Šta je novo?

13900kf in fire

Naravno da je doktor, godinama radi loopove.
 
Ako ti nije cimanje pojasni mi malo sta si ovde radi konkretno i sta si dobio tim korekcijama...
Hvala ti jeo jednom na cimanju, i tebi, i svima koji su voljni da podele nesto krisno.
To je bukvalno jedna opcija u biosu ima Ignore all limits ignore all limits until 90 i jedna od njih je enforce all limits....Ova opcija jednostavno ne dozvoljava ni jednoj vrednosti da pređe preporučene vrednosti od strane Intela. Dakle 250 W i sve što ide uz to....tu mi je onda temperatura u sintetici negde oko 95...
 
To je bukvalno jedna opcija u biosu ima Ignore all limits ignore all limits until 90 i jedna od njih je enforce all limits....Ova opcija jednostavno ne dozvoljava ni jednoj vrednosti da pređe preporučene vrednosti od strane Intela. Dakle 250 W i sve što ide uz to....tu mi je onda temperatura u sintetici negde oko 95...
Mislio sam da negde ne gresi, to sam sve probao, probacu ponovo malo pazljivije da vidim da nisam nesto propustio...
 
meni na pocetku je thermal grizzly pasta podigla score za bar 2/3k u cinebenchu. (probao bar jos 4 razlicite i nijedna se nije dobro pokazala)
 
meni na pocetku je thermal grizzly pasta podigla score za bar 2/3k u cinebenchu. (probao bar jos 4 razlicite i nijedna se nije dobro pokazala)
2~3k samo zbog termalne pasta ? Kako je to moguce, inace vec koristim TG pastu tako da ako je tako tu mi nema pomoci :p
 
^ Mislim da se uz tu ploču dobija AIDA64 Extreme, proveri perfomanse memorija default, i kada je podesiš kroz XMP na 6000mhz... Uradi to za početak i postavi ovde da pokušamo ponovo da rešim problem koji imaš sa memorijom, jer taj problem ako je ono što mislim da jeste nece rešiti drugi memorijski moduli, ali hoce određena podešavanja, ili flešovanje celog biosa od nule pomoću programatora. Ako nemaš nabavi MX6 termalnu pastu, contact frame vidim da imaš, i treba ce ti 2x12 ili 14mm ventilatori posto koristiš kućište sa otvorenom stranicom, ali to za kasnije, prvo memoriju da ti rešimo.
 

Prilozi

  • Aida64 Cache & Memory Benchmark.jpg
    Aida64 Cache & Memory Benchmark.jpg
    71.2 KB · Pregleda: 93
@Lemaja
Hmm... Hvala na dobroj zeljiu da pomognes, nego ako nije problem malo da mi pojasnis ove korake do "resenja problem" jer bilo dobro da razumem zasto nesto radim, mada svakako bi voleo da resim problem, ali bih voleo ako je moguce i da razumem sta sam i zasto menjao u postavka, zasto treba ovaj rezultat koji si napisao da uradim, koja je ponta u ovom rezultatu koji vidim da je sa amd masinom i ddr4 itd.
 
^ Pitanja na kraju, objasni ću ti sve malo je poduže... Kao što rekoh prvo da pokušamo da rešimo problem. Treba mi i CPU-z ova strana, i tačna oznaka modela memorije.
 

Prilozi

  • IMG_0456.jpeg
    IMG_0456.jpeg
    273 KB · Pregleda: 59
@Lemaja
Hocu nije problem, instalirao sam taj program imam ga na USB-u... Nego vezano za ovo "MX6 termalnu pastu, contact frame vidim da imaš, i treba ce ti 2x12 ili 14mm ventilatori" termalna pasta mi svakako treba, ali ovi ventilatori to bi trebao da kupim a ne znam zasto. Nije to neka cifra nego kako sa sigurnoscu znas da mi to treba a nisi ni navo za sta mi treba, treba to verovatno negde instalirati a nisi me pitao da li imam mogucnosti za to ??? Niista mi ovo nije jasno.

CPUZ.jpg

sa xmp 6000mhz.jpgbez xmp.jpg
 
^ ako memorija proradi pitaćeš me da li treba još nešto a ne ta dva ventilatora... Po ovome što vidim proradiće kako treba... Šaljem ti uskoro podešavanja za tu memoriju u kombinaciji sa tom i još po nekom ASUS pločom. Samo isprati šta ti napišem, imaj malo vere kao što ti stoji u imenu :) Ako nešto ne umeš da podesiš pitaj, i samo polako biće ovo dobro, ne može ovo ovako loše da radi kao na rezultatima koje si postavio i kako si opisao.
 
Pa imam Veru :) Vera mi je majka, a ovo od tebe sve mi je cudno ono bas jer za sad samo caskamo nista konkretno, nego eto da ne bude da nemam vere cekam pa cemo videti...
Iskreno se nadam da je ova samouverenost koja izbija iz tvojih komentara sa pokricem, i da ce nesto da bud od ovoga.
 
^ probaj pa javi kako radi da ti otkrijem i bonus koji si dobio uz sve ovo :p
 

Prilozi

  • IMG_0457.jpeg
    IMG_0457.jpeg
    103.1 KB · Pregleda: 58
  • IMG_0458.jpeg
    IMG_0458.jpeg
    99.1 KB · Pregleda: 56
  • IMG_0459.jpeg
    IMG_0459.jpeg
    110 KB · Pregleda: 72
Evo nesto konkretno od terbe... Medjutim to konkretno dovelo je do crnog ekrana nakon sto sam snimio i izaso iz biosa i to tako trajalo je nekih 10min, a imao sam osecaj da traje vecnost jer se racunar nekoliko puta palio gasio i onda je jedno 5min zabo samo crn ekrana gde nisam znao sta da radim, da li da ga ugrasim iz struje ili sta, sreca sam se restartovao i vrati sve na default.
Ili si ti nesto zaboravio, ili ja nesto nisam uradio kako treba, svakako bilo je stresno tako da ja vise ovo ne diram dok mi neko treci ne potvrrdi da menjanje ovih opcija kako si mi sugerisao ne moze da dovede do nekog ostecenja... Nemoj da mi zameris sto trazim trece miseljenje jer ipak ne znam a ne mogu bas svakome da verujem na rec... Svakako zahvalan sam na zelji da pomognes, samo ne bi da nesto ostetim nevestim rukovanjem.
 
Evo nesto konkretno od terbe... Medjutim to konkretno dovelo je do crnog ekrana nakon sto sam snimio i izaso iz biosa i to tako trajalo je nekih 10min, a imao sam osecaj da traje vecnost jer se racunar nekoliko puta palio gasio i onda je jedno 5min zabo samo crn ekrana gde nisam znao sta da radim, da li da ga ugrasim iz struje ili sta, sreca sam se restartovao i vrati sve na default.
Ili si ti nesto zaboravio, ili ja nesto nisam uradio kako treba, svakako bilo je stresno tako da ja vise ovo ne diram dok mi neko treci ne potvrrdi da menjanje ovih opcija kako si mi sugerisao ne moze da dovede do nekog ostecenja... Nemoj da mi zameris sto trazim trece miseljenje jer ipak ne znam a ne mogu bas svakome da verujem na rec... Svakako zahvalan sam na zelji da pomognes, samo ne bi da nesto ostetim nevestim rukovanjem.
Pa ti si sam kriv i odgovoran sto hoces da teras cpu van fabrickih podesavanja. Svi smo ti govorili i pre kupovine da je to opasno za cpu a ti i dalje insistiras na tih 10% dobitka, iako je teranje cpu satima na tim ekstremnim temperaturama i strujom skracuje vek istog.
 
@Devil 2000
Mene samo zanima u ovom trentuku posto to ne mogu da izguglam, da li ova podesavanja biosa koja je postavi @Lemaja mogu da naprave neku stetu... Pitam zbog ove desetominutne agonije koja se desila jer ne znam sta se desavalo tokom tih 10min.
Sto se tice nekih mojih zelja mislim da nisu nerealne jer ovaj cpu bez problema treba da isporuci 39~40k u R23, a to je prvo sto bih vole da imam, a drugo sto je mozda malo teze je da radi koliko toliko sa tempraturom ispod 100c. Spreman sam i vec sam proba stosta do predloga kako bi dosao do tog cilja, nego ovaj predlog od kolega @Lemaja malo je stresno delovao na sistem u tih 10min, kazem sada je sve ok, zapravo kao sto je bilo.
 
Ne znam samo kada će ljudi prestati da prepisuju tudja podešavanja iz BIOS-a i da očekuju to što prepišu da će da radi. Svaki procesor je za sebe, svaki ram za sebe (pri tome mislim da jedan štap može da bude dosta bolji od drugog štapa iz kita).
Nije ovo Sandy Bridge, staviš 1.35v i množilac na 50 i 90% procesora će da radi na tim podešavanjima.
Pa zato što nije mogao da butuje na tim podešavanjima, trebao si da mu resetuješ bios i da vrati na default.
S druge strane. čime se baviš da ti je 39-40k toliko važno?
 
Ne znam samo kada će ljudi prestati da prepisuju tudja podešavanja iz BIOS-a i da očekuju to što prepišu da će da radi. Svaki procesor je za sebe, svaki ram za sebe (pri tome mislim da jedan štap može da bude dosta bolji od drugog štapa iz kita).
Nije ovo Sandy Bridge, staviš 1.35v i množilac na 50 i 90% procesora će da radi na tim podešavanjima.
Pa zato što nije mogao da butuje na tim podešavanjima, trebao si da mu resetuješ bios i da vrati na default.
S druge strane. čime se baviš da ti je 39-40k toliko važno?
Aj ako ti nije cimanj pogleda podesavanja pa mi reci da li neko od tih podesavanja moze da napravi neku stetu, ti bi to trebalo da znas jer koristis hardver van okvira svakodnvnog...
A treba mi masina koja ce povremeno nesto da odradi u Premijeru kad zatreba i da bude dobra za gaming. 39-40k hocu jer bi trebalo tako da radi, kao sto bih voleo i memorija da radi na 6400mhz kao sto je propisano i da ne pravi problem koje sam naveo u predhodnim porukama. Sve sto zelim u granicama je normalnog.
Ako ne moze videcu kako dalje @Lemaja je prilicno ubedjen da moze, za sad nisam uspeo, mozda je do mene.
 
Neće ništa da se desi od butovanja i na većim naponima od ovoga, ali pokušavam da objasnim da ne postoje univerzalna podešavanja. Mora da se traži za svaki procesor i memoriju kako će da radi. Ako ti je za povremeni Premier, biće ti dovoljno i to što imaš. Svesno si kupio seriju procesora koja se greje mnogo i ne znam šta očekuješ. Za igrice će ti svakako raditi kako treba, jer tamo ne opterećuje sva jezgra i boostovaće verovatno kako treba.
Moguće i da nećeš moći da poteraš taj ram na toliko, ko zna. Možda ne može ploča iz nekog razloga, možda ram ne može. Treba tu probati drugi ram koji nekome sigurno radi na 6400mhz recimo i videti da li će na tvojoj ploči, jer očigledno učitavanjem XMP-a neće da radi kako treba, tj. obara ti procesor tada.
Bez ljutnje, ali ti nemaš znanja da podesiš tu mašinu. Tu mora da se desi i testira, traži.

Jel si ti north bridge tj cache clock ručno menjao ili ne?

I okači iz BIOS-a SP tvog procesora. Onaj koji je Lemaja okačio ima 103, što nije loše. Možda tvoj ima niži broj tu.
 
Aj ako ti nije cimanj pogleda podesavanja pa mi reci da li neko od tih podesavanja moze da napravi neku stetu, ti bi to trebalo da znas jer koristis hardver van okvira svakodnvnog...
A treba mi masina koja ce povremeno nesto da odradi u Premijeru kad zatreba i da bude dobra za gaming. 39-40k hocu jer bi trebalo tako da radi, kao sto bih voleo i memorija da radi na 6400mhz kao sto je propisano i da ne pravi problem koje sam naveo u predhodnim porukama. Sve sto zelim u granicama je normalnog.
Ako ne moze videcu kako dalje @Lemaja je prilicno ubedjen da moze, za sad nisam uspeo, mozda je do mene.
Te cifre koje zelis su potencijalne i niko ne garantuje da ce na njima raditi.
Drugo kao sto napisah koriscenje intenzivno sistema na tim ekstremima ce ti skratiti vek cpu, posle par nedelja (ili meseci) cpu jednostavno nece hteti vise raditi na tim podesavanjima nego ces morati smanjiti podesavanja na manja nego sto imas sada.
Ne kupujes lambo da bi ga svaki dan vozio preko 300 na sat, intel ne garantuje te rezultate, a kamoli svakodnevno satima da ga tako njakas bez posledica.
 
Neće ništa da se desi od butovanja i na većim naponima od ovoga, ali pokušavam da objasnim da ne postoje univerzalna podešavanja. Mora da se traži za svaki procesor i memoriju kako će da radi. Ako ti je za povremeni Premier, biće ti dovoljno i to što imaš. Svesno si kupio seriju procesora koja se greje mnogo i ne znam šta očekuješ. Za igrice će ti svakako raditi kako treba, jer tamo ne opterećuje sva jezgra i boostovaće verovatno kako treba.
Moguće i da nećeš moći da poteraš taj ram na toliko, ko zna. Možda ne može ploča iz nekog razloga, možda ram ne može. Treba tu probati drugi ram koji nekome sigurno radi na 6400mhz recimo i videti da li će na tvojoj ploči, jer očigledno učitavanjem XMP-a neće da radi kako treba, tj. obara ti procesor tada.
Bez ljutnje, ali ti nemaš znanja da podesiš tu mašinu. Tu mora da se desi i testira, traži.

Jel si ti north bridge tj cache clock ručno menjao ili ne?

I okači iz BIOS-a SP tvog procesora. Onaj koji je Lemaja okačio ima 103, što nije loše. Možda tvoj ima niži broj tu.
Ovo boldovano me najvise zanimalo da bi mogo ponovo da pokusam. Hvala ti na konkretnom odgovoru :)
Manje vise sve ovo o cemu pises razumem u teoriji, fali mi praksa koju upravo sticem... Pitam ovde samo ono sto ne mogu nadjem na netu, ili ako nisam siguran... Nije ovo nikakva nauka, vise je kao zanat gde je praksa bitna uz pravilno razumevanje informacija... Zato i zelim objasnjenje uz potencijalno resenje, samo to je dobra volja ako neko resi problem da li hoce da napise, meni bi znacilo.
Citao sam o ovoj ploci da je imala problme sa paljenjem i to bas vezano za memoriju, proverio sam prmerak koji imam novijeg je datuma na kome je to reseno.
Zapravo znanja imam dovoljno jer za ovo i ne treba neko znanje, fali mi praksa kako bi neke problematicne situcije umeo da razumem kao sto su recimo ovi problemi na koje sam sada naiso... Dobar sam analiticar, i temeljan kada se necim bavim, vec vidim da cu sve ovo brzo ukapirati i to na zavidnom nivou.
Sve sam rucno podesio kao sto je na postavljenim slikama iz biosa.
Pogledao sam SP pise 84.

@Devil 2000
Svestan sam detalja koje si naveo, ali sam svetan i sebe... Jednostavno se ne mirim sa tim da nesto ne radi kako bi trebalo, a podesiti sistem da radi ne preko normalnog, nego u granicama normalnog mislim da treba da se podrazumeva. Kod ovog lika sve prilicno dobro radi, bas onako kako bi hteo da radi i kod mene.
 
Poslednja izmena:
Ja ti kažem da ne možeš da prepisuješ tudja podešavanja, a ti kažeš da si sve ručno podesio kao što je ovde okačeno. :D Ako tako brzo kapiraš, bolje da batališ sve i uživaj u mašini koju imaš.
Primerak procesora ti je loš i eto ti i odgovora što se pojačano greje. Treba mu više napona za odredjene taktove.
 
@Gulftown
Meni je dovoljno ovo sto sam video na ovom videu, a nisam samo tu video nego i na drugim mestima, samo sto je ovde sve bas sa skoro istim komponentama ka kod mene... Znaci da nije neizvodljivo, a naci cu kako i nesto cu napraviti da se tome priblizim.
Za SP sam citao na igorslab da nije pouzdan pokazatelj bilo cega, tako da ima nade :)
 
Najbolji procesori na svetu koji drže rekorde na azotu su oko 140 SP, pa ti vidi da li ima veze ili nema. :D A ti ljudi su probali baš mnogo primeraka. Ako inženjer iz AsRocka kaže da SP znači, onda sigurno znači. Ne mora da bude verovatno u 100% slučajeva, ali znači kao smernica svakako šta da očekuješ.
 
@V_e_r_A Ovo sam lično probao i znam da radi. Pomaže čak i ako sistem nema problem kakav ti imaš. Ako si snimio profil nakon podešavanja pogledaj još jednom da li si sve podesio kako sam ti postavio slike iz biosa, možda si nešto izostavio... Ne brini za duži restart, to tako radi ako se ne prekine pa očisti bios, ali nemoj to da radiš, samo proveri podešavanje i budi strpljiv. Ovo je baš za tvoju ploču i za još nekoliko ASUS ploča iz nižeg cenovnog ranga. Pored ovog trebaš da izaberš profil xmp 1 i 6400mhz, nego to se podrazumeva jer sve ovo radiš da bi ti memorija pre svega proradila na deklarisanim vrednostima a da pritom ne pravi problem sa ukupnim performansama sistema.
Ne vezano za ovo nadam se da si montirao frame, a kada nabaviš MX6 pastu ne moraš odma ali je zameni posle nekog vremena jer je bolja od TG i duže traje ne gubi svojstovo tako brzo pa nećeš morati tako često da je menjaš.
Isključi u win11 core isolation, nađi na netu da ti ne objašnjavam kako ima klipova na tu temu, i pronađi način da isključiš windows defender... Kradu cpu resurse a praktično ništa korisno ne rade jer nece te zaštiti od ozbiljnih pretnji sa neta, zato pazi na koje sajtove ideš i sta klikćeš kad ti iskoče raznorazni prozori.
Samo se skoncentriši na ono što ti pišem i kažem da uradiš i budi bez brige, zanemari ovu buku u temi, shvati ćeš i sam da je to samo buka 😀. Svaki primerak 13900k može da radi sa AIO 360 i da ima zadovoljavajuće, dobre i odlične performanse sa temepratorom do 90c samo treba posložiti detalje oko podšavanja na pravilan način. Po defaultu ako je sve uredu 38~39k uz 100c, uz podešavanje 40~42k sa temperaturom u rasponu 85~95c zavisno odo toga kakva je primerak. Nego prvo da doteramo memoriju, jer ta memorija na defautu mora da radi sa tom pločom a može i do 6800mhz što je maksimum za svaki dan sa tim čipovima i tom pločom ako je dobar MC.
 
@Gulftown
Hvala ti na potvrdi da podesavanja biosa nece napravti neku stetu... Prebacio sam slike na telefon da ne bi nesto pogresio nego iz nekog razloga nije mi se otvarala 3 slika gde se podesava napon MC, sada sam i to podesio i evo rezultate.

🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳
sa xmp 6400mhz.jpg
 
@Lemaja
Nisam video tvoju poruku pisao sam odgovor @Gulftown. Upravo sam to uradio, moja greska, izvini na trenutak je delovalo da si me doveo u zabludu jer sam se malo prepao a greska je bila zapravo do mene.
Dohvatila me neka euforija sada 🥳 nije da sam se obeshrabrio nego nisam ocekiva posle onih 10min mraka bas ovako pozitivan rasplet... Vec je iskljucne core isolation citao sam o tome, smeta i igricama, videcu sad za windows defender... Nego imali jos nesto sto treba da podesim, rece da prvo resimo memoriju a vidim kazes nije problem ni ovo ostalo da se dotera sto me zanima :) Ako mislis da mogu sam daj mi samo neke smernice jer volim da istrazujem.
 
Druze sta se ovde desava pa ti si mi resio sve probleme sa ovih par korekcija... Reko da probam CB23 da vidim da li se nesto promenilo kad ono ima sta i da vidim :love:
Snimio prvi rez a vrteo jos 5x misleci da ne vidim dobro, moras da mi objasnis sta se ovde desilo i kako sad ovaj rez, jel ovo neka fora samo za slikanje ? Imam li ja perfomanse na ovom novu u ostalim aplikacijama, igrama, renderu ?

13900k m6400.jpg
 
^ probaj pa javi kako radi da ti otkrijem i bonus koji si dobio uz sve ovo :p
Pa rekoh ti ja da te čeka bonus nego otkrio si ga pre nego što sam stigao da ti napišem šta da radiš dalje... Nego pre toga uradiceš nesto za mene, zapravo za kolege sa foruma. Pogledaj sliku biosa gde je Ring down bin, to podešavanje i ova dva ispod promeni na auto i provrti CB23 pa postavi rezultat ovde, da vidiš i ti a i ostali jedan zanimljivi detalj, i zašto je potrebno par takvih detalja složiti pravilno da bi se na kraju dobi sistem sa max performansama a temperaturom ispod 90... Nije jos ispod 90 ali biće, što je nekima i jasno već na osnovu ovih 94c bez korekcije napona procesora.
Nego nemoj još da se raduješ, bez obzira što mislim da je sve OK, treba pretestirati sistem, prvo memoriju pa zatim ceo sistem. Kako god glavni problem je rešen baš kao što sam očekivao tako da biće to sve manje ili više dobro. Pripemi one ventilatore oko kojih si se bunio hehe.
 
Koji bonus ovo je bolje nego trinaesta plata :ROFLMAO: Ode negde da se napijem pa da skocim u Djetinju hehe :p
Stvarno odo malo da oladim glavu i da mi se slegnu utisci jer ne znam sta bi te pre pitao... Moram da razumem koja su podesvanja resila problem koji sam imao jer vidim da nije slucajno, da si vec znao da cu onim sto si mi poslao resiti oba problem i lose performanse i memoriju.
Uradicu ovo sto si trazio verujem da nije hitno, mislim uradicu sad sta god da mi kazes hehe :ROFLMAO:
 
^ Aj samo polako :). Prvo ovo što sam ti tražio pa idemo dalje korak po korak... Sada si na raskrsnici gde je samo pitanje na koju od ove dve strane želiš da te odvedem, a može i negde po sredini :p
 

Prilozi

  • IMG_0460.jpeg
    IMG_0460.jpeg
    323.3 KB · Pregleda: 74
  • IMG_0461.jpeg
    IMG_0461.jpeg
    326.7 KB · Pregleda: 56
Nazad
Vrh Dno