Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

@Stevcho A sta da kazem zbog cega reklamiram?

Iskreno ne znam sta da očekujem sa koliko snage treba da radi. Ja sam kontao kao napolju je toplo pa zato ne radi punim kapacitetom.

Mogao bih jos ujutru sa stavim bas sve na max, znaci temp na 31 i ventilator na 4. Da li bi onda trebalo da povuce svih 1.5kw?

Takođe bih probao još neku drugu utičnicu za merenje, mozda ova wifi ne pokazuje dobro.
 
Nije to ok, reklamiraj. Kaži, bombašu tesla od 350€ radi ovako.. podigao za 2 stepena zadatu i posle 5 min je povukla 1kW i daje preko 60C u II brzini.
 

Prilozi

  • IMG_20211015_163000.jpg
    IMG_20211015_163000.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 83
@Stevcho A sta da kazem zbog cega reklamiram?

Iskreno ne znam sta da očekujem sa koliko snage treba da radi. Ja sam kontao kao napolju je toplo pa zato ne radi punim kapacitetom.

Mogao bih jos ujutru sa stavim bas sve na max, znaci temp na 31 i ventilator na 4. Da li bi onda trebalo da povuce svih 1.5kw?

Takođe bih probao još neku drugu utičnicu za merenje, mozda ova wifi ne pokazuje dobro.
Neadekvatno grejanje.
Zovi servisere koji su ugradili ili uzvoznika, ne dozvoli da tako ostane jer ne treba tako da radi. Bez obzira na spoljnu, ako je max temperatura na daljinskom, mora da vuce max struje i da daje max grejanja. Sve mislim da ti negde radi economy ili neki drugi limiter.
Ili da je majstor nesto zestoko zajebao pri instalaciji.
 
Sad sam smanjio ventilator na 2, temperatura 30. U sobi palo na 21.9.
Na izduvu je 47.

edit: probacu da uzmem običnu uticnicu sa merenjem, za svaki slučaj. Ali očigledno da ne moze da prebaci 50 stepeni na duvanju. Bas sam se skenjao😔

Na daljincu imam samo economy cool, ali to je poseban mod, tako da ne znam gde bi jos moglo da bude uključeno.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211017-023037_Smart Life.jpg
    Screenshot_20211017-023037_Smart Life.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
Rozetna
 
Ljudi, ja pravim racun bez krcmara, kapiram da ce mi uvaziti garanciju za obe moje klime ili odmah za jednu, drugu cu da ganjam.
U pitanju su dve Hisense Energy pro Hinano, ima sve o njima na temi.
Ovo je neki opis prostorija:
Dnevna ima 26 kvm, a tzv hodnik ima 22,23 kvm i povezana je sa spavacom sobom koja je otvorena i ima 16 kvm, kuhinjom koja ima 8 kvm i koja je obicno zatvorena, jos jednom sobom od 15ak kvm koja je stalno zatvorena, wcom koji je zatvoren a ima 10ak kvm kao i ulaznim vratima ka predsoblju tj stepenistu, kao i pomenutom dnevnom sobom.
Kapiram da mi za tzv hodnik treba bolja klima jer je to sredisnja prostorija u kuci.
Za one Hisense sam dao 108000 din. Budzet za njihovu zamenu, pa sta znam pare od Hisense i ako treba kredza 1000-1100e, a izgleda da ce da treba.
Bitne stavke su mi sto niza potrosnja struje, da dobro greje i hladi, filteri vazduha i samociscenje jer muku mucim sa alergijom na grinje i prasinu. Veoma pozeljno je da ima wifi, tj. iole korisnu aplikaciju za daljinsko upravljanje (ovo kod Hisensea,a vidim i Midea uredjaja bas i nije pouzdano).
Gledam vec sada dok nisam resio jos ove reklamacije, da budem spreman odmah da reagujem, a da u medjuvremenu preko drugara jurim popuste.
Par modela mi je inicijalno zapalo za oko:
1. Samsung Wind free elite cca 1000e
2. Panasonic kit z35 Etherea ccca 1000e
3. Mitsubishi electric ef35 Kirigamin malo manje od 1000e
4. Haier Dawn cca 900e
5. Gree amber premium cca 900e
6. Gree G tech cca 700e
7. Haier Flexis plus cca 600e
8. Toshiba Shorai Premium cca1000e

Cena je malo sarenolika, Fujitsu nisam nesto gledao (iskreno kad vidim LUCA vec mi se stomak okrene, jer je doslo do toga da nista sem nje ne valja).
Nisam gadljiv da ustedim ako moze, ali se nisam bas usrecio sa stednjom kkd Hisensea. Da li bi ti bio problem da okacis sliku prostora,mozda da ides na dve klime pravilno dimenzionirane i rasporedjene.
Sta da radis kad je dobra klima,na ovoj tvojoj listi jedino sto bih ja razmotrio je pod brojem 5 i 6, mada mesto tog G Techa ubaciti Breezeless.
 
Molio bih da ako neko zna tacnu proceduru podeli znanje (iskustvo).

Za dan-dva cu da pozajmim opremu od brata majstora koji mi je ugradio klimu (majstor umro od korone), da ispitam spojeve i ponovo napunim preko vage (klima ledi ovih dana i slabo greje - TESLA inverter).
Imam neke dileme, gledao sam mnogo klipova i ne znam sta je tacna procedura.
*Da li su oba ventila otvorena pri vakumiranju (dakle, vakumira se ce sistem)?
*Da li su oba ventila otvorena kad se dopunjava freon (na par mesta sam video da se preporucuje da se zatvori ventil deblje cevi, kao da se nesto zastiti kompresor!?).
*Da li se puni na off-u do kraja ili se napuni 80%, pa se upali na hladjenje i onda dopuni jos 20%.
 
@koming
  • da, oba ventila su otvorena kod vakumiranja , što duže to bolje,
  • kod punjenja otvori samo ventil na tankoj cijevi i pokušaj ugurati cijelu količinu freona koja je navedena na tablici ( plus ono za svaki dodatni metar cijevi) u tečnoj fazi tj boca nek bude naopako. Najbolje da boca visi na nekoj preciznijoj poteznoj vagi.
  • kad uguraš sav freon otvori ventil na debljoj cijevi i sačekaj neko vrijeme da se izjednače pritisci pa uključi inverter prvo na grijanje a kasnije i na hlađenje.
  • pomaže i lagano zagrijavanje freonske boce mlakom vodom ako neće da izgura freon u tečnoj fazi.
 
Ima li ko iskustva i preporuku za neki jeftiniji inverter 12-icu. Treba mi za dogrevanje dnevne sobe (kuća ima centralno ali tanko greje kada je napolju minus).

Dakle neki inverter koji neće da smrzne na -5 ali da cena bude do 400€ :)

Ova mi deluje na specki fino, ima i grejač kompresora ali nisam nikada čuo za ovaj brend klime, čak ni sajt proizvođača ne mogu da nađem. Cenim da je neki čajnez ?

Bergen Eco Plus Pine Inverter
 
Poslednja izmena:
Bergen je brend od Energy Neta, ali ih sklapa Gree. Ok je ta klima.
 
Poslednja izmena:
Na daljincu midea klime ima dugme sa natpisom ieco gear eko mod mu to dodje. Zanima me dal mogu to da koristim dok se grejem dok radi klima u rezimu grejanja i dal preporucujete to da koristim? I koja je preporuka uvece koji rezim da koristim a koji preko dana?
 
Molio bih da ako neko zna tacnu proceduru podeli znanje (iskustvo).

Za dan-dva cu da pozajmim opremu od brata majstora koji mi je ugradio klimu (majstor umro od korone), da ispitam spojeve i ponovo napunim preko vage (klima ledi ovih dana i slabo greje - TESLA inverter).
Imam neke dileme, gledao sam mnogo klipova i ne znam sta je tacna procedura.
*Da li su oba ventila otvorena pri vakumiranju (dakle, vakumira se ce sistem)?
*Da li su oba ventila otvorena kad se dopunjava freon (na par mesta sam video da se preporucuje da se zatvori ventil deblje cevi, kao da se nesto zastiti kompresor!?).
*Da li se puni na off-u do kraja ili se napuni 80%, pa se upali na hladjenje i onda dopuni jos 20%.
Ventili ostaju otvoreni.
Po mogucnosti koristi 4way manometre da se odmah vakumira i crevo do boce.
Ako ima valja meriti vakum sa vakumetrom.
Moze da se izvede i sa obicnim manometrima ako se ne meri vakum.
Moze sva kolicina da se sipa odjednom kao sto je vec ranije napisano.
 
Samo da dodam, pre bilo kakve intervencije pregledaj spojeve na cevima i ventilima i same ventile vizuelno i sapunicom. Tragovi ulja jasno govore da spoj nije dobar i da tu curi gas.
Ako se ispušta sav gas, vakumiraju unutrašnja i spoljna jedinica, u zavisnosti od snage vakum pumpe potrebno je dosta vremena za pravilan vakum, ako se radi bez vakumetra, bar 20-30min vakumiranja da budeš siguran mada, bez vakumetra teško da ćeš biti siguran kako god.
Gas se puni u tečnom stanju, ostalo je Zoxor objasnio.
I da, ako se ispostavi da postoji neki problem tj. da postoji problem sa instalacijom, ipak gledaj da pozoveš nekog stručnog da to reši
 
Ja preferiram japance,modeli G tech i Breezeless su pokazali da valjaju...zato sam ti njih rekao jer ljudi imaju iskustva sa tim klimama koje je pozitivno. Ne moze klima od 300e da radi kao ona od 600e,napucaju klimu sa kojekavim filterima,preciscivacima,wi fi i jos stosta i udare cenu ljudi se zalepe i eto belaja. Moj japanac nema nista sem znaka i jedne male lapice na UJ,daljinac ruzan Boze sacuvaj,velik,normalne funkcije,nema i feal i te limunade ..ali evo 3 godine rade kao sat nemam problema niti sa modulacijom,potrosnjom,serviserima,itd.Muka je od Luce,Gree Amber i jos koji model jer su to provereni modeli koji rade posao.
 
Ne verujem da ćeš je naći igde a inače ničemu i ne služi. Glina je nešto što se popularno zove živom gumom i sluđi za popunu šupljine oko cevi u rupi u zidu.
Moj savet je, popuni rupu oko cevi time ili čime god i lepo zagipsaj tu rupu ako već majstor nije. Gips je jeftin i jednostavan za upotrebu, svakako estetski prihvatljivije rešenje od besmislenih rozetni
 
Pozdrav ekipa.
Budući da sam kompletni laik trebala bi mi pomoć oko izbora klime.
Akcenat fukncije klime bi bio na hladjenju 75kvm stana.
Od pozicija za klimu i nemam bas neki izbor, jedina varijanta je u dnevnoj sobi na zidu koji ću priloziti uz osnovu stana(mesto za klimu oznaceno markerom).
U sustini glavno pitanje je da li ici na 12ku ili 18ku i da li da bude inverter ili on/off.

hvala unapred i pozdrav!
 

Prilozi

  • 76DBC9D1-F04B-4321-A2ED-B3FE496DBCD7.jpeg
    76DBC9D1-F04B-4321-A2ED-B3FE496DBCD7.jpeg
    60.3 KB · Pregleda: 51
Kad su mi ovo ponovo montirali klimu rekli su mi kao nemoj da popunjavas rupu sa bilo cime samo stavi tu rozetnu, a ja sam bas hteo da to nekako ususkam.
 
Ovako kako je @nuk napisao. Svakako obavezno zatvoriti. A ako je ne zatvoriš, onda ćeš dobiti prirodnu ventilaciju. Ja sam poslušao svojevremeno servisere da je ne zatvorim, pa sam im spominjao posle toga familiju.
 
Nije samo ventilacija problem, znam slučajeve gde su ljudima miševi ulazili u kuće kroz taj otvor, ostalo da ne pominjem.
Još jedna stavka koju vredi naglasiti a tiče se same montaže, majstori bi trebali nakon montaže i tu rupu da "zakrpe", ja kao mušterija bih i na tome insistirao
 
Pozdrav,

treba mi pomoc oko izbora inverter za grejanje dobro izolovanog potkrovlja sa novom pvc stolarijom za dnevnu sobu i hodnik od oko 40kv.

Ispod se nalazi deo kuce koji se greje.
Treba nam sto hitnije i u izbor dolaze tehnomanija, gigatron, emmezeta i slicno gde se moze naruciti sto ranije. Budzet je do 500€.
Dvoumimo se izmedju Hisense i Midea uredjaja (apsolutno nista ne znamo o brendovima i nacinu rada pa nam treba savet, znamo samo da treba da bude energetska a+ i vise, toliko su nam rekli po radnjama). Ako neko ima neki drugi predlog hvala unapred.


 
Hisense Wings nije bas dobra. Energy Pro HiNano je bolja opcija. Midea Breezeless se moze naci za 59-60 hiljada, ali nije ni ova losa.
 
Na vasu preporuku drugar uzeo Mideu Brezeeless 12-cu. Montirana pre dva dana. Danas svratio kod njega kaze prezadovoljan. Greje kao blesava.
Razmišljam i ja u skorije vreme da je uzmem...jer ovo smaranje sa nestašicom drva, uglja i peleta je......
 
Nije samo ventilacija problem, znam slučajeve gde su ljudima miševi ulazili u kuće kroz taj otvor, ostalo da ne pominjem.
Još jedna stavka koju vredi naglasiti a tiče se same montaže, majstori bi trebali nakon montaže i tu rupu da "zakrpe", ja kao mušterija bih i na tome insistirao
Ja sam bio originalno stavio pur penu onu sto se ne siri. I sada kad su skidali kao nemoj da stavljas nista ...
 
Hisense Wings nije bas dobra. Energy Pro HiNano je bolja opcija. Midea Breezeless se moze naci za 59-60 hiljada, ali nije ni ova losa.
Hvala na odgovoru.
Ova Midea Breezeless mi deluje super, medjutim vidim na nema wifi, a u tom prostoru ce se boraviti samo nocu, pa bi preko wifi podigli temperaturu pre nego dodjemo. Koliko kostaju adapteri ako neko zna?
Ima li nesto slicno ovoj Breezeless, a da ima wifi?
 
Nazad
Vrh Dno