Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Te emailove ti niko ne gleda.
Изгледа да зависи, некад оцарине по томе а овај пут иако сам им послао да је пакет вредности 90е само су наплатили 300 дин за отварање ( може бити да нису знали шта је ).

Стигла је и моја пошиљка малопре

1686829883922.png
 
Pozdrav, mala pomoc mi je potrebna, stize mi paket iz kine sutra preko Fedex-a, trazili su mi unapred da im popunim i vratim skeniranu izjavu da je roba za licne svrhe i da im dajem punomoc da carine u moje ime, sve je to okz samo me zanima da li ce paket proci carinu,jer sam kupio neku ukrasnu vestacku pamaps travu ( trsku), zena treba da se porodi, pa da dekorisemo prostor, ( sto sam u toj izjavi i naveo),vredost toga je oko 175e i jos toliko mi je fedex naplatio troskove, znam da na sve to ide carina i pdv, samo ne znam da li ce proci carinu jer ima 200 tih grancica?? sta da ocekujem 🙈 da vodim zenu trudnu da se uvere? 😅
kako je meni potvrdjeno kod domaceg zastupnika Fedex-a , roba do 50 , ne racuna se postarina u carinsku osnovicu
I tako sam primio vec par posiljki - stampane plocice preko JLCPCB.
Prolazi sve u roku od odma kroz carinu ako je do 50.
ali - prakticno - da li ce tvoja posiljka ici u dalji postupak carinjenja (ili ce biti automatski prosledjena na isporuku bez dodatnih troskova) - ne zavisi uopste od papira, nego od toga na koju nogu je carinik ustao.
Ako je preko 50....ide plus 4800 fix troskova Fedex-a za poslove spedicije
spremi invoice i payment confirmation (pdf files) , mailom ces dobijes 2-3 formulara od Fedexa da popunis, skeniras i vratis mailom nazad....i onda opet zavisi na koju je nogu ustao carinik.
Prakticno je neisplativo cimanje sve preko 50.
 
Ima li neko da mu stoji na carini paket pre 30.maja?


od 22.05. stoji, a što je najgore, nemam gde da pratim istu (pošiljka iz USA, vrednosti cca 100USD - dakle podleže carini i porezu)


Pisao sam im, mada neko reče da se mailovi ne gledaju uopšte. Zapravo, pitanje je da li su i dobili mail uopšte jer sam pisao sa online forme i odbio ovo:

1687005358681.png
 
Изгледа да зависи, некад оцарине по томе а овај пут иако сам им послао да је пакет вредности 90е само су наплатили 300 дин за отварање ( може бити да нису знали шта је ).

Стигла је и моја пошиљка малопре

Pogledajte prilog 393274
Sad je otvaranje 300din?
 
Paket je 300 i to se naplaćuje za svaki paket a pismo 100din i na to je bilo +50 za transakciju novca, nisam imao skoro takav slučaj ali menjali su proviziju za transakciju .
 
Ako se ne varam, proviziju naplaćuju kada naplate PDV i/ili carinu. Ako je samo otvaranje onda je okruglo 100 ili 300.
 
PDV se uvek naplacuje, tj trebalo bi, ako ih ne mrzi
 
Bilo koja posiljka je bila 100 dinara ako ne naplate carinu ako naplate onda 110+45, nikad nisam platio 300 dinara paket ili pismo
 

Hvala.
No...nisam napravio neki napredak. Dobio sam generički odgovor:

Сви поштански оператори, као и Пошта Србије, за претрагу статуса регистрованих поштанских пошиљака користе универзалну међународну апликацију Светског поштанског савеза (Postal System - IPS). Пошиљке чији се статус може проверити у наменској апликацији, линк: http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/posiljke.asp су: вредносно писмо (прво слово V, друго у распону од А до Z), пакет (прво слово С, друго у распону од А до Z), препоручена пошиљка (прво слово R, друго у распону од А до Z), ЕМS пошиљка (прво слово Е, друго у распону од А до Z).

Пошиљке, које као словну ознаку имају прво слово U (друго слово у распону од А- Z), су мали пакети у међународном поштанском саобраћају, који садрже робу и друге предмете и који се сврставају у нерегистроване, односно такозване обичне писмоносне пошиљке. С обзиром да се ради о нерегистрованим пошиљкама, за исте није предвиђена опција праћења статуса.

Поједини (инострани) поштански оператори нуде услугу слања нерегистрованих писмоносних и пакетских пошиљака, које немају регистроване бројеве пријема или им се пак, додељују извесни пријемни бројеви, на основу којих се ове пошиљке могу пратити само на територији матичне земље. То су пријемни бројеви пошиљака који не одговарају универзалној апликацији, те из тог разлога није могуће испратити њихово кретање у нашој земљи. У вези са наведеним, нажалост, нисмо у могућности да Вам пружимо више информација овим поводом.
 
@ZeeGerman
Nema ništa carina sa tim, ne stoji kod njih jer oni pregledaju ono šta im se dostavi, pošta im dostavlja na pregled i vraća na dalje postupanje sa pošiljkom stim što su različiti magacini pre i posle carine. Znači na carini ti je kao na traci, pogleda šta mu poštar doda, carini ako podleže postupku i vraća poštaru , USA nema standardne brojeve i zato je ne vidiš nigde, jedino rešenje je da pošiljalac pokrene potražni postupak.
 
Rekao sam letnji period od 6-8 meseca 15-20 dana carinjenje tj kretanje i čekanje. Paket stigne za 8 dana iz kine i posle čekaš 20 dana naši đilkoši da se smiluju da puste na kućnu adresu.
 
Ne vidim onu temu za Sportsdirect pa da pitam ovde: jel sada i cena poštarine ulazi u cenu carinjenja ili ne?

Znam da je ranije bilo 50€+20€ shipping i da nisu udarali dažbine.

Jel i dalje tako ili sad cena paketa mora da bude npr 30€ roba+ 20€ shipping?
 
@ZeeGerman
Nema ništa carina sa tim, ne stoji kod njih jer oni pregledaju ono šta im se dostavi, pošta im dostavlja na pregled i vraća na dalje postupanje sa pošiljkom stim što su različiti magacini pre i posle carine. Znači na carini ti je kao na traci, pogleda šta mu poštar doda, carini ako podleže postupku i vraća poštaru , USA nema standardne brojeve i zato je ne vidiš nigde, jedino rešenje je da pošiljalac pokrene potražni postupak.

Moraću tako. Prosto mi je neverovatno da je pošiljka, koja podleže naplati carine i PDV-a, prosto nestala. Nemoguće mi je. Imao sam mnogo frke sa porudžbinama male vrednosti sa Alija, ali porudžbina iz USA, malo veće vrednosti - pa je nema ovako dugo.
 
@ZeeGerman
Ne upisuje carina statuse pošiljke već pošta koja je ujedno i zadužena za pošiljke i kod prebacivanja iz bescarinske zone u domaći saobraćaj carina je tu da dozvoli ulaz pošiljke uz utvrdjivanje obaveza prema državi. Nemoj da gledaš neregistrovane pošiljke (pogotovo to sa AE) ako je to registrovana pošiljka iz USA samo pošiljalac može da pokrene potražni postupak i utvrdjuje se u kojoj je zemlji nestala i samim tim ko isplaćuje štetu pošiljaocu. Desi se da nestanu pošiljke (zagubi se u magacinu, napakuje se u vreću za drugu zemlju, ubaci se u pogrešan avion itd. itd.) i u tranzitu čak i za najobičnija pisma i postoji statistika zagubljenih pošiljki izražena u % za svaku zemlju.
 
Da li neko zna da li je moguće pošiljke koje dolaze preko kurirskih službi kao DDP predati nekom drugom špediteru, tako da naplati špediciju od primaoca a carinu i PDV od pošiljaoca?

Pitam jer ono što sam pronašao na internetu su sve slučajevi DDU gde primaoc plaća sve.
 
Koje kurirske sluzbe bi mogla da budu adekvatna zamena za FEDEX, DHL i slicno?
Porucio sam neki print (sliku) u vrednosti od 100 GBP, usluga fedexa za carinjenje je "FedEx/TNT usluga carinjenja iznosi 5520,00 RSD" + carina i PDV koji se dodatno obracunavaju.
Ovo mi je prvi put da primam robu preko fedexa i ni sanjao nisam da ce me paket izaci duplo od trazene cene :O
 
pa nisi ni trebao da sanjas... trebao si da malo istrazis, koji su troskovi koje ces imati... Ovde se spominju na svakih 15 strana bar jednom

svaka kurirska sluzba naplacuje uslugu spedicije... cena se krece od 4-6k valjda... e sad, postoji mogucnost da ti spediciju uradi neka treca spediterska firma ali ne znam kako se krecu cene u tom slucaju... Takodje mislim da se tu jos nesto dodatno placa, tipa promena speditera ili tako nesto... Ali mozda i gresim...
 
Naplatice ti najverovatnije otkup dokumentacije, u vecini slucajeva se ne isplati da menjas, dovrsi pricu preko FedEx/TNT.

Inace od alternativa koje sam koristio tu je i Gebruder Weiss mada sve je to slicno.
 
Koje kurirske sluzbe bi mogla da budu adekvatna zamena za FEDEX, DHL i slicno?
Porucio sam neki print (sliku) u vrednosti od 100 GBP, usluga fedexa za carinjenje je "FedEx/TNT usluga carinjenja iznosi 5520,00 RSD" + carina i PDV koji se dodatno obracunavaju.
Ovo mi je prvi put da primam robu preko fedexa i ni sanjao nisam da ce me paket izaci duplo od trazene cene :O
UPS ne naplaćuje uslugu za fizička lica, platiš samo carinu i pdv.
Ali, ako je već krenula preko njih, ne isplati se, jer će FedEx ili DHL tražiti pare od UPS-a za otkup tovarnog lista, pa ti izađe na isto.
 
UPS ne naplaćuje uslugu za fizička lica, platiš samo carinu i pdv.
Ali, ako je već krenula preko njih, ne isplati se, jer će FedEx ili DHL tražiti pare od UPS-a za otkup tovarnog lista, pa ti izađe na isto.
To važi samo za pošiljke preko UPS.
Kod svih je tarifirano preuzimanje tovarnog lista i nema tražiće, platiš pa preuzmeš.
 
Mozes uzeti drugog speditera
Ali zanima me da li je neko uzimao drugog špeditera za DDP pošiljke. One funkcionišu po principu pošiljalac uplati carinu i PDV DHL/Fedex/UPSu, a onda DHL/Fedex/UPS uplati našoj carini u ime primaoca. Kapiram da bi drugi špediter prvo morao da uzme taj novac od DHL/Fedex/UPSa pa da uplati carini. Ono što sam našao od primera po internetu su sve DDU, gde špediter sve naplati od primaoca.
 
Царина на Ми бокс друге генерације чија је цена око 55 евра - 3.800 динара = 32 евра :eek:
Заклаше ме 🫤 Очигледно да су гледали цену у ми продавници Србија за ми бокс С и на основу ње ме ребнули.
 
Zna li neko koliko bi bili dodatni troskovi, vrednost oko 400€, preko Ups-a?
 
oko 30% carina i pdv + nekih 5-6k spedicija
 
Nije oko već 32% carina i PDV a @RingeRaja je napisao u par postova iznad za carinsko zastupanje preko UPS, treba malo i čitati.
 
Ne znamo šta naručuje tako da carina ne mora da bude 10%
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno