Šta je novo?

PlayStation 5 - Šta treba znati o prvom uključivanju, korišćenju i održavanju

Koliko vidim ovdje je najjeftinije trenutno, oko 34e, mada sam ja prije neki dan tu uzeo za 32.

 
Pozdrav svima :)
Nov sam u PS5 i uopšte PS svetu, i imam par pitanja u vezi PS+ i PS NOW, pa se nadam da neko ima iskustva iz prve ruke sa ovim temama.

Pitanja su sledeća:
1. Da li PS+ pretplata za US i UK definiše multiplayer online igranje u smislu da se igra se igračima iz te regije? Drugim rečima, da li ću imati veći ping i lag ako uzmem PS+ US varijantu?
(tek sam napravio nalog na US, tako da mogu da napravim i na UK novi, dok još nisam uzeo pretplatu)

2. Ako sam dobro razumeo, PS NOW pretplata daje veliku kolekciju igara koje ne mogu da se igraju online, već samo offline.
Da li igre sa PS NOW mogu da se igraju online, ako se uplati i PS+ (mada ne verujem da ću plaćati obe pretplate)? Takođe, da li PS NOW radi samo za US regiju?

3. Generalno, šta je najpametnije uraditi u pogledu pretplata i nabavke igara? Najviše me zanimaju igre koje mogu da se igraju hotseat/splitscreen u 2-4 igrača, kao što su fifa, crash bash, rocket league, bilo koje društveno šibanje i slično.
 
1. Ne. Povezuje na najbliži server u tom trenutku, nevezano za region PS naloga.

2. PS Now ima online naslove i mogu da se igraju bez PS Plus pretplate. Podržana je i EU (određene države), UK, Japan.

3. Uskoro nećeš morati o tome da razmišljaš, jer je definitivno u planu spajanje PS Plus i PS Now pretplate. Do tada najbolje da vidiš šta ćeš najviše igrati, pa pogledaj ima li toga na PS Now.
 
U principu ako ne igramo online, ps now je bolji izbor? Kada se planira spajanje, je l vredi da se sad uzmu obe pretplate ili da se čeka?
 
Definitivno bolji izbor, jer ne znam koliko bi se isplatilo da uzmeš PS Plus i da čekaš neku igru koju ćeš dobiti uz pretplatu.

Ništa se ne zna tačno, ali već neko vreme je to u priči od poznatih izvora, kako bi Sony imao šta da traži u trci sa MS-ovim Game Pass-om.
 
Elem na tu temu, sledeći info…

Gamers in the United Kingdom will no longer have the option to buy a subscription to PlayStation Now at U.K. retailers. By Friday, January 21, retailers in the country will have to pull PS Now cards from their shelves.
But a recent report out of Bloomberg claims that Sony has plans to merge PS Now into PS Plus. The idea would be to make everything PS Plus while offering different tiers. The move to end PS Now subscription cards is potentially a step on the path to that eventual merging.
 
Sta ce se desiti sa postojecim PS Plus pretplatama u slucaju spajanja. Ja imam konkretno PS Plus jos naredne dvije godine.
 
Navodno postojaće 3 vrste pretplate. Jedna gde PS Plus ostaje kao do sada za online i besplatne mesečne igre, druga kojom se dobija pristup PS4 i PS5 igrama, dok najjača dobija demo novih igara, kao i striming PS1, PS2, PS3, PSP/Vita igara.

Tako da sve zavisi od cene koju postave, ali otprilike treba očekivati nešto poput Game Pass i Game Pass Ultimate. S tim da bi i tada trebalo da budu jeftiniji, jer Sony za razliku od MS-a ne namerava da svoje 1st party naslove daje na dan izlaska.
 
Hvala @mare037 na informaciji.
Ako se pojavi neki datum ovog spajanja javite :)

@XomiMagija
Pogledaj i šta EA Play nudi. Ima dosta multiplayer naslova.
- Mene ne interesuje online igranje (makar za sada, prelašao sa miša na PS5/džojstik pre 2 nedelje pa mi je preciznost nula), ali sam hteo igre koje možemo zajedno žena i ja da igramo (tzv, Local Co-Op ili Couch Co-Op) i uzeo sam PS+ (najviše zbog Premium kolekcije, onih 20 dobrih igara) i EA Play (jer ima igre za Couch Co-Op: It takes Two, A Way Out, Unravel Two).

U ovo temi pogledaj gde možeš uzeti povoljnije ove pretplate.
Za PS Now se ne sećam da sam video da ima nešto povoljnije, sve su ponude oko 45€ za USA.
 
1. Ne. Povezuje na najbliži server u tom trenutku, nevezano za region PS naloga.
2. PS Now ima online naslove i mogu da se igraju bez PS Plus pretplate. Podržana je i EU (određene države), UK, Japan.
3. Uskoro nećeš morati o tome da razmišljaš, jer je definitivno u planu spajanje PS Plus i PS Now pretplate. Do tada najbolje da vidiš šta ćeš najviše igrati, pa pogledaj ima li toga na PS Now.
Hvala na odgovorima, sve je malo jasnije sada. Doduše, nisam još rešio od koje pretplate da počnem, obe imaju svojih prednosti, a sad je u konkurenciju ušla i treća.

