Šta je novo?

13900kf in fire

V_e_r_A

Poznat
Učlanjen(a)
24.07.2023
Poruke
236
Poena
45
Mislio sam nista da ne pitam jer iscitao sam skoro sve na forumu vezano za 13900/13700... Informacije su oprecne, a problem je prisutan, cak ni na stranim forumima nisam naiso na slican problem mozda zato sto to zapravo i nije problem nego je kod mene u pitanju greska u koracima.
Default masina cpu u CinebenchR23 radi ispod 5.5ghz (dosta oscilira ali mislim da je ~5.2ghz) a rezultat je oko 36k temperatura 100c posle par sekundia... To je negde na granici prihvatljivog i ostace tako dok jos malo ne proucim bios i sta od cega zavisi. Sve ovo je novo za mene, ali to me ne plasi jer sam radoznao i cini mi se da brzo kapiram.
Ono sto me zapravo buni je memorija... Treba da radi na 6400mhz, kada se podesi XMP profil nece na 6400 ali zato hoce na 6000mhz, citao sam negde da je to normalno za Z690 cipset pa neka tako bude, tih 400mhz nisu nesto presudno. Kada je podesim na 6000mhz javalja se drugi problem, CPU radi ispod 5ghz konstantno, temperatura je i dalje 100c a rez u CinebenchR23 oko 32k ???
Da li neko zna zasto se ovo desava, i kako da resim ovaj problem ?
Ploca ASUS HERO Z690 bios 2305 (na stranim forumima kazu da je ova verzija najbolja) a probao sam i najnoviji 2703 nema razlike vezano za problem koji sam naveo.
Memorija Kingston fury 2x16gb CL32
 
Koji cooler, nesto ti baguje ili negde gresis, koji je limit ploce za potrosnju, temperatura ce itekako uvek udarat na 95C ako je limit "velik"
 
Koji cooler, nesto ti baguje ili negde gresis, koji je limit ploce za potrosnju, temperatura ce itekako uvek udarat na 95C ako je limit "velik"
AF II 420, ali taj deo mi za sada nije bitan jer komp je u prostoriji koja nije klimatizovana, time cu se baviti u nekom narednom periodu... Za sad bi nekako da resim ovaj problem koji stvara memorija gde kada ucitam XMP profil opadnu performanse i frekfencija procesora u full loadu, to je bukvalno jedino sto uradim, nista derugo ne menjam u biosu.
Sve default R23 oko 36k, nakon ucitavanja XMP profila R23 oko 32k pored losijeg rezultata opada i frekfencija procesora.
 
Ostavi tako, radiće. Imaš garanciju 3 godine. Ionako ne može mnogo šta da se uradi, a da ze tema ne pretvori u prethodnu gde ti je već sve objašnjeno.
 
@Gulftown
Gde je objasnjeno ?
Default mi memorija radi na 4800mhz, zar tako treba da ostane ?
 
@V_e_r_A

Probaj sa gašenjem Asus Performance Enhancer u BIOS te ostalih Asusovih "enhancera".
 
@Sass Drake
Hvala... Sad cu da ispitam koji su Asus Enhancer u biosu pa da krenem u tom smeru.
 
Ja imam 13900K pa da ti podelim moja iskustva:

1. 100 C je normalno za ovaj procesor osim ako nemaš neki custom loop
2. Ma koliko delovalo ludo Intel u stvari ne garantuje stalno 5.5 Mhz jer je to turbo frekvencija i ima slučajeva da neki procesori jednostavno neće da dođu do te frekvencije.
3. Moj savet ti je da podesiš u BIOS enforce all limits opciju i da teraš i ne gledaš nazad osim ako nisi OC ljubitelj.
 
@niki999
Hvala... Ne zanima me OC, trenutno me zanima ovo vezano za memoriju i problem koji pravi kada izaberem XMP profil, a kasnije cu se pozabaviti pitanjem perfomansi i da li je moguce da dobacim do 38~39k u CinebenchR23 a da to budu odrzive render performanse u visecasovnom radu a ne samo jedan rez i cao. Cini se da je 100c realnost, mada vidjao sam cak i ovde na forumu neke rezultate sa nizim temepraturama... Kao sto rekoh time cu se temljnije pozabaviti kada i ako resim ovaj problem koji pravi podesavanje xmp profila.
Isprati temu ako ti nije cimanje posto imam isti cpu, znaci ce mi neke smernice ako ne budem umeo da se snadjem.
 
Ja sada koristim 13900k samo sa opcijom enforce all limits. To ti garantuje te performanse koje pominješ.

U temi 13900k imaš moje rezultate kada sam se igrao sa tim. Na overclocker forumu imaš odličan guide za OC.

Što se tiče XMP profila opet paradoks XMP je overclock i Intel ne garantuje ništa preko 4800 na z 690. Možeš da probaš sa drugom memorijom to po nekada upali.
 
Kljucni problem je sto kada podesim XMP i 6000mhz na koliko hoce da radi opadnu CPU perfomanse CB23 rez ode sa 36k na 32k. Nesto se tu desi samo ne razumem sta. Sve radi sve je stabilno, u igram boost klok ok, nego kada cpu radi u renderu opadnu perfomanse, tu primecijem i da je frekfencija ispod 5ghz 4.8~4.9 kad podesim memoriju kroz xmp profil, kada je sve default radi mislim na oko 5.2ghz...
 
moze li imati veze da se memorijski kontroler (kad povecas brzinu memorije) u procesoru vise greje i utice na perfomanse procesora?
 
moze li imati veze da se memorijski kontroler (kad povecas brzinu memorije) u procesoru vise greje i utice na perfomanse procesora?

Upravo to. Ja tipujem da problem pravi Asus Multicore Enhancement koji diže napone više nego što treba.
 
Da, nek proveri napone sa i bez MCE, i sa default i memorijom na XMP...
 
moze li imati veze da se memorijski kontroler (kad povecas brzinu memorije) u procesoru vise greje i utice na perfomanse procesora?
Upravo to. Ja tipujem da problem pravi Asus Multicore Enhancement koji diže napone više nego što treba.
Da, nek proveri napone sa i bez MCE, i sa default i memorijom na XMP...
Hvala, deluje logicno ovo sto predlazete... Nasao sam u biosu te parametre jos samo da pogledam na netu sta se desava kada se promene vrednosti, koje su vrednosti adekvatne, i dali je jos nesto povezano recimo sa naponom na memoriskom kontroleru a sto bi trebalo uporedo da se koriguje... Javljam sta sam uradio i da li je imalo uticaja.
Jedino je malo nezgodno da ispratim koje su vrednosti napona za CPU jer dosta oscilira, snaci cu se nekako da utvrdim da li ima razlike.
Ostavi tako, radiće. Imaš garanciju 3 godine. Ionako ne može mnogo šta da se uradi, a da ze tema ne pretvori u prethodnu gde ti je već sve objašnjeno.
Tek sad sam provali sta ti se nalazi u potpisu... Pa ti se bavis extremnim overklokom ? Ako je tako za jednog entuzijastu dao si mi veome entuzijastican predlog, bas onako optimistican :p
 
Posto sam sve temljno ispitao zakljucak je sledeci.
Korigoavanje napona Meomory Controller Voltage nije nista pomoglo, gasenje ASUS specificnih podesavanja isto, ali sam malo pogledao sta se desava i jeste CpuV malo jaci tokom testa kada se podesi XMP profil sto verovatno dovodi do toga da se CPU vise greje obara se frekfencija i zato je losiji rezultat u renderu, mozda gresim ali ovo mi je najlogicnije objasnjenje.
Ne znam kako da utvrdim zasto se to desava, ili sta bi moglo da pomogne kako bi se CpuV stabilizovao... Svakako je sledece sto bih pokusao da nekako popravim render perfomanse, i ako moze da uz to spustim cpu ispod 100c a sto podrazumeva makar po onome sto sam do sada video menjanje vrednosti koja je kod mene na ploci obelezena kao Actual VRM Core Voltage, a sto bi mozda resilo i trenutni problem.
Ako neko ima neki predlog ili resenje neka napise ako ga ne mrzi, hvala :)
 
Hvala, deluje logicno ovo sto predlazete... Nasao sam u biosu te parametre jos samo da pogledam na netu sta se desava kada se promene vrednosti, koje su vrednosti adekvatne, i dali je jos nesto povezano recimo sa naponom na memoriskom kontroleru a sto bi trebalo uporedo da se koriguje... Javljam sta sam uradio i da li je imalo uticaja.
Jedino je malo nezgodno da ispratim koje su vrednosti napona za CPU jer dosta oscilira, snaci cu se nekako da utvrdim da li ima razlike.

Tek sad sam provali sta ti se nalazi u potpisu... Pa ti se bavis extremnim overklokom ? Ako je tako za jednog entuzijastu dao si mi veome entuzijastican predlog, bas onako optimistican :p
Pa baš zbog toga sam ti i dao taj predlog. Neće mu ništa biti ako su tako oni zamislili da radi, valjda Intelovi inženjeri znaju malo bolje od nas. :D
Što se tiče temperatura, probaj undervolt koliko je procesor raspoložen da ide i to je to.
Hajde prvo vidi procesor malo da podesiš da bude hladniji, kada već to hoćeš, pa ostavi RAM za posle.
 
Jesi stavio enforce all limits?
Tu ima 4 mogucnosti probao sam ih sve, nista se nije promenilo sem kada izaberem da temeperatura ne prelazi 90c, ne prelazi 90c ali zato cpu radi na 4ghz i CB23 rez je ocajan, shvatio sam i zasto ali nista od toga nije reslio problem.
Pa baš zbog toga sam ti i dao taj predlog. Neće mu ništa biti ako su tako oni zamislili da radi, valjda Intelovi inženjeri znaju malo bolje od nas. :D
Što se tiče temperatura, probaj undervolt koliko je procesor raspoložen da ide i to je to.
Hajde prvo vidi procesor malo da podesiš da bude hladniji, kada već to hoćeš, pa ostavi RAM za posle.
Moj cilj je da nekako dodjem do CB23 rezultata u rasponou 38~41k nakon 30min testa sto zanci da render ima stabilne perfomanse, i ako moze sa temepraturom koliko toliko ispod 100c, za sad je sistem daleko od toga... Nego meni se ne zuru, i tako sam resio malo da se upoznam sa PC hardverom pa polako.
Mozda se neko susreo sa slicnom situacijom koju trenutni imam, mozda nadjem na netu neko resenje, probacu i sa drugom memorijom, ako nista ne resim prelazim na pokusaj da dodjem do adekvatinih rende & termalnih perfomansi a sto se tice ovoga pisacu ASUS-u pa cemo videti.
 
To koliko ćeš spustiti temp zavisi od toga koliko je procesor raspoložen da ide niže s naponom i da bude stabilan na istom.
Koji ti je CPU effective clock kada ti ide run za 36k, a koji za 32k run? Baci pogled i uporedi taktove da vidimo koliko obara.
 
Igraj se za pocetak sa Vcore naponom 1.25V vidi dal ce biti CPU stabilan i koiko ce da boostije i nadji power limite po bios u ili jos bolje dal ima temp limit u bios u. Svi novi proceosri udaraju u 100c bez obzria koje hladjenje imas cpu bi trebalo da ti radi stabilo negde izmedju 1.25 i 1.3V. Ne znam dal hero ima citanje SP za CPU. Ako imas po tome ces znati koliko mozes udervolt a da ne izgubis na performansama. Bios po diflotu stavlja tipa 1.43v da bi sigle core boost bio velik ali treba se malo poigrati sa tim. Ali eto za pocetak znaj da ti je sve ipsravno i da novi CPU i MB i ram tako radi to sve normlano.
 
To koliko ćeš spustiti temp zavisi od toga koliko je procesor raspoložen da ide niže s naponom i da bude stabilan na istom.
Koji ti je CPU effective clock kada ti ide run za 36k, a koji za 32k run? Baci pogled i uporedi taktove da vidimo koliko obara.
Samo se koriguje napon za CPU offset tipa -50 i to je to, tako sam nasao na neti i ovde u temama ste pisali o tome, nema nekih drugih korekcija u biosu ? Da se malo poigram sa tim da vdim sta desava onako preliminarno :p
CPU effective clock znam samo da nije zakucan na 5.5 nego oscilira oko 5.2 za 36k i ispod 5 za 32k to je za P jezgra, osciliraju i E jezgra nego nisam obratio paznju koliko.
Igraj se za pocetak sa Vcore naponom 1.25V vidi dal ce biti CPU stabilan i koiko ce da boostije i nadji power limite po bios u ili jos bolje dal ima temp limit u bios u. Svi novi proceosri udaraju u 100c bez obzria koje hladjenje imas cpu bi trebalo da ti radi stabilo negde izmedju 1.25 i 1.3V. Ne znam dal hero ima citanje SP za CPU. Ako imas po tome ces znati koliko mozes udervolt a da ne izgubis na performansama. Bios po diflotu stavlja tipa 1.43v da bi sigle core boost bio velik ali treba se malo poigrati sa tim. Ali eto za pocetak znaj da ti je sve ipsravno i da novi CPU i MB i ram tako radi to sve normlano.
Ovo sto mi predlazes kako mi se cini nema veze sa offset naponom nego sa nekim fiksnim vrednostima ? Ako na ti mislis citao sam o tome nego to tako gotovo da niko ne radi, probacu i to.
 
Može i fiksni napon, može i offset. Svakako se dobija isti rezultat u zavisnosti koje vrednosti ti trebaju.
 
ajde probacu mozda tokom nedelje kod mene pa da vidim posto bas dosta ljudi ima "problem"
 
@d0minat0r
Iscitao sam forum temeljno po ovom pitanju, video sam u temi 13gen rezultate koji pokazuju da 13900K moze isod 90c i rez u CB23 preko 41k sa vodenim 360 AIO, e sad jedno je sta neko pise a nesto drugo sta je zapravo istina, tipa da li je to zaista napravljeno sa 360 AIO jer gotovo da nisam naleteo na takve primere u poslednja 2 mesece od kad sam planirao klupovinui svoje masine... Sa druge strane ne vidim poentu toga da neko pise i postavlja nesto sto nije. Kako god, namerno to nisam pomenuo posto vidim da ste se tamo nesto vazda raspravljali a mene to ne zanima... Mene zanima da se upoznam sa masinom koju vozim da mogu sam da je odrzavam, da razumem kako sta funkcionise, i da ova tema ide u tom pravcu pa ko moze i ume neka pomogne ako ne zbog mene onda zbog toga sto ce mozda jos nekome da pomogne cela disusija :)
 
Meni tu nesto ne stima jedno glupo pitanje da li ti kuler lepo naleze na procesor?
 
Meni tu nesto ne stima jedno glupo pitanje da li ti kuler lepo naleze na procesor?
Kako to mogu da znam ?
Siguaran sam da je sve dobro montirano... Bas zbog tih 100c probao sam kod drugara koji ima ASUS AIO nesto na R ne mogu da se setim tacno kako se zove kosta 300e... Kod drugara iste su temeperature procesora sa njegovim vodenim i mojim, kad sam vratio kod mene ista prica. Pastu sam naneo kako treba, pritego sve kako je opisano u uputstvu i kako sam video na netu. Nema sanse da mi je nesto promaklo jer inace sam veoma temeljan, i dok nisam bio sigruan sta treba da radim nisam ni krenu sa sklapanjem konfiguracije.
Toliko sam se usresredio na sve ovo poslednja 2~3 meseca da sam poceo da primecujem propuste koje prave na pc axe youtube kanalu, a oni tamo nesto stalno sklapaju, valjda je to kanal nekog servisa, ne znam.
 
Jel imas za pocetak odstojnike za 1700 podnozije oni su slicni onima za starompodnozije ali nije isto.
OVde imas moje rezultate se defaul bios podesavanjima imam aio 360

 
@niki999
Isto je i kod tebe default 100c samo u CB23 40k, a vidim uspeo si da doteras sistem tako da zadrzi te perfomanse a temperatura ispod 100c... To je nesto do cega bi voleo da dodjem i polako kopkam kako to da uradim, nego cekam da se malo vreme promeni jer komp je u prostoriji bez klime i to tako mora da bude jer ne podnosim klimu, a dosta je toplo. Nije bas merodavno raditi bilo sta sa ambijntalno 28~30c.
Da te sad ne pitam kako si ovo postige jer sam procitao sta si pisao, jedino mozda ako postoji neki detalj koji nije bas tipican pa napisi ovde ako ti nije cimanje.
 
Za početak jel si probao smanjenje napona?
 
Nazad
Vrh Dno