Šta je novo?

AMD B650 B650E ploče

Kod nas nije bilo dobro ni kad je trebalo. Ovo što je ostalo su stare zalihe. Sve u svemu prirodan proces gde će polako sve više biti B650 ploča. Ako do sada nisi kupio sačekaj proleće i počasti sebe sa nekim non X modelom.
 
Samo računaj da nećeš naći solidnu ploču ispod 250e. Bar ne kod nas.
 
Ukratko: Gigabyte pobednik, Asrock sasvim solidan, Asus podbacio.
 
Ukratko: Gigabyte pobednik, Asrock sasvim solidan, Asus podbacio.

Kad li će ljudi da shvate da Asus odavno nije što je nekad bio...
GB je oduvek imao dobre low tier ploče, ovde su mogli da dodaju još neki USB port, malo su mršavi u poređenju s konkurencijom što obično nije slučaj, tipično imaju najviše USB portova.
ASRock deluje solidno, samo da ispeglaju softver.
Ceo minut za boot na MSI, WTF?
 
Kad li će ljudi da shvate da Asus odavno nije što je nekad bio...
Činjenica je da Asus nije što je bio ali ploče iz viših segmenata su im i dalje odlične. Svakom generacijom sve više zanemarju low tier.
 
Nisu im ni skuplje kao nekad...imali su više problema sa njima (ne konkretno sa B650), u njih mahom stavljaju Intel 2.5Gb LAN koji je problematičan, više ni na 300-350+ evra pločama ne dobijaš POST kod displej, itd...
 
A krastavac, sad su nažalost 300-350 evra AM5 ploče neka sredina. Premijum je značajno skuplji.
 
Strix B650E-E je 350e kod Madjara. Od toga nam ništa bolje ne treba na duži period.
 
@Alex
Naravno, i ja sam se nameračio baš na tu ploču samo sam hteo da kažem da je nekad 300-350 evra bio rang za premijum ploče dok je to danas neki mid-tier.
 

Čestitamo ️🍻🥂🥁🪕🎉
 
Nije loše za te pare. Mogli su da batale Gen5 M.2 slot koji ionako baš i ne pasuje uz ploču sa dna ponude sa 2 RAM slota, i da stave više USB3 portova i fan headera...ali ok. Još samo da pojeftini memorija kod nas...
 
Kada ocekujete da ce biti prihvatljiva razlika u ceni izmedju nove AM5 generacije, DR5 i Ryzen serije 7 u odnosu na generaciju pre?
Meni i dalje deluje preskup prelazak na novu platformu...
 
Pa zavisi šta podrazumevaš pod "prihvatljivo". Lično mislim da je postavljen novi cenovni standard hardvera i da će teško to da ide unazad.
Verovatno će grafičke malo da pojeftine u smislu da ne budu više one sulude cene kao u vreme "zlatne groznice" ali neće ni to mešto mnogo.

Očekujem da krštena AM5 ploča ne bude ispod 200 evra kod up-to-date generacije.
 
Pa cene su već pale,iako su i dalje visoke......verovatno se više nikada neće vratiti ono vreme kada se za 110 eura mogla kupiti baš neka krštena ploča (kakva je npr svojevremeno bila B450 Tomahawk,mada i danas se mnogi kunu u nju)

Eto npr danas u Ugarskoj se B650 Tomahawk može naći za manje od 250 eura (kada se pojavila u SAD je koštala 260 $),7600x na KP već može da se nadje za oko 28.000 din....i još 8x2 DDR5 memorije oko 9000 din...

Znači za oko 560 eura prelazi se na novu generaciju......svakako jeste skupo i duplo skuplje u odnosu na prethodne generacije,ali ipak ne toliko nedostižno....obzirom npr koliko ljudi para daju za mobilne telefone,laptopove,grafičke itd.....i kladionice :)
 
Po meni nema logike da ostanu takve cene iole dugorocnije, ali videcemo...
 


Kad pogledam, stvarno mi nije jasno zašto su neke stvari odradili tako kako su...
 
Malo su "zakasnili" za mene sa ovim poređenjem B650 ploča (X670 su bile pre par meseci) ali mi je drago da sam odabrao ono što su i oni ocenili kao najbolju ploču :cool:
 
Ne vidim poentu skupih B650 ploča koje koštaju kao bolje X670 ploče sa više PCI linija...VRM-ovi su ionako overkill...
 
Mislim da nisi na pravi način postavio pitanje...

Ja se pri kupovini uopšte nisam fokusirao na čipset. Bukvalno sam gledao šta dobijam za određeni novac i na kraju je ispalo da top ponuda B650E ploča daje više od jeftinijh/osrednjih X670 ploča.
Sve X670E ploče koje su u cenovnom rangu moje B650E-E su u principu lošije.

Čak i ako uporediš Asus ROG Strix B650E-E i Asus ROG Strix X670E-E, videćeš da je uz nešto više internih i eksternih konektora zapravo glavna razlika u tome što B650 ima 16+2 70A dok X670E ima 16+2 110A što je potpuno nepotrebni overkill jer 16+2 70A može da tera sve.
A kod nas je razlika u ceni kod ovih ploča tridesetak hiljada...
 
Sta preporucujete kao best buy trenutno?

Gigabyte B650 AORUS ELITE AX mi je zapao sa oko. Na duze staze, bez cpu OC-a.
 
Bukvalno sve ploče, nezavisno od čipseta mogu komotno da rade sa svim Ryzen-ima, OC Ryzen-a je u domenu samo teških entuzijasta a dobija se vrlo malo tako da to možeš odmah da otpišeš, nije vredno spominjanja.
Samo za čipset je razlika u broju PCIe gen 4 linija i eventualno PCIe x16 konektora, Ostalo ništa ne zavisi od čipseta. Kao i kod x570 i na x670 najveća razlika je kod broja header-a, broja USB3.1 priključaka i eventualno Thunderbolt. Najveća "prevara" su oni LED/LCD displeji na skupim pločama, unace 3 dolara displey pa naplate 50-100-200 dolara.
 
Sta preporucujete kao best buy trenutno?

Gigabyte B650 AORUS ELITE AX mi je zapao sa oko. Na duze staze, bez cpu OC-a.
Ja imam B650M (microATX, ostalo bi trebalo biti isto) već pola godine, zadovoljan skroz. Par AM5 procesora provozao na njoj, takođe i ram module koji nisu bili expo, uredno XMP radio u svakom slučaju. Pregršt usb portova, takođe i front type c (na ovo posebno obratiti pažnju, ne znam kakva je situacija sada ali znam da na AM4 platformi ni 200e+ ploča nije zagarantovano imala front c ) Procesore odavno ne overklokujem tako da ne bih znao kakva je tu kao domaćin, mada mi se čini na jednom testu kod HU da ima skroz ok naponsku.
 
Ma OC me ne zanima, memoriju mogu samo ono auto profil i to je to. E sad koje dodatne funkcije bih morao sto se tice Ryzena da ukljucim, to cemo da vidimo naknadno.
Ako je previse komplikovano, sve na default i to je to. Sto se tice same ploce jedino je bitno da sve radi dobro, i da ima WIFI. Jer nova lokacija racunara, soba, nema pristup kablu kao prethodna.
Sve ostalo od portova mi je nebitno, osim misa i tastature, zvucnika, nista vise i ne bodem u nju. Jedino dobro je da svi front portovi sa kucista mogu da se nakace na nju, ali to uglavnom svuda moze.
 
Koliko puta se prežvakalo, ne postoji mogućnost ni za kakav OC. Jedino ako će neko na minusu da radi, a takvih nema ovde. Jedino PBO, Curve Optimizer i da se utegne sa radi malko bolje ili isto kao na defaultu uz bolje temperature.
 
Ma OC me ne zanima, memoriju mogu samo ono auto profil i to je to. E sad koje dodatne funkcije bih morao sto se tice Ryzena da ukljucim, to cemo da vidimo naknadno.
Ako je previse komplikovano, sve na default i to je to. Sto se tice same ploce jedino je bitno da sve radi dobro, i da ima WIFI. Jer nova lokacija racunara, soba, nema pristup kablu kao prethodna.
Sve ostalo od portova mi je nebitno, osim misa i tastature, zvucnika, nista vise i ne bodem u nju. Jedino dobro je da svi front portovi sa kucista mogu da se nakace na nju, ali to uglavnom svuda moze.
Onda će taj Gigabyte sasvim dobro da odradi posao...
 
Nazad
Vrh Dno