Pogledaj i šta EA Play nudi. Ima dosta multiplayer naslova.
- Mene ne interesuje online igranje (makar za sada, prelašao sa miša na PS5/džojstik pre 2 nedelje pa mi je preciznost nula), ali sam hteo igre koje možemo zajedno žena i ja da igramo (tzv, Local Co-Op ili Couch Co-Op) i uzeo sam PS+ (najviše zbog Premium kolekcije, onih 20 dobrih igara) i EA Play (jer ima igre za Couch Co-Op: It takes Two, A Way Out, Unravel Two).
Za EA play nisam čuo ranije. Zvuči dosta dobro, $30 za godinu dana igranja 43 igre, ako sam dobro razumeo. (https://www.ea.com/ea-play/games-playstation) Od ovih igara ima veći izbor za hot seat tj. local coop, što i mene najviše zanima i za igranje sa drugarima i sa devojkom.

Želeo bih da igramo i neke igre u 4 igrača, a sa obzirom da imam jedan dualsense kontroler, to je skupo rešiti... Jel mogu da se koriste stari kontroleri nekako, jer drugar ima 2 komada za ps4?
Druga opcija je kupovina; da li postoji način i mesto da se kupi 1-3 komada dualsense džojpeda po ceni koja je manja od 9000 din, ovde ili u Nemačkoj?
 
Pa nema ni na KP dualsense ispod 60 ili 65e sto je skoro 8k sa postarinom

Sto se tice sadasnjeg lineupa za igre sve je manje vise bezveze osim It Takes Two i Jedi Fallen Order. Sve ostale igre mogu da se nadju na popustima za manje vise 5usd a ostaju ti zauvek
 
@XomiMagija
Moraš i drugi džojstik da kupiš, ne mogu stariji.
Iskreno, ako ćeš igrati u paru, džojstik je odlična investicija, kao i originalno postolje za punjenje (meni vredi mnogo više od tih 30€).

@shomiNBGD
Jel misliš na igre iz PS+ pretplate (iz kolekcije ili mesečne) ili na EA Play?
Poredim cene na psdeals (ali tamo nema svih igara, npr. nema Mass Effect), a na PSN-u su 50-60$. Gde nalaziš sve te igre po ceni od ~5$?

Van toga, kao novom korisniku PS-a, pretplate su mi super došle, jer mogu da probam veliki broj igara, vidim šta mi leži (pa kupim kada/ako mi se nešto dopadne ili kupujem posle slične igre), ali i da odigram veliki broj igara koje nisam (čitaj "sve" :D) ili nikad ovako ne bih kupio. I ovako retko igram dva puta istu igru...
- Pretplate verujem da nisu za kolekcionare niti za stare korisnike PS-a (koji ili znaju šta vole/hoće ili su već dobar deo igara iz pretplate odigrali).
 
Mislim na ovaj lineup za EA Play koji je na linku.

Taj MassEffect Legendary je bio 30usd do pre neki dan na popustu, ali svakako nije ps5 enhanced tako da ga ne bih ni uzimao ozbiljno u razmatranje :)
1642173856229.png


Sportske igre (Fifa, NBA, Madden) iz prethodnih godina niko ziv ne igra, a ne daju ni jednu 22.
Knockout city je bio besplatan pre koji mesec kao i PvZ,

NFS su stalno na popustima
1642173900019.png

Unravel two je konstantno 5Usd
1642173952028.png

Ne kazem da sve mogu da se nadju istog trenutka, ali su redovno na popustima a svakako neces da igras sve odjednom :)
 
Hvala na detaljnom opisu :)
A sada 3 pitanja :D

1. Koji sajt koristiš za praćenje cena?
- Na psdeals-u nema tog Mass Effect-a.

2. I gde mogu da vidim da li je neka igra "PS5 Enhanced"?
3.Kao i gde mogu da vidim da li uopšte rađena ps5 enhanced verzija za neku igru?
 
Ja koristim psprices.com. mozes da napravis i subscription pa ti stigne na mejl kada je zeljena igra dostupna po toj ceni :)

Ako ima PS5 oznakicu pored onda je sigurno dostupna, a ako nema onda proveris sta pise u samom opisu igre na storeu (to je slucaj sa GOW, HZD i jos nekim igrama). A mozes i da guglas celu listu
 
@shomiNBGD
Gledam sad na PSN sajtu za HZD i stoji samo ikonica PS4, nema PS5, ali na psnprices postoji verzija za PS4 (7,5$) i verzija za PS5 (70$). Koliko vidim na Google-u ipak je izašao apdejt za PS5, ali ne znam da li je besplatan ili ne.

Kako da znam pouzdano jel ima apgrejd za PS5 ili ne, i ako ima da li je besplatan?
Mislim generalno za svaku igru koju tražim, ne samo za ovaj HZD primer...
 
Mogu da ti kazem da sam ja kupio tu $7,5 i da izgleda kao 4k, i complete edition je
 
Upgrade za HZD dolazi kao obican update na igru ako je vec imas instaliranu ili ako nemas onda ce skinuti direktno poslednju verziju. Uglavnom to je to, nema sta da placas preko :)
Horizon Zero Dawn od 70usd ti je preorder za drugi deo igre koji izlazi uskoro :)
1642413856786.png
Isto funkcionisu i God of War, Days Gone i jos neke igre..
 
Ali kako onda da znam da li igra ima apdejt za PS5 ili ne, ako ikonice za PS5 nema ni na PSN ni na ovim sajtovima za akcije?
 
Za te na kojima ne pise jedino gugl zna odgovor :)
 
Što se tiče priče PS+, PS now i EA play, rešio sam na kraju da prvo uzmem EA play jer ima fifu i druge igre za 2 i 4 igrača. Takođe, do 8. februara je sniženo, za 5usd ide 3 meseca pretplate umesto jedan.

Nisam uspeo da uplatim članarinu ni preko PayPala ni visa kartice ni preko kupona sa kojim sam dopunio PlayStation wallet sa 10usd. Izbacuje mi error da kartica ili paypal nisu odgovarajući, iako provereno rade, čak i kad je podešeno da se naplati sa walleta gde je stanje $10.

Mislim da mi ne da da uplatim jer se visa kartica i paypal vode na Srbiju, a ne US, tj da nam ne daju mogućnost korišćenja EA playa ovde. Account je inače registrovan na US, Alaska.

Da li možda neko ima rešenje kako uplatiti EA Play?
 
Ja sam uspeo EA play, klasicno preko wallet-a.
 
Ja sam uspeo EA play, klasicno preko wallet-a.
Jel možeš da napišeš gde si uplatio i tačno kako?
Npr, i da li ti je tražio karticu ili paypal nalog pri plaćanju sa walleta?
Kod mene kada se unose podaci za karticu, broj datum i ostalo se unosi normalno, a za adresu mi je zaključana država na USA. Isto mi se dešava i na kompu i na PS5 kad pokušam da kupim.
 
Ljudi, obično ne može da se kupi wallet-om ništa kratkotrajno od pretplata, nego mora da se doda kartica zbog automatske obnove.

Npr PS Now ne može da se kupi 1 mesec wallet sredstvima. Dok 3 meseca i 12 može. Ali može da se aktivira kupovinom koda namenjenog baš za 1 mesec PS Now.

Pa onda još ima i varijacija na temu gde PS Plus od 1 mesec recimo može da se kupi na US nalogu wallet novcem, za 10 dolara, a za UK koliko znam i dalje ne može da se kupi 1 mesec PS Plus-a funtama u wallet-u.

Za taj EA Play je verovatno ista priča.
Ili mora direktno u kodu da se kupi EA Play od 1 mesec, ili wallet-om da se kupi neka duža opcija (tipa 12 meseci).
 
Ljudi, obično ne može da se kupi wallet-om ništa kratkotrajno od pretplata, nego mora da se doda kartica zbog automatske obnove.

Npr PS Now ne može da se kupi 1 mesec wallet sredstvima. Dok 3 meseca i 12 može. Ali može da se aktivira kupovinom koda namenjenog baš za 1 mesec PS Now.

Pa onda još ima i varijacija na temu gde PS Plus od 1 mesec recimo može da se kupi na US nalogu wallet novcem, za 10 dolara, a za UK koliko znam i dalje ne može da se kupi 1 mesec PS Plus-a funtama u wallet-u.

Za taj EA Play je verovatno ista priča.
Ili mora direktno u kodu da se kupi EA Play od 1 mesec, ili wallet-om da se kupi neka duža opcija (tipa 12 meseci).
I meni deluje tako, s tim što mislim da može da ti pri kupovini skine keš sa walleta, ali i dalje traži karticu ili paypal za automatski nastavak naplate. Pitanje je sada, zašto neće da prihvati moj paypal i karticu, da li je ograničeno na US ili ima nešto drugo.

Nisam još našao kupon za pretplatu na EA play, a probaću da dodam novac na wallet i da uzmem 12 meseci za 30usd, nadam se da neće biti isti problem.
 
Ja zaista imam paypal povezan sa accountom, pa mozda je zato prosla uplata.... ali nije mi skinuto sa paypala nego bas i walleta.
 
Jedno pitanje: na playstation store računu imam 150€ ( sto je i maksimum ) e sad hoću da otkažem jednu narudzbinu koju sam platio kreditom koji sam imao na playstation računu … zanima me kako će oni meni vratiti novac kada sam već na maksimumu sto se tiče računa ? Hvala
 
Nazad
Vrh Dno