Šta je novo?

Zimske gume

Nisam pametan. U principu ako je dot 2022 i ako su PRAVILNO SKLADIŠTENE onda bi trebalo da su dobre, odnosno kupuj slobodno, to je nova guma.
Kvaka je u tome kako da znaš da su bile pravilno skladištene
 
A i pitanje je kolika je usteda. Ako nisu bar za 1/3 jeftinije od dota 26, ja ih ne bih razmatrao.
 
Negde sam procitao (ispravite me ako gresim)da je maksimalna starost gume koja moze da se koristi do10 god,da posle toga smesa od koje je pravljena gubi svojstva
 
Apsolutno nije tačno
Može da "stoji" decenijama
 
Negde sam procitao (ispravite me ako gresim)da je maksimalna starost gume koja moze da se koristi do10 god,da posle toga smesa od koje je pravljena gubi svojstva
istinita tvrdnja. Preporucuje se do 10 godina jer nakon toga menja se struktura gume.. Postaje krtija. Za gume vecina ce reci 6-7 godina bez brige.
Sto kaze kolega iznad.. moze da stoji i decenijama ali iza supe kao potpora za neki nasip ili za pasivne kuce (kaskadno postavljeno). Ali za "voznju" nikako
 
Не знам колико може да стоји складиштена, правилно, али што се тиче вожње, да, 10 година и бацање. Баш ми се то десило у Марту ове године, Савина гума, дот 2016,никада не бих возио тако старе гуме, али то ми је радни ауто и купљен прошле године па нисам ни мењао ништа. Сума сумарум, отишао код вулканизера да ми закрпи гуму, она почела да се раздваја буквално, шишти ваздух на све стране, бацио обе одмах.
 
Standard je da da može da stoji do 5 godina ako je pravilno skladištena. Nakon toga može da se koristi još 5 godina maksimalno. Znači ukupno 10 godina i to ako su ispunjeni uslovi pravilnog skladištenja. Tako barem.kažu svi referentni izvori
 
Kvaka je u tome kako da znaš da su bile pravilno skladištene
Po stepenu diskoloracije. Ako crno nije crno nego bledi, ikako naginje ka sivoj, znači da je bilo izloženo starenju najčešće od sunca (UV), toplote (preko 35C) i sušenju u suvim sredinama. Guma odavno ne sadrži samo gumu koja je generalno otporna, nego i plastiku, silikon, sintetiku, aditive, hemiju itd. E oni se raspadaju brže pod UV zracima, zuzetno brže od kaučuk-gume i brže razgrađuju na toplom i suvom. Plus oksidacija i ozon takođe.

Tires are chemically complex materials containing more than 100 ingredients. Passenger tires typically consist of 48–51 % rubber (31 % natural, 21 % synthetic), 22–25 % carbon black, and various functional additives including sulfur, accelerators, antioxidants, softeners, and activators.
 
Guma za automobil je proizvod predviđen da trpi nenormalan stres. Uopšte nije lako pokvariti gumu čak i lošim skladištenjem, ako u startu nije lošije napravljena. Ja sam picajzla za čuvanje guma, točkova, auta, garaža, pritisci, sve po PS, ali dobio sam nekoliko Michelin PSS i PS4S korišćenih guma na poklon od drugara koji je promenio dimenziju, pa meni taman zapale njegove 19ice.

Uglavnom, nisam imao gde taj visak guma da stavim i stajale su godinama pored auta u garaži, poređane jedna na drugu, pritiskajući se međusobno, bez felni, što je po svim pravilima pogrešno.

Pre tri godine meni padne napamet da dve najbolje PS4S uzmem i stavim napred, umesto moje dve dot2018, poklonjene su dot2016.

Gle čuda, sve ful. Potrošio ih da budu gore od ovih koje sam skinuo i njih vratim, koje su isto tako bezveze stajale, i gle čuda, savršen balans, a ko zna kako ta guma drži leti i po mokrom kad se vozi oštro, zna o čemu pričam.

Sve u svemu, nije to ništa svileno, ne tripujte se previše.
 
Baš tako. Nekoliko puta sam pisao u tome, mada u letnjoj temi
Ponavljam - iole kvalitetniji pneumatici pristojno uskladišteni mogu da stoje decenijama. To šta pišu "referentni izvori" motivisano je finansijski.
Ako se neki raspadaju nakon desetak godina stajanja znači da su bili đubre od samog starta

P.S. pre par dana sam prisustvovao demontiranju Mišlenki starih 10 godina sa Mercedesa GLC 4M. Šara više od 5mm, pregazile mnogo
Čovek (domaći francuz) ih menja jer misli da su odslužile svoje, ne zato što ima problema sa njima
 
Poslednja izmena:
Kako guma stari u skladištu?Oksidacija materijala: Vazduh i vlaga prodiru u gumu čak i u zatvorenom prostoru, uzrokujući da gumena mešavina vremenom postane krta i sklona pucanju.Gubitak ulja i omekšivača: Tokom godina, hemijski stabilizatori i ulja zadužena za elastičnost gume polako isparavaju i degradiraju.

