Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Cekam prvi test za ove 3D procesore, da vidimo da li igre uvek koriste die sa 140Mb kesa.
 
Sa PBO je ekvivalent X procesorima po performansama ali i po potrosnji tako da ekonomicnost i manje zagrevanje padaju u vodu.
S tom razlikom da je, kad to poželiš, za razliku od X verzija, dovoljno ući u BIOS, isključiti PBO, dobiti 50% hladniji CPU, smanjiti potrošnju za 50% a performanse za 10% ako se ne baviš profesionalnim radom. A taj procesor nije za takve već za nas obične korisnike.
Ja se na leto razmišljam da li uzeti 7900 ili 7800 X3D, samo da vidim kako se ovaj drugi ponaša kada se pojavi. Matična obavezno ASUS, moj AORUS ELite je prva "non-Asus" matična koju imam od 1998, posle Abit matične za AMD K6-2 ( dobro, nisam siguran baš za godinu, ali za firme jesam ) , RAM memorija strogo samo Corsair i glava me ne boli. Posle toga prodajem moj 3600, Aorus Elite, 32 GB Corsair Vengeance PRO i RX 6600 za cifru dovoljnu da dodam jedno 200-300 evrića za 7900 XTX ( radije bih 4080, ali mi se ne daje za novo napajanje koje mora da bude skupo i kvalitetno).
Uglavnom, više će zavisiti od cene, ali 7800 X3D mislim da će biti "best bang for bucks"...
 
Neznam ni ja šta da mislim ali ne isplati mi se prelaz na bilo koji sa 8 jezgra, samo minimum 7900 (x ili bez njega) a i onda bi mi 5950x uradio bolji posao za mnogo manje para. jer jer to jedino što bih morao da menjam.
Koliko bi rec'imo 7700 (x) bio bolji od mog 5800x ? li 7900(x) od 5900x/5950x ? Možda sve to i pojeftini nešto do proleća?
 
Imaš testove, možeš da vidiš.
Ako se ne baviš nečim profesionalno da bi ti se prelazak na R7000 isplatio, zašto bi menjao 5800x, i dalje je dobar...bolje sačekaj Zen 5 iduće godine. Taman će da pojeftini DDR5 i ispeglaju se bubice AM5...
 
Pa i to što kažeš, ne radim više Autocad ni programe za to a ni igre nisu prioritet, ni klinci/unuci više ne dolaze da se igraju još od početka Covid-a a i prerasli su ili imaju svoje kompjutere/konzole. Jedino sam želeo da se ponovim bar malo.
 
Neznam ni ja šta da mislim ali ne isplati mi se prelaz na bilo koji sa 8 jezgra, samo minimum 7900 (x ili bez njega) a i onda bi mi 5950x uradio bolji posao za mnogo manje para. jer jer to jedino što bih morao da menjam.
Koliko bi rec'imo 7700 (x) bio bolji od mog 5800x ? li 7900(x) od 5900x/5950x ? Možda sve to i pojeftini nešto do proleća?

Još uvek nemaš razlog da menjaš svoj procesor. Bar još godinu, možda čak i dve.

Ja na leto dobijam neku kintu pa već počinjem da razmišljam šta uzeti, jer moj Ryzen 5 3600 već polako nagriza vreme, a prelaz na 7900 ili 7800 X3D će mi definitivno biti WOW!!!!. Već sam naručio Corsair DDR5 RAM 2x16GB na 6000 CL36 iako nemam gde da je stavim, ali, eto, jedna stavka manje za leto, jer ne verujem da će do tada značajno pojeftiniti, jer je 32 GB DDR 4 trenutno manje od 50€ jeftinije. Ali Samsung B-die rulez! :D
Nekako mi je baš dosadno sada kada sve radi kako treba, a ja volim da se nerviram, kidam i čačkam da vidim zbog čega nešto ne radi kako treba, a što će mi nova AM5 platrforma pružiti u izobilju. :D :D


Resnje problema posle ovoga se montira kuler normlano :D

Ima bolje i od toga. Danas sam video ovo, nije loša fora, svega je 7-8 evra na Aliju ( sa sve poštarinom ), ali čekam da se pojave beli modeli. :)

 
Ne ložite se da će nešto pomoći :D Mislim na ovo iz klipa.
 
Ne vidim neki razlog zakupovinu parče po parče kada se unapred zna da neće biti upotrerbljeno uskor ili odmah. Pogotovu DDR5, samo se džabe "troši" garancija a i po svemu sudeći cene će još pasti. Mislim da je bolje štekati pare pa onda sve zajedno.
 
Mislim da ti je taj Sam. B die totalno nebitan za ddr5 ram,bio je bitan za ddr4,cak mislim da je onaj hynix dal A ili sta vec bolja prica za ddr5
 
Pre nekoliko meseci rekoše da Samsung prestaje sa proizvidnjom B-die jer je A-die isto ili bolja. Ista je dobra i Hynix a-die.
 
Još uvek nemaš razlog da menjaš svoj procesor. Bar još godinu, možda čak i dve.

Ja na leto dobijam neku kintu pa već počinjem da razmišljam šta uzeti, jer moj Ryzen 5 3600 već polako nagriza vreme, a prelaz na 7900 ili 7800 X3D će mi definitivno biti WOW!!!!. Već sam naručio Corsair DDR5 RAM 2x16GB na 6000 CL36 iako nemam gde da je stavim, ali, eto, jedna stavka manje za leto, jer ne verujem da će do tada značajno pojeftiniti, jer je 32 GB DDR 4 trenutno manje od 50€ jeftinije. Ali Samsung B-die rulez! :D
Nekako mi je baš dosadno sada kada sve radi kako treba, a ja volim da se nerviram, kidam i čačkam da vidim zbog čega nešto ne radi kako treba, a što će mi nova AM5 platrforma pružiti u izobilju. :D :D



Ima bolje i od toga. Danas sam video ovo, nije loša fora, svega je 7-8 evra na Aliju ( sa sve poštarinom ), ali čekam da se pojave beli modeli. :)


To sto oni priacaju u videu nema veze sa zivotom. Dobili su razliku od 1.8% toliko CB23 osciluje or run do run kao prvo, kad drugo to da se amd socket krivi i to nije istina najblaze receno to se intelov krivi i kod intela ne moze svima frame, druagu je recimo na intelu sa framemo dobio 50mhz na procesor kloku a izgubio 200mhz sa kloku memrije ovo pricam znaci memorija je na freveciji od preko 8000mhz i procesor j negde 7900mhz dakle kod intela kako gde ima pobljsanja, trece ovaj frame ti ne mogovucava da moniras kuler na tradiconalan nacin i dalje ti ostaje fabricki back plate koji ima navoje 6/32 to je colovni navanoj nesto izmedju m3 i m4.
Kod novih amd proceosra ili stavis ogranicenje u biosu da busutuje do 80 ili 90c i stavis bilo kakav kuler od 5000rsd ili delidujes ako volis da se igras malo sa svim tim stvarima ostalo izmedju je sve upitno.
 
Poslednja izmena:
Zadelid bi baš trebalo tako nešto, sećam se problema sa delidovanim FX procesorima i klackanjem kulera.
 
Izlazi direct die tool od Derbauera uskoro za nove AMD procesore. Okačio je klip već, nema nikakvog klackanja, sve je lepo napravio.
 
To bi već bilo nešto. Ispravi me ako hoćeš ali delid bi se isplatio samo sa 7950 a to je već skupa igračka i nije baš za svakoga, ili možda sa 3D modelima ako su topliji. I naravno za extreme tuning.
Edit, možda i da se upoterbi manj kuler ?
 
sigurno je Roman da radi delid 3d procesora ja mislim da da 99% fizicki jezgra nisu ista tako da cenim da stanrdni metod radi samo za non 3d procesore, ali da je lepa i skupa igranka jeste krastavac relano je da stavis temp na max 90 i stavis be quite dark rock pro kuler i da uzivas koa hoce da igra i zajebva to se vec placam masno. Ja se prvi igram i volim i podrzavam takve stvari ali nije ekonomski nikako opravdano
 
 
wahoo moj 7950x i dalje vredi nesto :D


 
Ne vidim neki razlog zakupovinu parče po parče kada se unapred zna da neće biti upotrerbljeno uskor ili odmah. Pogotovu DDR5, samo se džabe "troši" garancija a i po svemu sudeći cene će još pasti. Mislim da je bolje štekati pare pa onda sve zajedno.
Pa, sa cenama RAM memorija se nikada ne zna. Kao što sam napisao, 32GB DDR 4 je sada 150€, a ne verujem da će DDR5 uskoro ići blizu te cifre. Sa garancijama ovde, uglavnom, možeš da se ubrišeš, a meni, niti bilo kome koga znam, nije se desilo da Corsair memorija crkne ili ne funkcioniše na matičnoj. A 200€ za 32GB Corsair Vengeance RAM na 6000 MHz je, što bi bio neki "sweet spot" što se tiče brzine za Ryzen 7000 procesore, nije preterana cifra. Sadašnju memoriju sam platio otprilike toliko pre dve-tri godine.

Jedino što me buni jeste da sam se načitao/naslušao previše loših stvari kada se stave sva četiri stika DDR5 na matičnu, od drastičnog opadanja frekvencija i funkcionalnosti, pa do potpune nemogućnosti butovanja računara...
 
32GB DDR4 CL18 je 100-120€...
CL16 je nešto skuplje ali i dalje ispod ili blizu 150€.
 
Ima li neko na forumu neki Ryzen 7000 procesor i četiri RAM stika na matičnoj i da li ima problema??
 
Na nativnoj frekvenciji ili nešto nižoj??? Negde sam pročitao da 2x16 na 6000 Mhz radi normalno, ali da 4x16 na 6000 radi ustvari na 3600 frekvenciji. Mislim, što se igara tiče tu razlika gotovo da nije primetna, osim u sintetičkim testovima, ali za programe... tako nešto me baš čudi, pa me zato zanima. Kad ukucam u gugl "four ddr4 sticks in four memory slots on AM5 motherboards" dobijem samo more reklama za memorije i koje su na testovima najbolje.
 
Poslednja izmena:
 


 
Nazad
Vrh Dno