Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Ko kaže da 7000 serija ne može da se ukroti i dotegne malo. Modifikovan ECO mode sa PBO curve optimizerom. Stabilan preko cele noći sa CoreCyclerom ycruncher, instrukcije podešeze za Zen4 naravno. Tek treba da ga zatežem, ovo je neki početni profil.
Single, multi sa modifikacijama i na defaultu jedan rez.
Hladjenje je Dark Rock 4 Pro
 

Prilozi

  • 2073.png
    2073.png
    123.9 KB · Pregleda: 79
  • 29994.png
    29994.png
    273.8 KB · Pregleda: 78
  • default.jpg
    default.jpg
    167.1 KB · Pregleda: 79
Poslednja izmena:
Koliko si išao negativni offset sa CO? Svako jezgro posebno ili globalno?
 
30 all cores. Mrzi me da tražim kao kod sebe na 5900X za svako jezgro. Ovo sastavljam drugarici za rad.
 
30 all cores je dosta agresivno. Mada prošao je testove.
Ako je za neki specifičan posao (render, video) treba ga testirai i u tom okruženju.
 
Da, da, jako agresivno. Raspoložen primerak za undervolt.
 
Nemoj me pogresno shvatiti, ali okaci boost GHz pod loadom... sve sto si okacio od SS je na idle...
Instaliraj HWInfo...
-30 je vrh! Dobro parce silikona!
Icice to i bolje sa njim! Vrh procesor!
 
Takt je oko 5250-5300 za all core tokom loada.
 
Probaj sledece:
Iskljuci ECO, stavi na -32 curve (za pocetak) ... boost na +200
jer nije do kulera, nego do debelog i gojaznog IHS-a... a kuler ti je sam vrh.
Probaj...
 
Ma ne može bez ECO moda, nabija temperaturu. Mora PPT da se ograniči da ne luduje. Kuler je vrh, ali ne vredi. Ne može ni na vodi da se ohladi i to dobroj. Ne na AIO.
 
Suma sumarum. Curve optimizer za sva jezgra -20 osim jednog koje je malo manje zategnuto, jer je pucalo to jezgro u CoreCycler-u.
Osim toga, na vcore stavljeno -0.1. Tako dovijam najniže temp sa rezultatima boljim nego na defaultu.
CB23 ide max do 82 stepena, single core ispod oko 67,68.
Prime i Cruncher puštani po 6,7 sati. CB23 stress test i OCCT 1h small + extreme.
Sve u svemu, u odnosu na default top rezultat.
 
Kažu da ni Rim nije izgrađen za jedan dan
 
Treba vremena naći najbolja podešavanja svakako. Još kada bi se u sitna crevca u tačan broj tražio curve optimizer, nema kraja. :D
 
Dobro je kad imaš vremena za štelovanje. Za poslednja konfiguracija koju sam sastavio bilo je daj samo da se renda nema veze što je 95C procesor.
 
Meni je to greota. Svakako sam mogao samo eco mode da stavim i da ne diram curve optimizer, opet bi bio hladniji. Ali uz malo niže perf.
 
Ako imas Asus plocu,imas opciju 3 nivoa za temperature,PBO Enhancement ja drzim nivo 3 do 70c max ide temp,u dva klika sve,boosta 7600x na 5400ghz konstatno u gamingu retko kad spusti na 5200 u 90 posto slucajeva je na 5400 a ne prelazi 70c mada je i cesto na 60c,ceka se 7000 x3d msm da tu ni nece ovo biti potrebno.

 
Ryzen 9 7900 ima TDP od samo 65W, WOW! :oops:

 
Ako imas Asus plocu,imas opciju 3 nivoa za temperature,PBO Enhancement ja drzim nivo 3 do 70c max ide temp,u dva klika sve,boosta 7600x na 5400ghz konstatno u gamingu retko kad spusti na 5200 u 90 posto slucajeva je na 5400 a ne prelazi 70c mada je i cesto na 60c,ceka se 7000 x3d msm da tu ni nece ovo biti potrebno.

Super opcija. Da li može da se koristi ovo+curve optimizer? Malo mi je čudno kako su dobili bolje rezultate sa level 1 nego na defaultu. Neki undervolt mora da postoji.
 
Ako imas Asus plocu,imas opciju 3 nivoa za temperature,PBO Enhancement ja drzim nivo 3 do 70c max ide temp,u dva klika sve,boosta 7600x na 5400ghz konstatno u gamingu retko kad spusti na 5200 u 90 posto slucajeva je na 5400 a ne prelazi 70c mada je i cesto na 60c,ceka se 7000 x3d msm da tu ni nece ovo biti potrebno.

Ima nešto slično na Gigabyte-u, ali mi se ti profili nisu dopali. Bolje taktove dobijam kada podesim PPT i curve optimizer i još uradim undervolt na vcore.
Ovde ima 3 levela za temp, a svaki od njih ima od level 1 do level 5. Kada sam pogledao šta ustvari rade ti profili, primetio sam da stavi temp limit i za Level 1 stavi negative curve optimizer na 10 za sva jezgra. Za Level 5 stavi 50 za negative, što je previše.
 
Za mene koga smara da uteze cpu manuelno,ovaj PBO Enh. je jeb. Otkrovenje..
 
Sa PBO je ekvivalent X procesorima po performansama ali i po potrosnji tako da ekonomicnost i manje zagrevanje padaju u vodu.
 
Igrice uopste termalno ne uticu na CPU kao render ili neki synth bench (+ 10do20C gore), uzmite to u obzir...
Ali svi mi koji kupujemo, ili smo kupili 6 li 8 jezgara zen4... mehhhh, nismo kupili radi toga, nego radi gejminga i sveopsteg rada u OS-u....

Dani OC-a su iza nas... razlike su toliko minimalne, da je bolje pustiti PBO da odradi svoje, nego gubiti vreme... 😇
Yeah, I said it! :D
 
Opet pale cene za 7900X, evo ga na 465e. Pripremaju terena za 3D.
 
 
Mislim da se ne treba nadati ubrzanju kao sto je 5800X3D doneo prosto zbog toga sto sada imamo DDR5 umesto DDR4 memorije tj. nemamo vise toliki bottleneck pa samim tim efekat dodatnog kesa nece biti toliko izrazen kao kod DDR4. Takodje sada imamo dosta vecu razliku u max taktu izmedju X3D i non X3D procesora, pre je bilo svega 5% (4,4Ghz/4,2Ghz) sada se prica o skoro 10% (5,5Ghz/5Ghz). Sve u svemu bice bolje i brze ali ce biti manji wow efekat od onog koji je doneo 5800X3D. Da li ce biti najbrzi gaming CPU, mislim da hoce, ali bukvalno samo do sledece generacije -8000 serije.
 
The Ryzen 7 7800X3D 8-core/16-thread processor is priced at USD $449. The 12-core/24-thread Ryzen 9 7900X3D is priced at $599. The flagship 16-core/32-thread Ryzen 9 7950X3D is priced at $699.
 
Mislim da nece doneti toliko ubrzanje kao da se kupi non-3d chip i ulozi razlika u bolju maticnu i brzu memoriju. Jer testovi se ionako rade sa plocama i memorijama koje 99% PC populacije nece kupiti. Ali videcemo.
 
Kakvog uticaja ima ploča na performanse? Najjeftinije X670 guraju 7950x bez da se oznoje.
 
Čak i jeftine B650 ploče. Ryzen ionako ima problema sa baš brzim memorijama. Ploča je danas stvar komfora/konektivnosti...
 
Nazad
Vrh Dno