Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Namena, ako je za gaming gleda se da bude barem 6/12 sa sto boljim IPC-jem. Npr. 5600x je bolji za gaming i od 3950x, iako ovaj drugi ima 2.6x vise jezgara.

8/16 je nepotreban za gaming, a uzimati za buducnost uz poznatu izjavu "sve vise igara ce koristiti 8 jezgara" je besmisleno jer ce 6/12 naredne generacije pregaziti po performansama 8/16 trenutne, kada su igre i bilo sta sto ne zavisi iskljucivo od broja jezgara, a to je vecina stvari.

Zna se za sta su 8 i 12-jezgarni procesori, za rad koji moze da iskoristi tolika jezgra :)
 
Poslednja izmena:
Sve je to manje-više u redu ali većina ne kupuje procesor svake godine a primarna namena je svakako ono što određuje izbor procesora. Procesori novijih generacija su skoro uvek jači od prethodnika čak i kad nisu iz iste serije. Od igre do igre zavisi koliko će jezgara da koristi a ipak je cena nešto što na kraju odlučuje. Ako je 3600 jeftiniji onda je on bolji izbor.
 
Idem na 3600, ne odma, ali u narednih mesec dana. Tu nema onda klokovanja sa b350? Samo plug and play? Koliko vidim 240e traze.. malo mi je to mnogo. Cekacu malo dok nesto ne naleti. Hvala na preporukama to sam i planirao ali mi je ovo zapalo za oko pa reko da vidim sta kazu ljudi. Ploča podrzava i to mi je tamanica da ne moram 150e da dajem, bar ne sada ako moze ovo da gura jos 2 3 godine.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Idem na 3600, ne odma, ali u narednih mesec dana. Tu nema onda klokovanja sa b350? Samo plug and play? Koliko vidim 240e traze.. malo mi je to mnogo. Cekacu malo dok nesto ne naleti. Hvala na preporukama to sam i planirao ali mi je ovo zapalo za oko pa reko da vidim sta kazu ljudi. Ploča podrzava i to mi je tamanica da ne moram 150e da dajem, bar ne sada ako moze ovo da gura jos 2 3 godine.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Ja bi uzeo neku msi b450 max varijantu i posle mozes na nju i ryzen 5600 kada pozelis da upgrejdujes.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Znam. Prilično sam siguran da će raditi bez problema, a kad budem hteo i imao love onda cu uzeti neku bolju x570 ili zavisno od potreba.. za sada je ovo malecki apgrejd ako nadjem proc ispod 200e i svoj unovcim barem za 80e.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Jel može neko da me uputi kako da overklokujem 3600XT?
Tačnije interesuje me zauzdavanje napona, da ne divlja.

I kako da podesim RAM da radi na fabričkih 3600 i CL16?
 
Ryzen procesori su zamišljeni da rade tako kako rade i da dižu kratkotraji napon za single core boost. Do sada za 4 godine nisam primetio da kod opterećenja svih jezgara ide preko 1.26V.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk
 
Ma nije to, pisalo se ovde na forumu, samo n emogu da nađem.
U IDLE u Biosu ide preko 1.4V
 
Sto se overkloka procesora tice to neznam a za ram memoriju kada udjes u bios levo gde pise memorija gore levo imas cpu i pored dva puta pise XMP. Samo kliknes jednom na taj XMP i videces kako je selektovano i odes na restart sa prethodno snimljenim setovanjem.
 
Opet ja, rekao sam da cu cekati malo sa kupovinom nekih mesec dana da vidim sta se desava. Poslao sam upite na 15 mesta na kp za 3600 najniza cena koju sam dobio 224e. U medjuvremenu sam nasao 3700x za 250e polovan u garanciji jos 1.5god, ploca ga podrzava sa najnovijim bios apdejtom. Toliko znam. Mišljenja? Dobra cena, polovan jeste ali u moru svega preskupog trenutno da li je bolja kupovina to ili 3600? Jedino ploca ali necu ga pipati radice kako ga ubodem i to je to..

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Trenutno najbolja kupovina cpu-a je u domaćim radnjama.Jeftinije nego kod madjara,a koliko vidim i od polovnjaka nekih koje kače experti na kp za prodaju.Npr taj 3600 je nešto preko 200 e u domacim radnjama.
Što je najgore vidim na kp ljudi kupuju skuplji cpu polovan nego što je nov u radnji.
Cpu polovan mora da bude jeftiniji više od 20% od najjefinije cene novog da bi imalo smisla..
Ovako su cene smejurija..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
to sam i rekao, cene su bas prevelike.. razmislicu i kupujem sta bude jeftinije
 
Kako vam se krece temperatura na 3600xt
Ono sto me zbunjije je viskoka idle temp koja se uglanom krece 47-54 stepena dok u igrama ide do max 80 uglavnom
Takve temp nisam imao na ryzen 5 2600 koji je bio klokovan na stalnih 4ghz
Najvise mi smeta to ubrzavanje coolera i ti pikovi temperature koji traju po samo nekoliko sekundi prvo sam pomislio da nisam dobro stavio pastu, ali i posle ponovne montaže situacija nije ništa bolja samo sam podesio krivu ventilatora pa je sada bar malo tiše

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Zavisi od kućista isto,i koji hladnjak koristiš.Ono što možeš da fixiraš napon na osnovnom kloku..Spustiš dokle prolaze temerature i verovatno neceš imati te skokove.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Kućište i kuler nisam menjao stoje u potpisu.
Ovako sam namestio na brzinu , ali vidim da napon idalje varira
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-01-02 142511.png
    Screenshot 2021-01-02 142511.png
    30.8 KB · Pregleda: 92
  • Screenshot 2021-01-02 142554.png
    Screenshot 2021-01-02 142554.png
    41.6 KB · Pregleda: 87
Ironija što sam ga i ja toliko platio, ali prošle godine [emoji16]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Da li se isplati kupovina trey procesora?Imam u ponudi ryzen 3600x nov za oko 225 eura i garancija je dve godine.
To je valjda varijanta bez fabrickog kulera ako sam dobro skapirao?I valjda nema originalnu ambalazu i kutiju.
Sad zasto garancija nije tri godine nego dve ne znam?
Da li se isplati uzeti njega ili ici na 3600xt koji je u full pakovanju i garanciji od 3 godine i skuplji nekih 40 eura od ovog trey modela 3600x?
Mislim koliko je 3600xt jaci od 3600x modela?Planiram da predjem sa intela 2500k na neki ryzen i mislio sam da uzmem plocu msi b550 tomahawk i 16gb ddr4 na 3200mh memoriju i neki nvm2 od 512gb za sistem.
Komp mi treba za svakodnevno normalno koriscenje,znaci surf,pustanje filmova sa kompa na projektor i odigrace se i po neka igrica.
Doslo je vreme da se menja ovaj intel 2500k a sa njim i ploca i memorija.
 
Ja koliko vide za 225e ide 3600x full sa kulerom.
Ne isplati se dati 40e za xt.
327 evra je 5600x .
Off..sad madjari od nas mogu da švercuju cpu.
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja koliko vide za 225e ide 3600x full sa kulerom.
Ne isplati se dati 40e za xt.
327 evra je 5600x .
Off..sad madjari od nas mogu da švercuju cpu.
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Ok jasno mi je.Da li se trenutno vise isplati kupovati komponente od nasih ljudi koji robu nabavljaju u madjarskoj ili kupiti kod nas u nasim maloprodajama?
Tu mislim na manje radnje ono monitor,atom i slicno.
Ili sada nije trenutak za upgrade racunara?
Konkretno u mom slucaju zamenio bih procesor,plocu,memoriju i dodao nvm2 ssd.
Grafa mi je asus strix 1060 i posto igrice slabo igram nju ne bih menjao barem jos neko vreme.
 
To sve zavisi od komponente do komponente gde je bolje kupovati.Mislim da trenutno sad imamo solidne cene za pojedine komponente.
Lično mislim da sad ram i ssd ima odličnu cenu i treba ga kupiti.Takodje i ploče imaju solidnu cenu,pa možeš i to upravo pazariti.
Ono što sad ima loše tebe ne interesuje npr zen 3,psu 750w+ rtx 30xx ili 6000xt gpu.
Ako je 10-20% jeftinije odredjena komponeta jeftinija kod komšija zašto da ne...
Cpu nem pojma šta da očekujem.Vidimo kod nas da cene padaju(ili su došle do koliko toliko prihvatljivu cenu iako je to daleko od poželjne),dok kod madjara izgledaju nenormalno..
Pre ce se normalizovati cena za cpu nego gpu.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ok jasno mi je.Da li se trenutno vise isplati kupovati komponente od nasih ljudi koji robu nabavljaju u madjarskoj ili kupiti kod nas u nasim maloprodajama?
Tu mislim na manje radnje ono monitor,atom i slicno.
Ili sada nije trenutak za upgrade racunara?

Ni pod tačkom razno nije vreme za upgrade. Sve cene su otišle u tri lepe.

To sve zavisi od komponente do komponente gde je bolje kupovati.Mislim da trenutno sad imamo solidne cene za pojedine komponente.
Lično mislim da sad ram i ssd ima odličnu cenu i treba ga kupiti.Takodje i ploče imaju solidnu cenu,pa možeš i to upravo pazariti.
Ono što sad ima loše tebe ne interesuje npr zen 3,psu 750w+ rtx 30xx ili 6000xt gpu.

Da kažem kao neko ko je u februaru uzeo 5700XT, a letos R5 3600, Aorus Elite X570, 32 GB Corsair Vengeance Pro, a pre tri meseca 1TB Kingston SSD NVME te AOC 32" monitor i, sve osim RAM uzeo kod nas. Danas da kupujem ove iste komponente (proverio) u istim radnjama koštalo bi me gotovo 25.000 više. 5700XT je bila tačno 50.000, R5 3600 bio malo manje od 22.000 (sada je 26+), matičnu sam platio skoro isto kao danas, Kingston SSD je bio oko 12.000 (sada u istoj radnji 16+), 32 GB RAM sam platio onoliko koliko je 16GB u jedinoj radnji koja još ima te modele, a monitor je 4000 skuplji nego kad sam ga ja pazario. I to ako ga ima.

Dakle, ni RAM ni SSD nemaju dobru cenu, jer su pre 6 meseci bili dosta jeftiniji.
 
Poslednja izmena:
@NastyB A2000 je danas 93 evra na kp
Corsair vegeance rgb pro taj tvoj ako je 3600 cl18 je 130 evra,neznam koliko si ti platio.
Meni je jeftino ako uzmem ram 2x8 3200 cl16 za 60 evra
Jeftin mi ssd od 29 evra 240gb sa keširanjem
Jeftina mi ploča od 64 evra za 6/12 OC cpu,73 evra 8/16 cpu..
Meni je to ok,možda je nekom skupo.
Cpu jeste skuplji,ali za razliku od ostatka sveta u ovom trenutku mi je ok cena za npr 1600 AF za 105e(pogledaj na drugim mestima cenu).
Meni je ok 327 evra za najavljenu cenu 300e od amd-a što se tiče 5600x.
Zavisi šta kupuješ.
Ko pravi budzetsku mašinu extra je vreme za ssd i ram,i b450 ploče.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
@marinac malo su vise nego sto bi trebalo, ali verovatno ti je samo sreca losa, koliko ti je temperatura u sobi i koje kuciste ?

a NZXT H500 vidim sad, ma da, veoma verovatno samo kombinacija neadekvatnog kucista, ventilatora u njemu, i CPU kulera, nista tu ne mozes vise osim podesene krive za ventilatore.

Malo ispod 22.000 letos u domaćoj radnji.

@MilanNBA23

Zasto ste i ti i NastyB kupili prosle godine u domacim radnjama (krediti, preko firme ?)

nekoliko meseci je bio 160-165eur (18500 rsd - 19500 rsd) preko kupujemprodajem sa sve uracunatom postarinom, nekoliko clanova mislim da je uspelo da ga ulovi i ispod te cene.
 
Poslednja izmena:
@NastyB A2000 je danas 93 evra na kp
Ko pravi budzetsku mašinu extra je vreme za ssd i ram,i b450 ploče.

Ja sam pomenuo cene vezano i za prethodni post o kupovini u našim radnjama. Inače je na KP sve bilo MNOGO jeftinije tada, ali ja ipak cenim garanciju, iako sa njom, uglavnom, mogu da se obrišem. Ali opet...

Možda si u pravu vezano za budžetsku mašinu, ali i to je sada nešto skuplje nego pre 5-6 meseci. Danas da sklopiš mašinu koja će da služi za internet, Office, filmove, serije, neki relativno zahtevan program, poput starijeg Fotošopa, NIKADA nije bilo jeftinije. Ali ako želiš da se igraš na tom kompjuteru, onda to postaje druga priča. Nekada si za 500-600 evra mogao da kupiš mašinu koja će na pristojnom nivou detalja da potera svaku igru. Danas toliko košta samo grafička karta za to. Nema više "srednje kategorije". Za male pare možeš da kupiš mašinu koja će odlično raditi sve osim igara, renderinga i video obrade. Štaviše, za 300-400 evra može da se sklopi. Ali ako želiš iole pristojan računar za igre, sve ispod 1000€ je uzaludno bacanje para.

Naravno, pričam o NOVIM komponentama. I ne računam one kojima je dovoljan Fortnite i GTA V na 1080p u 30 sličica za igranje. Takvi uvek lažu.
 
Nazad
Vrh Dno