Ako pitas ADAC a mnogima je ovde merodavan ,onda je to i ranije menjanje gime ne cekajuci 10 godinu starosti

Nije ovo nista novo sto ja pisem,manje vise sve se to zna
Ali ako neko misli da bolje zna od strucnjaka ,pa, neka izvoli i vozi sta hoce
 
Oksidacija? Kahm
Od pravih stručnjaka sam i pokupio informacije, ne od ADAC-a, interneta i ostalog
Pirot, Tigar/Mišelin, naši stari inženjeri koji decenijama sarađuju sa njima. Naravno, ne priča se javno, niti im ekonomski ide u prilog da se ta priča širi
 
To što kažeš da si čuo nešto od nekog Tigar inženjera nije nikakav ultimativni dokaz.
Evo mogu i ja da napišem nešto što se meni konkretno dogodilo - kupio kola pre koju godinu, došle sa Tigar zimskim, šara oko 6mm, ja oduševljen bio kad sam izmerio. Jesu bile jedno 5-6 godina stare, ali pomislih ajde mogu da izguraju koji mesec dok ne kupim nove. Odem kod majstora da mi pregleda auto i vidi šta treba najpre da se radi. Pored stvari koje je predložio da se odrade odmah ili kasnije, pokazao mi je gume odozdo. Mogao je 'ladno da čapne bez po muke komade sa unutrašnje strane - guma se raspadala. Reče mi da idem odmah kod vulkanizera i da rizikujem život ako ove nastavim da vozim. A nije ni morao da mi kaže kad sam video lično koliko su propale.
 
To što kažeš da si čuo nešto od nekog Tigar inženjera nije nikakav ultimativni dokaz.
Evo mogu i ja da napišem nešto što se meni konkretno dogodilo - kupio kola pre koju godinu, došle sa Tigar zimskim, šara oko 6mm, ja oduševljen bio kad sam izmerio. Jesu bile jedno 5-6 godina stare, ali pomislih ajde mogu da izguraju koji mesec dok ne kupim nove. Odem kod majstora da mi pregleda auto i vidi šta treba najpre da se radi. Pored stvari koje je predložio da se odrade odmah ili kasnije, pokazao mi je gume odozdo. Mogao je 'ladno da čapne bez po muke komade sa unutrašnje strane - guma se raspadala. Reče mi da idem odmah kod vulkanizera i da rizikujem život ako ove nastavim da vozim. A nije ni morao da mi kaže kad sam video lično koliko su propale.
Te gume verovatno nisu imale neku (pre)veliku pređenu kilometražu (čim im je šara sa 9mm spala na 6mm) ali su gotovo sigurno korišćene kao all season, vožene i u toku leta. Inače se ne bi tako raspadale posle 5-6 godina.

A Boki.N verovatno misli da (u teoriji) prilikom skladištenja u idealnim uslovima, neće doći do ekstremne degradacije i raspadanja gume ni posle 2-3 decenije. I to je tačno. Ali to ne znači da su putničke/teretne gume starije od 10 godina dobre za svakodnevnu vožnju.
To bi možda moglo da prođe samo u slučaju guma za neke poljoprivredne mašine/vozila.
 
Mene interusuje zašto bi neko uopšte koristio gume stare preko 10 godina. Koji to scenario mora da se ostvari pa da završim sa takvim gumama?
Lepo kupim gume sa što novijim datumom jer za svoje pare imam pravo da biram. Ako mi neko nudi starije, možda bi neko i pristao ali da prepolovi cenu, ali i to ne bi trebalo da bude preko 5 godina. Jednostavno ne verujem da na tržišru postoje nove gume preko 5 godina starosti, a ako i postoje to je retkost ravna statističkoj grešci.

Koje su to okolnosti uopšte moguće pa da se završi sa gumom starom više decenija kako navodi jedan od kolega?
 
A Boki.N verovatno misli da (u teoriji) prilikom skladištenja u idealnim uslovima, neće doći do ekstremne degradacije i raspadanja gume ni posle 2-3 decenije. I to je tačno. Ali to ne znači da su putničke/teretne gume starije od 10 godina dobre za svakodnevnu vožnju.
To bi možda moglo da prođe samo u slučaju guma za neke poljoprivredne mašine/vozila.
Pa donekle
Pneumatici stvarno mogu da stoje ekstremno duže, mnogo duže nego što se misli, čak i u ne tako blistavim uslovima. Ali, napomeuo sam, iole kvalitetniji.
Međutim, mnogi proizvođači ih ne prave baš "kako treba", šta mislite koje bi bile pravne posledice toga kada bi to bilo deklarativno objavljeno? Ovako lakše njima i ide u prilog potrošačkom društvu

Uzgred, primećujem da većina zaboravlja da do ne toliko davno (ajd, bar iz moje perspektive) pneumatici nisu imali rok trajanja
Takođe, do ne tako davno nismo imali ni obavezu zimskih. Postojale su i tada one koje su mogle da iznesu celu godinu i sve uslove koji su bili mnogo gori nego današnji (snega koliko hoćeš, -20 ...) Posedovao sam takve.
Iako se tvrdilo da je Good Year prvi u jedini pravio prave AS gume, zapravo to nije bilo tačno.

To što kažeš da si čuo nešto od nekog Tigar inženjera nije nikakav ultimativni dokaz.
Ne, nisam čuo od bilo kakvog inženjera, pričali smo prilično ozbiljno i dugo. Pre .. .kahm, 20-ak godina. Čovek je pola radnog veka proveo u Francujskoj u Mišelinu
Povod su bili upravo pneumatici koje je Tigar pravio za francusko tržište, do kojih sam došao igrom slučaja
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno