Šta je novo?

AMD B650 B650E ploče

Onda će taj Gigabyte sasvim dobro da odradi posao...
+1, zadnje sto je Buildzoid nasao je da Gigabyte AM5 ploce najbolje auto-podese/istreniraju RAM od svih. Sad bio je novi AMD update za RAM i sve, pa se mozda neko dovukao blizu (najverovatnije MSI), ali Gigabyte ti je za auto-AM5 jos uvek sigurica da ce najbrze da ti podesi RAM
 
Ja kao imalac Asus ROG Strix B650E-E matične ploče mogu da posvedočim da kod iste trening RAM-a traje minimalno. Kada promenim podešavanja u BIOS-u (a kad nađeš podešavanja, ne menjaš to svaki čas) istrenira RAM za 15-ak sekundi. Bez promena je manje više to odmah. A podešeno mi je da uvek trenira RAM.
Doduše, u pitanju je jedna od najskupljih ali (po HU kanalu) i jedna od najboljih B650E ploča.
 
Ja kao imalac Asus ROG Strix B650E-E matične ploče mogu da posvedočim da kod iste trening RAM-a traje minimalno.
NIsam mislio na tu brzinu, nego na sirovu brzinu, koliko FPS se dobija, Gigabyte nadogradjuje EXPO I XMP i fenomenalno sam podesava latencije za memoriju, iznad ostale konkurencije.

Izvinjavam se na nesporazumu i sto nisam jasnije objasnio :(
 
Ima i Asus zanimljivu opciju...
Za određene RAM module je sam Asus odradio podešavanja, bukvalno je fabrika odradila ono što bi korisnik odradio. Ako ploča prepozna RAM za koji je fabrika odradila optimizaciju, u BIOS-u se pojavljuje profil EXPO (ili XMP) tweaked i kod mene su zaista to najbolja podešavanja.
 
Ima i Asus zanimljivu opciju...
Za određene RAM module je sam Asus odradio podešavanja, bukvalno je fabrika odradila ono što bi korisnik odradio. Ako ploča prepozna RAM za koji je fabrika odradila optimizaciju, u BIOS-u se pojavljuje profil EXPO (ili XMP) tweaked i kod mene su zaista to najbolja podešavanja.
Da to su nedavno dodali, nisam ispratio da li je neko odradio poredjenje.
 
Evo danas se malo pogirao sa Asus B650 Prime Plus maticnom plocom stavljen najnoviji BIOS zbog agesa updata.
Ispod imate slike i prodjenje koliko se razlikuje potrosnja procesora izmedju Cinebench a i Y-cruncher.
Korostio sam Kingston A die XMP 7200Mhz
Nije ploca htela da butuje na 7200 ali na 6800 sa XMP podesavanjima radi sve kako treba moze se reci da je stabilno posto prolazi y-cruncher.
Sve ovo je ugrubo posto sam samo na brzinu uzeo veceras da vidim sta moze ploca pre nego sto ode u konfiguraciju.

U windowsu je stavljeno High performace i fixne vrednosti za CPU.


Ovde imate video merenja naponske tokom opterecanja. Maticna ploca radi bez problema ali ako hocete Overclock na ovoj maticnoj ploci morate dodatni vetilator na naponsku sekciju sto i ne bih uzeo kao manu s obzirom da je maticna ploca od ispod 30k rsd. Sa memorijom se nisam igrao vise mozda i moze na 7000 nije htela sa 7200 stavio na 6800 radi i tako sam nastavio, relano i 6800 je ozbiljna brojka.

