Šta je novo?

13900kf in fire

Za početak jel si probao smanjenje napona?
Ne jos uvek jer mislim da je malo pretoplo kod mene, ali mogu da probam jer znam kako to da uradim offset -50~80 pa sta bude, skontao sam i da nema nekog pravog testa stabilnosti nego ako radi najzahtevniji softver koji koristimo par dana bez rusenja sistema to je onda to. To je valjda neka najjednostavnija metoda gde se bukvalno menja samo jedna opcija vezana za CpuV.
 
treba da radi bar 7-8 dana mesovito i najbolje sa hwinfo nadgledat WHEA greske, moj radi bez gresaka tek na -0.045 sa greskama bez bsoda radi na dosta vecem undervoltu ali to je za slikanje
 
Hvala drug... Ovo je bas korisna informacije za mene jer nisam video da neko nekim programom radi testranje stabilnosti... P95 prilicno je neupotrebljiv jer ovi procesori radi drugacije nego recimo serija 10 i sve pre toga.
Znaci HWiNFO64 ispratim ovo sto si napisao, a za cpu offset tipa -0.040 pa ako radi par dana kako treba da probam jos da obaram jer ovo valjda znaci da ce bios defaultni napon koji bi bio na auto da smanji za -0.040v ?
Ne kosta me nista da probam ne vezano za to da li ce da se smanji max temepratura, taman da pripremim masinu za hladnije dane jer svakako ce WHEA greske da se pokazu ako ih ima, valjda je tako... Nego gde se to nalazi u sklopu HWiNFO64 ako je u tom programu, jer programcic ima bas dosta toga sto prikazuje i analizira ?
 
@niki999
Isto je i kod tebe default 100c samo u CB23 40k, a vidim uspeo si da doteras sistem tako da zadrzi te perfomanse a temperatura ispod 100c... To je nesto do cega bi voleo da dodjem i polako kopkam kako to da uradim, nego cekam da se malo vreme promeni jer komp je u prostoriji bez klime i to tako mora da bude jer ne podnosim klimu, a dosta je toplo. Nije bas merodavno raditi bilo sta sa ambijntalno 28~30c.
Da te sad ne pitam kako si ovo postige jer sam procitao sta si pisao, jedino mozda ako postoji neki detalj koji nije bas tipican pa napisi ovde ako ti nije cimanje.

offtopic savjet:
Podesi klimu da radi na 25-26°C i krilca da stoje vodoravno.
U međuvremenu svakako provjeri da li je tvoj AIO dobro nalegao na procesor.
 
Hwinfo u sensor prozoru skroz dole pokaze WHEA greske ako se dese samo trena program da ostavis u pozadini da radi
 
Probaj da izcadis procesor vidi da nema neki iskrivljeni pin. Vrati procesor i stavi ponovo hladjenje ali obavezno koristi 1700 mounting kit.
 
Koristim 1700 mounting kit, dobio sam ga zasebno uz vodeno... Pa dobro sam proucio kako se montira, nije nista komplikovano, ispostova sam proceduru do poslednjeg detalja i probao rukom da pomerim da vidim da nem lufta, sve je utegnoto max. Pasta je thermal grizzly kryonaut, cak sam montirao i frame TG sve prema uputstvu lagano bez zurbe. Nista nije ni slucano palo na pinove, a pogledao sam dobro da li su kako treba fabricki jer sam i o tome svasta citao.
Snimio sam kako sistem radi za sad, po sistemu kako se ovako nesto postavlja na forum, pa mozda neko sa vise iskustva moze na osnovu HWiNFO64 da vidi nesto sto ja jos uvek ne vidim.

Ovako radi sve default
default.png

Ovako kada se podesi XMP sa memorijom na 6000mhz jer taj profil radi
XMP mem 6000mhz.png

Ovako sve deffault samo offset -0.050
default + offset -0.050v.jpg
 
Čisto da znaš taj frame ne pomaže svima plus ako je malo ili mnogo pritegnut može da pravi probleme
 
Znam, iscitao sam sve vezano za to zato sam i naveo da sam sve odradi do detalja kako je navedeno u upustvu i kako sam video na klipovima...
 
jedna korisna informacija: 13900k mi je pao u cinebenchu sa 39k na 36k bez ikakve moje intervencije. Instalirao novi bios i vratio se na 39k... mozda bude nekom korisno. win11 gigabyte aero g z790
Ocigledno postoji neki problem koji je tesko definisati, i tesko uociti, a samim ti i resiti... Kod mene je CB23 od starta sve default oko 36k ali nije pomogo poslednji bios kao kod tebe... Trenutno koristim verziju za koju kazu da je najbolja i koja ima njmanje tih bubica i trazim resenje za jos jedan problem sa memorijom. Cenim da tu treba nesto cacnuti u podesavanjima a sto nije bas logicno da bi moglo da pomogne jer kako drugacije resiti nelogican problem nego nelogicnim pristupom.
 
Posle malo cackanja, skontao sam da je bug u xmp1 profilu za ram. Napokon sa novim biosom mogu 128gb rama da rade normalno sa xmp1, ali iz nekog razloga xmp spusti temp limit na 90c te iz tog razloga nesto losiji cinebench score.
(jos jedna korisna informacija iz neke prosle teme vezana za ram, kao sto su mi rekli iz gigabyte-a, mogu da se upare dva 64gb kita bez problema sa xmp1, samo je trebalo malo da srede bios) takodje, nestao mi je problem sa DVI no signal do windows-a. early adopters problemi.
 
Iz hwinfo otvoriš effective clocks, a ne core clocks.
 
Posle malo cackanja, skontao sam da je bug u xmp1 profilu za ram. Napokon sa novim biosom mogu 128gb rama da rade normalno sa xmp1, ali iz nekog razloga xmp spusti temp limit na 90c te iz tog razloga nesto losiji cinebench score.
(jos jedna korisna informacija iz neke prosle teme vezana za ram, kao sto su mi rekli iz gigabyte-a, mogu da se upare dva 64gb kita bez problema sa xmp1, samo je trebalo malo da srede bios) takodje, nestao mi je problem sa DVI no signal do windows-a. early adopters problemi.
Kako spusta, sama od sebe se promeni ta opcija u biosu ? Da li se vidi u biosu da je ta opcija promenjena ili si to primetio putem nekog programa u winu tokom testa ?

Iz hwinfo otvoriš effective clocks, a ne core clocks.
Otvarao sam taj meni u programu ali tu je sve na 0 i ne menja se, pa sam ga zatvorio kada sam video da se nista ne desava...
 
Pa kao što učita tajminge i napon za ram, tako može i neke druge stvari da izmeni verovatno. Pročešljaj po biosu i nadji da li je menjano još nešto.
Čudno da je 0 tu, gledao si tokom loada?
 
Da da, konstantno nula a znam kako bi trebalo da bude posto sam i taj programcic malo istrazivao kako bi ga pravilno koristio.
Ne znam za bios, jos uvek ne znam kako treba da bude default da bi znao kad pogledam da li je to sto vidim default ili izmenjeno... Po svemu sudeci nakon izbora xmp profila nesto se desi sa naponom koji je na auto i tu malo doda zbog cega se cpu vise greje i dodatno obara klok. Treba doskociti tom problemu koji makar meni deluje nelogicno, offset -50 daje neki rezultat kada je sve default, kada se ucita xmp i tu se malo popravi tako da utice ali nedovoljno da sve bude makar kao sto je na default.
Bavi cu se ovim dok ne resim ili ne zamenim memoriju, taman mi dodje zgodno da se malo bolje upoznam sa hardverom, sta od cega zavisi itd.
 
@V_e_r_A primetio koje su temperature i score tokom cinebencha i povezao 2 stvari. Posto mi je to kucni komp, tek za vikend cu malo da procackam (mozda probam i ovaj automatski 6ghz u biosu i jos neke one klik optimizacije iz biosa)
 
Probaj da ukljucis klimu i nateras u kuci na 20-22c, pa onda izmeri temperature, jer nije isto ako je u sobi 30c (a napolju jos vise) ili 22c (a napolju je manje od 22).
Evo meni u zadnjih par nedelja od kako su ove vrucine u kuci je 25-27c umesto 23-24c i na svakih 5 sekundi mi se pali vent od rtx3070 graficke jer u leru dodje do 51c pa se posle par sekundi rada ventilatora temp padne na 47c i ugasi ventove i tako stalno, sto me pocinje nervirati sto zbog zabrinutosti od dugotrajnosti ventova u ovom rezimu, sto zbog zvuka konstantnog paljenja i gasenja ventova na svakih par sekundi.
 
Poslednja izmena:
@Devil 2000
Pa ti si bas u problemu sa tom 3070 sto te cima :p I kod mene se 4090 vrti na 30% posto ide preko 50c ovih dana.
Zato sam i napisao da se necu ozbiljnije baviti temom temperature dok malo ne padnu temeprature, sto znaci od sutra :)
 
A da probaš možda da vidiš kako će sistem da se ponaša sa jednim stikom?
 
Ovako, pored gomile zvanicnih testova, mali broj nezavisnih i gomile misljenja na forumima da je 100c realnost 13900k sistema sa AIO hladjenjem naleto sam na para totalno nezavisnih kao sto je ovaj a koji kazu da to nije bas tako, i ovde na forumu sam video par cak i boljih rezultata ali nisam nesto verovao da su bas sa ovim standardnim vodenim AIO... Covek se bavio temom kako sistem radi sa i bez contact frame ali ima gotovo iste komponente ka sto su moje z690 plocu, contact frame, Arctic Liquid Freezer II 420mm... Radio je gotovo isto sto i ja u ovim rezultatima koje sam postavio stim sto nema problem kakav ja imam, i sve sto je radio radio je na ~5c nizoj room temperaturi.
Kod njega je sa potrosnjom 340w R23 ~40500, kod mene sa istom potrosnjom ~37500, znaci ima oko 10% bolji rez i isto 100c, ali je uspeo da zadrzi 40500 i da spusti temepraturu na 90c, zapravo to je temperatura najtoplijeg jezgra dok u onom program koji je koristio za merenje cpu package pokazuje nizu temperaturu 88c, samo ne znam da li je to uporedivo sa onim sto moze da se vidi u HWiNFO64.
Sve ovo meni daje nadu da postignem nesto slicno, samo jos uvek ne znam kako a sledece sto cu probati je da zamenim memoriju i da idem jos nize sa offset temperaturom jer sa -0.05v radi bez problema, pratio sam nema WHEA gresaka i sistem se ne rusi, programi igre sve radi stabilno. Jedino ako ovaj procesor nije bas neki tezak krs jer kako vidim dosta zavisi od toga kakav je primerak, nisi svi isti, barem to cesto pominju u recenzijama.
Ovo je neko moje razmisljanje onako kako sam to poslozio na osnovu informacija koje sam prikupio i ovo malo iskustva u radi sa sistemom koji sam sklopio... Postavio sam temu ali ne zelim da budem dosadan i sve da dobijem na gotovo, pa ako negde gresima u razmisljanju/analizi i potezima samo neka me neko ispravi da ne zalutam previse :p


`TKsTechTalk - Arctic Liquid Freezer II 420mm ARGB + Thermalright 12th 13th Gen Contact Frame ...png`TKsTechTalk - Arctic Liquid Freezer II 420mm ARGB + Thermalright 12th 13th Gen Contact Frame ...png
 
1. Intel ne garantuje boost clock samo base clock bez obzira što reklamira boost clock.
2. Intel ne garantuje XMP već samo 4800 za z 690. AKo je memorisjki kontroler "opterećen" mogu da se jave problemi koje ti imaš. Ovo može da se možda reši drugom memorijom ali za početak probaj da koristiš jedan stik.
3. Običan aio na default nema šanse da ohladi 13900 na neke normalne temperature ako se tera sintetika čak ni 420.
4. Taj frame i ako pomaže nekima isto tako može i da odmaže. Takođe mora lepo da se zavrne ni jako ni slabo...ako nije dobro "pričvršćen" može da pravi probleme koje si opisao.
5. Pošto imaš i 4090 i 13900k nadam se da imaš dovoljno jako napajanje.
6. Undervolt radi i imaš dobro uputstvo na overlock forumu. Ali sa druge strane može i da izazove neke gremline no tu može da se temperatura obori za 5 stepeni možda čak i 10 ako baš imaš sreće. Ja sam lično to na pošetku uradio (imaš rezulatate na 13900k forumu) ali sam posle video da opcija enforce all limits daje slične rezultate.
7. Kada se postavlja CPU može da se desi da ne nalegne baš lepo i ako izgled da je nalegao pa mogu da se jave problemi koje ti imaš isto tako može i neki pin da se blago iskrivi a da ne izgleda tako.

Meni je recimo pravio problem neprailno fabrički ugrađena plastika u napajanju pa komp nije hteo ni da se uplai i odlepio sam dok nisam pronašao šta je u pitanju jer naravno napajanje nije davalo struju zbog pomešanih pinova.

Koliko sam ja video dok sam se sa tim zezao normalni rezultati za 13900 k su između 36 i 40k.

U svakom slučaju osim psihološkog efekta ili ako se ne baviš baš nekim super intenzivnim stvarima nećeš primetiti ništa ni ako je rezultat 36 ni ako je 40. Tako da ti je moj savet sedi i vozi batali sintetiku to ničemu ne služi osim možda da istestira stabilnost sistema.
 
Možda IHS nije ravan, pa ne naleže lepo. Možda baza bloka nije ravna, pa opet isto. Može svašta da bude. Probaj drugo hladjenje neko i vidi da li je isto.
 
ali sam posle video da opcija enforce all limits daje slične rezultate.
Ako ti nije cimanje pojasni mi malo sta si ovde radi konkretno i sta si dobio tim korekcijama...
Hvala ti jeo jednom na cimanju, i tebi, i svima koji su voljni da podele nesto krisno.
Možda IHS nije ravan, pa ne naleže lepo. Možda baza bloka nije ravna, pa opet isto. Može svašta da bude. Probaj drugo hladjenje neko i vidi da li je isto.
Trenutno je ono fabricko sa zicom, skinuo sam frame cisto da ponov sve proverim... A za vodeno pisao sam, nosio sam kod drugara gde se ispostavilo da ima iste preformanse kao njegovo ASUS vodeno od 300e pa se on smorio kako je to moguce onda je neki dan bio do mene i probao svoje vodeno kod men, i isto je sve kao sa mojim, zato mislim da je sto se tice vodenog i kacenja na sistem sve OK, ali jos jednom cu da prodjem kroz sve, nego ostado beza termalne paste :p
Memoriju menjam radi probe kada dodje sistem administrator sa odmora da je izvadi iz neke masine sa posla, nije problem da uzmem nego ipak postoji neki red i zna se ko je za sta odgovoran.
 
Ne znam, meni su te AIO igračke. Za mene je voda custom loop, ali to je moje mišljenje.
 
Ne znam, meni su te AIO igračke. Za mene je voda custom loop, ali to je moje mišljenje.
To je sledeci novo entuzijazma, cek da predjemo ovaj u kome jurim ~40k a ima ~38k i makar do 90c, jer realno umem da racunam jasno mi je da nije to nesto znacajno, al eto voleo bi to tako da imam :)
Custom loop isto tako nije nesto znacajno... Gledao sam sve i svasta poslednjih meseci, sa custom loop sem gotovo sigurno nize temperature max za svaki dan je ~43k u najboljem slucaju, tako da nam od toga neke vajde sobzirom koliko trazi cimanje i pravilnog povezivanja komponenti... Znaci cist entuzijazam, a pored toga moze tu debelo da se pogresi oko izbora komponenti jer sam gledao neke rezultate sa ozbiljnim sklamerijama a rez ~40K pri temperaturio do 90c, to je u rangu rezultata iz ovog video sto sam postavio a koji je postignut sa AIO 420.
 
Ja govorim u globalu, a ne za ove procesore sa kojih ne može da se odvede toplota :D Pogledaj razliku na nekim starijim procesorima koji su bili normalniji malo što se tiče grejanja i videćeš.
A ovde zavisi koliko je silicon dobar i koliko možeš da mu skineš napona i koliko se greje sam po sebi. Lutrija svakako.
 
Ja govorim u globalu, a ne za ove procesore sa kojih ne može da se odvede toplota :D Pogledaj razliku na nekim starijim procesorima koji su bili normalniji malo što se tiče grejanja i videćeš.
A ovde zavisi koliko je silicon dobar i koliko možeš da mu skineš napona i koliko se greje sam po sebi. Lutrija svakako.
To ako bi radio zapravo ne bi ja radio nego bi prepustio jednom nasem coveku sve da napravi a njega sam zapazio na pc axe kanalu, ima i on svoj kanal SS Mods... Mozda gresim, meni deluje da je covek doktor za tu pricu.
Mnogo je tesko doci do tacnih informacija koja kombinacija komponenti daje najbolje rezultate, tako da je u tome iskustvo i prkasa presudan faktor, nesto kao zanat... Nije da nisam razmisljao o tome.
 
Nazad
Vrh Dno