Šta je novo?

Nove informacije o Mac OS X Lion 10.7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vistom :d (Ustvari Vista/Slackware dual boot)

U to vreme mi je trebao najlatanji i najlaksi 15" laptop koji moze da izdrzi solidnu dozu akanja, svakodnevnog vucaranja, padanja, solidna tastatura (back light je isto bio ogroman plus), solidan mat ekran... MBP se sam nametnuo kao resenje, nisam mnogo razmisljao o OSu...

Za finder se slazem da mi mogao biti bolje, mada ne bih voleo ni da bude natrpan gomilom gluposti.
 
A jel ima neki OS gde su stvari po ovom pitanju kako tebi odgovara (ozbiljno pitam)? Koliko znam u Windows Exploreru je ista situacija kao i Finder-u. Da nisu u Linuxu (Nautilus, Konqueror) folderi uvek na vrhu, kada se sortira po tipu?
 
Znam ali hcou da bude sistemski po defaultu i da se to postuje u svim aplikacijama.
Well, you cant have them all. :)

A jel ima neki OS gde su stvari po ovom pitanju kako tebi odgovara (ozbiljno pitam)? Koliko znam u Windows Exploreru je ista situacija kao i Finder-u. Da nisu u Linuxu (Nautilus, Konqueror) folderi uvek na vrhu, kada se sortira po tipu?

Windows Explorer sortira uvek foldere na vrhu pa onda fajlove, i to sve prema alfabetu opadajuće.
 
Jedno mozda glupo pitanje:
Sa kojim to fajlovima toliko koristite file managere?
Muzika u iTunesu, slike u iPhotou, pdf-ovi u Papersu (ima i drugih, meni ovaj najvise odgovara), office dokumenta uglavnom kroz recent i QuickSilver, aplikacije kroz QuickSilver... Bas retko uopste pokrecem Finder (a po 10h dnevno sam za OS X-om)
 
retko pokreces finder ?O_O jesi siguran da si u OSX-u ? :p
 
Aj ovako: retko kad uopste otvaram Finder prozor (bilo koji prozor)... sadrzaj nekog direktorijuma itd. Jedino kad hocu nesto sa flash-a da kopiram.
 
Imam više HDDova i particija, tako da mi je Finder u upotrebi svakodnevno, barem za neku sitnicu. Na MacOS lako možeš da dođeš u situaciju da fajlove snimaš samo na jedno mesto i posle od toga napraviš papazjaniju. Tu je uvek spotlight, ali kada znam de sam ga snimio/ubacio mirna Banat & Bačka. :)
 
Ja sam ono što mi treba rešio sa TotalFinder-om (legalno sam kupio aplikaciju).
http://totalfinder.binaryage.com/
Dodaje tabove u Finder-u i to je ono što mi je trebalo, ostalo mi je sve potaman.
A ko hoće da Finder po defaultu bude kao Explorer neka koristi Explorer, ne vidim u čemu je problem, Finder je file manager drugog OS-a i ljudi koji su ga pravili nisu hteli da po defaultu izgleda kao drugi file manager, ali su ostavili mogućnost da se to i uradi, što je sasvim ok.
 
@sirNemanjapro
Si probao DevonThink office?
Kapiram problem sa papazijanijom, ali ako mozes sve da nadjes kroz QuckSilver ili spotlight sto bi te bilo briga gde je sta (osim zbog bacupova, ali to jednom namestis da gadja sve gde moze da se nadje nesto potrebno za backup).
Ja sam se preporodio kako ne zamaram mozak sa tim gde mi je sta.

Sad mozda ja imam dosta uzak i specijalizovan use-case u svakodnevnom radu u odnosu na prosecnog korisnika, pa mogu ovako, ili sam se veoma iSimilova... Zato i pitam, za sta je toliko bitno kontrolositai gde je sta i kopati po diskovima...
 
@sirNemanjapro
Si probao DevonThink office?
Kapiram problem sa papazijanijom, ali ako mozes sve da nadjes kroz QuckSilver ili spotlight sto bi te bilo briga gde je sta (osim zbog bacupova, ali to jednom namestis da gadja sve gde moze da se nadje nesto potrebno za backup).
Ja sam se preporodio kako ne zamaram mozak sa tim gde mi je sta.

Sad mozda ja imam dosta uzak i specijalizovan use-case u svakodnevnom radu u odnosu na prosecnog korisnika, pa mogu ovako, ili sam se veoma iSimilova... Zato i pitam, za sta je toliko bitno kontrolositai gde je sta i kopati po diskovima...

Volim da mi folderi i fajlovi budu tamo gde sam ih ostavio. :)

Nisam probao "DevonThink office" sada ću da izguglam.
 
Ja ipak imam utisak na osnovu svega viđenog do sada, da ćemo još malo pričkati na tzv. grand finale!
 
OSX Lion ce ici preko app store-a....koja glupost ! kako uraditi clean install ? znaci moras prvo da instlairas Snow leopard(da ga kupis ako imas neki stariji) i onda da ides na Lion......pa WTF?
 
Plus sandboxing... uskoro necu moci da instaliram aplikaciju ako nije iz AppStore-a i moracemo da radimo JB. Uzas...
Iskren da budem ocekivao sam nekako vise od Liona.
 
Poslednja izmena:
Držim se ja 10.6.7, preskočiću "lava".
 
Preskocicete malo morgen kada ce za 6m 90% aplikacija da trazi Lava.
 
Mada, pravo da ti kažem, ako omoguće da se gomila tih "novina"(za mene iPad/tablet gluposti) isključi, onda bih i uradio upgrade...

Teško... Te gluposti su glavna stvar u Lavu! Hmm... da budem iskren, nije mi još uvek najjasnije šta Apple želi da postigne sa svim tim glupostima naguranim ovde u OS X. Da Apple pravi samo notebook/pad/pod uređaje, bilo bi sve kristalno jasno, ali pošto to nije slučaj, onda zbilja ne vidim neku dublju poentu! Mislim, od kakvog značaja mogu da budu ove hibridne zezalice nagurane u OS na jednom iMac-u ili Power Mac-u??? Osim, naravno ukoliko Apple ne izbaci neku super novu i inovatinu tastaturu ili neku podlogu ili tako nešto koja u potpunosti menja način dosadašnjeg manevrisanja pa da onda sve to skupa bude na neki način zaokruženo!

Ovako kako je sada, zbilja izgleda malo glupo... Imaš dok, staks u njemu i onda još pridodan ovaj fullscreen pogled sa ikonicama (koji izgleda taman ko 5 točak). Još malo i imaćemo vašar, od svega po malo a ništa zaokruženo i dorečeno!

Ne znam, možda grešim ili mi je možda neka krupnija slika izmakla u dosadašnjem pregledu Lava, ali jedno je sigurno... što se mene tiče (za razliku od iPada) nema ničeg magičnog u ovom fullscreen pogledu i ostalim pridodatim zezalicama koje su u Lavu napucane!
 
Poslednja izmena:
Milslim da lagano u zapecak guraju desktop masine i okrecu se trzistu tableta i mobilnih uredjaja, ionako im to donosi najvecu zaradu. :(
 
Teško... Te gluposti su glavna stvar u Lavu! Hmm... da budem iskren, nije mi još uvek najjasnije šta Apple želi da postigne sa svim tim glupostima naguranim ovde u OS X. Da Apple pravi samo notebook/pad/pod uređaje, bilo bi sve kristalno jasno, ali pošto to nije slučaj, onda zbilja ne vidim neku dublju poentu! Mislim, od kakvog značaja mogu da budu ove hibridne zezalice nagurane u OS na jednom iMac-u ili Power Mac-u??? Osim, naravno ukoliko Apple ne izbaci neku super novu i inovatinu tastaturu ili neku podlogu ili tako nešto koja u potpunosti menja način dosadašnjeg manevrisanja pa da onda sve to skupa bude na neki način zaokruženo!

Kapiram da je u pitanju veća upotreba trackpad-a, manja upotreba konvecionalnog miša.... ili ti, ponovno zatvaranje apple sistema. Mada pazi, ti sada uključuješ i Expose i Spaces, nisu uključeni po default-u, a to su realno fantastične opcije, možda i ja malo preterujem, ali sam itekako se navikao na iste na linux sistemima.


Ovako kako je sada, zbilja izgleda malo glupo... Imaš dok, staks u njemu i onda još pridodan ovaj fullscreen pogled sa ikonicama (koji izgleda taman ko 5 točak). Još malo i imaćemo vašar, od svega po malo a ništa zaokruženo i dorečeno!

Ne znam, možda grešim ili mi je možda neka krupnija slika izmakla u dosadašnjem pregledu Lava, ali jedno je sigurno... što se mene tiče (za razliku od iPada) nema ničeg magičnog u ovom fullscreen pogledu i ostalim pridodatim zezalicama koje su u Lavu napucane!

Apple točak: http://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA :d



EDIT:
Sad sam čitao na sajtu macrumors, tačan spisak najvećih promena u 10.7, možete ovde pročitati.
Deo koji ja kapiram i koji mi se, čak i sviđa, su prve 3 opcije... bukvalno postojeće unapređeno. Sve ostalo mi je... nepotrebno.
 
Poslednja izmena:
Meni se svidjaju te gestures jedino sto sada mora da se ima Magic Trackpad
 
Milslim da lagano u zapecak guraju desktop masine i okrecu se trzistu tableta i mobilnih uredjaja, ionako im to donosi najvecu zaradu. :(
Baš to. Olakšati život MB Pro/Air korisnika a pogotovu onih koji paralelno koriste i iPad (ili iPhone) i integrišu sadržaj i aplikacije radi paralelnog korišćenja. Akcenat je na mobilne korisnike koji iz godine u godinu povećavaju market šer na tržištu (Američkom tržištu, naravno). Takav je trend.
 
Odgledao sam baš noćas prvi deo ovog poslednjeg Apple special event-a, a koji je posvećen Lavu...

Pa ok, ima zanimljivih sitnica (bukvalno) koje su ovde nagurali kao naprimer što je versions... Premda mi nije baš najjasnije koliko će ovaj dodatak tražiti ekstra prostora na HDD-u, drugo... definitivno je akcenat bačen na notebook računare (čak je i prezentacija išla sa Air-a), kao 250 novih zezalica i tako to... Pa ne znam, sačekaću da mi se malo slegnu utisci pa ćemo videti... Inače cena je zbilja fensi za Lava! Sad jes da nema diska, ali koliko sam video skida se image, pa ko voli nek izvoli i nareže onoliko komada koliko mu drago...
 
Poslednja izmena:
Možeš da ga instaliraš, sasvim regularno, na 5 računara... tako sam barem pročitao negde.
Spor mi dan na poslu, pa sam malo čeprkao po netu u vezi svega toga i generalno je identičan zaključak... ovo je u najvećoj meri pravljeno za Macbook serije a ne za desktop. Laptopovi su, generalni trend, sve moćniji i sposobniji, autonomija sve duža i polako ali sigurno apple pokušava da nas sve navuče na neki od njihovih laptop rešenja.

Ubediše me! U to ime, uzeću Macbook Pro 17!!! :d
 
Od Multi-Touch Gestures, Full-Screen Apps & Launchpad če da profitiraju 13" i 15" korisnici.

Mission Control ja ne vidim nikakav smisao ovoga... Meni je to (kao što neko reče) peti točak.

Resume, Auto Save, Versions i AirDrop i Mail su praktično jedine novine koje će meni možda da znače.

Ako bude mogao Lion da se instalira na Hackintosh, daću 29$ za njega, ali tek kada me nateraju na to. Tek kada neki program bez koga ne mogu, bude tražio 10.7

Lion Server za 49.99$ je za svaku pohvalu.

Iskreno se nadam da Install DVD ne umire. Nema šanse da neće postojati drugi način instalacije od predstavljenog. Jednostavno šta ako mi rikne HDD ili kupim SSD? Moraću da nosim npr. MacBook kod njih da mi oni instaliraju? Možda će morati da se kupi Snow Leopard i onda da se svlači 4GB sa neta, naravno i da se plati i jedan i drugi.
 
@dooyo, pa oni se vode pretpostavkom da si ti kupio Apple PC, samim tim, dobio si instalacioni DVD uz isti. ;)
 
Znači nemaš Mac računar, nemaš plaćen Snow Leopard, ali ga koristiš i još se drndaš što pokušavaju da ukinu to da možeš da ih prevariš i za Lyon. Das fantastišen :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno