Šta je novo?

13900kf in fire

Pisao sam ovde u temi da Z690/790 ima bagove koji se kriju ispod vrelog sistema i sve se podvodi pod to nije dovoljno dobro hlađenje, a manifestuje se u najboljem slučaju kroz performanse koje budu 10~30% ispod normalnih vredosti... Jedan od problema je iskusio je @V_e_r_A, sreća ima neko ko ovo sve već zna pa sam pomogo čoveku da reši taj problem. Zato ne treba savetovati ostavi to tako i slične gluposti jer ti bagovi mogu i drugačije da se manifestuju, zato treba pretestirati sistem, rešti problem ili poslati na reklamaciju uz adekvatno obrazloženje a ne ostaviti tako. Nije to nešto učestalo, jer bi se o tome naširoko pisalo da je problem veliki, ali treba imati na umu da postoje problemi, postoje i sa AMD sistemima, zato sve treba temeljno pretestirati sa vremena na vreme, nije to neka mudrost, 30min posla par testova gpu, cpu, ssd, jedino memtest ume da potraje... Ipak je to PC a ne konzola.
 
@Lemaja uzeo sam za firmu 13900k sa 128gb rama i asus plocom. Mogu da probam ova tvoja podesavanja sto si ovde postovao? imam 39k u cinebenchu sa xmp1 tako da mi nije neophodno, ali ako mogu da spustim temperature bilo bi strava.
 

Prilozi

  • Screenshot (7).png
    Screenshot (7).png
    754.4 KB · Pregleda: 51
@riddler
Ne znam koliko si ispratio temu... Ako pogledas od samog pocetka videces kakav sam problem imao, a sem toga reseno je prakticno sve pa i problem 100c. Napravicu neki rezime sta mislim da je pomoglo da se temperatura spusti ispod 100c posto te to zanima, i kako su se ovaj metod i podesavanja pokazala kada sam ih preneo na sistem u firmi.

1. Contact frame i termalna pasta
2. Podesavanja vezana za rad memorije
3. Fiksiranje kloka procesora + offset koji je kod mene -0.040 za 5.5/4.5ghz
4. Fiksiranje cashe ratio na 48 sa voltazom Cash voltage 1.1000 (ovo sam probao imas u temi sa i bez ovog podesavanja, razlika skoro 10c)

Probao sam sve sto je u temi navedeno i sto sam na netu nasao da moze da pomogne, a jedino je imalo efekta sve ovo sto je @Lemaja predlozio mozda zato sto je sve sistematicno poslozeno sta treba uraditi korak po korak.... Probao sam na sistemu sa vise od 32gb memorije, sa vrhunskim vazdusnim hladjenje i to je sve radilo, cak je cpu radio sa -0.070 sve ono sto je nama potrebno za posao nekih 3~4 dana, samo cekam da sistem administrator instalira R23 i HWiNFO64 posto ne sme nista da se unese od podataka bez njegovog odobrenje i sem sa uredjaja koji se interno koriste za prenos podataka, pa kada instalira provericu kako je sistem radi pre a kako posle, i da li se javljaju WHEA greske.

Mislim da je najvaznije pravilno pretestirati sistem nakon bilo koje korekcije u biosu pa cak i samog odabira xmp profila sto je sasvim legitimna korekcija a koja ume da napravi gomilu problem.
Kod mene je CBR23 pored svega sto treba da se uradi dok se ne dodje do offseta prelazio 30min testa sa -0.070, OCCT test stabilnosti sa -0.045, a y-cruncher PI-2.5b u svakom uzastopnom testu koji traje oko minut stabilno sa -0.040v. Sistem ovako podesen radi vec nekih desetak dana bez i jednog problema a prakticno je konstantno u full loadu.
Kod mene se u praksi ova kombinacija testova pokazala kao efikasan pokazatelj stabilnosti nakon korekcija u biosu, i kao dosta brzo resenje ako se izuzme obavezni MemTestPro, a isao sam sa offset bukvalno korak po korak dok testovi nisu prolazili bez problema.

1, MemTestPro 500%
2. CBR23 30min
3. y-cruncher PI-2.5b par puta uzastopno
4. opciono OCCT 1h, ali mislim da to ne treba nakon ova 3 testa.
 
Poslednja izmena:
probao sam jutros malo da se igram sa biosom na gigbyte-ovoj ploci (lemaja sta je postovao pa aproksimacija sta je sta) i tako sam zeznuo podesavanja da mi je pao score na 33k cb r23 u nekom trenutku... mada je bootovao svo vreme bez problema... sad sam resetovao bios i sve se vratilo kako treba. Neko ko se razume bi mogao da uzme ozbiljan kes i da samo ide i optimizuje po gradu bios za z790, ja bi prvi platio.
 
@riddler
Meni se desio crn ekran jedno desetak minuta, za malo da odustanem... Nesto sam zaboravio da podesim, ali iz drugog pokusaja sistem je proradio i bio je resen problem sa memorijom, kasnije i sve ostalo... Nego mislim da ima veze i do ploce, ovo mi je on napisao.
@V_e_r_A Ovo sam lično probao i znam da radi. Pomaže čak i ako sistem nema problem kakav ti imaš. Ako si snimio profil nakon podešavanja pogledaj još jednom da li si sve podesio kako sam ti postavio slike iz biosa, možda si nešto izostavio... Ne brini za duži restart, to tako radi ako se ne prekine pa očisti bios, ali nemoj to da radiš, samo proveri podešavanje i budi strpljiv. Ovo je baš za tvoju ploču i za još nekoliko ASUS ploča iz nižeg cenovnog ranga.
 
Napokon sam resio 13900k. Stavio sam thermalright cpu contact frame sinoc, limitirao potrosnju na 253w, uradio offset za .065 i dalje sam imao problem da se temperatura polako dize. Sad sam skinuo oklop sa kucista kod dela gde je cpu kuler i temp ne prelazi 88c. Uradio sam i 30min test u Cr23 i sve je ok sad. Cak i ovaj Cinebench2024 mi napokon radi. Hvala k. sto sam napokon resio ovaj glupi procesor.
 

Prilozi

  • Screenshot (16).png
    Screenshot (16).png
    1.3 MB · Pregleda: 32
Nazad
Vrh Dno