Kingston 5200Mhz 2x32Gb CL40 overklokovan na 5600 sa latencijama po XMP u. 1:1 FCLK/UCLK
Micron Cipovi na memoriji
 

Prilozi

  • cb20 7950x.png
    cb20 7950x.png
    426.9 KB · Pregleda: 58
  • cb23.png
    cb23.png
    39.3 KB · Pregleda: 19
  • cb2024.png
    cb2024.png
    46.6 KB · Pregleda: 15
  • y-cruncher 7950x.png
    y-cruncher 7950x.png
    424 KB · Pregleda: 24
  • Cb 2024.jpg
    Cb 2024.jpg
    202 KB · Pregleda: 28
  • CINEBENCH_R23_CPU_Multi_Core_39923.jpg
    CINEBENCH_R23_CPU_Multi_Core_39923.jpg
    274.3 KB · Pregleda: 31
  • y-cruncher_Pi-5b_90.648.jpg
    y-cruncher_Pi-5b_90.648.jpg
    318.8 KB · Pregleda: 30
  • y-cruncher_Pi-5b_122.725.jpg
    y-cruncher_Pi-5b_122.725.jpg
    336 KB · Pregleda: 38
Na koliko ti bustuje allcore u cb2024? Sad vidim kod tebe da je solidno manja potrošnja nego u cb23.
Na mom 5950x u 24 boostuje ~200mhz više, s tim da udari u ppt limit i u 24 i r23.
 
OVde je vise akcenat da Ploca lepo radi sa memorijom. To sada setovanje CPU sam stavio na fixno u vecini slucajeva.
 
Kakva je,da li neko ima iskustva?


Da li je cool kao njen slavni prethodnik MSI Tomahawk B450 MAX?
 
Na papiru deluje dobro, mada nema PCIe 5.0 slotove/M.2 i ima "samo" 3 M.2 slota, verovatno zbog ograničenja B650 čipseta. Ako to nije problem, ostatak je prilično dobar. Dobar VRM, Realtec ALC4080 codec što je tipično samo na top pločama u ovoj generaciji (neverovatno je koliko su svi štedeli na zvuku), 6 SATA portova što se ne viđa često, dobar asortiman USB portova, 7 ili 8 fan konektora, WiFi/BT...
Sad, ne znam koliko košta i šta konkurencija nudi za te pare...

EDIT: Ok, bacio sam pogled na brzinu...pa, nudi više od konkurencije, ukratko, gledajući cene kod nas. Recimo, Asus TUF B650 (ATX) košta 30e više ali je slabiji u svemu, osim što ima jedan PCIe 5 M.2 slot i 2 USB-C konektora pozadi umesto jednog. ASRock B650 PG Lightning košta isto ali je opet slabiji u svemu sem što ima jedan PCIe 5 M.2 slot...
 
Poslednja izmena:
U Ugarskoj može da se nadje za ravno 200 eura,pala cena za oko 50 eura......izgleda da imamo novi bestbuy :)
 
Iz ličnog iskustva znam da se 2 ddr5 rama racunaju kao quad channel tako da to nije problem.
 
ali ako hocete Overclock na ovoj maticnoj ploci morate dodatni vetilator na naponsku sekciju sto i ne bih uzeo kao manu s obzirom da je maticna ploca od ispod 30k rsd
Kako nije mana ako Asrock ploci koja kosta 10k manje ne treba dodatni ventilator 😅 Mislim ok izgleda bolje nego sto je bilo na izlasku ali su svejedno B650 Prime Plus i B650M-A VRM sekcije i njihovo hladjenje sramota i uvreda.

Postujem kad kompanija kreativno ustedi troskove i poveca zaradu, i kad to ne utice previse na vecinu korisnika, ali Asus je preterao u ovom slucaju.

Da me ne shvatis pogresno, ja licno bih lupio ventilator i terao, ali prosecna osoba jok

mogu samo da zamislim koliko bi se Asus zaposleni nervozni znojili kad bi ih neki investitor kome moraju sve da kazu pitao koji je najcesci razlog za RMA bio kod Prime ploca
 
Poslednja izmena:
Kakva je,da li neko ima iskustva?


Da li je cool kao njen slavni prethodnik MSI Tomahawk B450 MAX?
Imam je ja već nešto više od mesec dana i trenutno ne bih mogao da ti je preporučim. Problem je što nikako da namestim da se računar uspešno restartuje, prosto zaglavi na žutoj led lampici i moram da ga ugasim, i onda iz cold boot-a sve radi bez problema. I gomila ljudi po netu ima sličnih problema sa raznim MSI B650 pločama i memorijama kao da trebaš da ubodeš pravu kombinaciju, ili je to generalno problem sa novom AMD platformom koja još neispeglana. Nisam je reklamirao jer sam je kupio na Amazonu, možda je još probam sa drugom memorijom ako MSI ne izbaci skoro neki novi Bios.
 
@stankez

To je problem samo kod tebe, posto 99.999999% ostalih AM5 korisnika nema ama bas nikakvih problema. Stoga, nema smisla pisati da je to problem sa AM5 platformom.
 
Kako nije mana ako Asrock ploci koja kosta 10k manje ne treba dodatni ventilator 😅 Mislim ok izgleda bolje nego sto je bilo na izlasku ali su svejedno B650 Prime Plus i B650M-A VRM sekcije i njihovo hladjenje sramota i uvreda.

Postujem kad kompanija kreativno ustedi troskove i poveca zaradu, i kad to ne utice previse na vecinu korisnika, ali Asus je preterao u ovom slucaju.

Da me ne shvatis pogresno, ja licno bih lupio ventilator i terao, ali prosecna osoba jok

mogu samo da zamislim koliko bi se Asus zaposleni nervozni znojili kad bi ih neki investitor kome moraju sve da kazu pitao koji je najcesci razlog za RMA bio kod Prime ploca
Ovo sam imao pri ruci malo uzeo da testiram cisto zbog sebe pa podelio ovde. Shvatam sta hoces da kazes i proslo je dobra da ljudi budzaju samo out of box resenja ljude zanima i to je tako.

Mislis na ASRock lightning ?
 
Mislis na ASRock lightning ?
ASRock B650M-HDV/M.2

Pokidala u HardwareUnboxed testiranju, i nju ljudi najvise komentarisu po discord-ima, forumima. Na nju sam mislio sa cenovnom razlikom.

I Asrock B650M PRO RS u manjoj meri (ali je isto izgleda popularno zato sto ima 3x M.2 slot-a i sto je bela).
 
Poslednja izmena:
Influenser, TechTuber, efekat (HardwareUnboxed, Buildzoid, Koreanski), Gigabyte dominira B650 prodaju u Koreji:

Gigabyte-ov auto-tuning algoritam koji donosi performanse pola puta do rucno podesenih/overclock-ovanih za plug&play obice ljude, se visestruko isplacuje:
5555 - Copy.jpg
 

Ova maticna tera 7950x na 6.3ghz na tecnom azotu svaka preporuka
 
Poslednja izmena od urednika:
Nešto sam kratak na tečnom azotu zato i zbog ATX veličine merkam Asus Prime b650 plus. Da li je ima neko ?
 
Poenta mog izlaga je bila da je dobra naponska i da memorija radi na 6600 mhz.

Uzeo sam dve takve za posao ok su ali je TUF b650 mnogo bolji ali pred ovog ASRock mislim da nema potebe za tim plocama.
 
Meni treba veća zbog više USB i ostalih portova a ići će samo 7700x ili ako izađe neki noviji iz iste porodice na nju. Nema potrebe za nekim super-duper VRM-om. Asus u glavnom zbog BIOS-a bogatog za čačkanja. Memorija takođe osrednja, 2*16GB, Kingston 6000MHz, mislim da je Cl 36.
 
Nešto sam kratak na tečnom azotu zato i zbog ATX veličine merkam Asus Prime b650 plus. Da li je ima neko ?
Ta ploča se nije nešto pokazala...
ASRock PG Lightning košta isto ili nešto manje i bolji je. Ima i više USB-ova, mada su svi USB-A portovi 5 Gb/s.
Ako ga ima, MSI Gaming Plus WiFi je isto bolji, ako su ti dovoljna 2 M.2 slota.
 
