Šta je novo?

AMD B650 B650E ploče

Pa...otprilike. Ali sada su zakomplikovali stvari sa PCIe 5.0 i sada imamo E i non-E verzije. E verzije čipsetova su "premium" i nude punu PCIe 5 podršku, non-E su jeftinije jer ili nemaju PCIe 5 ili samo na grafici, tako nešto...AMD je dodatno segmentovao ponudu zbog toga.

Možda potseća na Intelove bezvezarije ali u ovom slučaju možda i nije loše jer je PCIe 5 sada jedva upotrebljiv ali ljudi imaju izbor. Kome treba PCie 5. ima E verziju, ostali imaju non-E, nema potrebe da se plaća nešto što se neće koristiti. Jedini problem je koliko će koji proizvođač i koje modele da osakati na non-E verziji...
 
Po meni bilo bi korisno imati PCIe 5 na slotu za grafičku u slučaju neke kartice srednje klase koja ima 8 linija. Čini mi se da bi to moglo biti popularno rešenje za uštedu u srednjoj klasi.
 
ASUS TUF GAMING B650-PLUS
ASUS PRIME X670-P
Razlika ispod 10EUR u ceni, to nema nikakve logike.
Ploče su skoro identične. Isti VRM, PCIe i M.2 konfiguracija, LAN, zvuk...razlikuju se po izgledu, USB portovima i možda još nekoj sitnici. I naravno čipsetu, lol.
 
Zanimljivo je da tom logikom ispada da je razlika u ceni cipseta maximalno 10EUR, sto dalje znaci da nema svrhe praviti 2 razlicita cipseta, 2 razlicite, a opet "iste" ploce, itd. Takodje znaci da CPU od 800EUR i ondaj od 350EUR idu na istu plocu i da zbog naduvanih cena ploca nizi segment procesora totalno gubi smisao. Upariti 800EUR CPU i 300EUR plocu ima smisla, ali upariti 350EUR CPU i 300EUR plocu nema bas nikakve logike.
5600+ploca+32GB DDR4=500EUR
7600X+ploca+32Gb DDR5=900EUR.

80% veca cena za 15%-20 performanis u nekim vrlo specificnim uslovima (1080p rez. +3090 ili jaca grafika ili neki render posao i tome slicno) predstavlja zaista losu ponudu i tesko da tu ima ikakvog motiva za upgrade. Ako neko ima nesto dosta slabije od R5 5600 opet ima 2 mogucnosti, 500 EUR ili 900EUR. Mislim da ce se jako mnogo ljudi odluciti da zrtvuje 15% za skoro duplo manju cenu.

Zasto toliko inisistiram na ovoj matematici, pa naprosto jer B650 ploce treba da budu neki srednji segment i 7600X treba isto da bude srednji segment, a to u ovom slucaju nije tako. nesto ne verujem da je AMD odusevljen prodajom nove serije i cenama B650 ploca. Necu da kazem da li je ili nije do njih, moguce i da su proizvodjaci ploca odlucili da naplacuju nesto vise u ovom slucaju, ali to svakako nece doprineti omasovljenju platforme. Ko zna mozda za godinu dana i bude ploca od 170-180EUR i mozda i dobijemo 7600 bez X za oko 250 pa se stavi pomere sa mrtve tacke. U sadasnjem okviru 7600X je DOA. To se ne odnosi na jace procesore iz serije.
 
Poslednja izmena:
Ima mnogo članaka na netu koji govore o tome da prodaja ide loše.
 
Polako, mozda su prebacili oni budzet na A620 najverovatnije (Kao Nvidija sto je prebacila xx60 u drugi cenovni rang, sve B650 imaju monstruozne VRM sekciju, i 3/4 dodatne ulaze za CPU snagu gore za extreme overclock, ... Dok ne vidimo entry ploce, ne znamo koliko nas je i da li zavukao AMD xD

Kao sto kazu na HardwareUnboxed. Nebitno je koju oznaku ima koja komponenta (4050 da kosta 700 eur), Bitno je odnos cene/dobijenog u odnosu na konkurenciju i rodjake te komponente.

Ionako nema toliko potrebe raditi klasican overclock na Ryzen 7000. Ako A620 podrzava Curve Optimizer i Power Limit-e, onda je "overclock" omogucen na A620 seriji.
 
Nekako, sve se nadam da su napabirčili ove cene samo kako bi rasprodali prethodnu generaciju, pa će onda i ovo da siđe međ` raju i sirotinju.
 
Nekako, sve se nadam da su napabirčili ove cene samo kako bi rasprodali prethodnu generaciju, pa će onda i ovo da siđe međ` raju i sirotinju.

Moguće.

 
Nema šanse što ode gore neće dole....bar ne dobrovoljno :)
 

Zanimljiv dizajn😀

1665933712611.png
 
280e na popustu, heh.
Ali da, interesantno. Bolje nego dosadašnje egzibicije s šarenilom koje imaju, kao na Steel Legend pločama.
 
Jel postoji neki proizivodjac ploca koji nudi sledece, ili je to sto bi rekao Djilke pluskvamperfekat :D

-Jednostavan dizajn (bez gaming, tuf, buf, pro)
-Solidna naponska sekcija
-Stabilan BIOS
-Da ne dere sa cenom bez razloga
 
AMD B650 entry-level ploce su superiornije za isti/manji novac u odnosu na Intel Z790 entry-ploce.

AMD ima PCIE 5.0 M.2 slot, Intel nema + jos stvari, kao sto napisah u Z790 (detaljno poredjenje i dokaz na linku ispod):


AMD odradio Nvidia potez i stavlja B650 oznaku na stvari koji nikad nisu bilu u toj klasi/rang-u xD.
 
Poslednja izmena:
AMD B650 entry-level ploce su superiornije za isti/manji novac u odnosu na Intel Z790 entry-ploce.

AMD ima PCIE 5.0 M.2 slot, Intel nema + jos stvari, kao sto napisah u Z790 (detaljno poredjenje i dokaz na linku ispod):


AMD odradio Nvidia potez i stavlja B650 oznaku na stvari koji nikad nisu bilu u toj klasi/rang-u xD.
Moguce, ali zaba kad najjeftinija ploca "kod komsija" kosta 250eur (Asrock). Meni su i one od 150eur bile i vise nego dovoljne kao npr. ASROCK B550M Steel Legend za 150EUR.

Pazi sad ovu matematiku za slicne ploce:

ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI 260EUR
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II 185EUR

To je 40,5% veca cena. Koliko prosecnih kupaca ce uspeti da razume razliku izmedju ploca, osim sto je jedna AM4, a druga AM5. Najvise sto ce razumeti (videti na kutiji) je DDR4 vs. DDR5, a razliku u ceni ce svakako osetiti, jos kad na to dodamo razliku u ceni memorije i cinjenicu da je 7600x 2x skupli od 5600 ima da se cesu samo tako. Kako je lepo jedan reviewer rekao najveci problem u ovom trenutku Zen 4 je postojanje Zen 3 generacije.
 

Pocinju vec polako da sredjuju BIOS-e, bice ovo odlicna platforma za par meseci.
 
Da, ali to je newegg a mi od njega nemam nikakve korsti (nažalost)

U Nemačkoj je razlika izmedju te 2 ploče 65e.
 
Americke sajtove mogu samo da pogledam zarad neke recenzije i iskustva drugih, cena je apslolutno nebitna.
Naruci nesto sa Amazona, pa ce nasi pilicari da budu veoma isplativi. O carini koja krade, da ne pricam...
 
Da ne pominjemo što Gen5 SSD-ovi tek počinju da se prave, koštaće ohoho, grejaće se poprilično i možda 99.5% korisnika ne može da ih iskoristi ljudski.
Navodeći PCIe 5 kao prednost AMD-a je pucanje u prazno...već stigosmo do Gen5, Gen6 je praktično spreman a mi još ne možemo ni Gen4 da iskoristimo kako treba.
To je kao busanje u grudi da imamo 5G telefon u zemlji gde još ima delova gde nema ni 2G signala...
 
Cena za AM5 B650 plocu se stabilizovala samo $10 iznad slicne Intel B660 ploce.

$10 vise za Gen 5 M.2 SSD zvuci sasvim ok:


Jeste a u Srb se DEstabilizovala,ja platio van srb asus rog strix b650e e gaming wi fi 315eur,i to sam jednu nasao na foru preko veze neke ista poskupela posle 2h na 375eur nisam hteo da uzmem kod nas jer je najjeftinija bila u monit. 51k rsd danas ista ploca u istoj radnji 61k rsd :D a sto se tice peglanja biosa jeste 24h je bas spor boot bio zbog tog treninga rama itd,sad boot ko raketa posle 5 dana
 
Sta je sa ponudom ploca kod nas za B550, od svega sto ima, ispada Elite za 180-200e najbolja kupovina. A sa tom cenom ulazi jos malo u B650 segment.
Zasto nema nekih jeftinijih ploca, i koja fora sa ovim cenama uopste? Gledam i zbog toga lomim da li AM4 ili AM5. Smaraju me.. :D
 
Nazad
Vrh Dno