Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Zasto ste i ti i NastyB kupili prosle godine u domacim radnjama (krediti, preko firme ?)

Upravo si odgovorio. Ne živim u Beogradu i imam i drugih troškova. Van Beograda je prosek plata 300€. Moja je veća, ali su troškovi slični kao u Beogradu...
 
Ja sam pomenuo cene vezano i za prethodni post o kupovini u našim radnjama. Inače je na KP sve bilo MNOGO jeftinije tada, ali ja ipak cenim garanciju, iako sa njom, uglavnom, mogu da se obrišem. Ali opet...

Ali ako želiš iole pristojan računar za igre, sve ispod 1000€ je uzaludno bacanje para.

Koja je poenta garancija na procesor ?,nikakve realne, objektivne nema, samo subjektivna mozda, procesor je nepokvarvljiva roba u okviru 2-3 godine koje pokrivaju garancije.

A za drugo isto, samo do osobe zavisi, 1660 Super (~210e) + 10400F/3600 (145-165e) + ploca (80-100 e) + ram (60 eur) + PSU (~45e) + kuciste (25e) = ~575e za konfiguraciju koja razvaljuje 1080p 50-110 FPS na medium-high u 99.9% igara

Ovo iznad u malo drugacijoj formi je bilo moguce uzeti u periodu od 9 meseci otprilike, cak i jeftinije, dok je bilo 580 (4GB), za 14500 din u emmi/winwin jedno vreme.
 
Poslednja izmena:
@NastyB Da,slažem se.
@Dogzilla Da,bio je 3600 za te pare.Poprilična razlika nego danas.

Čini mi se i ssd da nije dostigao svoju nekadašnju minimalnu cenu.Ali je sasvim ok.
Ali za ram čini mi se da nisam video 2x8 3200 cl 16 manju nego današnju(to smatram cene kod madjara).

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
@NastyB Da,slažem se.
@Dogzilla Da,bio je 3600 za te pare.Poprilična razlika nego danas.

Nije ni sad lose Intel 10400F je 148 eur, a b460 87e-94e (domace prodavnice zavisno od dostupnosti), ovo je best-buy absolutni trenutno

Intel je kompletno postao Underdog sad, i Best Bang for buck / najbolji odnos cene ulozenog

Takodje ko je bas tesan sa kintom, i ne smeta mu inferiorna platforma, nema nista jeftinije i prostije od bazicnog Intela

84 eur to za 10100F + 66eur za MSI H410M-A PRO = 130 eur za low settings 1080p, nenadmasno, AMD nema sta da trazi u ovom segmentu

Ovo je Intel-ov bulldozer momenat gde su FX-4300 = 10100F, FX-6300 = 10400F (cene za oba ova low-end u silaznoj putanji mesecima, a high end gori na 250w+ xD)
 
Poslednja izmena:
Koja je poenta garancija na procesor ?,nikakve realne, objektivne nema, samo subjektivna mozda, procesor je nepokvarvljiva roba u okviru 2-3 godine koje pokrivaju garancije.

Na primer, meni je crkao baš R5 3600

@MilanNBA23

Zasto ste i ti i NastyB kupili prosle godine u domacim radnjama (krediti, preko firme ?)

Ja sam kupio na Amazonu i to prošle godine u ovo vreme. Sa uvozom i svime me je koštala 56.000 što je sasvim prihvatljivo

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Koja je poenta garancija na procesor ?,nikakve realne, objektivne nema, samo subjektivna mozda, procesor je nepokvarvljiva roba u okviru 2-3 godine koje pokrivaju garancije.
.

Itekako je potrebna garancija na procesor, posebno Ryzen. Vjerovatnoca jeste do 1%, ali se desava na apsolutno svim modelima. Desava se da budu DOA, ili crkavaju u toku garantnog perioda.
Prosle godine sam vidio cak i 2kom 10900K koji su bili DOA.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
nekoliko meseci je bio 160-165eur (18500 rsd - 19500 rsd) preko kupujemprodajem sa sve uracunatom postarinom, nekoliko clanova mislim da je uspelo da ga ulovi i ispod te cene.

Ja sam moj 3600 platio 152€ preko KP...sada je po 50-80 evra više. Užas. O 5000 seriji da ne govorimo. 'Ladno je Intel ponovo postao aktuelan, samo zbog AMD-ovih cena...

Prvobitno sam hteo 8700K, da ga delidujem i roknem na 5GHz, ako hoće. Međutim, zakasnih, cene su im brzo skočile i Ryzen je bio dosta jeftiniji. To je jedini razlog što sam danas na Ryzenu a ne na Intelu, heh.

Ko je onomad nabavio 8700K, kad su im cene bile normakne, ovajdio se. Isto kao oni sa 1080Ti...
 
Poslednja izmena:
Ni pod tačkom razno nije vreme za upgrade. Sve cene su otišle u tri lepe.



Da kažem kao neko ko je u februaru uzeo 5700XT, a letos R5 3600, Aorus Elite X570, 32 GB Corsair Vengeance Pro, a pre tri meseca 1TB Kingston SSD NVME te AOC 32" monitor i, sve osim RAM uzeo kod nas. Danas da kupujem ove iste komponente (proverio) u istim radnjama koštalo bi me gotovo 25.000 više. 5700XT je bila tačno 50.000, R5 3600 bio malo manje od 22.000 (sada je 26+), matičnu sam platio skoro isto kao danas, Kingston SSD je bio oko 12.000 (sada u istoj radnji 16+), 32 GB RAM sam platio onoliko koliko je 16GB u jedinoj radnji koja još ima te modele, a monitor je 4000 skuplji nego kad sam ga ja pazario. I to ako ga ima.

Dakle, ni RAM ni SSD nemaju dobru cenu, jer su pre 6 meseci bili dosta jeftiniji.

Sta ja da kazem tek...uzeo sam 3060 Ti za 500e dok se potpuno isti model valja na KP za 750e.

A sklopio sam celu novu konfiguraciju, drugim recima, ustedeo sam i na drugim stvarima, samo zato sto nisam kupovao kod nas.

Jedino sto sam kupio kod nas je kuciste i tu nam je izbor nikakav.
 
Koja je poenta garancija na procesor ?,nikakve realne, objektivne nema, samo subjektivna mozda, procesor je nepokvarvljiva roba u okviru 2-3 godine koje pokrivaju garancije.

A za drugo isto, samo do osobe zavisi, 1660 Super (~210e) + 10400F/3600 (145-165e) + ploca (80-100 e) + ram (60 eur) + PSU (~45e) + kuciste (25e) = ~575e za konfiguraciju koja razvaljuje 1080p 50-110 FPS na medium-high u 99.9% igara

Ovo iznad u malo drugacijoj formi je bilo moguce uzeti u periodu od 9 meseci otprilike, cak i jeftinije, dok je bilo 580 (4GB), za 14500 din u emmi/winwin jedno vreme.
Gde ima 1660 super za 210e?

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Bili razni modeli u periodu od ~9 meseci u proslosti, do pre nekoliko meseci, kod madjara.

Cak i kod nas za crni petak bila su 2 komada 1660 Super za ~225 evra, uzeo je jedan clan foruma, ima cak i post gde spominje to :)

Uoci crnog petka veoma brzo je otislo sve iz madjarskih prodavnica za kopanje, a nedelju i po dana posle toga je i kod nas otislo 99% svih koji su bili za ok cene izmedju 250-265 eur ( bilo je bas puno 1660 Super u nasim prodavnicama, znam da sam se bio iznenadio, pogledam madjare nema nijedne karte, pogledam nase prodavnice 15+ 1660 Super za ispod 33500 din, ali ni nedelju i po dana kasnije sve su pokupovali kopaci kriptovaluta, i jos koji obican korisnik sto je uspeo da ulovi).

Cak sam u jednom delicu sekunde pomislio, da li je moguce da je neki nas dobavljac uspeo deal da napravi i sve 1660 Super kupio madjarske i dostavio nasim prodavnicama, al onda videh da nema ni drugih karti, i onda mi pade na pamet, kad je zadnji put bilo da se nesto slicno desilo, i naravno ispalo da je skocio bitcoin, i da oni etherum likovi kasne ko Chris Roberts sa Star Citizen-om, i da jos uvek nisu "ubili" kopanje, a cak ni <4GB karte, i tek tad mi je bilo jasno da stize 7-mi za redom razlog za nestasicu robe od kad je krenuo ljudski malware, ...
 
Poslednja izmena:
Ko je onomad nabavio 8700K, kad su im cene bile normakne, ovajdio se. Isto kao oni sa 1080Ti...

Upravo tako, ali je i tada, ako se sećaš, tako nešto bilo skupo, samo ne SUMANUTO skupo kao danas.
Pre tri godine kada sam kupovao sebi mašinu i5 8500 je bio oko 200€ kod nas. Želeo sam upravo 8700K, ali nisam mogao da se izbečim još 200-300€ koliko je bio skuplji od ovog. 1060 sam platio 36.000 (sve ovo na rate) a 1080TI je tada bila oko 1000€ (koliko me je ispala čitava konfiguracija). Pa kad sam izvagao da bi mogao da sklopim još jednu i po konfiguraciju koju sam uzeo za 8700K i 1080TI zarad 20ak FPS više u igrama koje igram i u kojima je to nebitno, lakše mi je da u tom trenutku dam te pare za neku višu srednju klasu i da opet to isto uradim za 2-3 godine.
Tako da sam se ovog leta (na sreću sam se predomislio čekanja na novu generaciju CPU/GPU) obnovio za ono što bi me danas koštalo skoro 25.000 više.

Pa, na leto (jul/avgust) ako bude normalizacije cena da se obnovi opet deo po deo...
 
A sklopio sam celu novu konfiguraciju, drugim recima, ustedeo sam i na drugim stvarima, samo zato sto nisam kupovao kod nas.

Moraću i ja da počnem tako, jer je drugačije danas nego pre. Sa garancijama kod nas uglavnom možeš da se obrišeš, a keš krediti i sa prevelikim kamatama je opet jeftinije kupiti negde na zapadu nego ovde.

Evo, uskoro će mi trebati novo napajanje (imam Corsair HX650 staro 11 godina) i ortak koji živi u Dojču bi mi sa zadovoljstvom doneo Seasonic Connect 750W za 160€ koje je 220€ na KP. A kakav potencijal za smanjivanje kabliranja da ne pominjem! Jedna od stvari koje MORAM da imam.
 
Може ли препорука за солидан процесор (AMD 3xxx/ intel 5xxx), неки озбиљнији кулер за њега и плочу (са m.2 NVMe). Не треба ми за играње, већ обичан рад (програмирање / базе ....).
Одавно нисам пратио, те ме интересује шта је сада препорука (best buy).

Унапред хвала
 
Kad kažeš baze, kolike i koje baze, da li u virtuelnom mašinama ili dignut SQL/MySQL/štagod direktno na tvojoj mašini, itd.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Не разумем како наведене ставке утичу на избор процесора или кулера?

Под базом подразумевам Oracle, на истој машини. Зато сам и питао за озбиљнији процесор који може да крцка упите.
Не интересује ме колико процесор „баца” у појединим играма, нити колико ethereum-а и осталих бижутеријума копа на дан.
Просто препорука за тренутни „best buy” процесор+плоча (у категорији Ryzen 37хх/36xx/34xx и који му је тренутно intel i5 парњак) и озбиљнији кулер.
 
Zato sto od toga zavisi koliko ce procesor da se koristi - svaka virtuelna masina ce da trosi nesto, svaka instanca DB servera ce trositi nesto, svaki query, itd. Svaki procesor moze da "krcka" upite, samo je pitanje koliko brzo i da li ce neki poslovi da cekaju da se thread oslobodi (wait time).

Ne znam sa kolikim bazama ces raditi, ali se secam da Oracle ima opciju da koristi vise procesora pri citanju podataka iz baze pa na taj nacin query rade brze. E sad, posto sam ja vise infrastructure admin, nikad nisam previse ulazio u query performance na SQL sistemima na kojima sam radio, to je bio posao dev-ova, a ja sam troubleshoot-ova generalni CPU usage, wait times na nivou hipervizora i slicno. Generalno, sto vise cores/threads to bolje za tvoje potrebe, vise nego vise GHz po core-u.

Ja licno imam 3700x i radi odlicno sa dosta virtuelnih masina (AD, Exchange, etc.), Firefox i Chrome sa gomilom tabova (100+) i jos WOT bez da gasim ista. Sada je za productivity bolji AMD, tako da je to moja preporuka. Ti samo smisli koliki ti je budzet i u odnosu na to uzmi CPU, bilo iz prethodne generacije ili ove nove serije 5000.

Sto se coolera tice imas LC CC120, pa Arctic Freezer 34 eSports DUO pa neka Noctua ili Arctic Liquid Freezer 280 II. Opet, tvoj izbor po zelji i finansijskim mogucnostima.
 
Може ли препорука за солидан процесор (AMD 3xxx/ intel 5xxx), неки озбиљнији кулер за њега и плочу (са m.2 NVMe). Не треба ми за играње, већ обичан рад (програмирање / базе ....).
Одавно нисам пратио, те ме интересује шта је сада препорука (best buy).

Унапред хвала

Postavi ovo pitanje u Šta Da Kupim/Konfiguracije podforumu...
I reci nam koliki ti je budžet i kupuješ li samo u domaćim radnjama ili može i roba iz HU.
 
Потпуно заборавих на ту секцију.
Елем, пребацих тамо питање па ако може препорука и за плочу.
 
Pozdrav ljudi

Zamenio sam procesor i presao na Ryzen 3600. Posto sam do sada imao 2600, njega sam rucno overklokovao na 4Ghz i nisam razmisljao. Sada, znam da je 3600 bolje ostaviti da on automatski klokuje uz pomoc PBO. Da li imate neke preporuke, da ne citam 240 stranica teme?
 
Imao sam 3600 (imam jos uvek u drugoj masini) na Tomi B450 Max (kao ti, koliko vidim). Sta 'radi' za mene je undervolt na 1.3V i clock na 4150Mhz, uz latencije za RAM + clock up, zavisno od memorije. Video sam da su kasniji primerci (moj je jedan od prvih serija) bili jos bolji po pitanju kloka, tako da probaj svakako, znam da sam cesto vidjao [email protected] ili cak i manje. Na kraju krajeva - CB20 i prati effective clock i napon, pa kreni od toga.
 
Ja sam napravio 2 profila. Default sa offset -0.05 za normalno koriscenje i Gaming profil all core na 4.4Ghz sa 1.25v
 
Uzeh da se poigram da vidim sta mogu sa ovim 3100, I onako za pola sata pokušavanja dođem do 4.5ghz, 1.225V, offset sam stavio +0.05 jer je napon očitavao niži prilikom load-a od ovih 1.225V, nisam se posle cimao da skidam offset. Uglavnom, ostavio sam nekih 2 sata prime95 I maks temperatura je bila 88C, hladnim ga sa LC-CC-120. Prilikom cinebench-a drži temp do 72. Ionako se ne radi na ovom kompu ništa prezahtevno, povremeno lightroom.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Sta bi vi uzeli R5 1600af ili R3 3100? Cene su im iste, performanse iste, 1600af je nesto rastereceniji zbog vise jezgara dok 3100 ima bolji klok i noviju tehnologiju izrade.
Postoji i treca, najbolja opcija a to je Ryzen 5 2600 TRAY, za nekih 15k. Samo ne znam da li je pametno kupovati takve procesore preko kurira?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Imao sam 3100, platio sam ga 92eur. Mislim da za tu cenu (ili pribliznu) nemas bolju opciju. AF je prakticno 2600, 3100 je pritom i novija generacija, lakse za zameniti kasnije u kupoprodaji.
 
I ja sam nesto blizi R3 3100, mada moja RX 580 4 gb ce ogranicavati bilo koji procesor zbog malo memorije.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
^ Lepa priča...
Ima li neka dobra duša sa R5 3600 da mi šibne svoja overclock podešavanja, a da mu je sve stabilno radi, nikakav egzibicionizam...
 
^^
Par postova iznad, skroz modest varijanta. Mozda mozes i bolje izvuci.

Imao sam 3600 (imam jos uvek u drugoj masini) na Tomi B450 Max (kao ti, koliko vidim). Sta 'radi' za mene je undervolt na 1.3V i clock na 4150Mhz, uz latencije za RAM + clock up, zavisno od memorije. Video sam da su kasniji primerci (moj je jedan od prvih serija) bili jos bolji po pitanju kloka, tako da probaj svakako, znam da sam cesto vidjao [email protected] ili cak i manje. Na kraju krajeva - CB20 i prati effective clock i napon, pa kreni od toga.
 
Nazad
Vrh Dno