Šta je novo?

13900kf in fire

^ Aj samo polako :). Prvo ovo što sam ti tražio pa idemo dalje korak po korak... Sada si na raskrsnici gde je samo pitanje na koju od ove dve strane želiš da te odvedem, a može i negde po sredini :p
Evo postavicu oba, ovaj novi gde je default Ring down bin udara u 100c, da moze da pokaze bilo bi verovatno i vise, a rezultat je dosta slican. Ovako laicki ne kapiram zasto temperatura ide preko 100c zbog max 200mhz veceg Ring clocka posto kako vidim kad je defaulta oscilira izmedju 4.5ghz i 5ghz.
Ne vidim ove rezultate sto si postavio, malo je mutni, samo nazirem da je nesto mnogo dobro :p Cekam dalje instrukcije, i stavi ako imas ostrije slike ovih rezultata da vidim o cemu se radi :)

13900kf default mem 6400
13900k default mem 6400_.jpg
13900kf default mem 6400 Ring 48 1.100v
13900k m6400.jpg
 
^ Rekoh ti već, odgovori kad sredimo mašinu da budeš 100% zadovoljan, sve ću ti objasniti i bolje ćeš razumeti kad prvo malo protutnjiš kroz bios... Dosta toga ne može da se objasni u dve reči pa da ne gušimo temu, prvo sređivanje sistema pa onda zaključak šta kako zašto.
Biraj pilulu i izlaziš iz matriksa gluposti u kome 13900k ne može sa AIO 360/420 a da pritom budu dobre performanse i dobre temperature 😁
Ovo je isto samo sa kompa a ne iz telefona, biraj da bi mogo da ti kažem šta da radiš 😛
 

Prilozi

  • IMG_0465.png
    IMG_0465.png
    1 MB · Pregleda: 57
  • IMG_0466.png
    IMG_0466.png
    1 MB · Pregleda: 44
  • IMG_0467.png
    IMG_0467.png
    1 MB · Pregleda: 58
@Lemaja
Ova je fascinantno u odnosu na sve sto sam vidjao na netu, mada mislim da sam ove rezultate video jos negde ovde na forumu samo sto sam ih ignorisao jer nisam vidjao nista slicno misleci da to nije sa obicnim vodenim ili da su mozda fake... Vecina se polomi oko toga da nakuca sto veci klok, skoro uvek je 100c, a vidim ovde rezultat odlican cak i sa 5ghz temperatura 69c :oops: Rez u zlatnoj sredini bukvalno je za ne poverovati 5.4ghz R23 41k 80c :love: Treci rez je lepa cifra ali 100c, potrosnja nesrazmerna dobitku, tako da logicno je da biram ovaj u sredini, mada bih uzeo u obzir i ovaj prvi kao letnju varijantu :) Mislis ovo ce moci ovako i kod mene ?
Nego da pitam, mislim ovo moram da pitam... Render performanse ok, jasno mi je da cu ih imati full kako treba koju god opciju da izaberem, nego da li ce igrice ispastati zato sto cpu ne bostuje na 5.8 sa ta dva jezgra ? Cini se da je ovde sve fiksno ?
 
Radoznalost je ubila macka, nadam se da ja necu komp :ROFLMAO:
Nesto sam cacka, i iscackao na netu kako da fiksiram megaherce na P i E core, vec par dana koristim komp sa offset -0.050 pa sam sad probao nesto po uzoru na ovo sto si postavio sa ovim podesavanjima koja si mi do sada otkrio samo ovaj put sam sa offset -0.070 @niki999 mi je objasnio sta znace 4 opcije pod ASUS MultiCore od kojih je jedna remove al limits ili tako nesto @Gulftown me je ohrabrio da mogu ponovo da se poigram podesavanjima koja si postavio a sto nisam nameravao posle onih 10min tame, po malo je i mracio al nema veze, i sad sam odusevljen dokle sam stigo za 5~6 dana cimanja oko ovoga :D Zahvalan sam svima koji su bili voljni da pomognu, a tabi najvise jer si bukvalno resio poroblem i ucinio da masina prodise.
Malo sam se poigrao i dobio sam ovo, kad bi ovo mogao da zadrzim bilo bi slavlje 3 dana najmanje 🥳Da pomenem malo je zahladnelo kod mene, ambijentalna je 23c na finoj promaji poceo sam i da slinavim, a vodeno sam odcepio na max preko fan xpert :p

13900k 5.5_4.5 offset -70.jpg
 
@Lemaja
Ova je fascinantno u odnosu na sve sto sam vidjao na netu, mada mislim da sam ove rezultate video jos negde ovde na forumu samo sto sam ih ignorisao jer nisam vidjao nista slicno misleci da to nije sa obicnim vodenim ili da su mozda fake... Vecina se polomi oko toga da nakuca sto veci klok, skoro uvek je 100c, a vidim ovde rezultat odlican cak i sa 5ghz temperatura 69c :oops: Rez u zlatnoj sredini bukvalno je za ne poverovati 5.4ghz R23 41k 80c :love: Treci rez je lepa cifra ali 100c, potrosnja nesrazmerna dobitku, tako da logicno je da biram ovaj u sredini, mada bih uzeo u obzir i ovaj prvi kao letnju varijantu :) Mislis ovo ce moci ovako i kod mene ?
Nego da pitam, mislim ovo moram da pitam... Render performanse ok, jasno mi je da cu ih imati full kako treba koju god opciju da izaberem, nego da li ce igrice ispastati zato sto cpu ne bostuje na 5.8 sa ta dva jezgra ? Cini se da je ovde sve fiksno ?
Ma igrice ce da stucaju zbog toga samo tako.
 
Ma igrice ce da stucaju zbog toga samo tako.
Stvarno znaci ipak treba da jurim bost klok ? Gledao sam neke rezultate testa gomile igara 13600k na 5.5ghz vs 13900K default razlika 3%, ne deluje mi to tako dramaticno, ili ce iz nekog drugog razloga da stucaju ?
 
Stvarno znaci ipak treba da jurim bost klok ? Gledao sam neke rezultate testa gomile igara 13600k na 5.5ghz vs 13900K default razlika 3%, ne deluje mi to tako dramaticno, ili ce iz nekog drugog razloga da stucaju ?
Ma bre ironican sam, jel moram i smajli da stavljam 😅
 
@Devil 2000
Ma bre nemoj da si ironican, svasta sam pokupio na netu nego jos nisam sigurna sta je od toga stvarno a sta matriks, bez obzira sto sam se upravo izvuko iz jednog matriksa gde AIO ne moze da ohladi kako treba 13900k :p Vec sam se pomirio sa 100c i da nije bilo onog ocajnog problema sa memorijom verovatno ne bi nista pitao nego bi sam nesto cackako i sta bi iscackao u matrksu nego isto sto i ostali... Medjutim pojavio se morpheus :ROFLMAO:
 
Salim se malo jos sam euforican :p Onaj video gde onaj lik testira contact freme naveo me je da razmsiljam o tome da AIO ipak moze uspesno da ohladi 13900k jer tamo se vide tempreature oko 90c i rez od 40k i tako sam resio da pratim belog zeca :ROFLMAO: Eto matriks ponovo :p
Sad mi je zanimljovo da se igram, da isprobavam nesto dok se ne javi morpheus sa instrukcijama kako dalje.

13900kf 5.3_4.3 offset -70 i ovo je dobar rez
13900k 5.3_4.3 offset -70.jpg
 
Hajde sada pusti 40-50 krugova CB23 da vidimo stanje najpribliznije onome sto ce biti prilikom visesatnog rendanja.
 
@Splinter
Da da, znam da sve ovo treba na neki nacin pretestirati, da ce ovih 84c na kraju u visecasovnom radu verovatno dogurati na ~90c... Pokupio sam neke metode sa neta, memoriju sam jos juce pustio RAM TM5, a zatim nekih 200% RAM MemTestPro 7.0, tu je sve ok, dosta se greje oko 65c ne znam da li je to OK. Znama da tu ima jos par detalja koji treba da se sinhronizuju da bi masina bila stabilna za visecasovni rad, ne znam tacno sta bitno je da ce raditi onako kako treba jer ovih 84c sigurno se nece pretvoritu u 100c i 41k sigurno nece spasti na 36k ili 32k kao sto je bilo. Moja zelja je bila da sve ovo radi u okvirima normlanog za ovaj sistem a ne sa 36k ili 32k, a na osnovu ovoga do sada to ce sigurno tako da bude, nigde ne zurim, cekam da se javi morepheus :p sa instrukcijama kako dalje jer covek ocigledno zna tacno sta treba. Verovatno je iskusio iste ove problem koje sam imao, ne znam, bitno je da sve radi normalno, a sad je lako mozda se i sam iscimam ako imam oko cega da se cimam... Nisam gotovan ne cekam da mi se bas sve servira, nego fali mi iskustva i prakse da bi znao kuda dalje.
Trenutno je masina 13900kf 5.5_4.5 offset -0.070v R23 41600 84c jedna krug, sa podesavanjima biosa koje je postavi @Lemaja jer bez toga nista ne bi bilo. Od juce tako radi bez problema, ovako da ostane i ja sam prezadovoljan.
 
^ Nisam hteo ništa da pišem pošto vidim da si se zaigrao pa ti se sad javljam kad te je malo prošla euforija i kad si se malo bolje upoznao sa mašinom koja radi kako treba i ne vuče se kao crkotina, mada možda si trebao po savetu stručnih lica entuzijasta 😆 da ostaviš onako kako je bilo 😛.
Uzeo si crvenu pilulu i pokazaću ti koliko je duboka zečija rupa. Ja samo želim da ti pokažem istinu 😂.

Vidim preduzeo si neke korake i podržavam, ipak vreme je da smanjiš doživljaj kako bi ovo napravili da bude kako treba. Pošto si izrazio želju za 5.5/4.5 i sa obzirom na 84c, mislim da ćeš moći da zadržiš taj klok, stim da će temperatura na kraju prebaciti 90c. Kako hoćeš ipak mislim da tokom leta to tako neće raditi, a svakako će vremenom da se doda nekih 5c sem ako ne planiraš svakih mesec dana da čistiš vodeno od prašine i menjaš termalnu pastu.
5.5ghz može lako do se podesi sa offset kao što si krenuo jer to je default klok procesora i bios samim tim pravilno bira auto vrednosti koju može dodatno da umanje kroz offset... Dobra strana tog podešavanja je što ćeš moći da zadrziš 4.5 za E jezgra, sa fiskinim vcore to nije baš moguće sem ako napon ne ide preko 1.250v. Imaj u vidu ako nešto dalje budeš eksperimentisao da klok preko 5.5ghz neće raditi sa -0.070v, a da za manje vrednosti tipa 5.2ghz taj minus može da bude i veći samo sumnjam da će raditi stabilno, tako da je svakako za vrednost koja odstupa od 5.5 bolje koristiti fiksni napona, ali za to su potrebna dodatna podešavanja u biosu kako bi se izvuko maksimum i stabilnost.
Tako da probaćemo da podesimo na 5.5/4.5 sa offset, zapravo već si podesio samo treba jos da pretestiraš. Rezultat koji si dobio je idealna mera zato sto je sa potrošnjom ~250w... Nije intel bezveze odredio 250w kao gornju granicu... Sve preko toga nesrazmeno je mnogo veća potrošnja u odnosu na dobijene performanse tako da šta god da radimo ne vezano za megaherce kretaće se u okviru potrošnje ~250w, stim da kada se sve podesi na adekvatan način tu potrošnju pratiće i adekvatne performanse a sto je najvažnije uz normalnu temepraturu a ne 100c što ne može da se postigne ako se sve sem offseta prepusti automatici ploče, najviše zbog bagova koje imaju Z690/Z790 (iskusio si jedan), drugi razlog ta automatika je prilagođena tome da radi i sa najgorim primercima procesora, znači sigurica opcija, zbog toga offset moze da ide i -0.150v kod pojedinih primeraka.
Taj test za memoriju poteraj do 500% tada je sigurno sve OK, za cpu nema pouzdanog testa, a onaj koji jeste puzdan zbog načina na koji cpu radi ne može da ga pretestira kako treba jer procesor za taj stepen opterećenja vuče debelo preko 450w sto je nemoguće ohladiti. Znači jedino rešenje je prostim korišćenjem aplikacija, za pocetak R23 30min, premijer to što radiš od rendera, pokreni više različitih rendera da rade istovremeno kako bi cpu bio max opterećen, ako radi 4~5h konstantno bez prekida (znači treba takav materijal da staviš u obradu) onda je to to, možeš dodatno da spustaš offset po ovom modelu 0.070v, 0.080v,0.090v,0.100v sve dok ti taj više časovni render ne pukne ili se mašina ne restartuje.

Đavo se krije u detaljima, razlog zašto ovo kod tebe lepo radi a kod nekoga nikako je upravo u tim detaljima o kojima prosečan korisnik nema pojma jer proizvođači hardvera neće to da obelodane jer bi na taj način priznali da im je hardver faleričan, kako onda da prodaju ploču od 2000e, ali ima kome moraju da dostave te informacije. Neke detalje smo posložili, ostaju jos dva bitna za rad sistema sa spuštenim naponom a to je potreba da se adekvatno rashladi čipset, memorija i taj deo ploče oko memorije... Zato ti trebaju 2 ventilatora 12/14 koji možeš da upakuješ (moraćeš da improvizuješ) a postaviću sliku koji deo ploče treba dodanto da rashlade, za dobro provetreno kućište ovo nije potrebno. Ovo radiš jer veoma često čipset i memorija postaju osetljivi kada se spušta cpu napon i tolernacija na temperaturu od recimo za čipset od 90c spušta se na vrednosti ispod 70c u sprotnom sistem postaje nestabilan, dolazi do grešaka itd... Samim tim ako postoji taj bag uz adekvatno ventiliranje moći ćeš više da spustiš offset napon i samim tim da smanjiš potrošnju sistema, temperaturu procesora, tako da za svaki slučaj ovo treba da uradiš. Ta ploča je nekada imala problem sa zapaljivom elktronikom koja kontroliše rad memorije, ASUS je taj problem rešio, to se više ne dešava, al ostale su neke bubice tako da ćeš memoriju i taj deo oko memorije morati obavezno da ventiliraš 😜
 

Prilozi

  • IMG_0469.jpeg
    IMG_0469.jpeg
    318.4 KB · Pregleda: 51
Poslednja izmena:
Rezultati su lepi, ali toliki stres na cipove koji onda moraju da se hlade sa mali milion ventilatora zarad 15% dobitka u performansama. I dalje mi se cini da to ne vredi rizika i silovanja masine.
 
@Lemaja
Lako cemo nadalje nigde ne zurim jer ovo dobro radi a da li ce na kraju biti 40k ili 41k 80c ili 90c manje je bitno... Sad sam vise radoznao na koji nacin su podesavanja biosa uticala na to da se resi problem koji je nastao izborom XMP profila.
Vec sam proba r23 30min radi besprekorno, malo je toplije danas pa je i temperatura mozda malo jaca nego sto bi bila da sa ovo odradio juce, kao sto bi bila veca da sam odradio sve ovo pre 20 dana... Mislim da je 41000 a ne 41500 zato sto sam istovremeno radio jos nesto na kompu ne tako zahtevno i mozila ja ukljucena sa 100 tabova :p
Probacu sa -0.080 i nizim vrednostima sve dok radi r23 nego neka se zavrsi test memorije koiji se vrti u pozadini. Ne mora ovo da radi na 5.5/4.5 to me ne zanima sve dok imam performanse 39~40k, tako da slobodno ti meni napisi sta da odradim, odradicu sve sto treba i taj metod sa fisksnim naponom.
Postavio sam ventilatore da hlade kako si me posavetovao. Meni je kuciste otvoreno, ventilatori pogaseni imam ih sa strane nisu ni montirani na kucistu pa sam ih sada iskoristio. Vidim da je Motherboard max 32c ne znam kako moze da dodje do 90c ?

13900k 5.5_4.5 offset -0.070 r23 30min
1693566720292.png

memorija test stabilnosti ovaj vent sto se vidi podesen je da bude necujan a fino duva
Memorija.jpg
 
^ proverno znam da 5.3 ili 5.5 ne prave razliku vrednu pomena u multitasking aplikacijama koje intezivno opterećuju procesor, znaci nećeš u renderu izgubitni gotovo ništa, u igricama isto ništa sem u nekim MP naslovima gde ćeš možda izgubit 2% performansi. Nego ima tu nešto važnije od igrica i programa, a to je temeperatura i potrošnja koja kada se cpu spušta ispod vrednosti od 5.5 rapidno opada, zato je i moguće baš svaki 13900k primerak podesiti da ima zanemraljivo lošije performanse od najboljeg jer i najbolji ne može preko 5.5 sa AIO 360/420 max 5.6 a da se zadrži temperatura do 90c... Takvi bolji primerci su za bolja CL hlađenja koja ne mogu ove lošije primerke nikako da ohlade na vrednostima preko 5.5ghz jer traže nenormalo mnogo struje za klok preko 5.5ghz. Objasnio sam ti kako dalje sa offset, da vidimo možda dođeš do ispod 90c stabilno onda ako ti odgovara 85~90c neka to ostane profil za hladnije dane, a napravićemo jedan za letnji period koji će najverovatnije da bude 5.3/4.4 85~90c r23 ~40k.
Nije isključeno da ćeš uspeti sa 5.5/4.5 da podesiš za svaki dan sa ispod 90c u više časovnom full loadu, kada fiksiraš klok nema bost 2 jezgra na 5.8, to dosta utiče na stabilnost jer bios teži ka tome da potera ta 2 jezgra u svim situacijam na 5.8, a to je faktor koji remeti stabilnost, cima vise struje, tako da me ne bi čudilo da offset ode ispod -0.070v.

Dobre su ti tempeature na čipsetu i memoriji.. Podvuko sam šta treba uvek da pratiš, precrtao šta možeš da zatvoriš, imaš napisano i koja je vrednost čipseta, nije Motherboard, to je neki asus senzor koji ništa tačno ne pokazuje kao ni temperaturu procesora... To im se vuče tako od kad postoje, namenjno totlanim laicima da misle kako je sve ok, gde da vide 85c na čipsetu i 100c za cpu 😁.
 

Prilozi

  • IMG_0470.jpeg
    IMG_0470.jpeg
    300.5 KB · Pregleda: 30
Poslednja izmena:
Hajde sada pusti 40-50 krugova CB23 da vidimo stanje najpribliznije onome sto ce biti prilikom visesatnog rendanja.
Evo 30 min testa i jos po nesto iz ove faze istrazivanja :p

Ovde je test pokazao 2 greske tokom 8min rada i na kraju je test puko nakon 8min sa ovim podesavanjem 13900k 5.5_4.4 offset -0.090v r23, sa -0.070v ovo je prolazilo bez problema postavi samo u predhodnim porukama.
13900k 5.5_4.4 offset -0.090 r23 30min ERROR.jpg

Promenio sam vrednosti za cpu i sada radi sa -0.090v 13900k 5.4_4.4 offset -0.090 r23 30min
13900k 5.4_4.4 offset -0.090 r23 30min.jpg

13900k 5.4_4.4 offset -0.090 r23 jedan krug bez mozile u pozadini svega sto sam radio tokom 30min testa, razlika 500 u odnosu na 5.5/4.5, a 30min testa pokazalo je razliku od 4c, probacu jos da spustim offset 5.4_4.4. Sve u svemu jos uvek odlicne render perfomanse sa 88c max 30min testa :)
13900k 5.4_4.4 offset -0.090 r23 1 krug.jpg
 
Vidim da ti zanimljvo da vrtis Cb23
Evo pogledaj ove rezltate mozda ti bude zanimljivo

Zanima me jer svuda vidim taj test koji je zapravo neka simulacija rendera, pa mi je kao takav bolja opcija od premiera gde mi za odredjeni projekat treba stoperic da bi utvrdio da li sam nesto dobio nekim korekcijama, pa ni tad ne mogu da budem siguran jer premier jednim renderom ne moze da opeterti cpu 100% uvek imam malo ili malo vise prostora... Zato ovaj programcic jako lepo pokazuje ono sto me zanima, to radi brzo, a sa igricama vec znam kakva je situacija.
Ovo sa linak me ne zanima, jer nema upotrebnu vrednost, a znanje koje je potebno za ovo je ako cemo suditi po onome kakve mi je svate dao @Gulftown a koji se bavim hardverom na ovaj nacin, ni to znanje nista ne vredi za svakodnevnu normalnu upotrebu hardvedra jer mi njegovi saveti nista nisu pomogli... Neko bi reko entuzijata, zna hardver u male prste kad ono nista... Stvarno sam ocekivao nesto od njega sobzirom cime se bavi, medjutim sve sto sam dobio je konstantno mracenje, pesimizam neka nagadjnja, jos kad sam pre mesec dana pitao koje komponete da kupim i sta mogu da ocekujem od tog hardvera, bas sam ga zapazio po tome... Jedino je pomoglo kada mi je rekao da podesavanje biosa koje je postavio morpheus ne moze da napravi stetu, jer nisam bas nesto verovao @Lemaja posle onih 10min mraka nakon restarta. Tako da ne zanima me nesto od cega nemam ama bas nista, ni korisnog upotrebljivog znanja, ni mogucnosti za prakticnu primenu. To moje vidjenje objasnio sam zasto tako mislim, ako gresim ti me ispravi, mozda tu ima necega sto ne vidim a sto bi me mozda zanimalo.

Jos 30min i -3c u odnosu na predhodni test, toplo je danas a sve ovo je bez klime kao i predhodni testovi rezlutati... 13900k 5.4_4.4 offset -0.110 r23 30min
13900k 5.4_4.4 offset -0.110 r23 30min - Copy.jpg
450% morao sam da prekinem zbog nekih obaveza pa nisam izgurao svih 500%
Memorija.jpg
 
Ovako stoje stvari vezano samo za CinebenchR23 stabilnost, a masina nastavlja da radi ovako podesena da vidim da li ce praviti neke probleme u radu sa nekim drugim cpu zahtevnim programima. Verovatno bi sve ovo kod nekoga u klimatizovanom prostoru radilo nesto bolje bila bi bolja CPU temperatura, nego ni ovo nije lose... Nakon saveta @Lemaja koje sam primenio (izgleda kako treba) nigde ni traga od 100c i one ocajne situacije sa pocetka teme, a performanse prilicno iznad proseka koji se krece za R23 sa 13900k oko 38000. Sve u svemu dobio sam sto sam zeleo i vise od toga, a nece mi smetati ako jos malo popravim perfomanse sistema :p
@Lemaja memoriju sam pretestirao, ovo sa offset naponom sam pretestira za sad, ako ima jos nesto sto bi trebao da uradim po tovojim instrukcijam pisi nemoj da se stidis :)
To sto je @Lemaja resio problme i pomogo ne mora da znaci da jos neko nema neki dobar predlog... Svakako sam zahvalan svima koji su nesebicno hteli da pomognu svojim savetima, ali izgleda da sam imao suvise specifican problem za neka uobicajna resenja.

1. 13900k 5.4/4.4 offset -0.120v R23 41061 temp max 84c nakon 30min testa ambijentalna 28c ovo ostaje za svaki dan i za dalje testiranje
13900k 5.5_4.5 offset -0.070.jpg13900k 5.4_4.4 offset -0.120 r23 30min.jpg

2. 13900k 5.5/4.5 offset -0.070v R32 41575 temp max 92c nakon 30min testa ambijentalna 28c
13900k 5.5_4.5 offset -0.070.jpg13900k 5.5_4.5 offset -0.070 r23 30min.jpg
 
Poslednja izmena:
^ Neće ti to raditi sa tim vrednostima offseta za svaki dan, nije CBR23 dovoljan test, ali igraj se na dobrom si putu da sve ostalo i što bi ti reko sam skontaš... Za razliku od pojedinih kojima i da nacrtaš (a crtao sam nije da nisam) ništa ne vredi i dalje će tvrditi da ne može i da ostaviš jer ne može a performanse blagi užas, bez da se zapitaju da li tu možda još nešto ne radi kako treba sem očajnog CB rezultata kada već savetuju da ostaviš funkcionalno neispravan sistem da ga tako koristiš. Kakve priče i saveti na HW forumu, tuga.
 
@Lemaja
Nisam ni ocekivao... Polako sortiram sve moguce informacije koje sam prikupio na netu i uklapam sa ovim sto si mi ti pokazao. Jedna od tih informacija je da R23 30min nije dovoljan test sto sam i napisao u predhodnim porukama. Tako sam isto naleteo na info da je OCCT solidan test stabilnosti i da u kombinaciji sa y-cruncher PI-2.5b da je to manje vise to, i da bi masina trebalo nakon ta 2 testa da bude stabilna za svaki dan... Odradio sam ta dva testa, offset koji je bio dovoljan za r23 30min morao je da se promeni sa -0.120 na -0.090 jer su pucali i occt i y-cruncher. Temepratura je otisla sa 84c na u OCCT 81c u y-cruncher na 87c. Nije strasno ako ovo ostane ovako 100% stabilno a sto ce pokazati naradni dani kroz praktican rad. Zanimljivo je sa ovim da se igram i istrazujem, teracu tako dok mi ne dosadi a vidim nece skoro :p

13900k 5.4_4.4 offset -0.090 1h OCCT.jpg13900k 5.4_4.4 offset -0.090 y-cruncher PI-2.5b.jpg

@techone
Sta znam mozda i nije samo za slikanje... Sistem nije pokazao ni jedan problem od juce, mada to nije dovoljno, svakako je za 30min r32 -0.120 prava mera za occt i y-cruncher mora malo da se doda, za neki drugi test program verovatno treba jos vise zato je i tesko naci pravu meru... Vidim ni na netu nema nekog odredjenog programa koji kada pretestira ove procesore moze da se kaze da je 100% ok. Nema testa koji simulira realne okolnosti kada se koriste najzahtevniji programi, a da ne preteruje sa opterecenjem procesora kao P95. Ako sam dobro shvati jako je bitno da se pretestira memorija pre svega a to sam odradio.
 
naravno taj offset od -120mv je samo za slikanje ;)
Ovo vec nije samo za slikanje 13900k 5.3/4.3 offset -0.130 1h OCCT 77c , 13900k 5.3/4.3 offset -0.130 y-cruncher PI-2.5b 84c, 13900k 5.3/4.3 offset -0.150 r23 30min 80c. Cisto da pomenem da OCCT bez problema prolazi ovih 1h testa koliko moze sa free verzijom sa istim offset vrednostima koje su potrebne za y-cruncher PI-2.5b, ali ne prolazi ako memorija nije 100% stabilna sto sam probao kroza pokusaj da smanjim vrednost napona za memoriju sa 1.500v, recimo sa 1.380v y-cruncher PI-2.5b odradi taj kratki test, ali OCCT random puca, tek kada sam promenio na 1.400v prosao je OCCCT test, a pretestirao sam i sa RAM MemTestPro 500%. Sad mi je jasno zasto mi je @Lemaja naglasio da prvo treba temeljno pretestirati memoriju, jer dalje testiranje bilo bi gubljenje vremena.

13900k 5.3/4.3 offset -0.150 r23 30min 80c_________________________________________________13900k 5.3/4.3 offset -0.180 r23 1krug 75c
13900k 5.3_4.3 offset -0.150 r23 30min.jpg13900k 5.3_4.3 offset -0.180 r23 1 krug.jpg

13900k 5.3/4.3 offset -0.130 y-cruncher PI-2.5b 84c________________________________________13900k 5.3/4.3 offset -0.130 1h OCCT 77c
13900k 5.3_4.3 offset -0.130 y-cruncher PI-2.5b.jpg13900k 5.3_4.3 offset -0.130 1h OCCT.jpg

^ proverno znam da 5.3 ili 5.5 ne prave razliku vrednu pomena u multitasking aplikacijama koje intezivno opterećuju procesor, znaci nećeš u renderu izgubitni gotovo ništa, u igricama isto ništa sem u nekim MP naslovima gde ćeš možda izgubit 2% performansi. Nego ima tu nešto važnije od igrica i programa, a to je temeperatura i potrošnja koja kada se cpu spušta ispod vrednosti od 5.5 rapidno opada...
Kao i sve ostalo i ovo se ispostavilo kao apsolutno tacno, od vrednosti offseta 5.5/4.5ghz -0.045 y-cruncher PI-2.5b 96c spustanjem kloka dosao sam do 5.3/4.3ghz -0.130 y-cruncher PI-2.5b 84c, razlika u performansama 3%, r23 5.5/4.5ghz 41570 92c, r23 5.3/4.3ghz 40313 80c. Ove tempartura 96c i 84c to je samo u y-cruncher testu, u svakodnevnom radu i realnom renderu (mada to jos treba da testiram) max koji se pokazao 5.5/4.5ghz -0.045 87c, 5.3/4.3ghz -0.130 75c.
Svaka tebi cast i hvala jos jednom na smernicam i konkretnim resenjima... Prvo sam mislio da je 100c realnost, pa sam nakon par videa i nekih nezavisnih testova pomislio da ipak moze da se sredi sistem da imam r23 tipa 39~40k sa ne vise od 95c... Sve samo ocekivao samo ovakao pozitivan rasplet nikako nisam ocekivao, niti sam video negde na netu sem sa hladjenjima sastavljenim iz komponenti, custom... Ipak i to na netu sto sam video bez obzira na bolje hladjenje (svakako mnogo skuplje od 95e koliko sam platio AF) performanse su tu negde ne vise od 42~43k, pritom ne koristim klimu ovo je sve sa ambijentalno 25~30c, tempratura procesora u mirvoanju 45~50c.
Mogu misliti kako radi tvoja masina kada sam svoju uspeo ovako da podesim pomocu tvojih saveta. Ti isto imas 13900K, ili neki slabiji cpu.
 
Pa ako si ogranicio klokove moguce i da je onda veci undervolt stabilan........ mada je sve to pitanje od cpu do cpu-a
Generalno je to da undervolt radi na nizim klokovima debelo, a pri 5.4+ zahtevi za naponom se nerelano povecavaju
 
Poslednja izmena:
Pa ako si ogranicio klokove moguce i da je onda veci undervolt stabilan........ mada je sve to pitanje od cpu do cpu-a
Generalno je to da undervolt radi na nizim klokovima debelo, a pri 5.4+ zahtevi za naponom se nerelano povecavaju
Izgleda da je tako, nego to sto je tako za ovih par meseci koliko se bavim ovom tematikom nigde nisam procitao nista o tome, nigde nisam naiso na ovaj sistem podesavanja pa ni na informaciju da ne mora da se jure megaherci da bi se imale performanse... Nigde nisam naiso na ovu metodologiju kojom se od usijanog proceosora na 100c i r23 od 37k dolazi do procesora koji radi na ~80c uz performanse r23 40~41k... Nigde nisam naiso na to da ako stavimo po strani specificna podesavanja kojima sam resio problem koji sam imao, samo fiksiranje frekfencije i spustanje iste za 100~200mhz dosta pomaze da procesor ko i ceo sistem funkcionisu odlicno, da moze da se podesi u odnosu na sistem hladjenja da cpu ne radi sa 100c nego 80~90c a da se pritom prakticno nista ne izgubi u perfomansama... Detalj vezano za ring clock i fiksiranje napona od 1.100 za 4800mhz tek o tome nema nista, a kod mene je samo ta korekcija tempraturu procesora smanjila za ~10c Razlika u performansam je svega 3% izmedju moguceg max r23 rezultata sa sistremom koji je default 41500 u odnosu na recimo rezultat koji pravi sistem podesen na 5.3/4.3 r23 40313, znaci gubi se 3% u performansam a dobija razlika u temperaturi od 20c.
Nije valjda da samo @Lemaja zna za sve ovo posto vidim da se nigde ne pise o tome makar ne ovako celovito... Izlistao sam i ovde na forumu sve teme vezano za 13900k i manje vise za ovako uspseno podesavanje sistema sve te informacije su beskorisen... Sve se svodi samo na offset a samo time se ne dobija prakticno nista, nesto se diskutuje i manje vise svi se iznova i iznova zale na 100c... Zato nisam ni hteo da pokrecem ovu temu, i ne bi na da nisam ima veci problem vezan za xmp jer cemu jos jedna tema od koje nema vajde, medjutim morpheus je objasnio...
 
zato sto obican korisnika ne treba da interesuje temperatura previse... dok vecina iste koriste za gaming gde ista je daleko manja, isto je i na AMD oni su zakucani na 95C ;)
ja eto nemam vremena da vise testiram i da pucam jos undervolta jer mi je ovo glavni komp
 
Ovako izgleda statistika u ~16h koriscenja recunara 13900k 5.5/4.5 offset -0.040v ambijentalna ~25c par sat igranja i nekih 2~3h rendera vise proekata istovremeno, a radilo se i konvertovanje tog vida u razlicite formate, AVI, MP4, DVD, BLU-RAY, sve to istovremeno kako bi sistem bio max opterecen realnim poslovima, uz to za sve to vreme mozila je radila sa oko 100 tabova, bilo je i nekih video poziva. Da pomenem da je dolazilo malo do zagusenja, nije sve islo bas tako glatko kao kada ne rade renderi sto recimo nije bio slucaj sa nekim Intel 10gen procesorima sa mislim 12c ili 18c, kostali su oko 1000e kada su kupljeni i korisceni do 13gen, pre toga ne znam sta je bilo u firmi.
Ovako je sistem radio predhodna 2 dana i radice narednih 5~6 dana, praticu svaki dan ste se desava da li ima nekih problem mada mislim da je ovako podesen sistem stabilan 100% za svakodnevno visecasovno koriscenje. Ono sto je bitno svi ventilatori zakljucno sa vodenim podeseni su tako da budu necujni, sistem se ne cuje u full loadu bukvalno nista, zato je i temperatura malo jaca, juce je bila 87c max nego sam danas resio da vidim kako ce raditi kada se podesi sistem da sve bude necujno i sve je ok, mad ni default nije bilo nesto mnogo buke.. Poceinje nesto da se cuje ali ne previse kada se igraju igrice, to je graficka.
Inace ovo je profil koji verovatno necu koristiti, jer nema potrebe nista se znacano ne gubi sa 13900k 5.4_4.4 offset -0.090 ili 13900k 5.3_4.3 offset -0.130 max 3% a temperature su dosta nize 75~83c, nego ako ovaj radi u prihvatljivim okvirima ova druga dva nema sta nesto posebeno da proveravam, samo ih ucitam.

1693947331482.png
 
Poslednja izmena:
Đavo se krije u detaljima, razlog zašto ovo kod tebe lepo radi a kod nekoga nikako je upravo u tim detaljima o kojima prosečan korisnik nema pojma jer proizvođači hardvera neće to da obelodane jer bi na taj način priznali da im je hardver faleričan, kako onda da prodaju ploču od 2000e

Polako isplivavaju na povrsinu bubice i problemi Z690/790 cipseta, do nove genracije procesora sve ce obelodaniti, jer treba da se prodaje novi hardver.
 
Je l' realno? :ROFLMAO:

The most recent F6 firmware for the Z790 Aorus Tachyon and the FN firmware for the Z690 Aorus Elite AX explicitly states that they "enable SPD write protect," addressing DDR5 compatibility challenges due to the misapplication of JEDEC SPD write protection in some modules.
 
Nazad
Vrh Dno