Poenta mog izlaga je bila da je dobra naponska i da memorija radi na 6600 mhz.

Uzeo sam dve takve za posao ok su ali je TUF b650 mnogo bolji ali pred ovog ASRock mislim da nema potebe za tim plocama.
Mislim da ni sa jednom krštenom AM5 pločom nema brige sa naponskom. Sve su OP.
@

CountMike

Ja imam Asus B650E-E i nemam nikakvih zamerki. Ok, malo je skuplja ali mislim da jede pola X670E za doručak.
 
Poslednja izmena:
Nešto sam kratak na tečnom azotu zato i zbog ATX veličine merkam Asus Prime b650 plus. Da li je ima neko ?
Jako loše recenzije za ceo Asus asortiman ispod TUF verzija... Nešto im naponske nisu dobre...
 
Ok, on bi uzeo 7700x i verovatno neće da ga prži satima, tako da verovatno ne bi bilo problema ali Asus košta kao ili više od boljih ploča i ničim ne zaslužuje tu cenu...nema svrhe uzeti ga.
 
Da, to sam uočio još sa 500 chipsetim, B ploče bolje od X ploča ali nisu sve i naj jeftinije. Asusove b550 "Creator" ploče recimo. Bolje i skuplje od X ROGatih.
Kao što rekoh, cilj je 7700x, X je vrlo malo skuplji pa što da ne. Znači to je rešena konstanta. Memorija takođe, 6000MHz ne bi trebalo da je igde problem. Nije mi cilj da pravim neku "zver" ali da bude solidno bolja od ove sadašnje konfiguracije i da bude nova platforma. Inače big odmah išao na 7950x pa kud puklo da puklo.
Koliko vidim 7700x ume da povuče do skoro 148W "socket power" sa osmopinca pa VRM može da bude zafrkancija. Naime, primetio sam da i ovaj moj 5800x može da povuče ako 115 - 118W i oseća se da VRM-u na ovoj mojoj ploči ponestaje daha i ako je jedan od boljih.
Sada nešto gledam ASRock B650M PRO RS U cenovnom rangu sa Asus Prime. malo je kompaktnija ali sličan USB izbor i ima 3xM.2 NVME sockete što mi je definitivan plus jerbo imam 5 komada od kojih su 3 na 2 PCIe adaptera. To što je treći M.2 samo x2 nije neki problem, većina su samo storadže enivej.
Znači da ostaju samo 2 stvari.
1. VRM, Nisam nešto naročito istraživao ali izgleda da su VRM nešto napredniji sada pa su efikasniji za istu veličinu. 8+2+1 Power Phase, 50A Dr.MOS zvuči dobro.
2. BIOS. E tu ne znam skoro ništa o Asroku, to moram da proučim koliko je fleksibilan naročito sa memorijom (eXpo i XMP) i PBO na koga računam za fina podešavanja. FSB/Bus speed podesiv ? Ovrclock AI ? Sve to može da utiče na krajnji ishod finog nameštanja.
 
Za VRM nemaš problema. Imaš na YT video by Hardware Unboxed gde su testirali gomilu B650 ploča sa 7950x (1 sat Cinebencha) i samo 2 Asusove (od kojih je jedna Asus za koji si pitao) su podbacile.
Video si i šta je Dominator napisao za 7950x i ASRock ploču koja je jedna od najjeftinijih...
Veći problem će ti biti hlađenje procesora i računaj na malo više idle temperature.

Što se tiče BIOS-a i podešavanja u sitna crevca, ne bih znao. Gigabyte i ASRock su se najbolje pokazali što se tiče kefereka s memorijama, bootovanja i slično...

Pro RS je ploča, ako ti odgovara BIOS...drugi PCIe slot je Gen 3, inače, nije Gen 4. Ne znam što su tako odradili kad B650 ima dovoljno linija...
Verovatno možeš da iskopaš na netu neki walkthrough BIOS-a a sigurno imaš i u manualu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno