Šta je novo?

Bojler za Kupatilo

Uključen je prekidač na zidu, ako na taj misliš. Ali bojler u trenucima kad zuji ne greje vodu.

Očito je neki problem sa tim termostatom, pa on vibrira i stvara taj zvuk. Jer recimo, ako malko čačnem točkić za regulaciju termostata, prestane zujanje.
Znači taj glavni regulacioni ti ne valja, zuji ti varnica koja se pravi unutra termostata izmedju njegovih kontakta.
 
Znači taj glavni regulacioni ti ne valja, zuji ti varnica koja se pravi unutra termostata izmedju njegovih kontakta.
Hvala na odgovoru, znači definitivno deluje da nije za zezanje i da ga treba što hitnije zameniti, jel pametno uopšte držati uključen bojler dok se to ne sredi?
 
Zašto bi ga menjao ako se redovno proverava? Nikada nisam čuo da je iko promenio sigurnosni ventil, a opet nema nešto havarija zbog istoga. (mislio sam na post 388 u vezi sigurnosnog ventila).
Pa ne menja se ako je ispravan, medjutim nakon 7 godina obicno vise nije ispravan. Da bi tako neka havarija nastala bilo je potrebno da osim ventila i termostat bude u kvaru.

Do sada koji god sam proveravao posle toliko godina, moze se videti da je poceo da raspada iznutra, odnosno da su pootpadali pokretni delovi unutar ventila, to su sitni delovi, a jednom je bio slucaj i da se jedan od delova zaglavi u cevi od bojlera, pa je to komplikovano otpusiti.

Ventil mora da se skine da bi se videlo u kakvom je stanju unutrasnjost.

Nov je ~500 rsd, i to nije neki trosak, ako ima ko da zameni.
 
Hvala na odgovoru, znači definitivno deluje da nije za zezanje i da ga treba što hitnije zameniti, jel pametno uopšte držati uključen bojler dok se to ne sredi?
Javi kad opraviš. Baš me zanima šta je crklo.
 
Hvala na odgovoru, znači definitivno deluje da nije za zezanje i da ga treba što hitnije zameniti, jel pametno uopšte držati uključen bojler dok se to ne sredi?
Pa sad nezna se koliko je to unutra srtradalo, skini odozdo poklopac i uključi bojler, i prati ako se termostat greje za zamenu je ako ne toliko može još malo da potraji, ALI budi oprezan da termostat nije pod NAPON kada vršiš proveru.
To možeš i sam da zameniš ništa komplikovano, sljikaj dobro sve detalje, idi u prodavnicu kupi isti i zameni.
 
Jedino što se može tako da zuji su kontakti termostata. Ako trepere kontakti radnog termostata onda bi lampica trebala da treperi u istom ritmu. Ako je u pitanju zaštitni termostat onda neće svetleti lampica. Drugo mi ništa ne pada na pamet. :(

Jako teško da je zaštitni termostat, jer on zapravo i ne radi ništa (uvek je zatvoren) sve dok radni termostat "ne zalepi" i bojler se ne pregreje.
A većina tih zaštitnih termostata i ako proradi, ostaje u otvorenom položaju dok se ne resetuje (neki mehanički pimpek na njemu okrene ili pritisne).

Ako zaštitni termostat proradi, nešto već ozbiljno nije kako treba sa radnim termostatom i takav bojler ne treba korisititi dok majstor ne pregleda i ne reši problem.
 
Da li neko koristi horizontalni bojler? I kakva su iskustva sa tim bojlerima kada je praznjenje u pitanju? Trebalo bi da renoviram kupatilo i jedna od ideja je da eventualno umesto sadasnjeg vertikalnog stavim horizontalni bojler. Cisto da bolje iskoristim prostor i ako bi i za vertikalni bilo mesta s'tim sto bih ga ili pomerio za nekih 30-ak cm u stranu. A ispod bih stavio ili masinu za ves (znam da su podeljenja misljenja oko polozaja masine izpod bojlera). Ili postavio na drugi zid zbog eventualnog bidea. Sadasnji mi jos radi i od 80 L je. Inace postavkom horizonrtalno bih dobio na prostoru da eventualno gipsanim plocama "zatvorim" komsijske cevi na plafonu koje su bucne jer su menjane stare za nove plasticne.
Nadjoh ovaj Elit horizontalni bojler. http://www.elitinox.co.rs/proizvodi/prohromski-bojleri/talas-h-horizontalni-bojler
 
Kod vertikalnih bojlera se dobije više tople vode nego kod horizontalnih iste zapremine zato što je značajno smanjeno mešanje tople i hladne vode tako da možeš imati toplu vodu u gornjoj polovini dok je potpuno hladna u donjoj i još uvek imaš vodu za jedno tuširanje.
Kod horizontalnih je to mešanje mnogo intenzivnije pa se ubrzo dobije mlaka voda koja nije dovoljna za tuširanje.
Razmisli dobro pre kupovine.
Ja bih horizontalnu varijantu izabrao u krajnjoj nuždi.
 
Da ne otvaram temu novu za kuhinjski bojler.

Savet koj da kupim :) treba mi mali 8-10l od prohroma pod pritiskom, niskomontazni.

kad krecem da se raspitam svi pricaju ariston da uzmem, a mene odbijaju emajlirani kazani. Mada sad citam koriste neku tehnologiju titanijum emajliranog premaza.

Ako moze preporuka sta mi je najsigurnije da uzmem i najpouzdanije.
 
Ti mali bojleri su totalno neisplativi, bolje gledaj neki protocni bojler da kupis za kuhinju. Jeste skuplje u startu ali za par meseci isplatis investiciju.
 
Ti mali bojleri su totalno neisplativi, bolje gledaj neki protocni bojler da kupis za kuhinju. Jeste skuplje u startu ali za par meseci isplatis investiciju.
Bi rado, al citam protocan jede 4kw pa na gore.
Stara zgrada 1990 god :) kablovi 2.5presek jedna faza 16ampera ne mogu ja da teram taj protocni bojler kako treba.

Mogo bi da stavim osigurac od 20amp medjutim ne bi se upustio da testiram dal ce kabl da prezivi 4.4kw mozda i moze al opet, kog god elektricara pitam svi kazu jedna faza 2.5mm presek trpi 3.5kw max.
 
Poslednja izmena:
Kod vertikalnih bojlera se dobije više tople vode nego kod horizontalnih iste zapremine zato što je značajno smanjeno mešanje tople i hladne vode tako da možeš imati toplu vodu u gornjoj polovini dok je potpuno hladna u donjoj i još uvek imaš vodu za jedno tuširanje.
Kod horizontalnih je to mešanje mnogo intenzivnije pa se ubrzo dobije mlaka voda koja nije dovoljna za tuširanje.
Razmisli dobro pre kupovine.
Ja bih horizontalnu varijantu izabrao u krajnjoj nuždi.
Hvala ti na ovom objasnjenju. Nisam znao zato sam i pitao.
 
Da li neko koristi horizontalni bojler? I kakva su iskustva sa tim bojlerima kada je praznjenje u pitanju?
Otvor mu više nije dole već bočno u tom slučaju pa sam zaključi koliko je lako isprazniti kazan i ukloniti kamenac koji se nakupi.
Još ako ga smestiš uza zid sa te strane gde je otvor pa ni ne možeš da skineš grejač po potrebi.
Ako pod nije valjano odrađen, ne bih se usudio da montiram takav u slučaju curenja. Ovako mi stoji nad kadom, nije neka estetika ali me glava ne boli.:)
 
Bi rado, al citam protocan jede 4kw pa na gore.
Stara zgrada 1990 god :) kablovi 2.5presek jedna faza 16ampera ne mogu ja da teram taj protocni bojler kako treba.

Mogo bi da stavim osigurac od 20amp medjutim ne bi se upustio da testiram dal ce kabl da prezivi 4.4kw mozda i moze al opet, kog god elektricara pitam svi kazu jedna faza 2.5mm presek trpi 3.5kw max.
Za 2,5 kvadrata i 230V ništa preko 3,5kW.
Imaš one Delimano slavine što greju vodu. One su oko 3kW. Jedini problem je što se neki žale na kvalitet, a neki tvrde da ne zagrevaju dovoljno.
Ja bih se ipak odlučio za prohromski bojlerčić od 10l i 2kW snage. Možda je staromodno ali je provereno.
 
Otvor mu više nije dole već bočno u tom slučaju pa sam zaključi koliko je lako isprazniti kazan i ukloniti kamenac koji se nakupi.
Još ako ga smestiš uza zid sa te strane gde je otvor pa ni ne možeš da skineš grejač po potrebi.
Ako pod nije valjano odrađen, ne bih se usudio da montiram takav u slučaju curenja. Ovako mi stoji nad kadom, nije neka estetika ali me glava ne boli.:)
Hvala,trenutno je iznad kade. Ali renoviram kupatilo ne zato sto hocu (mada je zrelo za renoviranje) vec sto mi je majka polomila ruku,operisana. :( Tako da ne mogu da ga postavim iznad tus kabine. Ovo za horizontalno sam zato i pitao jer se ne razumem. Da ne bih isao u off (i da me moderatori ne bi opominjali) kada je tema u pitanju samo cu da napomenem da cu verovatno da ga pomerim za nekih 40-ak cm sa mesta gde je i moze da se desi da tu ispod bude ves masina. I mozda eventualno da gledam neki bojler koji je 50 L posto je postojeci 80 koji koristimo majka i ja. Mada mi ovaj i dalje radi ok. Menjan je skoro sigurnosni ventil.
 
Kod mene u jednom kupatilu su spakovani po vertikali veš mašina, mašina za sušenje veša i bojler 50 l. U principu, bojler od 50 l je dovoljan za dve osobe.
 
Pa i ja mislim da je 50 L za dve osobe sasvim ok.
 
Da ne otvaram temu novu za kuhinjski bojler.
Savet koj da kupim :) treba mi mali 8-10l od prohroma pod pritiskom, niskomontazni.
Moje je mišljenje da je sa prohromskim kazanom najbolje rešenje, naročito za kuhinje. Jer pored najbolje trajnosti, inox je i higijenski neutralan. Ima da se kupi od više domaćih proizvođača. Jedino dizajnom možda zaostaju, ako je to bitno.
 
Ako je niskomontažni on se i ne vidi.
 
I visokomontažni se može ugraditi u viseći element. Tako stoji već drugi, kod mojih u kuhinji, još od '78...
Još su onda umesto fleksibilnih stavljene hromirane krute cevi, te i izgleda vrlo dekorativno.
 
Ja sam moj DOM bojler stavio na 2 i po i za sat i po vremena mi ugreje vodu , mislim da to nije mnogo s obzirom da nisam kamenac cistio dugo.
 
Imam jedno pitanje oko protocnog bojlera za sudoperu. Da li neko ima ovaj protocni bojler

Screenshot_1.png

Zanima me da li se on moze montirati na istu visinu na kojoj je i baterija?

Nemam mesta za montazu ispod baterije pa bih ga stavio pored.

IMG20230405155843.jpg
 
Bi rado, al citam protocan jede 4kw pa na gore.
Stara zgrada 1990 god :) kablovi 2.5presek jedna faza 16ampera ne mogu ja da teram taj protocni bojler kako treba.

Mogo bi da stavim osigurac od 20amp medjutim ne bi se upustio da testiram dal ce kabl da prezivi 4.4kw mozda i moze al opet, kog god elektricara pitam svi kazu jedna faza 2.5mm presek trpi 3.5kw max.
Kupio roditeljima, isto stara gradnja, služi skoro tri godine, bez problema:
 
Nakon puta upalio bojler i rekoh aj da testiram siguronosni(nepovratni) ventil, jer i treba s vremena na vrijeme. Evo 3 dana curi od kad sam to uradio, do sad nikad nije... dzabe pun, prazan bojler, evo sad sam pozatvarao ventile vode i on i dalje curi.. uh Jel imao ko slicno iskustvo? Ili da stavim sam novi ili da zovem vodoinstalatera no za dobar dan barem 50e, ne mili mi se
 
Novi sigurnosni ventil ti ne gine, menj'o ga sam ili to radio majstor.
 
Taman i kamenac da ocistim,samo da nadjem vodoinstalatera normalnog.
 
Na koliko se menja sigurnosni ventil?
Ja sam menjao termostat ali izbacuje onaj sigurnosni na njemu,da li je los termostat ili zbog toga jer je negde poceo da kape tj pusta neprimetno vodu?
 

Prilozi

  • 2811.jpg
    2811.jpg
    90.5 KB · Pregleda: 22
Nazad
Vrh Dno