kako je bilo u momentu kada je podignut Lav, a na drugom screenu desno mi nabaci sve ostalo i to bez predhodno napravljenih grupa.

Kažem grupa namerno, jer ovo što imamo tu su reko bih pre grupe nego pravi folderi, obzirom da po folderima potpuno drugačije mogu da stoje aplikacije u odnosu na Launchpad. Dobro je što su sada ugradili da možeš klikom miša da skroluješ levo-desno... Čini mi se da to nije moglo ranije... Suštinski gledano, sa malo bolje osmišljenom podrškom za miša, Launchpad će imati tačno ono što sam govorio da nedostaje u Stacks varijanti, a to je presvega ovo grupisanje sličnih aplikacija...

U suštini ispašće solidno koristan na kraju, bez obzira na to što mi i dalje malo kičerajski izgleda sa svim tim ikonicama preko celog ekrana!!!
 
Poslednja izmena:

Ali čemu taj naklon... Dooyo kome je inače taj komentar bio upućen je lepo objasnio neke manjkavosti izbacivanja novog operativnog sistema na način na koji je to Apple izabrao da napravi! Osim toga čovek je rekao i da želi uredno da to sve plati, bez obzira na to što on nema Macintosh već Hackintosh, prema tome ja mogu samo da dam naklon njemu i svima onima koji nemaju Meka, a eto recimo imaju nameru da kupe original Lava ili su čak ranije kupili originalni SL DVD...

A takvih inače ima (naročito u inostranstvu) verujem sasvim solidan broj! ;)

Jer suštinski gledano, ukoliko Lav bude mogao da se podigne direktno iz SL-a kao upgrade, a isti kupi za tričavih 29$ putem interneta, šta misliš ko će najviše profitirati od toga?

BTW, imaš pravo samo jednom da pogađaš!!! :D
 
Poslednja izmena:
Koliko je veliki taj update? DVD size? Ako jeste smorno je da se update-uju 3 ili 4 masine (za one koji imaju toliko ofc :) ).
 
3.72 GB je ovaj posledji Lion DP4... A reci ga da će toliko da bude i grand finale (koji MB više manje)!
 
Koliko je veliki taj update? DVD size? Ako jeste smorno je da se update-uju 3 ili 4 masine (za one koji imaju toliko ofc :) ).

Ne mora, može lako da se napravi butabilni disk.

Inače, džaba je borba - MAS je budući primarni način distribucije softvera, tako da žalopojke i argumenti da je drugačije bolje ne vrede. Nego se lepo opskrbite na vreme nekom Florida adresom i postanite drugari sa qvoucher.rs servisom. ;)
 
Kad izađe Lav a kao što rekoste samo što nije i kad ga svučemo sa AppStore (barem ja hoće) neću propasti za 30$ šta uraditi pre instalacije, da li trebam bekapovati brdo gigabajta filmova i muzike ili je dovoljno odraditi Time Machine što ja i radim redovno. Pitanje je da li će instalacija Lava bito format svega pa instalacija ili će biti preinstal preko SL-a tj. upgrade SL-a(što bi bilo bolje). Jal neko zna kako će biti ili kako je to dosad bilo sa L na SL sa Tigra na L isl..
 
Poslednja izmena:
Pa valjda normalno kao i do sada sa 10.4 na 10.5 pa na 10.6. Samo što će instalacija Lion-a kada se pokrene iz SL-a prvo napraviti jednu particiju od nekoliko GB na kraju harda (ili možda uz sistemsku particiju) gde će staviti instalaciju (moguće da u inicijalnom download-u nije cela instalacija nego će se nešto skidati sa interneta direktno na tu novu particiju). Posle restarta diže se instalacija odatle i ide isto kao i ranije (biraš da li oćeš upgrade ili format pa čistu instalaciju).
 
Čini mi se da je format lepše rešenje, ali me interesuje da li su bekap0vi sa TM dovoljni ili da radim neki poseban bekap.
 
Ako nisi 100% siguran u TimeMachine onda možeš da migriraš Maca, tako što ćeš bekapovati sve na externi HDD, pa nakon toga vratiti.
 
Ne mora, može lako da se napravi butabilni disk.

Inače, džaba je borba - MAS je budući primarni način distribucije softvera, tako da žalopojke i argumenti da je drugačije bolje ne vrede. Nego se lepo opskrbite na vreme nekom Florida adresom i postanite drugari sa qvoucher.rs servisom. ;)

Znam da update u stvari svuce dmg disk, to je sada, a kako ce na kraju da bude ostaje da se vidi :) Mislim, vec tolike godine *nixi skacu sa verzije na veriju i bez toga.

Sto qvoucher, sto adresa u Floridi, kad moze i obicna virtuon karica i adresa u Cro napr? :)
 
Sto qvoucher, sto adresa u Floridi, kad moze i obicna virtuon karica i adresa u Cro napr? :)

Onda si prijavljen na hrvatski Apple Store? Pretpostavljam da su cene i ponuda u US znatno bolji. Doduše, za aplikacije i nije toliko bitno, ali ja pazarim i pesme i knjige i možda nekad i video...
 
Pa valjda je tako. Do duse ja sam skidao i placao samo aplikacije. Sto se cena tice, ono sto kosta dolar (recimo Angry Birds, Asphalt) lepo se 'iskalira' u evro pa su mi skidali po 0.6 evra (ili koji je vec kurs bio, definitivno nije bilo 1 dolar -> 1 evro).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno