Šta je novo?

Xiaomi 13T/Pro

Hvala puno obojici. Objašnjenja su maestralna.
Suvišno je da kažem da ste apsolutno u pravu - u praksi sam se uverila u to (od opcije fotkanja u režimu "50MP" sam upravo zbog nemogućnosti biranja razmere i drugih ograničenja, kao i tamnih fotografija, a dobijanja enormno velikih fajlova, odustala).
G-Cam je bila prva opcija rešenja mojih "problema", ali ih nije rešila (nekoliko varijanti sam isprobala).
Macro kameru, a ni mode za fotkanje, nažalost nemam i baš mi fali. Malopre sam fotkala pupoljak ruže u bašti, i iz 15. pokušaja, bez preterivanja, dobila koliko-toliko oštru fotografiju. Možda nekome zvuči smešno, al' mene kamere na ovom telefonu stvarno izluđuju i iscrpljuju.
Sve je lepo objasnio @Astmario Fotografija nije sa ultra široke kamere od 12MP,nego sa glavne 12,5MP (50/4) iz razloga koje je naveo. Možeš da slikaš i u 50MP režimu, ali pikseli su veoma mali i prikupe malo svetlosti. Trebalo bi teoretski da ima više detalja, ali sa tako malim pikselima pokušaj samo po idealnim uslovima. Opet, pitanje je koliko će detalja biti više, a veličina slike će drastično biti veća.
Znači li to da je trebalo da izaberem telefon, a bio je takav u ponudi, isto Xiaomi, čak i jeftiniji od ovog mog, sa glavnom kamerom od 200MP (što više MP na glavnoj kameri, to bolje fotke)?
 
Znači li to da je trebalo da izaberem telefon, a bio je takav u ponudi, isto Xiaomi, čak i jeftiniji od ovog mog, sa glavnom kamerom od 200MP (što više MP na glavnoj kameri, to bolje fotke)?
Apsolutno ne. Kvalitet fotografija zavisi i od kvaliteta senzora, kvaliteta čipseta, softvera. Bile su kamere od 128MP na jeftinijim telefonima, pa su bile prilično loše. Sa druge strane iPhone je imao kameru od 12MP i bila je to najbolja kamera na telefonima.
 
Taj mod od 50MP od telefona do telefona može dati korektne rezultate, npr na mom Samsung A54 ima momenata kada uhvati osetno više detalja od 12MP, ali onda u sledećoj nekoj random situaciji totalno zamulja fotku i bude manje detalja od 12MP. Znači može se koristiti u nekim idealnim svetlosnim uslovima, ali generalno dobitak nije neki da bi se cimao da ga redovno koristiš a u lošijim svetlosnim uslovima bi ga skroz zaobišao. Koliko sam video po slikama taj mod visoke rezolucije najbolje radi na najnovijim iphone telefonima i samsungu s23/s24 ultra kad se pali onaj njegov 50MP mod u ostalim jeftinijim telefonima nema neke veće koristi od standardne rezolucije.
 
Hvala puno obojici. Objašnjenja su maestralna.
Suvišno je da kažem da ste apsolutno u pravu - u praksi sam se uverila u to (od opcije fotkanja u režimu "50MP" sam upravo zbog nemogućnosti biranja razmere i drugih ograničenja, kao i tamnih fotografija, a dobijanja enormno velikih fajlova, odustala).
G-Cam je bila prva opcija rešenja mojih "problema", ali ih nije rešila (nekoliko varijanti sam isprobala).
Macro kameru, a ni mode za fotkanje, nažalost nemam i baš mi fali. Malopre sam fotkala pupoljak ruže u bašti, i iz 15. pokušaja, bez preterivanja, dobila koliko-toliko oštru fotografiju. Možda nekome zvuči smešno, al' mene kamere na ovom telefonu stvarno izluđuju i iscrpljuju.

Znači li to da je trebalo da izaberem telefon, a bio je takav u ponudi, isto Xiaomi, čak i jeftiniji od ovog mog, sa glavnom kamerom od 200MP (što više MP na glavnoj kameri, to bolje fotke)?
Moja gospodja se bas zali na kameru na 13T... Skoro sam useo s23 i probala je da slika sa jednim i drugim telefonom i kaze da je na s23 mnogooo bolja fotografija... vise detalja, ostrija... boje bolje... Ne znam kako da joj pomognem osim kupovinom drugog telefona, sto mi je poslednja solucija...
 
Moja gospodja se bas zali na kameru na 13T... Skoro sam useo s23 i probala je da slika sa jednim i drugim telefonom i kaze da je na s23 mnogooo bolja fotografija... vise detalja, ostrija... boje bolje... Ne znam kako da joj pomognem osim kupovinom drugog telefona, sto mi je poslednja solucija...
Eto, rekli ste kako, iako je "poslednja solucija". Ukoliko su joj kamere bitne, kao i lakoća njihovog korišćenja, jednako kao i meni, nema Vam (nam) druge.
 
Detalja baš baš ima, to nije problem. Po meni je jedini problem što nema neki režim da pravi zasićene slike, baš kao Samsung. To bi trebalo da bude Leica Vibrant, ali nije ni izbliza. Slike su "bogate". Dosta detalja, dobar dinamički raspon, balans bele po mom ukusu... Jedino to što ne prepoznaje dobro scenu. Moguće da je loše odrađen AI algoritam. Kod Samsunga nebo, trava, voda, sunce, sve je jasno naglašeno. Možda nije baš najprirodnije, ali je lepo. Možda nekom nadogradnjom isprave malo Vibrant režim...
 
Promenio sam region na Francuska i dobio nadgradnju.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-05-14-16-56-28-518_com.android.updater.png
    Screenshot_2024-05-14-16-56-28-518_com.android.updater.png
    257.8 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_2024-05-14-16-56-39-352_com.android.updater.png
    Screenshot_2024-05-14-16-56-39-352_com.android.updater.png
    73.5 KB · Pregleda: 18
Moja gospodja se bas zali na kameru na 13T... Skoro sam useo s23 i probala je da slika sa jednim i drugim telefonom i kaze da je na s23 mnogooo bolja fotografija... vise detalja, ostrija... boje bolje... Ne znam kako da joj pomognem osim kupovinom drugog telefona, sto mi je poslednja solucija...
Uzmi joj 13t pro, pravi bolje slike od 13t.
Svetlije, vise senki,boje zasicenije.
 
Mislim da S23 i 13T Pro gotovo isto koštaju. Pa ako je ovim prvim već zadovoljna, zašto rizikovati.
Jeftini je 13t pro, ima mnogo brze punjenje i duze mu traje baterija.
Meni se ne svidja kako samsung procesuira slike.
Ovo je moj stav,vi cete,naravno, uraditi kako zelite.
 
Detalja baš baš ima, to nije problem. Po meni je jedini problem što nema neki režim da pravi zasićene slike, baš kao Samsung. To bi trebalo da bude Leica Vibrant, ali nije ni izbliza. Slike su "bogate". Dosta detalja, dobar dinamički raspon, balans bele po mom ukusu... Jedino to što ne prepoznaje dobro scenu. Moguće da je loše odrađen AI algoritam. Kod Samsunga nebo, trava, voda, sunce, sve je jasno naglašeno. Možda nije baš najprirodnije, ali je lepo. Možda nekom nadogradnjom isprave malo Vibrant režim...
Već sam počela da razmišljam da sa mnom nešto nije u redu kad svi kao hvale kamere na 13T-u, a ja nezadovoljna. Međutim, komentar po komentar, vidim da nisam usamljena u utiscima. To svakako ne olakšava situaciju (prodati ovaj verovatno za manje nego što je plaćen, cimati se sa oglašavanjem, kupovati drugi, možda se opet prevariti), al' mojoj duši lakše.
Jeftini je 13t pro, ima mnogo brze punjenje i duze mu traje baterija.
Meni se ne svidja kako samsung procesuira slike.
Ovo je moj stav,vi cete,naravno, uraditi kako zelite.
Natrči se na akciju, pa budu tu negde, između 75 i 80 hiljada dinara.
Nisam poredila karakteristike. Pričam samo o kamerama. Supruzi gospodina koji je ostavio komentar se sviđaju fotke kakve pravi S23, zato kažem, da ne bi ponovo bila nezadovoljna (sad ima 13T), bolje da ne rizikuje, da ide na ono što je isprobala i što joj se već dopalo.
 
Uglavnom, stvar je ukusa. Ja sam pre ovog telefona imao Motorolu Edge 30,a pre njega SAMSUNG A52s. Svi su imali dobre kamere, a sve drugačije. Ja ne slikam za društvene mreže i meni ova kamera sasvim odgovara. Samsung daje atraktivne slike, a ovaj realnije. Valjalo bi da i ovaj telefon ima neki atraktivniji režim kad već ima odličan hardware, ali za sada nema... Ali razumem razočarenje, ja sam ga npr imao sa A52s i promenio sam ga u najkraćem roku. Ako ne odgovara, menjaj!
 
Već sam počela da razmišljam da sa mnom nešto nije u redu kad svi kao hvale kamere na 13T-u, a ja nezadovoljna. Međutim, komentar po komentar, vidim da nisam usamljena u utiscima. To svakako ne olakšava situaciju (prodati ovaj verovatno za manje nego što je plaćen, cimati se sa oglašavanjem, kupovati drugi, možda se opet prevariti), al' mojoj duši lakše.

Natrči se na akciju, pa budu tu negde, između 75 i 80 hiljada dinara.
Nisam poredila karakteristike. Pričam samo o kamerama. Supruzi gospodina koji je ostavio komentar se sviđaju fotke kakve pravi S23, zato kažem, da ne bi ponovo bila nezadovoljna (sad ima 13T), bolje da ne rizikuje, da ide na ono što je isprobala i što joj se već dopalo.
Da li si probala sa najnovijom verzijom Gcam_a ?, daje fantastične fotke. Stvarno ne znam šta im nedostaje. Imam tri panasonicova (lumix) foto aparata i tu su po kvalitetu. Naravno ne može se zumirati i u nekim opcijama porediti ali svakako radi posao zašta je i u osnovi i namenjen. Koji god telefon uzela isto ti je, svi imaju po neku manu. Znači ne maltretiraj se.

Promenio sam region na Francuska i dobio nadgradnju.
Koji model telefona ?, za običan 13T nema, probao ali i dalje prijavljuje da nema ništa.
 
Poslednja izmena:

Prilozi

  • Screenshot_2024-05-14-21-46-20-565_com.mi.global.bbs.png
    Screenshot_2024-05-14-21-46-20-565_com.mi.global.bbs.png
    38.7 KB · Pregleda: 17
Jesi li stavio region Francuska? Posle možeš odmah da vratiš. Ne znam da li ima veze što sam aplicirao za Beta testera...
Kroz polu šalu pitam kako da postanem testerka?
A sad i ozbiljno, mogu li testeri da sugerišu proizvođaču ili razvijačima softvera, kome već treba, da određene stvari unaprede, pa da sa tim upgrade-ovima većina nas, koji posedujemo ovaj telefon, bude zadovoljnija?
Ako to može, odmah da kažem da mi je neophodan macro režim fotografisanja, glasovni okidač, naročito u režimu prednje kamere, vremenski nelimitirano 4K snimanje..., ali i ona led lampica za notifikacije kod prednje kamere (čini mi se da postoji, ali da od strane proizvođača nije stavljena u funkciju, jer to kao više nije u trendu). Proširenje memorije karticom umesto jedne sim kartice pretpostavljam da se ne može naknadno softverski rešiti, pa to zaboravite da sam pomenula.
Hvala.
 
Kroz polu šalu pitam kako da postanem testerka?
A sad i ozbiljno, mogu li testeri da sugerišu proizvođaču ili razvijačima softvera, kome već treba, da određene stvari unaprede, pa da sa tim upgrade-ovima većina nas, koji posedujemo ovaj telefon, bude zadovoljnija?
Ako to može, odmah da kažem da mi je neophodan macro režim fotografisanja, glasovni okidač, naročito u režimu prednje kamere, vremenski nelimitirano 4K snimanje..., ali i ona led lampica za notifikacije kod prednje kamere (čini mi se da postoji, ali da od strane proizvođača nije stavljena u funkciju, jer to kao više nije u trendu). Proširenje memorije karticom umesto jedne sim kartice pretpostavljam da se ne može naknadno softverski rešiti, pa to zaboravite da sam pomenula.
Hvala.
U principu, testeri ne mogu ništa. Bar ovaj najniži nivo. Dobije se gotova, istestirana nadogradnja koju će svi dobiti par dana posle.
 
Ja ne znam kako vama 13T Pro pravi lose fotke? Il ste vi neke krseve dobili, il nemate oci ili ja nemam oci.
Moj pravi odliceeee fotke i po danu i nocu.
 
Ja ne znam kako vama 13T Pro pravi lose fotke? Il ste vi neke krseve dobili, il nemate oci ili ja nemam oci.
Moj pravi odliceeee fotke i po danu i nocu.
Koliko sam ja razumeo, nije stvar u kvalitetu fotografija koji je po svim parametrima odličan. U pitanju je ukus. Stvar je u softeverskoj obradi i AI algoritmu. Trebaju im atraktivnije slike za društvene mreže.
 
Aha e pa dobro to mozda, ja sam malo mator i te mreze drustvene me ne interesuju ali ako neko kaze da ne pravi dobre fotke onda...
A ukusi pa da o njima i ne treba raspravljati ako je do toga, tad su svi u pravu jer svako ima svoj ukus.
 
Kroz polu šalu pitam kako da postanem testerka?
A sad i ozbiljno, mogu li testeri da sugerišu proizvođaču ili razvijačima softvera, kome već treba, da određene stvari unaprede, pa da sa tim upgrade-ovima većina nas, koji posedujemo ovaj telefon, bude zadovoljnija?
Ako to može, odmah da kažem da mi je neophodan macro režim fotografisanja, glasovni okidač, naročito u režimu prednje kamere, vremenski nelimitirano 4K snimanje..., ali i ona led lampica za notifikacije kod prednje kamere (čini mi se da postoji, ali da od strane proizvođača nije stavljena u funkciju, jer to kao više nije u trendu). Proširenje memorije karticom umesto jedne sim kartice pretpostavljam da se ne može naknadno softverski rešiti, pa to zaboravite da sam pomenula.
Hvala.
Što se tiče makro fotki na 13T, jesi li probala da za to koristiš telefoto kameru? Ne znam da li ona na tom modelu ima mogućnost da fokusira na manjoj razdaljini, ali probaj pošto si i navela u onoj drugoj temi da ti je to bitna stavka.
 
Ja ne znam kako vama 13T Pro pravi lose fotke? Il ste vi neke krseve dobili, il nemate oci ili ja nemam oci.
Moj pravi odliceeee fotke i po danu i nocu.
Ovo je zajednička tema i za običan 13T i za 13T Pro. Očigledno da ima razlike.
Koliko sam ja razumeo, nije stvar u kvalitetu fotografija koji je po svim parametrima odličan. U pitanju je ukus. Stvar je u softeverskoj obradi i AI algoritmu. Trebaju im atraktivnije slike za društvene mreže.
Delimično tačno. Jeste problem do softvera, ali se ne radi o potrebi za atraktivnijim fotkama za društvene mreže. Mogla bih do jutra da pišem koje sve zamerke na kamere imam, od lakoće korišćenja (da ne moram istu scenu da slikam 15 puta da bih dobila 1 odgovarajuću fotku), do brojnih ograničenja, koja u specifikacijama nigde nisu naznačena, a morala bi biti.
Što se tiče makro fotki na 13T, jesi li probala da za to koristiš telefoto kameru? Ne znam da li ona na tom modelu ima mogućnost da fokusira na manjoj razdaljini, ali probaj pošto si i navela u onoj drugoj temi da ti je to bitna stavka.
Mogu da biram režime "Fotografija", "50MP", "Noć", "Portret", "Panorama"... Nemam "Macro" režim ili "Telephoto" režim. Ne znam kako bih izabrala baš tu telephoto kameru, pa odgovorila da jesam probala. Jedino što mogu da kažem je da sam sve što je ponuđeno isprobala, da rezultatima nisam zadovoljna, a da je fotografisanje sa ovim telefonom za mene mučenje, a trebalo bi da bude uživanje. Da, ako Vam je promaklo, problem sam pokušala da rešim i instaliranjem više verzija profi podešenih G-Cam-a, ali uzalud.
 
Poslednja izmena:
Telefoto je posebna kamera na 13t koja se aktivira kada se stisne ono dugme 2x, znači kamera za uvećavanje.
 
Ja sam zadovoljan kamerom na 13 T, i po danu i noći pravi odlične slike, e sad to je za moj ukus,
vjerovatno bi profesionalni fotograf našao mnogo zamjerki upoređivanjem sa svim i svačim, ali tako je to na većini telefona.
Čak i onako iz ruke bez ikakvog dodatnog namještanja slike su vrlo dobre.
 
Telefoto je posebna kamera na 13t koja se aktivira kada se stisne ono dugme 2x, znači kamera za uvećavanje.
Tu opciju svakako koristim, ali nipošto nije zamena za macro, a ni samim rezultatima fotografija dobijenih takvim zumiranjem nisam zadovoljna (radije ću prići koji korak bliže, pa slikati sa 1x :) ).
Hvala u svakom slučaju na volji da pomognete!
Ja sam zadovoljan kamerom na 13 T, i po danu i noći pravi odlične slike, e sad to je za moj ukus,
vjerovatno bi profesionalni fotograf našao mnogo zamjerki upoređivanjem sa svim i svačim, ali tako je to na većini telefona.
Čak i onako iz ruke bez ikakvog dodatnog namještanja slike su vrlo dobre.
Očigledno ne slikamo iste stvari i nisu nam iste opcije bitne (verovatno nemate čestu potrebu za bliskim, blizu kadrovima, ili dužim 4K snimanjem i dr.). No, svakako mi je drago da ima i zadovoljnih vlasnika ovog telefona.
 
Tu opciju svakako koristim, ali nipošto nije zamena za macro, a ni samim rezultatima fotografija dobijenih takvim zumiranjem nisam zadovoljna (radije ću prići koji korak bliže, pa slikati sa 1x :) ).
Hvala u svakom slučaju na volji da pomognete!

Očigledno ne slikamo iste stvari i nisu nam iste opcije bitne (verovatno nemate čestu potrebu za bliskim, blizu kadrovima, ili dužim 4K snimanjem i dr.). No, svakako mi je drago da ima i zadovoljnih vlasnika ovog telefona.
Pa vidi, sto se tice duzine snimanja na video klipovima ogranicenja postoje i na profi foto aparatima, uglavnom je to do 15 min. Samo na kamerama ne. Nema tu pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno