Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam sobu 9-10m2 (~3x3m) i uglavnom gledam TV sa +2m udaljenosti.

Trenutno imam klasičan TV od 54cm i dovoljno mi je veliki za sobu tako da stičem utisak da bi 19" widescreen imao sličnu veličinu ekrana ili grešim?

Zanimaju me jeftinije varijante.

Hvala unapred :D
 
19 inch = 48.26 centimeters
A, uz to površina widescreen ekrana je manja od klasičnog 4.3 (ili 5:4) ekrana iste dijagonale.
Ja gledam 37" LCD (FullHD) sa 2 - 2,3 metra i taman mi je :D
 
Poslednja izmena:
Kako je povrsina manja? Bas sam wide prikaz je veci na wide ekranu nego li na kockastom. Ja sa 2-2.3m gledam plazmu 42" tako da ispod 37" ne idi a ako ti odgovara mozes i veci.
 
Tacno tako, na wide ekranima wide materijali (dvd, divx itd) imaju vecu povrsinu ali je zato povrsina prikaza u 4:3 formatu (TV) kod 19" daleko manja nego na klasicnom 21"CRT-u.
U principu za crt ekran od 21" wide ekvivalent je ~27" jer se tada ne smanjuje bitno velicina sadrzaja u 4:3.
Sve ovo vazi ukoliko se postuje originalni aspekt materijala koji se gleda, a ukoliko wladymeer moze da gleda TV kanale u 16:9 ili nekom od zoom formata onda mu i neki 22"+ moze biti sasvim odgovarajuci.
 
Poslednja izmena:
Prosta računica:
Widescreen ekran dijagonale 19" bi bio ~ 40,7 X 25,4 = 1033,78 cm2
Ekran starog CRT TV-a dijagonale 19" ~ 38,4 X 28,8 = 1105,9 cm2

Primer 19" TV (pogledaj dimenzije):
http://www.samsung.com/ca/consumer/...v&type=tv&subtype=lcd&model_cd=LN19A650A1DXZC

21" CRT (poput tvog):
http://www.cdfreaks.com/hardware/product/67041-Philips-Professional-CRT-TV-21___.html

Pa sam vidi koji je veći.

Još ako ne voliš da ti na TV-kanalima budu "mali i debeli ljudi", tj. SD slika razvučena u širinu na WS ekranu, pa u podešavanjima TV-a namestiš 4:3 aspect ratio (u kojem TV stanice i emituju kod nas) onda ti je slika još manja. Druga stvar je ako ćeš gledati isključivo filmove (DVD, DviX) oji su u WS formatu. Sam proceni za šta ti treba TV.

E, da i rezolucija kod npr. 19" monitora (nativna: 1280X1024) je veća nego kod 19" HD-ready TV-a (1440X900).
 
Najviše kupujem zbog gaming konzole - jednostavno su neke igre previše mutne na CRTu a i odnos boja je naporan - dakle meni treba nešto što će mi pružiti HD opciju tako da tražim neku najekonomičniju soluciju pošto po pitanju slike i nemam baš preveliku potrebu da jurim kvalitet kao prioritet već samo koliko je nužno tako da bih preživeo sa buckastim ljudima ili na manji ekran u 4:3 rezoluciji ;)

U svakom slučaju, hvala za ovo pojašnjenje oko wide ekrana - ja sam bio ubedjen da je ekran iste visine samo različite dužine :)
 
Poslednja izmena:
U tom slučaju - LCD TV, al' bar 32-ojku, ako možeš da se isprsiš za toliko. Nisam gledao odavno cene TV-a, ali čini mi se da je razlika u ceni uvek bila premala za ono što dobijaš u odnosu na 19-icu.
 
Ne znam da li si slučajno permutovao pa si mislio na 23" pošto je to ekvivalent ovog TVa koji sada imam - pošto bi bio widescreen sumnjam da bi mi neki TV veći od toga i stao na ugaonu garnituru jer bih morao i konzolu negde pored da postavim ;)

Ali vidim da spominješ i ispršenje pa možda i jesi mislio na 32" - mada primera radi gledam na ovom jednom sajtu cena jednog od 20" je 18k a 32" je 34k - dakle skoro pa dupla razlika.
 
Uzeti tv od 23" je kao gledati u kuglu sa ribicom. Ako zelis da uzivas u vodenom svetu pravis akvarijum, znaci....32" je malo ali je neuporedivo bolje nego li 23". Bolje sakupi kintu i kupi kansije nego li da bacis novac i posle da se kajes.
 
Velika je tema i dosta starih postova, pa cu ipak postaviti pitanje :D.
Koja je najbolja kupovina LCD televizora 32" do 45.000 dinara ?

Videh Samsung LE-32A430 i LE-32A436 za ~44.500 dinara ?

A ima i Samsung LE-32A450 i LE-32A454 za 47.000 dinara ?
 
Poslednja izmena:
Lapsus, nisam mislio na garnituru već na ugaonu "policu" - tek sad sam shvatio da sam mislio da stavim TV na trosed :D

Mislio sam na ovako nešto samo što nije na podu nego "visi": http://www.formanatur.rs/UserFiles/products/details/222.jpg

Elem, dimenzije moje police su 90 x 48 (širina x dubina) s tim što bi bilo idealno da barem 20tak cm ostavim prostora za konzolu a kad pogledam dimenzije recimo ovog TVa: http://www.tehnomanija.rs/UserFiles/products/15730_(2).jpg imao bih prostora samo da TV stavim knap na policu :)

Inače, evo bio sam vredan i po dimenzijama ispada da bi tek 26" imao iste veličine kao ovaj moj trenutni CRT (61x44 sa zvučnicima sa strane) :)
 
Poslednja izmena:
Bez uvrede, ali ne glupiraj se. Dodaj nesto za konzolu da je drzi a uzimaj max veliki tv koji mozes. Mislim....ej....da bi stavio konzolu pored tv ti ces uzeti kuglu za ribicu? :)
 
Da li neko ovde može da odgovori na pitanje a da mi pritom fura megalomaniju? Cenim ja sve vaše sugestije ali ako mi 54cm CRT sasvim odgovara po veličini ekrana zašto bi mi 26" LCD bio kugla sa ribicama? Probaj da prihvatiš da nema svako iste potrebe ni uslove i da neko misli da za sobu od <10m2 veći TV jeste moguć ali ne i preko potreban? Ili je ova tema zabranjena za pitanja ispod 32"?

Dakle - ok, utvrdili smo da sam bio u zabludi da je wide LCD CRT + dodatna širina i da to nije tako te da samim tim 22" ne bi bio OK. Idemo dalje.

Prosto pitanje: da li bi 26" LCD (wide) bio ekvivalent CRTu od 54cm pri 4:3 ekranu? Koliko razumem ako je TV program 4:3 onda na LCDu onaj "wide" proširenje u odnosu na CRT sa strane na LCD ekranu bude crn. Mene zanima da li bi u tom slučaju onaj deo koji prikazuje sliku pri 4:3 modu bio otprilike jednake dijagonale kao i CRT od 54cm?
 
Covek ti lepo kaze a ti vidi sta ces. Neces nista time dobiti sto prelazis sa crt na lcd iste dijagonale.
A tvoje pitanje, ako gledas 4:3 program na lcd-u 26", imaces otprilike istu velicinu slike kao na tvom crt-u.
 
Prelaskom sa CRT na LCD dobicu kvalitetniju sliku kada igram igre na konzoli jer nece biti mutna kao sto je na CRTu - gledajte na mene kao na nekog ko voli vodeni svet ali se igra u plicaku :)

Ili ako zelis da kazes da je kvalitet slike na 26" slabijeg kvaliteta u odnosu na 32"? Ako ima drasticne razlike u komponentama izmedju vecih i manjih modela onda ok, ima smisla ;)
 
Poslednja izmena:
Ajmo ovako

1. Koliko para zelis da potrosis na televizor.
2. Sa koje razdaljine bi ga gledao.
3. Koju konzolu imas, nisi nam rekao.
4. Da li ces televizor koristiti iskljucivo za gaming, ili te takodje zanima gledanje filmova ili kablovske i koliko ti je to bitno.
5. Da li ces mozda koristiti televizor za rad na racunaru ( da li ce ti mozda sa vremena na vreme menjati postojeci monitor koji imas )
6. Veci televizor, veci uzitak u gledanju istog, ali to nikako ne znaci uzeti veci televizor marke Daewoo,Neo i ostale kungfu marke.

Razlika u komponentama postoji naravno, to jest u panelima. Modeli ispod 40 inca kod pojedinih proizvodjaca imaju losije panele od modela 40+ inca, ali ovo ti nije toliko bitno jer ne razmisljas o toliko velikim televizorima.

Moras da nadjes najbolji value for money, a to nije uopste lako. Kupovina televizora nikako nije mala stvar.
 
Moj brat hoce da kupi TV od 32", ima budzet od max 40-42k dinara.
Vec mi je scheilinkin gore predlozio 32" LG 3000 za 42k, sta ti mislis ?
Plus mu odgovara, nasao je cenu od 41k na 10 rata.

Ajmo ovako

1. Koliko para zelis da potrosis na televizor. max 42.000 dinara
2. Sa koje razdaljine bi ga gledao. 2m, max 2,5m
3. Koju konzolu imas, nisi nam rekao. nece koristiti konzolu nikada :D, ne igra igre
4. Da li ces televizor koristiti iskljucivo za gaming, ili te takodje zanima gledanje filmova ili kablovske i koliko ti je to bitno. veoma bitno, tj. jedino bitno kablovska i filmovi
5. Da li ces mozda koristiti televizor za rad na racunaru ( da li ce ti mozda sa vremena na vreme menjati postojeci monitor koji imas ) NE, ali ce biti prikljucen racunar, za pustanje sa hard diska, ali u pocetku najvise kablovska, jer mu je mator komp, ne znam kako bi se snasao sa reprodukcijom HD materijalom, ali ce sigurno kupiti novi

Mozda je Plazma resenje za njega :D.
 
Moze taj LG sto da ne, ne vidim nista bolje za tu cifru od lcd-a.
Za plasmu bi mogao da se ispruzi do 49k za PANASONIC TH-37PV7P, sto bi verovatno i bilo bolje resenje.

edit:

U cak i ima PANASONIC TH-42PV7P za 49k, ista cena kao model 37 inca u Tehnomarketu. Bas cudno.
Ovo ako moze da se nadje bila bi odlicna kupovina.
 
Poslednja izmena:
1. Koliko para zelis da potrosis na televizor.
~300€ - naravno ukoliko je to malo za ono što meni treba povećaćemo nekako fond
2. Sa koje razdaljine bi ga gledao.
Upravo izmerio - varira od 1m do 1.68m :)
3. Koju konzolu imas, nisi nam rekao.
Sony Playstation 3
4. Da li ces televizor koristiti iskljucivo za gaming, ili te takodje zanima gledanje filmova ili kablovske i koliko ti je to bitno.
Filmove bih vrlo verovatno gledao preko PS3 ili PC, a kablovsku gledam koliko i svaki prosečan gradjanin - nisam od onih koji skidaju DVD ripove od po 1.5 GB već više od onih koji jure aXXoa :)
5. Da li ces mozda koristiti televizor za rad na racunaru ( da li ce ti mozda sa vremena na vreme menjati postojeci monitor koji imas )
Ne ;)
6. Veci televizor, veci uzitak u gledanju istog, ali to nikako ne znaci uzeti veci televizor marke Daewoo,Neo i ostale kungfu marke.
Nekako sam već 20tak godina vezan za Samsung - čak i prokleti usisivač imam od njih :D - ironično, imam Neo CRT i skroz mi je ok za gledanje kablovske ali ne i za PS3:)

Znam da je value for money odnosno price:quality ratio problem zato sam i hteo da postavim pitanje ovde kako bih našao najbolje rešenje. Ali, nekako mi 32" u samom startu izgleda kao preveliko za moju sobu, nije da mi smeta nego nisam siguran da li mi je to preko potrebno. Znam da od viška glava ne boli i sigurno se ne bih bunio da sutra na nagradnoj igri dobijem takav TV ali kao što rekoh 54cm CRTa me sasvim zadovoljava po veličini.
 
Poslednja izmena:
Imao sam 72cm ili 29" Samsung CRT u sobi. Prvo sam mislio da je 32" odgovarajuca zamena jer je wide ekran veci nego sto CRT daje. Onda sam proveravao, racunao, filozofirao, uporedjivao na netu i u radnjama i dosao do zakljucka da ipak uzmem 37". Razdaljina je 2-2.3m. Stos je sto u plazmu ili lcd gledas bez problema, nema zracenja, treperenja slika i sl. Ali, kada sam otisao da pazarim tv provalim akciju 42" plazme. Hmmm.... Panasonic 42PX8ES....2-2.3m.....ajde uzimam pa ako ne moze udaljicu negde-nekako. Verujes li da u odredjenim filmovima ili kada igram igrice cak pozelim da se priblizim? Znaci, 32" nece biti malo.
 
1. Koliko para zelis da potrosis na televizor.
~300€ - naravno ukoliko je to malo za ono što meni treba povećaćemo nekako fond
2. Sa koje razdaljine bi ga gledao.
Upravo izmerio - varira od 1m do 1.68m :)
3. Koju konzolu imas, nisi nam rekao.
Sony Playstation 3
4. Da li ces televizor koristiti iskljucivo za gaming, ili te takodje zanima gledanje filmova ili kablovske i koliko ti je to bitno.
Filmove bih vrlo verovatno gledao preko PS3 ili PC, a kablovsku gledam koliko i svaki prosečan gradjanin - nisam od onih koji skidaju DVD ripove od po 1.5 GB već više od onih koji jure aXXoa :)
5. Da li ces mozda koristiti televizor za rad na racunaru ( da li ce ti mozda sa vremena na vreme menjati postojeci monitor koji imas )
Ne ;)
6. Veci televizor, veci uzitak u gledanju istog, ali to nikako ne znaci uzeti veci televizor marke Daewoo,Neo i ostale kungfu marke.
Nekako sam već 20tak godina vezan za Samsung - čak i prokleti usisivač imam od njih :D - ironično, imam Neo CRT i skroz mi je ok za gledanje kablovske ali ne i za PS3:)

Znam da je value for money odnosno price:quality ratio problem zato sam i hteo da postavim pitanje ovde kako bih našao najbolje rešenje. Ali, nekako mi 32" u samom startu izgleda kao preveliko za moju sobu, nije da mi smeta nego nisam siguran da li mi je to preko potrebno. Znam da od viška glava ne boli i sigurno se ne bih bunio da sutra na nagradnoj igri dobijem takav TV ali kao što rekoh 54cm CRTa me sasvim zadovoljava po veličini.

Za 300evra neces naci nista kvalitetno, mozes da nadjes neke modele 26" koji su stari 2,3 godine.

Evo sta da radis, skupi jos ~200 evra, nije bitno kako, uzajmi, ukradi, digni kredit bilo sta :) . Kad to ispunis evo ti opcije:

1. 32" LG3000 - 41k dinara
2. 32" TOSHIBA AV500PG - 42k dinara
3. 32" Samsung serija 4 - 45k dinara

Od ovih tri ja bi mozda izabrao Toshibu, kazu da je odlicna, ali svejedno odes u radnju i pogledas ova 3 modela i odlucis, to ti je to otprilike.
 
1. 32" LG3000 - 41k dinara
2. 32" TOSHIBA AV500PG - 42k dinara
3. 32" Samsung serija 4 - 45k dinara

Od ovih tri ja bi mozda izabrao Toshibu, kazu da je odlicna, ali svejedno odes u radnju i pogledas ova 3 modela i odlucis, to ti je to otprilike.

A u radnji obično ide neki DVD trailer. Nego, jel važi isti predlog modela samo za 40/42" ?
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno