Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Treba ovo da dospe do medija. Po tim carinama još sede drugovi i drugarice naviknuti na drp i pljačku. Da su meni isekli jaknu, tačno bi im glave posekao.
 
koja je uopste procedura za zhalbu? platis pa se ganjas sa njima ili ne platis i ganjas se?
ne kapiram taj fazon 50/70e a uopste ga se ne pridrzavaju... kapiram da dosta ljudi precuti i plati to, mozda nas i zbog toga siluju u mozak, jer su ljudi nedovoljno obavesteni... mozda ako krenu ljudi masovno da se zale, carinici mozda i pocnu da postuju te propise?
mislim i to isece ti proizvod ne paznjom? bezobrazluk stvarno...
 
Ajd i ja malo da probam da saznam nesto:

Stigla danas 2 paketica realna vrednost 26 i 16 $ ( 1 jakna 26$ ( carinarnica je isekla jaknu po sred srede otvarajuci kesu skalpelom, tacno se vidi rez iste duzine kao i rez na kesi... mada to sada i nije pitanje....)

Kinezi ( razliciti ) napisali 5 i 7 $ vrednost.
Stizu paketi, postar trazi nekih 400tinak dinara..... ajde..... dam ja to..
Vadi on 2 papira za dva paketa:
nesto kao: osnovica za carinu 5$ u dinarima nesto 400 recimo, PDV 80 din
na drugom na onih 7$ , PDV 100 din recimo......

Na paketu pise OCARINJENO ( ne oslobodjeno od carine, kao do sada...)
1. Ako je carina, zasto? kada kako god da okrenem nemam ni 50$ ukupno, a mani pojedinacno.
2. Ako je PDV na onoliko koliko je kinez napisao, da li su poceli da naplacuju pdv na SVE?
3. Ako nisu poverovali kinezu za vrednost jakne, zasto su je onda PDV-ovali ili carinili na vrednost koju je kinez napisao ( doduse, hvala im na tome) :D

Sada vidim da su i drugima za neke cifre trazili na plate iako su bili ispod 50/70 E

Ako ti nije problem da zvanično uputiš dopis jednom od sektor na sajtu http://www.carina.rs/cyr/Kontakt/Stranice/Kontakt.aspx sa sve dokazima o plaćanju, a takođe i link ka ovom intervju gde se kaže da je validni dokaz PP račun ili račun da je toliko roba plaćena.

Baš bih voleo da znam zašto se u medijima jedna priča plasira kao impresivna metoda marketinga, u odnosu na realnost koja je očigledno kontradiktorna od one koju plasiraju, ajde da nisu jasno rekli nego bolje rečeno porekli.

Javi nam informacije ako ih dobiješ, svi bi želeli da znaju šta da očekuju. Hvala

Može i PR sektoru kao i nadležnima koji su to ocarinili jer oni jedno pričaju, a drugo rade, tj. sad po ovome više ne pije vodu ona priča platio laptop 20$, a oni ocarinili po slobodnoj proceni, biće ovde još takvih žalbi koliko vidim...
 
Poslednja izmena:
@boki019 reci ti nama da li si uz pakete dobio i carinske deklaracije. Tj. po kojoj osnovici su računali carinu i pdv. Kao i koji je carinik ocarinio. Malo mi je čudno da si poštaru na ruke to platio. Obično mora da se ide u poštu pa tek kada platiš opštom uplatnicom dažbine dobiješ paket.
 
@boki019 bravo za carinicu.... treba sram da ih bude sve kolektivno
 
@boki019 reci ti nama da li si uz pakete dobio i carinske deklaracije. Tj. po kojoj osnovici su računali carinu i pdv. Kao i koji je carinik ocarinio. Malo mi je čudno da si poštaru na ruke to platio. Obično mora da se ide u poštu pa tek kada platiš opštom uplatnicom dažbine dobiješ paket.

Pa imam 2 papira, stampana cini mi se na nekom iglicnom ili tako nesto, ima ime i prezime, datum sve...
NIsam slikao i to da zakacim... nisu mi tu papiri sada...
Racunali su na cenu koju je kinez stavio , pa to u dinare i 20% na to...
A da platim postaru na ruke nije prvi put.
Pre 10ak dana mi je stigao paket sa Amazona sa diskovima i isto sam dao na ruke postaru 3200 din...

@bSecurity

ma komplikovan je to proces a i uhvatice me na zub, :d a necu isterati pravdu nikada :)
Znam da bi neko trebalo nesto da preduzme eventualno, ali ne bih bas ja :) :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Posalji to nekoj novinskoj i tv agenciji..mozda se pojavi u beogradskoj hronici i sl.
 
Pa imam 2 papira, stampana cini mi se na nekom iglicnom ili tako nesto, ima ime i prezime, datum sve...
NIsam slikao i to da zakacim... nisu mi tu papiri sada...
Racunali su na cenu koju je kinez stavio , pa to u dinare i 20% na to...
A da platim postaru na ruke nije prvi put.
Pre 10ak dana mi je stigao paket sa Amazona sa diskovima i isto sam dao na ruke postaru 3200 din...

@bSecurity

ma komplikovan je to proces a i uhvatice me na zub, :d a necu isterati pravdu nikada :)
Znam da bi neko trebalo nesto da preduzme eventualno, ali ne bih bas ja :) :-devil-:

Sad mi je jasnije, tj. vidim da ti često dobijaš pošiljke ako nisam pogrešio, pa između ostalog ti si već u grupi 1) se radi o povremenim pošiljkama,

U prevodu jasnije i tačnije, onaj ko dobija 10-15 pošiljki mesečno izlazi iz grupe povremenih pošiljki i odlazi kako reče "na zub" carinika, tako da me ne čudi što se naplaćuje carina...
 
Poslednja izmena:
Ma ljudi kakav zub carinika, meni kad pukne film ima da bude njima po zubima!
Kakve crne povremene posiljke jeba$$# zakon je koliko toliko jasan 50/70e!

Sve to treba po bendarama po kratkom postupku BAGRA JEDNA LOPOVSKA!
 
Ja ako ovako nastave pravim grupu ostecenih..... bar sto se tice Novog Sada!
Imam jos jedno 10 paketica da mi stigne (za 1-25 dana) sve od 6-20$ pa cemo da vidimo
 
^ zeljko, izveštavaj nas pod obavezno!

Shvatite da je ovo sada početak, prelazni period, i verovatno će da nas maltretiraju određeno vreme, sve dok nekome (tebi :) ) ne pukne film, odnese sve u Studio B, na B92, u Kurir, pa ćemo da vidimo šta će onda... :)
 
Ja sam za da se u vezi ovih prevara i zayebavanja sa carinom treba obratiti medijima, npr B92 mislim da bi prvi to objavio.
Dokle da nas olosi zayebavaju i primoravaju da kupujemo ovde po 2,3x vecim cenama!!
 
Sad mi je jasnije, tj. vidim da ti često dobijaš pošiljke ako nisam pogrešio, pa između ostalog ti si već u grupi 1) se radi o povremenim pošiljkama,

U prevodu jasnije i tačnije, onaj ko dobija 10-15 pošiljki mesečno izlazi iz grupe povremenih pošiljki i odlazi kako reče "na zub" carinika, tako da me ne čudi što se naplaćuje carina...

paaaa, recimo da dobijam, ali to nije ni 5 mesecno
nesto random
2-3 u mesec dana, pa 0 za mesec dana, pa 5-6 za mesec.... ali opet.... kakvi bre zubi ako sam u 20-40 evra po posiljci ( cesto i ispod 10 )
:-devil-:
 
Carina je dobro ispekla "zanat" na slučajevima Nekerman i Kvele koji su poslovali u Srbiji, iz razloga jer su dve pomenute firme robu uvozile na fizička lica i time pribegavali sistemu oslobađanja od carine, tj. dobijali čistu robu.

E sada koliko će priča o 20-30 paketa mesečno da prođe to je malo teže tj. mač sa dve oštrice koliko Vi bili upravu da imate robu od 10$, toliko će i oni postavljati pitanje o 20-30 paketa mesečno.

Ono što je dato u intervju i validnost PP računa toliko može biti da neko fiktivno izmeni PP račun (nije teško lako izvodljivo), pa samim tim neka ima 10 laptop računara ili druge robe u toku meseca sa "tjuniranim" računom i eto carinskog prekršaja.

Jeste piše 20$ ali razumljivo je jednom, ali nije carini razumljiv pojam više puta, evidencija primalaca postoji to je očigledno a takođe i evidencija primljenih pošiljki.

Prema odredbama člana 29. Uredbe, carina se ne plaća na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.

Prema odredbama člana 6. Uredbe, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja carine na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizičkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komercijalne prirode.

Koliko neko bio upravu da dokaže da je roba male vrednosti, toliko je i na carini da kaže da roba može biti upotrebljena u komercijalne svrhe, pozivajući se na podatak o primljenim pošiljkama u drugim podacima na koje mogu da se pozovu, to je onih 340 članova carinskog zakona...

Sve u svemu kada se sumira koliko neko bio upravu, toliko je na carini da iznese otežavajuće okolnosti, a kada bi se videlo koje upravu pa carina jer uvek može neku odredbu da izvuče ili član zakona koji će to da potkrepi na njima objašnjiv i revelantan način.

UREDBA O VRSTI, KOLIČINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE POLAĆAJU UVOZNE DAŽBINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA UVOZNIH DAŽBINA („Službeni glasnik RS“, broj 48/2010, 74/2011)
 
Poslednja izmena:
Pa imam 2 papira, stampana cini mi se na nekom iglicnom ili tako nesto, ima ime i prezime, datum sve...
NIsam slikao i to da zakacim... nisu mi tu papiri sada...
Racunali su na cenu koju je kinez stavio , pa to u dinare i 20% na to...
A da platim postaru na ruke nije prvi put.
Pre 10ak dana mi je stigao paket sa Amazona sa diskovima i isto sam dao na ruke postaru 3200 din...

@bSecurity

ma komplikovan je to proces a i uhvatice me na zub, :d a necu isterati pravdu nikada :)
Znam da bi neko trebalo nesto da preduzme eventualno, ali ne bih bas ja :) :-devil-:

Ovo je baš bezobrazno, čak ni nama u Bg-u Evica nije prodavala takve jajarske fazone...
Ne znam da li ste čuli da je ženi na putu od Amerike do Kule nestao notepad, i to između NS-a i Kule, stigla uredno kutija, a u njoj ništa... I niko nije kriv, a žena će dobiti odštetu, ali zamalo. A jasno se vidi da je pošiljka otvarana kod nas (ima onaj smrdljivi žuti poštin selotejp), ali niko nije kriv, pojela maca notepad.

Ovo je kazamat neopevani, šupak kugle zemaljske koji treba uredno preorati i nanovo posaditi sve, zato što ako posadiš nešto zdravo to se razboli i crkne.
A ja sam definitivno pljunuo sebi u lice zašto nisam pre 20-ak godina zaždio odavde u beli svet, nego sedim ovde i gledam sva ova sr@nja...
 
U celom svetu osim koreje svugde radi reda stoji da nije "komercijalne" prirode, i NIKO ne pravi problem ako procene vrednost vecu placas carinu ako ne ne, GOTOVA prica

Ali u SRBISTANU prokletinji najvecoj na zemlji odma iza severne koreje ne!, komercijala su i dve olovke!
 
Ovo je kazamat neopevani, šupak kugle zemaljske koji treba uredno preorati i nanovo posaditi sve, zato što ako posadiš nešto zdravo to se razboli i crkne.
A ja sam definitivno pljunuo sebi u lice zašto nisam pre 20-ak godina zaždio odavde u beli svet, nego sedim ovde i gledam sva ova sr@nja...
Koliko si samo u pravu sa ovom recenicom...
 
Pa u UK na stotine hiljada ljudi zivi od prodaje na ebay-u. Kupuju po azijskim radnjama online i preprodaju na svom ebay.co.uk.
Verovatno placaju neke mizerne obaveze prema drzavi.
 
Pa u UK na stotine hiljada ljudi zivi od prodaje na ebay-u. Kupuju po azijskim radnjama online i preprodaju na svom ebay.co.uk.
Verovatno placaju neke mizerne obaveze prema drzavi.

Pricasmo ranije nesto oko ovoga... zasto kod nas bese ne sme fizicko lice da prodaje stvari? Ne sme da se bavi trgovinom?
U UK sme, i kao takvo placa poreze na zaradu kao i svi drugi.
 
Evo ga papir sa carine.. i drugi pomenuti je isto to samo na 5$...
Ako moze neko da mi objasni sta su ovih 119.36 din ( mislim, znam/vidim da su PDV, ali kako zasto i tako to :)
PDV.jpg

Da li je djuture pdv na SVE ili je eci peci pec ili sam "naisao na zub" ili sam izasao iz "povremenih posiljki" ili nesto deseto?
 
Evo ga papir sa carine.. i drugi pomenuti je isto to samo na 5$...
Ako moze neko da mi objasni sta su ovih 119.36 din ( mislim, znam/vidim da su PDV, ali kako zasto i tako to :)
Pogledajte prilog 113029

Da li je djuture pdv na SVE ili je eci peci pec ili sam "naisao na zub" ili sam izasao iz "povremenih posiljki" ili nesto deseto?

119.36 je 20%PDV na carinsku osnovicu od 596.82.
Iz dosadašnjih postova možda se nazire promena politike carine u sledećem smeru:
1. Poreklo robe - poznato da su Kinezi raspoloženi za muvanje kao i mi, pa će ići globa u svakom slučaju na pošiljke iz tog dela sveta,
2. Oslobadjanje od carine do 50EUR, ali naplata PDV bez obzira na vrednost robe (ilustracija je upravo slika koju si okačio)
E sad to što nijedno nije u skladu sa logično gledanim propisima - uvek bezobrazno (ali legalno) mogu da se pozovu na diskreciono pravo i ostali deo tendenciozno formulisanih carinskih pravila.
 
Poslednja izmena:
Pa i meni se sve cini da su ubacili novog igraca u igru: PDV redom :(
Samo cekam da neko 100% potvrdi to...
 
oko ove teme ima bas puno nedoumica,bilo bi dobro da neko vec jednom to razresi a ne ovako,nista se nezna,i ja cekam paket iz engleske,narucio sam u tom okviru od 49e i sad pojma nemam sta su gospoda sa carine odlucila,ovo je cista banana od drzave...
 
Niko ni ne moze pouzdano da zna kad vidis kako zakidaju, kako im dune.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno