Šta je novo?

Banka Intesa

Nema direktnog prebacivanja deviza po zakonu Srbije, cak i da su oba racuna tvoja, osim u izuzetnim slucajevima kada se po osnovu nekog ugovora ili sl. vrsi placanje u eurima (ali to i dalje ne mozes da odadis iz mBank ili eBank).
Onda Raiffeisen krši zakone, jer dozvoljava prenos deviza izmedju dva računa istog vlasnika u okviru banke.
Pozdrav
 
Imam pitanje. Mogu li da moby aplikacijom elektronski sa svog deviznog racuna da prebacim evre na drugi devizni racun u Intesi a da nemam punomoc za taj racun.
@ben roj nije to pitao. Napisao je da nema punomoć za drugi račun. To znači da nije njegov. Da su oba njegova u istoj banci, mogao bi.

Da su oba njegova, u različitim bankama u Srbiji, isto bi mogao, ali ne besplatno. Po cenovniku banke.
 
Može i u intesi izmedju dva računa istog vlasnika, tako se recimo prebacuje na račun za internet karticu. Ja recimo imam tri devizna računa, jedan uz debitnu zelenu, jedan uz internet i štedni i izmedju njih se prebacuju devize bez problema. Ne može na račun drugog vlasnika na koji si ovlašćen.
 
Onda Raiffeisen krši zakone, jer dozvoljava prenos deviza izmedju dva računa istog vlasnika u okviru banke.
Pozdrav
Moja konstatacija je bila za racune izmedju dvije banke (i koriscenje mBank), greska je sto nisam naglasio (kada je napisao "moby" nekako sam povezao sa Mobi bankom, ne znam zasto). Vecina nas naravno prebacuje novac u okviru iste banke (izmedju svojih racuna), internet kartice, stedni racuni itd.
 
Da li je neko dobio mejl za produžavanje mogućnosti plaćanja na rate Visa Inspire karticom? Gledam baš sad mejl od prošle godine, stigao mi je 8.12, a piše da je plaćanje na rate moguće do 24.11.2022. Da li to znači da, pošto nisam dobio obaveštenje o produžetku, više ne mogu da plaćam na rate sa Visom? Po mejlu, da, ali zanimaju me iskustva, ako je neko imao.
 
Devizna plaćanja prema drugim licima, u smislu transfera sa računa na račun, nisu omogućena u bankarskim aplikcijama kod nas, rade se samo u bankama. Poklon po zakonu nije osnov za odobrenje deviznog plaćanja, jedino ako je prenos članu porodice do trećeg kolena, onda je moguć u devizama.
 
Hvala edi.
Znaci kod uze familije moze prenos.
Da li mora ugovor o poklonu i to da se prilozi ili je dovoljna izjava.
E sad unuce je drugo ili trece koleno.
 
Ne treba ugovor, nego je prenos pod tim uslovima članovima porodice dozvoljen. Jedino će možda tražiti neki dokaz o srodstvu i sl. Ne znam šta je ko u tim kolenima.
 
Devizna plaćanja prema drugim licima, u smislu transfera sa računa na račun, nisu omogućena u bankarskim aplikcijama kod nas, rade se samo u bankama. Poklon po zakonu nije osnov za odobrenje deviznog plaćanja, jedino ako je prenos članu porodice do trećeg kolena, onda je moguć u devizama.
Mislim da je moguć i među licima koji nisu srodnici. Ako može u kešu, ne vidim zašto ne bi moglo i preko računa.
Ugovor o poklonu je osnov, porez na poklon postoji. Koliki je porez na poklon, zavisi od toga da li (i koje) srodstvo je u pitanju.
 
Ima li kome da je Visa Inspire danas odbijena prilikom placanja na kasi, jednostoavno pise Kartica nije podrzana a do danas normalni funkcionisala preko Aplle pay i ovako fizicki placanje. Srecom Dina je prosla.
 
Meni se desilo juče, doduše sa W2P, ali je prošlo iz drugog puta
 
ranije je bilo neophodno da imas prosek plate iznad neke cifre da bi dobio status magnifica klijenta ali sada mislim da prosek plate nije bitan, mozes da izaberes magnifica racun kao i bilo koji drugi... Prosek ti je verovatno bitan za limite na kreditnim i mozda kod izdavanja gold MC... Mozda i gresim...
Dobio sam status Magnifico, a primanja su bitna zbog MC Gold kreditne... otvaraju paket bez problema...
 
Meni sinoć u Jasminu preko GPay nije prošla ni kartica koju imam kao fizičko lice, ni advokatska. Kad sam provukao baš karticu, ne telefon, prošlo je plaćanje.
 
Meni se desilo po prvi put u poslednjih dosta godina, a gospođa reče da je tek nakon što sam dvaput probao da platim telefonom skapirala da nemaju internet, ali ne razumem kako je onda plaćanje prošlo kad sam provukao karticu.
 
vratio se internet? :)
 
Pozdrav ,
Koliki bese limt za uplatu deviza na racun da ne traze poreklo novca? Do 5k ili 10k mesecno?
 
Mislim da do 50 000 evra mozete poloziti uz izjavu na obicnom obrascu , bez dodatnih dokumenata , da je poreklo novca nasledstvo.
 
Mislim da je moguć i među licima koji nisu srodnici. Ako može u kešu, ne vidim zašto ne bi moglo i preko računa.
Ugovor o poklonu je osnov, porez na poklon postoji. Koliki je porez na poklon, zavisi od toga da li (i koje) srodstvo je u pitanju.
Poklon može, ali u dinarima jer je to sredstvo plaćanja, plaćanje u devizama je moguće samo u određenim navedenim okolnostima + zakup i prodaja nekretnina i sl.
 
Mesecna na jedan JMBG, znaci ako imas vise deviznih racuna svi se sabiraju u periodu za mesec dana.
 
Poklon može, ali u dinarima jer je to sredstvo plaćanja, plaćanje u devizama je moguće samo u određenim navedenim okolnostima + zakup i prodaja nekretnina i sl.
Poklon uopšte ne mora biti u vidu sredstva plaćanja (novca). Može biti nekretnina, može i između pravnih i fizičkih lica. Poreski tretman poklona je nešto drugo. Mogu se naplatiti i porez i doprinosi, zavisno od vrste poklona.
Poklon u devizama je moguć i dozvoljen, između svaka dva fizička lica. Poreski tretman poklona zavisi od toga ko su ta lica
 
Poslednja izmena:
E sad, da li taj poklon u devizama , moze elektronski da se prenese sa racuna na racun. I sta sve treba da se prilozi uz nalog za prenos deviza.
 
Poklon uopšte ne mora biti u vidu sredstva plaćanja (novca). Može biti nekretnina, može i između pravnih i fizičkih lica. Poreski tretman poklona je nešto drugo. Mogu se naplatiti i porez i doprinosi, zavisno od vrste poklona.
Poklon u devizama je moguć i dozvoljen, između svaka dva fizička lica. Poreski tretman poklona zavisi od toga ko su ta lica
ja sam lepo naveo šta je po zakonu dozvoljeno u srbiji plaćati u devizama, a poklon se tu ne navodi, dakle možeš da pokloniš nekom novce, ali ne tako što će ti banka izvršiti devizni prenos sa računa na račun. mogu se plaćati premije osiguranja, putni troškovi u devizama, neki garancijski poslovi, zakup i kupoprodaja nekretnina, i takođe se devize mogu prenositi između računa istog vlasnika, i računa srodnika i članova porodice do trećeg kolena. da skratimo, ako odeš u banku i kažeš prenesite ove devize sa mog računa na račun petra petrovića sa kojim nisam u srodstvu, ja mu to poklanjam, banka će ti reći da to nije moguće.
E sad, da li taj poklon u devizama , moze elektronski da se prenese sa racuna na racun. I sta sve treba da se prilozi uz nalog za prenos deviza.

ne može
 
Nazad
Vrh Dno